Uwaga, oszuści podszywają się pod agencje na platformach społecznościowych!
Close
688CE84A-69B3-4183-AAEF-288688AF4E6E paulina walkowiak cux

Jak automatyzować analitykę UX?

Oko w Oko z Gościem - cykl wywiadów Akademii Widoczni

Paulina Walkowiak w Akademii widoczni

User Experience - to brzmi drogo, a jednak dzięki technologiom możemy nawet w niewielkiej firmie korzystać z dobrodziejstw analityki i optymalizacji UX. Zaprosiliśmy do rozmowy w "Oko w oko z marketingiem internetowym" współtwórczynię polskiego, a jednocześnie światowego narzędzia CUX - Paulinę Walkowiak. Zobacz, na czym polega automatyzacja, jak badać użytkowników i dlaczego Google Analytics to za mało.

 

 

Oko w Oko z Gościem

Jak wdrożyć automatyzację UX?

corner

Zobacz wywiad z Pauliną Walkowiak

Co to jest User Experience?

Paulina Walkowiak od lat prowadzi szkolenia i prowadzi zajęcia na uczelniach. Jednak jak sama przyznaje, chociaż jest współautorką narzędzia do UX automation, sama rzadko odnośni się bezpośrednio do pojęcia User Experience (UX). Wynika to z przekonań odnośnie tego, czym może być narzędzie do UX. Najczęściej kojarzy się z narzędziami do tworzenia makiet i prototypów, np. Figma. Paulina woli podkreślać pierwotny sens pojęcia UX, czyli doświadczenia użytkownika, niekoniecznie z projektem strony internetowej, ale z całą ofertą, biznesem czy produktem, jaki mu dajemy.

 

Analityka UX z perspektywy użytkownika

Jak podkreśla Paulina Walkowiak, analityka to nie są narzędzia, Google Analytics i wskaźniki ilościowe. To raczej zdobywanie wiedzy o użytkownikach, aby móc lepiej rozwijać biznes. Skuteczna analityka łączy wiedzę o użytkownikach, dane z narzędzi i perspektywę biznesu.

Co w takim razie warto analizować? Paulina z CUX zwraca uwagę, żeby nie koncentrować się tylko na problemach użytkowników. Zamiast zbierać wiedzę o tym, co przeszkadza np. w dokonaniu zakupu, zaleca zbierać wiedzę również o powodach dokonania zakupów.

 

Narzędzia UX - co warto wiedzieć?

Google Analytics to za mało. Wiele osób sięga więc po takie narzędzia jak Hotjar, ale czy one są wystarczające? Jak plasują się w stosunku do naszego polskiego narzędzia CUX? Dotychczas analityka była łączona ściśle z danymi liczbowymi i to one były traktowane, jako największa wartość analityczna. Narzędzia UX często dostarczają ciekawe dane, ale niekoniecznie są one podstawą do podejmowania decyzji biznesowych. Dane liczbowe są zdaniem Pauliny Walkowiak jedynie wycinkiem rzeczywistości. Nagrania udostępniane przez narzędzia dotyczą sesji użytkowników. Analiza sesji natomiast miałaby sens, gdyby użytkownik korzystał ze strony w sposób linearny, tak jednak nie jest. Tymczasem zachowania użytkowników mogą obejmować takie działania jak:

  • otwieranie wielu zakładek jednocześnie
  • odwiedzanie tylko wybranych zakładek, spośród otwartych
  • opuszczanie i powracanie na stronę wiele razy

Wniosek, jaki wysnuwa Paulina Walkowiak z CUX, to konieczność analizy całej wizyty, aby faktycznie poznać użytkownika. Warto przeanalizować dokładnie zachowania użytkownika od wejścia na stronę przez wszystkie etapy, do których dociera. Warto bazować na danych jakościowych.


Czy w UX możliwa jest automatyzacja?

Badania i optymalizacja UX mogą być drogie, ale rynek ma zupełnie inne oczekiwania. UX nie jest już wyłącznie dla dużych firm z ogromnymi budżetami, ale staje się codziennością każdego biznesu. W związku z tym będzie coraz tańszy, a może tak być, ponieważ będzie w coraz większym stopniu korzystał z automatyzacji. Zmiany wynikają również ze specyfiki biznesów, które w coraz większym stopniu działają online. W działaniach internetowych liczy się czas, a automatyzacja pozwala go zaoszczędzić.

Osobną kwestią jest dostęp do specjalistów UX. Narzędzia rozwiązują częściowo ten problem, dając wsparcie specjalistom z innych, pokrewnych dziedzin i umożliwiając korzystanie z analityki UX.

 

Czego jeszcze dowiesz się z wywiadu?

  • Co można automatyzować w analityce UX?
  • W czym pomoże Ci CUX?
  • Czy muszę mieć odpowiednio duży ruch, aby realizować automatyzację UX?
  • Czy UX jest tylko dla sklepów?
  • Czy warto łączyć dane z różnych narzędzi?
  • Jak polskie narzędzie UX automation radzi sobie na zagranicznych rynkach?
  • Dlaczego Polska nie kojarzy się z technologiami?
Nasz gość

Paulina Walkowiak

Paulina Walkowiak, CEO cux.io, aplikacji do analizy zachowań i doświadczeń użytkowników i jednocześnie nagradzanego na rynkach zagranicznych startupu. Pomaga firmom przekładać wiedzę o użytkownikach na konkretne decyzje biznesowe. Jedyna specjalistka od analizy wzorców zachowań online w CEE. Autorka warsztatów z analityki produktowej „Data-driven design”, mówczyni TEDx, wykładowczyni akademicka. Wyróżniona w raporcie Strong Women in IT 2019. #mompreneur.

Paulina Walkowiak cux v2
Oceń ten artykuł:
Paulina Walkowiak gościem Akademii Widoczni

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 132 głosów