5 najważniejszych wskaźników kampanii Google AdWords

Z pewnością wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z reklamami Google zastanawia się, jak sprawdzić, czy kampanie Google AdWords są skuteczne. Ten artykuł postanowiłam poświęcić najważniejszym wskaźnikom, które pomagają nam w ocenie obecnie prowadzonych kampanii.

Zaliczamy do nich między innymi: średni czas trwania wizyty, średnie CPC, CTR, współczynnik odrzuceń oraz Wynik Jakości.

Oczywiście na naszym koncie możemy dowiedzieć się o wiele więcej, jednak zazwyczaj to te pięć wskaźników potrafi nam powiedzieć, czy wszystkie dotychczasowe działania okazały się skuteczne.


1. Średni czas trwania wizyty

W AdWords średni czas trwania wizyty pokazywany jest zawsze w sekundach. Informuje nas, jak długo, średnio, użytkownik klikający w reklamę znajdował się na naszej stronie. Jest to najlepszy sposób by upewnić się, że nasza strona jest dla klikających interesująca i czy treść naszej reklamy okazała się wystarczająco dopasowana do ich zapytania, by zachęcić do dłuższego pobytu.

Jeśli wskaźnik jest bardzo niski należy zastanowić się, czy osoba przechodząca do wybranej przez nas strony docelowej mogła szybko uzyskać odpowiedź na swoje zapytanie. Na przykład pytając o kontakt do dobrego lekarza, kliknęła w naszą przychodnię lekarską spisując numer telefonu i wychodząc ze strony. Wówczas średni czas trwania wizyty mógłby wynosić ok. 20 sekund, jednak wciąż byłby on dla nas wartościowy, gdyż zauważyliśmy zwiększoną ilość telefonów.

Jeśli wskaźnik jest bardzo wysoki, można pomyśleć, czy powodem nie jest przypadkiem mało czytelna strona, na której klienci gubią się, nie mogąc znaleźć tego, co ich interesuje. W takim wypadku najlepiej będzie upewnić się, że reklamy kierują na konkretne podstrony, ściśle dotyczące wpisanego przez użytkownika wyszukiwarki zapytania.


2. Średnie CPC

Współczynnik ten informuje nas, ile średnio płacimy za kliknięcia w nasze reklamy. Bardzo wysokie CPC może być oznaką:

dużej konkurencji, przez którą konkretne frazy mogą być znacznie droższe niż zazwyczaj
niskiego wyniku jakości, który należałoby jak najszybciej poprawić

Niskie CPC jest charakterystyczne przy słowach kluczowych z wysokim wynikiem jakości i małą konkurencją, jednak warto zwrócić uwagę, czy aby na pewno nasze reklamy wyświetlają się w pierwszych 3 pozycjach wyszukiwarki Google.


3. CTR

To liczba kliknięć reklamy podzielona przez liczbę jej wyświetleń. Czyli mówiąc inaczej: jak często użytkownicy wyszukiwarki klikali w naszą reklamę, gdy była ona wyświetlana.

Widząc 1-2% CTR nie ma powodów do paniki, ponieważ jest to całkiem przyzwoity wynik, przy kampaniach remarketingowych lub, co gorsza, sieci reklamowej, taki wskaźnik jest wręcz bardzo dobry.

Oczywiście nie ma idealnego wyniku CTR, gdyż każda kampania, branża, strona, mają swoje indywidualne cechy, które należałoby wziąć pod uwagę. Przede wszystkim trzeba by pomyśleć jak bardzo popularne są słowa kluczowe na które się reklamujemy, a co za tym idzie – jak wysoka jest nasza konkurencja? Jeśli nasza kampania konkuruje z dużą ilością firm o podobnych usługach/produktach, trzeba zdać sobie sprawę z tego, że CTR może być bardzo niski.

Aby poprawić ten wskaźnik trzeba by poprawić reklamy tak, żeby dokładnie mówiły, co użytkownik może znaleźć na naszej stronie. Można również lepiej dopasować słowa kluczowe, trafniej opisując zawartość reklamowanej przez nas domeny.


4. Współczynnik odrzuceń

Ten wskaźnik informuje nas, jak często użytkownicy wychodzili z naszej strony zaraz po kliknięciu w reklamę. Ma on jednak pewien haczyk. Mianowicie nie zawsze wysoki współczynnik odrzuceń oznacza nietrafione reklamy lub źle poprowadzoną kampanię. Tak jak w przypadku wszystkich wskaźników, wszystko zależne jest od strony docelowej. Jeśli dana osoba kliknęła w reklamę, która przeniosła ją od razu w miejsce, którym była zainteresowana, znajdując odpowiedź na swoje zapytanie (na przykład zapytanie z punktu pierwszego – kontakt do dobrego lekarza) szybko opuściła stronę, którą Google AdWords uznało za „odrzucenie”.

Jeśli nasza kampania dotyczy sklepu internetowego, wówczas wysoki współczynnik może być dla nas powodem do zmartwień. Wiadomo bowiem, że aby dokonać zakupu należy przechodzić od strony do strony, chociażby w celu dokonania zapłaty. Wówczas powinniśmy sprawdzić, czy reklamy są wystarczająco konkretne, czy sklep jest intuicyjny i potencjalny klient nie ma trudności ze znalezieniem interesujących go przedmiotów, a proces zakupu jest prosty i nie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu.


5. Wynik jakości

Jest to podsumowanie całej naszej działalności w kampanii. Choć Google mierzy jakość reklam, kampanii, czy nawet konta, nam dostępny jest zaledwie wynik jakości słów kluczowych. Pozwala on oszacować nam, jak bardzo nasze frazy, reklamy i strona docelowa są dopasowane do zapytań użytkowników wyszukiwarki.

W jego skład wchodzą (w kolejności od najistotniejszego):

CTR
trafność słów kluczowych
strona docelowa

Choć nie wiadomo dokładnie, jak ważne są poszczególne czynniki, wiemy, że najważniejszy dla Google jest CTR, ponieważ jest nam w stanie powiedzieć, jak dobrze potrafiliśmy wpasować się w potrzeby osób korzystających z wyszukiwarki.


Jak podnieść wynik jakości?

Dodaj konkretne słowa kluczowe i stwórz dopasowane do nich teksty reklamowe.
Zadbaj o to aby strony docelowe zawierały używane w kampanii frazy kluczowe.
Sprawdź czy obecne słowa kluczowe nie są zbyt ogólne i czy nie dopasowują się do niewłaściwych zapytań.

Dbając o te pięć wskaźników możesz być pewien, że kampania będzie się rozwijać w dobrym kierunku. Pamiętaj jednak, że reklamy i słowa kluczowe wymagają ciągłego monitorowania, ponieważ ich wskaźniki mogą szybko ulegać zmianie.

Skutecznie wypromujemy Cię w sieci.

 

Wyślij zapytanie
Poleć ten artykuł znajomym:

Inne artykuły o podobnej tematyce:
narzedzia profilowanie lingwistyczne widoczni
Narzędzia do wyszukiwania i doboru słów kluczowych (profilowanie lingwistyczne) oszczędzają czas i p...
Zobacz więcej
155H
W poniższym artykule omawiamy jak połączenie obu kampanii wpływa na wyniki marketingu internetowego.
Zobacz więcej
fake daylight gobo praca notes 73988
Wielu naszych klientów zastanawia się, która z metod reklamy będzie dla nich bardziej korzystna: poz...
Zobacz więcej
Wyślij zapytanie

W ciągu max 2 godzin skontaktujemy się z Tobą.

Nie lubisz formularzy? Zadzwoń do nas:61 224 83 26 lub wyślij e-mail na:zawsze@widoczni.pl
Dowiedz się, co warto poprawić na swojej stronie, aby zwiększyć jej skuteczność.
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań.
Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej

Czy wiesz ile tracisz ruchu bez optymalizacji
strony pod kątem pozycjonowania?  

Dowiedz się jakie błędy zawiera Twoja strona oraz jak wygląda jej widoczność w Google na tle konkurencji.
 

Zamów Bezpłatny Audyt SEO