10-krotny wzrost liczby zapytań miesięcznie. Case study skutecznego CTA

16-05-2017
autor: Anna Zalewska

Sprzedaż przez stronę internetową, która nie jest e-sklepem bywa trudna do zmierzenia. Klienci mogą traktować stronę jak katalog produktów online, kontaktować się telefonicznie lub w najgorszym razie rezygnować z kontaktu. Jak zmotywować użytkowników, aby korzystali z zapytań przez formularz online i tym samym generowali sprzedaż za pośrednictwem strony internetowej? Odpowiedzią jest optymalizacja konwersji.

Od wielu miesięcy prowadziliśmy prace nad techniczną optymalizacją strony klienta z branży urządzeń grzewczych, FIRE-PRO. Firma działa od lat na rynku lokalnym, prowadząc sprzedaż w salonie w Poznaniu. Strona internetowa z założenia nie pełni roli transakcyjnej – nie ma możliwości zakupu online. Prace nad nią polegały m.in. na poprawie błędów w kodzie strony, optymalizacji meta-tagów, budowie struktury linków wewnętrznych, zwiększeniu pagespeed, optymalizacji nagłówków, usunięciu duplikatów wewnętrznych. W efekcie strona awansowała w wynikach wyszukiwania na średnio i nisko konkurencyjne frazy. Z uwagi na zakończenie sezonu w branży nie przełożyło się to jednak na większą liczbę zapytań. Kolejnym krokiem była więc optymalizacja konwersji.

 

Jak ułatwić życie klientom? Przeprowadź optymalizację użyteczności!

Rozpoczęliśmy od analizy strony z punktu widzenia potencjalnego klienta. Naszą uwagę zwróciło kilka utrudnień dla klientów. Z pozycji karty produktu, klient musiał przejść na podstronę „kontakt”, aby złożyć zapytanie na wybrany produkt. Co więcej, na karcie produktu nie było zachęty do takiego działania, więc klient musiał sam zdecydować o skorzystaniu z zakładki „kontakt”. Sama strona kontaktowa, chociaż wyposażona w formularz kontaktowy, nie wyglądała przystępnie. Styl formularza sprawiał, że nie był widoczny na tle strony i nie wzbudzał zaufania.

Podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu przycisków CTA oraz skróceniu drogi klienta z karty produktu do okna z formularzem. Wdrożyliśmy takie kroki jak:

  • dodanie w nagłówku strony elementów CTA (numer telefonu i przycisk "wyślij zapytanie" prowadzący do formularza typu pop-up)
  • dodanie w stopce elementu CTA (przycisk "wyślij zapytanie" prowadzący do formularza typu pop-up)
  • dodanie na karcie produktu elementu CTA (przycisk "zapytaj o cenę" prowadzący do formularza typu pop-up, automatycznie załączający z karty do formularza nazwę produktu, którego dotyczy zapytanie)
  • stworzenie formularza pop-up

Wszystkie powyższe zmiany optymalizacyjne zostały wprowadzone na stronę po zakończeniu sezonu sprzedażowego. Tym bardziej cieszą spektakularne efekty, jakie osiągnęliśmy w ten sposób.

 

Wzrost liczby konwersji po sezonie? To możliwe!

W efekcie optymalizacji konwersji odnotowaliśmy olbrzymi wzrost liczby zapytań z internetowego formularza kontaktowego. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy przyszło 21 zapytań online. Dla porównania w całym roku 2016 było tylko 16 zapytań z formularza kontaktowego.

 

Wykres przyrostu liczby zapytań miesięcznie

Od początku gromadzenia danych o liczbie konwersji, od lutego 2014, przyszło łącznie 71 zapytań, z czego wynika, że zapytania z ostatnich 2 miesięcy stanowią aż 30% ogólnej liczby zapytań online od 2014 roku!

Warto podkreślić, że zapytania złożone przez formularz online stanowią tylko część zapytań od klientów – kontakt nawiązywany jest także mailowo, telefonicznie oraz poprzez wizytę w sklepie stacjonarnym. Prognozujemy dalszy wzrost liczby zapytań co miesiąc. To kolejny w naszym portfolio przykład strony, który udowodnia, że chociaż strona nie jest sklepem online – może skutecznie sprzedawać.

Pomagamy budować biznes dzięki pozycjonowaniu
Autor
anna-z-m.jpg
Anna Zalewska
menadżer ds. marketingu internetowego Więcej o autorze

Pasjonatka content marketingu i marketingu internetowego. Chętnie sięga po wszelkie książki od powieści po książki kucharskie. Dzień zaczyna od lektury dobrych marketingowych blogów, a kończy na macie z jogą. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi.

Autor
Inne artykuły o podobnej tematyce:
8 sposobo na promocje bloga widoczni2
23-05-2017
Co zrobić, aby wypromować swój blog i swoje wpisy? Prezentujemy podstawowe działania, od których moż...
Zobacz więcej
tlo ggole wyzukiwanie
21-04-2017
Zdarza się, że wyniki wyszukiwania w Google nie są zadowalające. Jak wpłynąć na ich trafność? Sprawd...
Zobacz więcej
pozycjonowanie bloga
10-04-2017
Jak wykorzystać potencjał milionów użytkowników Google, aby wypromować swój blog? Przedstawiamy szer...
Zobacz więcej
Zadaj nam pytanie