Co to jest relative url?

relative url

W dzisiejszym świecie internetu, gdzie strony internetowe i aplikacje webowe odgrywają kluczową rolę, rozważanie kwestii związanych z adresami URL (Uniform Resource Locator) jest niezwykle istotne. Jednym z aspektów, który warto zgłębić, jest pojęcie relative URL. 

 

Definicja relative URL

Relative URL (lub względny URL) to sposób określania ścieżek i odnośników do zasobów na stronie internetowej lub w aplikacji webowej, który jest oparty na relacji względem bieżącego położenia strony. Oznacza to, że relative URL nie zawiera pełnego adresu internetowego, ale odnosi się do zasobów w kontekście aktualnie przeglądanej strony.

 

Różnica między relative URL a absolutnym URL

Warto zaznaczyć różnicę między relative URL a absolutnym URL. Absolutny URL zawiera pełną ścieżkę do zasobu wraz z protokołem (np. "http://") i nazwą domeny (np. "www.example.com"). Relative URL natomiast nie zawiera tych informacji i odnosi się do zasobów w kontekście bieżącej strony.

 

Budowa relative URL

Składniki relative URL


Relative URL składa się z kilku kluczowych elementów, które pozwalają na odnalezienie odpowiedniego zasobu. Te elementy to:

 • Ścieżka: Określa, gdzie znajduje się docelowy zasób względem bieżącej strony.
 • Odnośniki: Informują, jaki zasób lub plik chcemy odnaleźć.
 • Przejścia w górę po drzewie katalogów: Pozwalają na nawigację w strukturze katalogów.


Sposób określania ścieżki i odnośników w relative URL

Relative URL można określać na kilka sposobów, w zależności od kontekstu. Oto przykłady:

 • Jeśli docelowy zasób znajduje się w tym samym katalogu co bieżąca strona, można użyć jedynie nazwy zasobu, np. "plik.html".
 • Jeśli zasób jest w katalogu nadrzędnym, używa się dwukropka, np. "../zasob.html".
 • W przypadku, gdy zasób jest w katalogu podrzędnym, stosuje się nazwę katalogu jako część ścieżki, np. "podkatalog/zasob.html".

 

Zalety stosowania relative URL

Dlaczego stosujemy relative URL?


Relative URL ma wiele zalet, które sprawiają, że jest atrakcyjnym rozwiązaniem w projektowaniu stron internetowych. Niektóre z głównych zalet to:

 • Wielofunkcyjność: Relative URL umożliwia projektantom elastyczność w tworzeniu odnośników, które są dostosowane do bieżącego kontekstu.
 • Skalowalność: Dzięki relative URL, strony internetowe są bardziej skalowalne, ponieważ nie są związane z konkretnym adresem domeny.
 • Prostota zarządzania: Relative URL są prostsze do zarządzania, ponieważ nie trzeba martwić się zmianami w nazwach domen czy protokołach.

 

W praktyce: Wykorzystanie relative URL


1. Jak używać relative URL w linkach na stronach internetowych

Relative URL są powszechnie wykorzystywane w tworzeniu odnośników na stronach internetowych. Na przykład, aby stworzyć link do innej strony w tym samym katalogu, można użyć relative URL w następujący sposób:

 

<a href="inne.html">Link do innej strony</a>


2. Praktyczne przykłady zastosowania relative URL w projektach online

 • Relative URL są często stosowane w nawigacji wewnętrznej witryny, umożliwiając użytkownikom poruszanie się między różnymi sekcjami strony.
 • W systemach zarządzania treścią (CMS) relative URL są używane do tworzenia odnośników do obrazów i plików w ramach bazy danych.

 

Relative URL a SEO

 • Wpływ stosowania relative URL na pozycjonowanie strony
  Relative URL nie ma bezpośredniego wpływu na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania. Jednak korzystne jest używanie ich z umiarem i zrozumieniem kontekstu, aby zapewnić spójność i czytelność struktury strony.
 • Czy relative URL wpływa na indeksację witryny przez wyszukiwarki?
  Relative URL nie wpływa bezpośrednio na indeksację witryny przez wyszukiwarki. Indeksacja zależy od innych czynników, takich jak jakość treści, struktura strony i optymalizacja SEO.

 

Bezpieczeństwo relative URL


Czy relative URL może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa witryny?

Relative URL same w sobie nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa witryny. Jednak w przypadku niewłaściwego zarządzania i niewłaściwego przekierowywania odnośników, mogą powstać potencjalne luki bezpieczeństwa.

Jak unikać potencjalnych problemów związanym z relative URL

Aby uniknąć potencjalnych problemów związanym z relative URL, warto dokładnie przetestować odnośniki i sprawdzić, czy prowadzą one do odpowiednich zasobów. Dodatkowo, regularne aktualizacje i utrzymanie struktury odnośników mogą pomóc w uniknięciu problemów z bezpieczeństwem.

 

Jak napisać skuteczny relative URL

Wskazówki dotyczące tworzenia efektywnych relative URL

 • Staraj się używać relative URL z umiarem i unikać nadmiernie skomplikowanych konstrukcji ścieżek.
 • Upewnij się, że wszystkie odnośniki są poprawnie skonfigurowane i prowadzą do odpowiednich zasobów.
 • Regularnie monitoruj i aktualizuj odnośniki, aby zapewnić spójność i bezpieczeństwo strony.

 

Relative URL w różnych rodzajach stron

 • Relative URL w stronach internetowych


W przypadku tradycyjnych stron internetowych, relative URL są często używane do nawigacji między różnymi podstronami oraz do tworzenia odnośników do zasobów, takich jak obrazy czy arkusze stylów CSS.

 • Relative URL w aplikacjach webowych


W aplikacjach webowych, relative URL są wykorzystywane do nawigacji między widokami i do dostępu do danych przechowywanych na serwerze.

 •  Relative URL w sklepach internetowych

W sklepach internetowych relative URL pełnią kluczową rolę w tworzeniu odnośników do produktów, kategorii, koszyka zakupowego i innych elementów sklepu online.

 

Trendy w stosowaniu relative URL

Nowe technologie i narzędzia związane z relative URL

W miarę jak technologie internetowe ewoluują, pojawiają się nowe narzędzia i frameworki, które ułatwiają zarządzanie relative URL i tworzenie bardziej zaawansowanych aplikacji webowych.

 

Jak relative URL ewoluuje wraz z rozwojem internetu

Relative URL pozostają fundamentalnym elementem struktur adresów internetowych, ale wraz z rozwojem internetu mogą pojawić się nowe wyzwania i możliwości z nimi związane.

 

Podsumowanie

Relative URL stanowią istotny aspekt tworzenia stron internetowych i aplikacji webowych. Ich elastyczność, skalowalność i prostota zarządzania czynią je wartościowym narzędziem dla projektantów i programistów. Warto jednak stosować je z umiarem i dbać o spójność struktury odnośników, aby zapewnić użytkownikom czytelność i wygodę nawigacji na stronach internetowych oraz w aplikacjach webowych.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Adrianna Nowak
Adrianna Nowak

Menadżer Marki w agencji widoczni i trenerka Akademii Widoczni. W agencji widoczni zajmuje się prowadzeniem kanałów społecznościowych, a także promocją treści w sieci i kontaktem z mediami branżowymi.

Z wykształcenia jest dziennikarką ze specjalnością reklama i promocja. Doświadczenie zdobyte podczas pracy dziennikarki i copywriterki pozwala jej szerzej widzieć tworzony content i lepiej dostosować go pod wymogi użytkowników, jak i Google.

Od 7 lat pracuje w branży marketingu internetowego. Cyklicznie zajmuje się szkoleniem klientów Agencji z zakresu prowadzenia profili na LinkedIn w ramach cyklu “Oko w Oko z Marketingiem Internetowym”.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest relative url?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ