Uwaga, oszuści podszywają się pod agencje na platformach społecznościowych!
Close
688CE84A-69B3-4183-AAEF-288688AF4E6E SD7

Jak zacząć z video marketingiem? Wywiad z Teacherką

Oko w Oko z Gościem - cykl wywiadów Akademii Widoczni

Jak zacząć z video marketingiem?

Wywiad z Sylwią Dąbrowską - Teacherką

Myślisz o wykorzystaniu filmów w marketingu swojej firmy, ale nie wiesz od czego zacząć? Znamy te wszystkie dylematy - jaki sprzęt, jak poczuć się pewnie przed kamerą czy nawet taki dylemat - gdzie promować nagrane treści. Gdy nie pozycjonujemy stron, zgłębiamy tajniki innych dziedzin marketingu, a wiedzy szukamy u najlepszych. Dlatego zaprosiliśmy do studia Akademii widoczni Sylwię Dąbrowską, znaną jako Teacherka, która wie wszystko o występowaniu przed kamerą i wykorzystaniu filmów do budowy marki. Poniżej znajdziesz esencję z naszej rozmowy z Sylwią, ale zachęcamy do obejrzenia całej rozmowy.

 

 

Oko w Oko z Gościem

Chcesz wiedzieć więcej o marketingu video?

corner

Zobacz wywiad z Teacherką!

Dlaczego Sylwia Dąbrowska?

Sylwia, jak sama podkreśla, ma doświadczenie sceniczne. Jako Teacherka uczy występowania przed kamerą i co ważne - uczy jak polubić siebie przed kamerą. W swojej działalności edukacyjnej koncentruje się zarówno na wykorzystywaniu content video na potrzeby marek osobistych, jak i do strategicznych działań marketingowych dla swojej firmy. Zwraca uwagę, że jak przy każdym działaniu marketingowym istotne jest podejście strategiczne i określenie planu, częstotliwości oraz formatu filmów.

 

Co to jest video marketing i jakie kanały publikacji wybrać?


Jeszcze do niedawna video marketing był sposobem na wyróżnienie się, dziś jest raczej standardem. Mimo to wciąż pokutuje przekonanie, że video marketing to po prostu reklama produktu. Jak podkreśla Sylwia Dąbrowska - video marketing to nie jest video sprzedażowe, a raczej forma content marketingu do budowy i promocji marek. 


Tworzyć filmy na YouTube czy na Instagrama?


Stworzenie filmu to tylko pierwszy krok. Sednem video marketingu jest dotarcie do właściwych użytkowników. Zanim wybierzesz tematykę, format i długość filmów, rozważ, do jakich kanałów chcesz docierać i gdzie jest Twój odbiorca. Inne materiały video sprawdzą się na Instagramie, a inne na YouTube. Wybieraj kanały, w których powszechny jest bliski Ci format. Jeśli nie czujesz się komfortowo z długimi filmami, prawdopodobnie odbije się to na ich jakości. Lepiej więc wykorzystywać swoje mocne strony i na tej podstawie zdecydować, czy wolisz nagrywać drobiazgowo przygotowane, dłuższe materiały, czy po prostu raz w tygodniu zrobić niezobowiązujący live na Instagramie. Jak mówi Sylwia - każdy ma inną energię podczas tworzenia - jedni mają energię na krótki film, inni na długi wykład. Nie bez znaczenia jest tak prozaiczna kwestia jak nasze zasoby czasowe. Publikacje filmów powinny odbywać się regularnie, jeśli mają wspierać naszą markę. Rozważ więc, czy regularne tworzenie 30 minutowych filmów na YouTube jest dla Ciebie osiągalne. Wybierz taki format, który konsekwentnie możesz realizować.


Jakie filmy lubią użytkownicy?


Podobnie jak z innymi treściami, w przypadku video użytkownicy coraz chętniej sięgają po krótkie materiały. Świadomy twórca powinien mieć to na uwadze i powoli dostosowywać już swoją strategię do zmieniających się upodobań odbiorcy. 


W komunikacji w klientem będzie istotne zróżnicowanie treści na filmy dla nowych klientów i dla tych, którzy już z nami współpracują. Video marketing jest bowiem również sposobem na budowanie i utrzymywanie relacji. Warto więc zaplanować tworzenie filmów, które pozwolą na nawiązanie relacji z potencjalnymi klientami, a jednocześnie nie zapominać o stałych klientach, którzy docenią video treści jako sposób na pogłębienie relacji. Warto wziąć pod uwagę, że to właśnie stali klienci będą bardziej skłonni do obejrzenia dłuższych filmów, np. webinarów. Natomiast nowi odbiorcy chętniej wybiorą krótkie i lekkostrawne formy, np. Instastories.


Jak zacząć nagranie, żeby przykuć uwagę widza?


Sylwia Dąbrowska przestrzega przed długimi wstępami i przedstawianiem siebie i swojej firmy. Zasadą numer jeden jest koncentracja na potrzebach naszego widza, więc zamiast serwować długi wstęp, w pierwszych 15-30 sekundach udowodnij odbiorcy, że masz coś, co go zainteresuje i co jest korzyścią dla niego. Krótkie video to powinna być pigułka wiedzy, a nie autopromocja.


Czy każdy może nauczyć się występowania przed kamerą?


Chociaż wielu z nas mierzy się z lękiem przed kamerą, warto nad tym pracować. Sylwia uczy swobodnej pracy z kamerą, przez pryzmat konkretnych porad - jaką postawę obrać, jak pracować głosem, jak wzmocnić swoją ekspresję, czy nawet jak ustawić kamerę, aby korzystnie wyglądać. Jak sama mówi, to nie jest głęboka terapeutyczna praca, a metoda małych kroków, które pozwolą nam tworzyć wartościowy content video na miarę naszych predyspozycji. Czasem jest to tylko lęk, który wystarczy sobie uświadomić, aby go pokonać. 


O czym jeszcze mówiła Sylwia?

  • Co to znaczy być autentycznym przed kamerą?
  • Czy warto inspirować się stylem gwiazd video marketingu?
  • Jak zostać zwierzęciem scenicznym?
  • Jak wykorzystać live do badania rynku?
  • Jakie sprzętu potrzebujesz do video marketingu na początek?
  • Jakie umiejętności są potrzebne, żeby nagrać dobry film?

Jeśli nadal będziesz głodny wiedzy, Sylwia na swojej stronie oferuje wsparcie merytoryczne, szereg kursów oraz ciekawe materiały do pobrania:  https://teacherka.pl/do-pobrania/

Nasz gość

Sylwia Dąbrowska

W sieci tworzy markę: Teacherka - video, live, podcast. Uczy prezentacji przed kamerą i prezentacji scenicznej. Zajmuje się w content video marketingiem z naciskiem na strategiczne wykorzystanie live video. Poprzez swoje video, live’y, artykuły na blogu i kursy online, pokazuje jak to zrobić, by swobodniej czuć się przed kamerą, doskonalić swój głos i angażować widzów.

SD51