Co to jest Software as a Service?

saas

Zastanawiasz się, co stoi za skrótem SaaS i dlaczego często widzisz to pojęcie online? Software as a Service, czyli SaaS, to nie tylko kolejny technologiczny trend, ale rozwiązanie, które zmienia sposób, w jaki korzystamy z oprogramowań. Od małych start-upów po duże korporacje, SaaS rewolucjonizuje branżę IT, oferując łatwo dostępne, skalowalne i kosztowo efektywne narzędzia. Dowiedz się, co to jest SaaS, jak to działa i dlaczego może być bardzo pomocny dla Twojej firmy.

Co to jest Software as a Service (SaaS)?

Software as a Service, znany również jako SaaS, jest modelem dystrybucji oprogramowania, w którym aplikacje są dostarczane i zarządzane online przez zewnętrznego dostawcę usług. Zamiast kupować i instalować oprogramowanie na osobistych lub firmowych komputerach, użytkownicy uzyskują dostęp do niego przez internet, zazwyczaj na zasadzie subskrypcji.

Kluczowe cechy SaaS:

 • Dostępność w chmurze - oprogramowanie hostowane jest na zdalnych serwerach, a dostęp do niego odbywa się przez przeglądarkę internetową lub aplikacje.
 • Model subskrypcyjny - użytkownicy płacą za dostęp do oprogramowania, zazwyczaj w ramach regularnych opłat subskrypcyjnych, co eliminuje konieczność dużych inwestycji początkowych.
 • Zarządzanie przez dostawcę - dostawca usługi odpowiada za infrastrukturę, bezpieczeństwo, utrzymanie i aktualizacje oprogramowania.

Przykłady zastosowań SaaS:

 • Aplikacje biznesowe - CRM (zarządzanie relacjami z klientami), ERP (planowanie zasobów przedsiębiorstwa), automatyzacja marketingu, zarządzanie zadaniami.
 • Narzędzia produktywności - pakiety biurowe, narzędzia do współpracy online, usługi przechowywania i udostępniania plików.

Różnica między SaaS a tradycyjnym oprogramowaniem

Sprawdź, w jaki sposób SaaS różni się od tradycyjnego oprogramowania:

Model dostarczania

 • SaaS - oprogramowanie jest hostowane w chmurze i dostępne przez internet. Użytkownicy logują się do aplikacji online lub przez przeglądarkę.
 • Tradycyjne oprogramowanie - instalacja i uruchamianie oprogramowania odbywa się na lokalnych komputerach lub serwerach użytkownika. Wymaga zakupu licencji oraz instalacji i konfiguracji sprzętu.

Model płatności

 • SaaS - opłaty subskrypcyjne, zazwyczaj miesięczne lub roczne. Brak dużych wydatków inwestycyjnych upfront, płatność za korzystanie z usługi.
 • Tradycyjne oprogramowanie - jednorazowy zakup licencji oprogramowania, często z dodatkowymi kosztami za aktualizacje i wsparcie. Może wymagać znaczących inwestycji początkowych.

Aktualizacje

 • SaaS - dostawca usługi odpowiada za aktualizacje, bezpieczeństwo i konserwację oprogramowania. Użytkownicy mają automatyczny dostęp do najnowszych wersji i funkcji.
 • Tradycyjne oprogramowanie - użytkownik jest odpowiedzialny za aktualizowanie oprogramowania. Konserwacja i aktualizacje mogą wymagać dodatkowych zasobów i czasu.

Dostępność i skalowalność

 • SaaS - oprogramowanie dostępne z każdego miejsca, gdzie jest dostęp do internetu. Łatwość skalowania w górę lub w dół w zależności od potrzeb biznesowych.
 • Tradycyjne oprogramowanie - dostęp ograniczony do lokalizacji, gdzie zainstalowano oprogramowanie. Skalowanie często wymaga dodatkowego sprzętu lub licencji.

Bezpieczeństwo i kontrola danych

 • SaaS - dane są przechowywane na serwerach dostawcy, co rodzi pytania dotyczące bezpieczeństwa i prywatności. Dostawcy SaaS zazwyczaj oferują zaawansowane środki bezpieczeństwa.
 • Tradycyjne oprogramowanie - większa kontrola nad danymi, które są przechowywane lokalnie. Odpowiedzialność za zabezpieczenie danych spoczywa na użytkowniku.

Zalety korzystania z SaaS

SaaS stał się popularnym modelem w świecie technologii z wielu powodów, oferując znaczące korzyści zarówno dla małych firm, jak i dużych korporacji. Poznaj główne zalety, które przyczyniły się do jego szerokiego przyjęcia:

 • Oszczędność kosztów - jedną z najważniejszych zalet SaaS jest oszczędność kosztów. Firmy korzystające z SaaS unikają wielkich wydatków inwestycyjnych związanych z zakupem, instalacją i utrzymaniem oprogramowania oraz sprzętu niezbędnego do jego działania. Model subskrypcyjny pozwala na łatwe przewidywanie wydatków, ponieważ opłaty są zazwyczaj stałe i naliczane cyklicznie. Dzięki temu firmy mogą lepiej zarządzać swoim budżetem.
 • Łatwość dostępu i użytkowania - SaaS oferuje znacznie większą łatwość dostępu w porównaniu do tradycyjnego oprogramowania. Aplikacje są dostępne online, co oznacza, że użytkownicy mogą uzyskać do nich dostęp z dowolnego miejsca, w którym mają połączenie z internetem. To ułatwia pracę zdalną i mobilną, co jest szczególnie ważne w dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym. Interfejsy użytkownika SaaS są zazwyczaj intuicyjne i łatwe w obsłudze, co skraca czas potrzebny na szkolenie i pozwala szybciej osiągnąć wyższą produktywność.
 • Elastyczność i skalowalność - SaaS zapewnia firmom elastyczność w zakresie zarządzania zasobami. Usługi mogą być łatwo skalowane w górę lub w dół, w zależności od aktualnych potrzeb biznesowych, co jest szczególnie korzystne dla szybko rozwijających się przedsiębiorstw lub tych doświadczających sezonowych wahań w działalności. To pozwala na dostosowanie infrastruktury do zmieniających się wymagań, bez konieczności dokonywania kosztownych i czasochłonnych zmian w sprzęcie i oprogramowaniu.
 • Automatyczne aktualizacje - w modelu SaaS, dostawca usługi odpowiada za aktualizacje i utrzymanie oprogramowania. Oznacza to, że wszelkie nowe funkcje, poprawki bezpieczeństwa i ulepszenia są automatycznie wdrażane, zapewniając użytkownikom stały dostęp do najnowszej wersji oprogramowania. Firmy korzystające z SaaS nie muszą więc martwić się o konieczność przeprowadzania czasochłonnych aktualizacji czy zarządzania wersjami oprogramowania.

Wady korzystania z SaaS

Korzystanie z SaaS (Software as a Service) ma wiele zalet, ale wiąże się również z pewnymi wadami, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o wdrożeniu tego modelu.

 • Zależność od dostawcy - korzystanie z SaaS oznacza uzależnienie się od dostawcy usługi w zakresie utrzymania, aktualizacji i dostępności oprogramowania. W przypadku problemów po stronie dostawcy użytkownicy mogą napotkać trudności z dostępem do swoich danych lub narzędzi.
 • Bezpieczeństwo danych - przechowywanie danych w chmurze u zewnętrznego dostawcy rodzi obawy dotyczące bezpieczeństwa i prywatności danych. Wrażliwe informacje mogą być narażone na ataki hakerskie lub wycieki danych.
 • Ograniczona kontrola - użytkownicy SaaS mają ograniczoną kontrolę nad oprogramowaniem, co może być problematyczne w przypadku specyficznych potrzeb konfiguracyjnych lub dostosowań. Nie zawsze można wprowadzić własne zmiany lub modyfikacje.
 • Koszty długoterminowe - chociaż początkowe koszty wdrożenia SaaS mogą być niższe niż tradycyjnego oprogramowania, regularne opłaty abonamentowe mogą się sumować i stać się znacznym wydatkiem w długim okresie.
 • Problemy z dostępem - dostęp do SaaS wymaga stabilnego połączenia internetowego. W przypadku awarii sieci lub problemów z łączem użytkownicy mogą stracić dostęp do potrzebnych aplikacji i danych.
 • Wydajność - wydajność aplikacji SaaS może być uzależniona od różnych czynników, takich jak obciążenie serwerów dostawcy, co może wpływać na prędkość działania i ogólną jakość użytkowania.
 • Integracja z istniejącymi systemami - integracja SaaS z już istniejącymi systemami i aplikacjami w firmie może być skomplikowana i wymagać dodatkowych zasobów oraz czasu.
 • Dostosowanie funkcjonalności - SaaS oferuje standardowe funkcje, które nie zawsze mogą odpowiadać specyficznym wymaganiom wszystkich użytkowników. Brak możliwości dostosowania oprogramowania do unikalnych potrzeb może być ograniczający.

Decyzja o korzystaniu z SaaS powinna być poprzedzona analizą tego co to jest SaaS oraz wymienionych wad w kontekście specyficznych potrzeb i wymagań organizacji.

Przykłady aplikacji SaaS

Oto przykłady aplikacji SaaS w różnych kategoriach, które pokazują szeroki zakres zastosowań tego modelu:

 • CRM - Salesforce, BubSpot.
 • Zarządzanie projektami i zadaniami - Trello, Asana.
 • Komunikacja i współpraca - Slack, Microsoft Teams.
 • Marketing i automatyzacja - Mailchimp, Marketo, Zapier, Make.
 • E-commerce - Shopify, Shoper, IdoSell, BigCommerce.
 • Zarządzanie dokumentami - Dropbox, Google Drive.
 • Programy graficzne - Canva, Figma, Adobe Creative Cloud.

Podsumowanie

Korzystając z modelu SaaS, firmy mogą więc znacznie zmniejszyć złożoność zarządzania IT, zmniejszyć koszty operacyjne i zwiększyć efektywność swojej pracy. Dzięki SaaS, przedsiębiorstwa mogą szybko wdrażać nowe aplikacje bez potrzeby inwestowania w infrastrukturę sprzętową i oprogramowanie, co prowadzi do oszczędności czasu i zasobów. Aktualizacje i utrzymanie systemu są realizowane przez dostawcę, co oznacza, że firmy nie muszą martwić się o przestoje ani dodatkowe koszty związane z konserwacją.Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest Software as a Service?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ