Standardy obsługi klienta w agencji SEO
Zaczniemy od samej współpracy z agencją SEO. Można mieć podejście, że skoro są efekty pozycjonowania na stronie, to nieważne, jak mnie traktują. Są jednak sytuacje, kiedy działania agencji musisz raportować do przełożonych i brak informacji zwrotnej uderza także w Ciebie. Usługa pozycjonowania to współpraca długoterminowa, istotne jest też z kim współpracujesz i jak traktują Cię w agencji. Na co zwrócić więc uwagę?
1. Raportowanie efektów pozycjonowania w Google
W jaki sposób agencja SEO raportuje efekty pozycjonowania? Czy poza standardowymi raportami, poświęca czas na przygotowanie analizy i wniosków z raportu? Czy zasypuje Cię trudnymi do zrozumienia pojęciami, czy raportuje działania w przejrzysty i prosty sposób? Jeśli na podstawie otrzymanego raportu nie jesteś w stanie stwierdzić, czy usługa pozycjonowania strony firmowej dała efekt, coś jest nie tak. Zastanów się, czy możesz liczyć na kogoś z agencji, kto pomoże Ci przeanalizować i zrozumieć raport, przynajmniej na początku współpracy, gdy wszystko jest dla Ciebie nowością.
2. Jak często agencja kontaktuje się z Tobą?
Czy agencja kontaktuje się z Tobą poza regularnymi raportami z działań? W pozycjonowaniu nie wystarczy raz ustalić plan działań. Dobra agencja SEO obserwuje efekty i nie boi się modyfikować działań, w zależności od rynku, potrzeb klienta, sezonu. A do tego przecież niezbędny jest kontakt. Zadaj sobie więc pytanie, czy to agencja kontaktuje się z Tobą, czy może to Ty musisz zabiegać o kontakt.
3. W jakim stopniu agencja angażuje się realizację pozycjonowania dla Ciebie?
Można zaproponować jeden plan działań optymalizacyjnych, a potem tylko odhaczać kolejne kroki, ale trudno wtedy oczekiwać spektakularnych efektów pozycjonowania. Jeśli agencja jest zaangażowana i faktycznie zależy jej na Twoim sukcesie, nie będzie ograniczała się do schematycznych działań. Czasami zaangażowanie oznacza, że agencja wskaże problemy z Twoją stroną, które nie mają związku z pozycjonowaniem, ale wpływają na sprzedaż. Dobre agencje SEO analizują konkurencję i na tej podstawie informują Cię, jak wypada Twoja strona na tle branży i co warto zmienić, aby zyskać większą sprzedaż.
4. Jak dobrze znasz osobę z agencji SEO, która się z Tobą kontaktuje?
Być może za każdym razem kontaktuje się z Tobą inna osoba, więc nawet nie ma okazji poznać Twojej firmy. Trudno wtedy o ciągłość komunikacji. Za każdym razem musisz wdrażać rozmówcę w swój biznes. Do tego jeszcze dochodzi kwestia kompetencji. Czy rozmawiasz z osobą, która ma wiedzę i doświadczenie? Czy potrafi odpowiedzieć na Twoje pytania lub pozyskać sprawnie odpowiedzi od bardziej doświadczonych kolegów? Czy w ogóle masz szansę porozmawiać z pozycjonerem? Warto odpowiedzieć sobie na te pytania, bo jeśli płacisz abonament, obsługa klienta powinna być elementem usługi. A może Twój konsultant lub pozycjoner jest na LinkedInie? Wtedy możesz sam sprawdzić, jakie ma doświadczenie i co robił wcześniej.

Strategia i jakość pozycjonowania
Podpisałeś umowę i dowiadujesz się, że na efekty trzeba czekać. Łatwiej się czeka, mając pewność, że agencja prowadzi działania w oparciu o dobrą strategię, z optymalnie dopasowanymi działaniami do Twojego biznesu. Poniżej sugestie, co warto sprawdzić w tym kontekście, zanim będzie za późno:
1. Ilu klientów jednocześnie obsługuje Twój pozycjoner?
W agencjach bywa różnie. Zdarza się, że jeden pozycjoner ma pod opieką nawet 100 klientów i więcej. Miesiąc ma około 160 godzin roboczych. Wynika z tego, że dla Ciebie taki pozycjoner ma zaledwie półtorej godziny w miesiącu. To niewiele czasu, aby móc działać kreatywnie i wdrażać nowe rozwiązania.
2. Kim jest pozycjoner?
Pozycjoner pozycjonerowi nie równy. Sprawdź więc, jaką wiedzę i doświadczenie ma osoba, której powierzasz los swojej strony. Może to ktoś, kto wczoraj przeczytał kilka artykułów o pozycjonowaniu w wyszukiwarkach i dziś będzie testował zdobytą wiedzę na Twojej stronie. A może to ktoś, kto etap testowania dawno ma za sobą i przez wiele lat wypracował wiedzę na temat skutecznych działań. Zapytaj lub sprawdź na LinkedInie, z kim współpracujesz.
3. Jaka jest strategia pozycjonowania firmy?
Skuteczne pozycjonowanie stron internetowych w wyszukiwarkach dla każdego może znaczyć coś innego. Warto więc dowiedzieć się, co oznacza dla Twojej agencji. Zapytaj: w jaki sposób agencja zamierza pracować na widoczność Twojej strony, jaki jest harmonogram działań, ile czasu chce poświęcić na poszczególne działania.
4. Czy agencja pyta o wyniki sprzedaży?
Efekty SEO można mierzyć w narzędziach, ale nie zawsze. W niektórych biznesach efekty pozycjonowania strony widać stacjonarnie - w liczbie telefonów od klientów albo w sprzedaży w sklepie stacjonarnym. Aby optymalizować strategię SEO, agencja potrzebuje takich informacji. Czy Twoja agencja w ogóle interesuje się tym, jak rozwija się Twoja sprzedaż?
5. Jak budowany jest profil linków przychodzących?
Link building jest jednym z ważniejszych filarów pozycjonowania. Linkowanie może przynieść rewelacyjne efekty albo zaszkodzić Twojej stronie. Dlatego tak istotne jest, aby sprawdzić, w jaki sposób agencja zamierza pozyskiwać linki, z jakich źródeł i w jakiej liczbie miesięcznie. Zapytaj, czy agencja korzysta z własnych stron zapleczowych w procesie pozycjonowania. Możesz też na bieżąco sprawdzać profil linków dla Twojej strony w narzędziach typu Ahrefs lub Majestic.
6. Jak agencja mierzy efekty pozycjonowania?
Co oznacza dla agencji, że pozycjonowanie przyniosło efekt? Czy to tylko obecność strony na wybrane frazy w top 10? Zapytaj, na jakie wskaźniki agencja będzie zwracać uwagę przy ocenie efektywności. Sprawdź też, jakich narzędzi używa. To ważne - warto wybrać agencję, która ma dostęp do zaawansowanych, płatnych narzędzi SEO, a nie wyłącznie do Google Analytics i Google Search Console. Jakie narzędzia mamy tu na myśli? Chociażby Senuto, SEMSTORM, Searchmetrics, Ahrefs, Majestic, Netpeak, Surfer SEO i inne narzędzia o podobnych funkcjach.
7. Czy agencja przeprowadziła analizę konkurencji?
Wiedza o rynku i konkurencji jest niezbędna, aby przygotować skuteczny plan działań. Pozycjonowanie w wysoko konkurencyjnej branży przebiega inaczej niż w niszowej: jest inny nakład i czas pracy, inny zakres działań. Upewnij się, że Twoja agencja wzięła to pod uwagę.
8. Czy agencja realizuje optymalizację współczynnika konwersji?
Gdy nie ma efektów SEO, zawsze można powiedzieć, że to wina strony internetowej. Tutaj agencja powinna podzielić się swoimi spostrzeżeniami z klientem i, nawet jeśli sama nie zajmuje się tego typu optymalizacją, zaproponować optymalizację strony pod względem pozyskiwania sprzedaży. Jeśli nawet nie wspomni o tym, że nie wystarczy pozyskanie ruchu, bo na sprzedaż wpływa też jakość strony www i sama oferta, powinno to wzbudzić Twoje podejrzenia. Pozycjoner wie, że wpływ SEO na sprzedaż nie kończy się na widoczności w Google. W wielu przypadkach, aby SEO przyniosło sprzedaż niezbędna jest optymalizacja strony pod kątem pozyskania konwersji.
9. Czy agencja pozycjonuje tak, aby wspierać sprzedaż?
Pozycjonowanie powinno współgrać z działaniami sprzedażowymi, więc dobrym sygnałem jest, gdy agencja interesuje się, jak wygląda Twój proces sprzedażowy i jaka jest specyfika grupy docelowej. Jest wiele działań w obrębie pozycjonowania, które mają też wpływ właśnie na komunikację z klientem i wizerunek marki. Dobrze więc, aby agencja wiedziała, jak takie działania prowadzić w zgodzie z Twoją strategią.
Sami wiemy, jak ważne we współpracy agencja - klient jest wzajemne zaufanie. Znamy jednak rynek i historie naszych klientów, zanim do nas trafili. Obok wielu świetnych agencji w Polsce, są też firmy, które nie dbają ani o jakość pozycjonowania, ani o swoich klientów. Warto więc być czujnym i mieć wiedzę, która pozwoli na weryfikowanie agencji w trakcie realizacji umowy. Liczy się zarówno standard obsługi klienta, jak także szczegóły realizowanych działań. Nie daj się zwieść kolorowym raportem, tylko pytaj, jakie działania są obecnie realizowane i upewnij się, że firma dba przede wszystkim o zgodność strategii SEO z Twoją strategią biznesową. Jeśli do tego dodasz widoczne efekty, wszystko jest w porządku. W przeciwnym razie - wróć do naszego artykułu Jak wybrać i zatrudnić agencję SEO.
Co to jest pozycjonowanie stron?
Pozycjonowanie to kompleksowe działanie promujące stronę w internecie i przy okazji nasza specjalność. Dzięki pozycjonowaniu to właśnie Twoja witryna wyświetla się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania Google (w top 10). Wysokie pozycje w Google przekładają się na większy ruch na stronę i w efekcie - na większą sprzedaż.
Cele pozycjonowania stron to:
- poprawa widoczności strony w Google
- osiągnięcie widoczności strony w top 10 Google
- zwiększenie liczby odwiedzin na stronie
- zwiększenie sprzedaży
Jak działa wyszukiwarka i algorytm Google
Dlaczego w wynikach wyszukiwania Google widzisz właśnie te strony, a nie inne? Celem Google jest dostarczać swoim użytkownikom wartościowe i dopasowane do ich potrzeb treści. Jest to możliwe dzięki coraz doskonalszym algorytmom, które rozumieją treść i cele strony internetowej. Poznaj najważniejsze aspekty działania Google i dowiedz się, dlaczego pozycjonowanie stron odgrywa tak dużą rolę w dotarciu do top 10.
Jak dodać stronę do Google?
Publikacja strony w internecie nie oznacza automatycznie, że jest ona dostępna w Google. W internecie jest tak dużo treści, że samo stworzenie strony internetowej bez dodatkowej promocji nie ma dziś dużej wartości. Drogę od publikacji strony do dotarcia do odbiorcy w Google można podzielić na kilka obszarów:
- crawling
- indeksowanie
- pozycjonowanie
Po pierwsze strona musi być dostępna dla robotów Google. Crawling to właśnie proces, w którym Google wysyła swoje roboty na stronę, aby poznały jej treść. Warto wiedzieć, że czasami nieświadomie, szczególnie w przypadku stron na Wordpressie, wyłączamy zgodę na odwiedziny robotów na stronie. Tym samym szanse na to, że witryna wyświetli się w Google są praktycznie zerowe. Są jednak przypadki, gdy wybrane podstrony witryny celowo blokujemy przed robotami, ale są to szczególne przypadki i strona w większości powinna być dostępna dla robotów Google.
W wyniku crawlingu roboty indeksują stronę, czyli dodają ją do wyników wyszukiwania Google. Nie oznacza to, że automatycznie strona wyświetli się w top 10. Może być widoczna w Google np. na 30 lub 130 stronie wyników wyszukiwania. Dlaczego algorytm miałby wyświetlić nową witrynę na pierwszej stronie wyników wyszukiwania? O miejsce w czołówce Google trzeba zawalczyć.
Indeksowanie to proces, który odbywa się bez naszego udziału. Możemy go usprawnić np. poprzez przygotowanie mapy strony, ale jeśli nie zrobimy nic, prędzej czy później strona będzie zaindeksowana. Postępy możemy śledzić w Google Search Console w raporcie stanu zaindeksowania. Jeśli Google zauważy przeszkody w indeksowaniu lub błędy, tam również znajdziemy informację na ten temat. Bez poprawnego indeksowania strony nie ma sensu realizowanie pozycjonowania.
Pozycjonowanie stron internetowych w wyszukiwarkach
Nawet w całości zaindeksowana strona może nigdy nie trafić do odbiorców. Stron dotyczących tej samej tematyki jest tysiące, a tymczasem użytkownicy ograniczają się zwykle do sprawdzenia witryn z pierwszej strony wyników wyszukiwania. Jakie strony zobaczą? Przez lata Google wypracowało algorytm, który nie tylko ocenia jakość i wartość stron z perspektywy użytkowników jako grupy, ale także dobiera je indywidualnie dla każdego z nas. Oznacza to, że każdy użytkownik widzi inne strony w top 10.
To, jakie czynniki Google bierze pod uwagę przy wyborze stron pozostaje w sferze domysłów. Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem przedstawicieli Google wyniki wyszukiwania są personalizowane pod względem historii przeglądania oraz lokalizacji. Wśród ekspertów SEO pojawiają się jednak domysły, że przy personalizacji może być brane pod uwagę notoryczne pomijanie przez użytkownika określonych stron z wyników wyszukiwania, a nawet bardzo krótki czas pobytu na stronie.
Co wpływa na pozycjonowanie stron? Czynniki rankingowe.
Na pozycję strony w wynikach wyszukiwania wpływają czynniki rankingowe, czyli czynniki, które bierze pod uwagę Google przy ocenie strony internetowej. Nie są to wytyczne określone jednoznacznie przez Google, lecz działania, wynikające z doświadczeń pozycjonerów. Na przestrzeni czasu, wraz ze zmianą algorytmu Google, zmieniają się też czynniki rankingowe. Niektóre działania przestają być skuteczne lub wręcz mogą przyczyniać się do nałożenia filtra na stronę przez Google. Żadne z tych działań nie jest receptą na sukces i należy je traktować jako wskazówkę, a nie zasadę. Możemy przyjąć podział czynników rankingowych na:
- on-page - działania w obrębie strony internetowej
- off-page - działania poza stroną, w tym pozyskiwanie linków
- użyteczność/funkcjonalność - działania, które mają poprawić komfort użytkowników na stronie
Czynniki off-page:
- Liczba domen, z których pochodzą linki
- Liczba stron, z których pochodzą linki
- Linkowany tekst (anchor)
- Alt Tag na zdjęciach z linkami przychodzącymi
- Linki pochodzące z domen .gov i .edu
- Autorytet strony linkującej
- Autorytet domeny linkującej
- Linki ze stron konkurencji
- Linki ze stron wątpliwej wartości, z tzw. złego sąsiedztwa
- Autorytet strony głównej w linkującej witrynie
- Linki nofollow
- Wiek domeny, z której pochodzą linki
- Wiek domeny
- Fraza w nazwie domeny, a najlepiej jako pierwsze słowo w nazwie domeny
- Historia domeny
- Exact match domain (nazwa domeny = słowo kluczowe)
- Domain Authority
- Długość adresu URL
- Domain Trust/Trust Rank
- Lokalizacja serwera
- Certyfikat SSL
- Zróżnicowane typy linków
- Linki ze stron z przekierowaniem 301
- Frazy podlinkowane wewnętrznie, pomiędzy podstronami
- Title linku
- Umiejscowienie linku w tekście
- Umiejscowienie linku na stronie
- Zgodność tematyczna z treścią dostępną pod linkującą domeną
- Zgodność tematyczna z treścią strony, z której pochodzi link
- Fraza w formie nazwy Twojej marki/strony w title strony linkującej
- Regularny przyrost linków do strony
- Linki ze stron z dużym autorytetem
- Linki z sekcji źródeł na Wikipedii
- Wiek linków
- Naturalny profil linków
- Wzajemne linkowanie z innymi stronami
- Linki z User Generated Content - treści tworzonej przez użytkowników
- Linki z przekierowań 301
- TrustRank linkujących stron
- Liczba wychodzących linków ze strony
- Linki z forum
- Objętość treści, z której pochodzi link
- Jakość treści, z której pochodzi link
- Linki typu site-wide, dostępne z każdej podstrony
- Publiczne informacje o domenie w systemie WhoIs
- Kara nałożona na właściciela domeny w WhoIs
Czynniki on-page
- Fraza w title
- Fraza pierwszym słowem w title
- Fraza w description
- Fraza w nagłówku h1
- Objętość treści na stronie
- Aktywny spis treści na stronie
- Nasycenie treści słowami kluczowymi
- Słowa dodatkowe w treści budujące jego tematykę
- Słowa budujące tematykę treści w title i description
- Merytoryka treści
- Szybkość ładowania się strony w oparciu o HTML
- Szybkość ładowania się strony w oparciu o dane z Chrome
- Duplikacja treści
- Linki kanoniczne
- Optymalizacja zdjęć i grafik na stronie
- Zakres aktualizacji treści na stronie (duże vs. małe zmiany)
- Historia zmian na stronie
- Zawartość słowa kluczowego w pierwszych 150 znakach tekstu
- Frazy w nagłówkach h2, h3, h4
- Jakość linków wychodzących
- Zgodność tematyczna ze stronami, do których linkujesz
- Poprawność tekstów - gramatyka, ortografia, literówki
- Kopiowanie treści z innych stron (np. stron producentów)
- Dostosowanie strony do urządzeń mobilnych
- Funkcjonalność strony na urządzeniach mobilnych
- Brak dostępu do istotnych treści na urządzeniu mobilnym
- Dodatkowa, przydatna treść uzupełniająca tekst na stronie
- Treść w rozwijanych polach tekstowych
- Liczba linków wychodzących
- Materiały graficzne, video i inne multimedialne treści
- Liczba linków wewnętrznych kierujących do podstrony
- Jakość linków wewnętrznych kierujących do podstrony
- Niedziałające linki
- Błędy w kodzie HTML, brak walidacji W3C
- Listy numerowane, wypunktowania w treści
- Wiek strony
- Projekt strony przyjazny dla użytkownika
- Wartościowa treść, która daje korzyść użytkownikom
- Strona kontakt
- Architektura strony
- Częstotliwość dodawania nowych treści na stronę
- Dodanie mapy strony
- Publikacja polityki prywatności i regulaminu serwisu
- Duplikacja meta danych
- Menu okruszkowe
- Materiały osadzone z Youtube
Czynniki User Interaction - podnoszące komfort użytkowników na stronie:
- RankBrain
- CTR w Google dla najważniejszych strategicznie fraz
- CTR w Google dla wszystkich fraz
- Współczynnik odrzuceń
- Ruch z kanału direct
- Powracający użytkownicy
- Pogosticking, czyli uciekanie ze strony i wybór innej w wynikach wyszukiwania
- Zablokowane strony
- Dodanie strony do zakładek w Chrome
- Liczba komentarzy
- Czas spędzony na stronie

Co to jest SERP?
SERP to skrót od Search Engine Results Page i oznacza wyniki wyszukiwania Google. Wygląd wyników wyszukiwania w ostatnich latach przeszedł rewolucję. Z 10 tekstowych wyników i reklam, wyniki wyszukiwania przeobraziły się w tablicę z odpowiedziami, grafikami i filmami. Przeanalizujmy wygląd wyników wyszukiwania:

W wynikach wyszukiwania Google możemy zobaczyć:
- do 10 tekstowych bezpłatnych wyników wyszukiwania - liczba ta może się zmieniać, jeśli poza tekstowymi wynikami wyświetlają się też video lub featured snippety
- płatne wyniki wyszukiwania - reklamy Google Ads w formie tekstowej lub w formie Google Zakupów, czyli zdjęć produktów z cenami, krótkim opisem i linkiem bezpośrednio do produktu w sklepie
- featured snippety - wyniki wyszukiwania w formie gotowych odpowiedzi u góry strony lub po prawej stronie SERP; zazwyczaj mają postać fragmentu tekstu zaciągniętego ze strony, który stanowi gotową odpowiedź dla użytkownika Google, np. przepis, informacja, krótka definicja
- local pack - wyniki wyszukiwania miejsc związanych z wybraną lokalizacją wraz z oznaczeniem ich na mapie
Warto zwrócić uwagę, że klasyczne tekstowe wyniki wyszukiwania również się zmieniły i dziś możemy trafić na ich bogate wersje. Dzięki zastosowaniu kodu schema widzimy ocenę w formie gwiazdek, dostęp w magazynie, cenę itp. Są też wyniki tekstowe z dodatkową treścią np. w formie rozwijanych pytań i odpowiedzi.