Ile kosztuje SEO? Pozycjonowanie w Google- cennik
Koszt pozycjonowania a forma rozliczeń
Oferta pozycjonowania za frazy czy abonamentowo? Jak formy rozliczeń wpływają na koszt pozycjonowania stron? U nas otrzymasz wyłącznie ofertę pozycjonowania strony w rozliczeniu abonamentowym. Taka forma jest najbardziej adekwatna do charakteru usługi SEO, która jest długofalową strategią, opartą o cykliczne działania i stałą optymalizację.
Cena pozycjonowania w rozliczeniu za efekt
Forma rozliczenia za efekt wydaje się na pierwszy rzut oka rozsądną formą współpracy z agencją SEO. Dlaczego ktoś miałby płacić, jeśli nie widać efektów? Poniżej znajdziesz przykłady modeli rozliczeń za efekt oraz ich wady:
Cena pozycjonowania w rozliczeniu za frazy
Taka forma współpracy przy kampanii SEO oznacza, że płacisz wyłącznie za osiągnięcie widoczności na wybrane kilka fraz. Często taka współpraca zakłada, że nie płacisz nic do czasu osiągnięcia efektu ustalonego w umowie. Pozycjonowanie nie lubi nagłych i nieprzemyślanych działań, a jednak agencja, która rozlicza się w ten sposób chce jak najszybciej osiągnąć efekt, aby móc wystawić fakturę. Dlaczego taka forma rozliczenia kosztów optymalizacji może być ryzykowna?
- agencja ucieka się do działań, które dają szybki, ale krótkotrwały efekt
- szybkie efekty mogą oznaczać działania o wysokim ryzyku i w efekcie nałożenie filtra na stronę przez Google
- do umowy często wybierane są mało istotne frazy, na które łatwo się wypozycjonować lub na które firma już ma dobre pozycje
- działania są wąskie, nie przyczyniają się do uzyskania korzyści ani dla całego serwisu, ani dla marki
Skuteczne pozycjonowanie stron internetowych opiera się na optymalizacji SEO całej witryny i pracy nad słowami kluczowymi, które odzwierciedlają różne etapy na drodze klienta do konwersji. Ograniczenie się do kilku fraz nie przyniesie takich efektów.
Koszt pozycjonowania w rozliczeniu za ruch na stronie
W tym modelu możesz otrzymać propozycję działań, za które zapłacisz dopiero, gdy ruch na Twojej stronie osiągnie określony w umowie poziom, podawany np. w liczbie użytkowników. W krótkim czasie możesz dostać raport z Google Analytics, który potwierdzi, że cel pozycjonowania i optymalizacji został osiągnięty, jednak weź pod uwagę kilka kwestii:
- duży ruch na stronie nie równa się dużej liczbie konwersji
- duży ruch na stronie pozyskany w sposób, który wprowadza użytkownika w błąd może skończyć się wysokim współczynnikiem odrzuceń
- jeśli agencja osiągnęła bardzo duży ruch na stronie w krótkim czasie mogła zrobić to za pomocą ryzykownych działań, które mogą spowodować
- nałożenie filtra na stronę
- pozyskanie szybko dużego ruchu na stronie nie gwarantuje, że osiągnięty poziom się utrzyma, a co dopiero, że będzie nadal rosnąć (a taki jest cel pozycjonowania)
Podsumowując rozliczenie pozycjonowania i optymalizacji seo strony na podstawie osiągniętej liczby odwiedzin (liczby użytkowników), nie oznacza wcale, że zachowasz taki stan, ani że z pozyskanego ruchu zdobędziesz klientów. Celem pozycjonowania jest budowanie ruchu na stronę, ale w taki sposób, aby jednocześnie zwiększać liczbę konwersji. Nie warto pozyskiwać przypadkowych użytkowników, ale takich którzy potencjalnie są zainteresowani ofertą.
Koszt pozycjonowania w rozliczeniu za sprzedaż
Inna forma współpracy spotykana w branży SEO to rozliczenie za sprzedaż pozyskaną dzięki pozycjonowaniu. Ten typ rozliczenia nie uwzględnia jednak, że wysokie pozycje, a nawet duży ruch na stronie to jeszcze nie jest 100% pracy, jaką trzeba wykonać, aby pozyskać sprzedaż. Z tego powodu agencje SEO niechętnie korzystają z takiej formy rozliczenia. Niesie ona duże ryzyko, dlatego że efekty zależą także:
- od jakości strony internetowej i jej funkcjonalności (wymagana jest praca nad UI/UX i CRO)
- od jakości obsługi klienta
- od oferty prezentowanej na stronie w porównaniu do oferty konkurencji
- od zmian wprowadzanych na stronie przez klienta agencji - niekonsultowane zmiany mogą zaprzepaścić miesiące pracy
- od zmian w algorytmie Google, które wymagają gruntownej zmiany strategii lub wpływają na obniżenie pozycji strony
Inną kwestią jest możliwość dokładnego pomiaru relacji między pozycjonowaniem a sprzedażą. To niepewna sytuacja dla obu stron: zarówno agencja może przypisywać sobie pozyskanie sprzedaży, jak i klient może uznać, że sprzedaż pochodziła z innego kanału. Szczególnie taka sytuacja może występować w biznesach, w których sprzedaż odbywa się stacjonarnie, a nie poprzez stronę czy nawet formularz, e-mail itp. Agencja w takiej sytuacji zdaje się na klienta w ocenie efektywności działań, ponieważ sprzedaży stacjonarnej nie zmierzy w żadnym narzędziu. Takie nieścisłości powodują, że rozliczenie za sprzedaż jest wbrew pozorom bardzo trudne dla obu stron.
Cena pozycjonowania w rozliczeniu abonamentowym
To właśnie w tym modelu rozliczamy się z naszymi klientami. Koszt pozycjonowania strony lub sklepu jest stały, chyba że zdecydujesz w trakcie, że chcesz realizować dodatkowe działania, których nie było w umowie. Dlaczego naszym zdaniem taki sposób płacenia za pozycjonowanie jest najlepszy?
Koszt pozycjonowania to w praktyce koszt pracy pozycjonerów, copywriterów, koszt dostępu do narzędzi i realizacji działań, wymagających dodatkowej opłaty. Płacisz więc nie za same pozycje, ale za to, że Twoja strona jest od pierwszego dnia współpracy optymalizowana. Nie musimy stosować ryzykownych metod na nienaturalnie szybki wzrost widoczności Twojej strony. Działamy w sposób naturalny, korzystny dla Twojej strony, ale również dla Twoich użytkowników.
Minusem tej formy rozliczenia jest konieczność płacenia jeszcze zanim agencja osiągnie pierwsze efekty. Plusy rozliczenia kosztów pozycjonowania w abonamencie to:
- naturalne działania, lubiane przez algorytmy Google, minimum automatyzacji
- praca nad optymalizacją i widocznością całego serwisu, a nie wybranych podstron
- budowanie silnej pozycji strony i następnie utrzymywanie wypracowanych efektów
- optymalizacja strony nie tylko pod Google, ale też pod użytkownika
- działanie zgodnie z najlepszymi praktykami, a nie poprzez triki, które mogą zakończyć się karą od Google
- budżet wystarczający na zespół specjalistów, którzy nie są obciążeni jednoczesną pracą nad setkami różnych stron
- budżet pokrywający dostęp do płatnych, zaawansowanych narzędzi SEO, umożliwiających opracowywanie skutecznych strategii i planów
- pozycjonowania - opartych na liczbach i danych, a nie domysłach