Czego dowiesz się z tego odcinka?
- Mity LinkedIna. Czy ta platforma jest tylko dla rekruterów i osób poszukujących pracy?
- Dlaczego warto poświęcić czas na stworzenie artykułów na LinkedIn?
- Jaki jest sposób na idealny post?
- Czego unikać w komunikacji?
- Jak zbudować markę osobistą? Must have.
- Dlaczego LinkedIn uważany jest za najbardziej godny zaufania portal społecznościowy?
Angelika Chimkowska i jej osiągnięcia:
- autorka dwóch książek „Psychologia zmiany w życiu i biznesie” oraz „Silna marka na Linkedin, czyli social selling w praktyce”
- współautorka „Biblia E-biznesu 3.0”
- tworzy koncept #SilnaMarka
LinkedIn - miejsce dla osób aktywnych zawodowo
Niezależnie, czy dana osoba pracuje na etacie, czy ma własny biznes, a może jest freelancerem, warto by była na LinkedInie. Jest to nie tylko miejsce dla osób poszukujących pracy lub rekruterów. Obalamy mity.
Jak zacząć komunikację, aby zyskała na tym nasza kariera?
Dla tych, którzy nie wiedzą od czego zacząć: nie musisz tworzyć swoich treści, możesz zacząć od udostępniania artykułów, gdzie dzielisz się wiedzą z Twojego obszaru. Można również udostępniać treści firm lub innych osób z Twojej branży. Kolejnym etapem jest tworzenie własnych treści. LinkedIn to miejsce, w którym możemy wzbudzać większe zaufanie. Wynika to z wyglądu naszego profilu - zawiera zdjęcie, imię i nazwisko oraz często stanowisko lub specjalizację.
Złota zasada Angeliki Chimkowskiej w działaniu na LinkedIn? Format.
Jeżeli medium społecznościowe wprowadza nowy format, jest bardzo duża szansa na większe zasięgi organiczne naszego posta, niż przy użyciu standardowych. Dlatego warto próbować nowości.
Social Selling. Czym jest? Jak zacząć wykorzystywać go w swoim biznesie?
Angelika Chimkowska definiuje Social Selling jako społeczne budowanie relacji, które mają prowadzić do sprzedaży.
Etapy Social Sellingu to:
- Budowanie widoczności
- Dawanie wartości
- Sprzedaż
Jak zbudować sieć kontaktów na LinkedIn?
Pierwszym krokiem jest zaproszenie do grona osób znajomych, współpracowników, klientów i byłych klientów, partnerów biznesowych, ekspertów z branż, które nas interesują. Drugim krokiem Angeliki Chimkowskiej jest zaproszenie osób, które byłyby potencjalnymi klientami.
SPAM w wiadomościach na LinkedIn.
Zdaniem Angeliki Chimkowskiej, wysyłając wiadomość do potencjalnego klienta warto najpierw nawiązać relację i opowiedzieć o produkcie lub usłudze naszej firmy. Nie należy dawać komunikatów, które mogłyby zostać odebrane jako SPAM lub nachalna sprzedaż. Należy również zwrócić uwagę czy proponowany przez nas produkt jest dopasowany do stylu życia klienta, bądź jego branży.
Kiedy przejść na LinkedIn Premium?
W momencie, gdy znamy podstawy działania tej platformy oraz cel naszego działania, możemy przejść na wersję LinkedIn Premium. Angelika Chimkowska zwraca uwagę, że nie znając naszych klientów oraz sposobów, jak dotrzeć na tej platformie do odbiorców - wykupienie opcji Premium może jedynie skomplikować nasze działania. Warto kombinować z formatami oraz ze sposobami komunikacji - bezpłatnie, później - płatnie.
Grono kontaktów ma znaczenie?
Nasz gość wywiadu wspomina, o tym, jak ważna jest grupa naszych kontaktów na LinkedInie. Możemy dostawać wiele ofert oraz zaproszeń od osób, których nawet nie znamy. Selekcja kontaktów oraz uważność sprawi, że nasz LinkedIn będzie zawierał tylko wartościowe treści i takie osoby, które znamy lub podziwiamy.
Profesjonalnie czy prywatnie?
Angelika Chimkowska zwraca uwagę, jak ważne jest budowanie profesjonalnego wizerunku. Podpowiada sposób, w jaki można to sprawdzić. Co nam pokaże wpisanie naszego imienia i nazwiska w wyszukiwarce internetowej? Będą tam informacje o sukcesach firmy, w której pracujemy, profil na LinkedIn, a może zdjęcia z czasów studiów? Odpowiednie przygotowanie pomoże zbudować nasz wizerunek - jako specjalisty z danej dziedziny.
Popularne grzechy na LinkedInie
W komunikacji w tym medium możemy popełniać kilka błędów:
- Publikowanie tych samych treści, co na innych naszych kanałach
- Udostępnianie treści niedostosowanych do grupy docelowej
- Sprzedaż naszych produktów lub usług już w pierwszej wiadomości wysłanej do potencjalnego klienta