Twoja sprzedaż nie zachwyca? Zamów skuteczną strategię digital i nabierz rozpędu w biznesie!
Close
688CE84A-69B3-4183-AAEF-288688AF4E6E Widoczni zespół crop
Skuteczne pozycjonowanie wizytówki Google Maps Zdominujemy wyniki wybranej lokalizacji
Google Maps

Co to jest pozycjonowanie w Google Maps

Jeśli, zastanawiasz się, jak pozycjonować w Mapach Google, już spieszymy z odpowiedzią! Pozycjonowanie w Google Maps to ważny element pozycjonowania lokalnego. Dzięki widoczności firmy w Mapach Google zwiększasz zasięg swojej marki, prawdopodobieństwo pozyskania klienta i jednocześnie wspierasz widoczność strony w lokalnych wynikach wyszukiwania Google. Niezależnie, czy myślisz o pozycjonowaniu Map w Warszawie, czy pozycjonowaniu Google w Poznaniu. Dzięki obecności w wynikach wyszukiwania Map docierasz do coraz większej grupy użytkowników, którzy właśnie w mapach wyszukują lokalnych firm i usług. Poznaj najważniejsze kroki pozycjonowania w Google Maps oraz czynniki, które decydują o widoczności strony.

Od czego zależy pozycjonowanie w Google Maps?

Na wyświetlanie się firmy w Mapach można mieć wpływ poprzez odpowiednie działania optymalizacyjne. Na początku warto zaznaczyć jednak, że na wyświetlanie się firmy konkretnemu użytkownikowi ma wpływ również szereg czynników niezwiązanych z pozycjonowaniem w 100%:

 • Odległość fizyczna użytkownika od firmy - Google pokazuje najbliższe, ale bierze pod uwagę też to, czy dana firma jest czynna w momencie wyszukiwania. Jeśli będziemy wyszukiwać gabinetu dentystycznego o 20:00, możemy otrzymać inne wyniki niż wyszukując np. o 15:00. O późnej porze większość będzie nieczynna, więc Google sięgnie też po gabinety, zlokalizowane dalej. Na odległość od użytkowników nie mamy wpływu, ale w pewnością pomaga lokalizacja biznesu w uczęszczanej okolicy.
 • Popularność miejsca - w Mapach pierwszeństwo mają lokalizacje, które są już chętnie odwiedzane przez klientów stacjonarnie. Google podejmuje starania, aby wyniki wyszukiwania odzwierciedlały popularność miejsc offline. Jednak to nie wszystko - popularność miejsca oceniana jest także na podstawie sygnałów online. To dobra wiadomość - dzięki budowaniu ruchu na stronę, pozyskiwaniu wartościowych linków i publikacji na popularnych portalach zwiększasz szansę na widoczność w Google Maps.
 • Trafność wyników wyszukiwania - wreszcie Google będzie wyświetlać firmy, które odpowiadają zapytaniu użytkownika. W tym zakresie pozycjonowanie odgrywa największą rolę. Chodzi nie tylko o optymalizację strony, ale również wyczerpujące uzupełnienie informacji o firmie w Google Moja Firma.

Co realizujemy w ramach pozycjonowania w Google Maps?

Pozycjonowanie firmy w Mapach Google może być niezależnym działaniem, ale najczęściej jest elementem kampanii lokalnego SEO. Optymalizując stronę tak, by wyświetlała się w Google Maps automatycznie działamy też na korzyść jej widoczności w wynikach organicznych. Praca nad pozycjonowaniem w Google Maps obejmuje 3 ważne obszary, takie jak:

 

1. Optymalizacja strony

Na tym etapie pozycjonowania na Mapach Google realizowane są działania optymalizacji na stronie i poza nią. Niezbędne jest:

 • nasycenie treści strony frazami lokalnymi (z nazwą miasta, regionu, gminy czy innego obszaru, do którego chcemy dotrzeć)
 • umieszczenie na stronie pełnego adresu firmy, najlepiej ze stacjonarnym numerem telefonu
 • dbałość o spójne brzmienie danych firmy NAP (Name Address Phone) zarówno na stronie, jak i w zewnętrznych źródłach (katalogi, lokalne portale, portale społecznościowe)
 • stosowanie danych strukturalnych przeznaczonych dla firm lokalnych: https://developers.google.com/search/docs/data-types/local-business
 • budowa wartościowego profilu linków przychodzących - w przypadku firmy lokalnej, szczególnie ważne są linki z silnych lokalnych stron internetowych i portali, np. miejskich

Jest to praca, która jest konieczna zarówno przy pozycjonowaniu lokalnym w organicznych wynikach wyszukiwania, jak i w pozycjonowaniu Google Maps. Oczywiście warto również przeprowadzić standardowe działania, obecne w każdej usłudze SEO: audyt strony, optymalizacja techniczna, usunięcie wszelkich błędów uniemożliwiających indeksowanie i pozycjonowanie strony, a także cykliczną rozbudowę treści.

2. Optymalizacja wizytówki Google Moja Firma

Pozycjonowanie wizytówki Google Moja Firma sprowadza się do umiejętnego uzupełnienia jej w informacje o firmie. Pierwszym krokiem pozycjonowaniach w mapach Google jest założenie wizytówki - możesz to zrobić samodzielnie, a wyczerpujące wskazówki znajdziesz tutaj: https://widoczni.com/blog/jak-wypozycjonowac-wizytowke/

Założenie i prowadzenie firmowej wizytówki w Google jest jak na razie bezpłatne. Możesz jednak zlecić agencji optymalizację wizytówki Google Moja Firma i mieć pewność, że jej potencjał jest w pełni wykorzystywany. Co więcej, warto wiedzieć, że na założeniu i uzupełnieniu informacji praca nad pozycjonowaniem map Gogole się nie kończy. Znajdziesz w niej sekcje, które warto cyklicznie aktualizować, np. najnowsze posty, pytania i odpowiedzi i zdjęcia.

Optymalizacji wizytówki Google Moja Firma to jeden z najważniejszych czynników wpływających na pozycjonowanie firmy w Google Maps. Zobacz, jakich informacji i działań nie może w niej zabraknąć:

 • Nazwa firmy
 • Aktualny adres firmy 
 • Numer telefonu do firmy
 • Godziny otwarcia
 • Godziny otwarcia w czasie świąt, długich weekendów itp.
 • Link do strony internetowej
 • Dla hoteli: linki do rezerwacji pokojów
 • Określenie obszaru świadczenia usług
 • Wybór odpowiedniej kategorii biznesu
 • Opis firmy zoptymalizowany pod SEO (z frazami) i sprzedaż (z korzyściami dla klienta)
 • Lista produktów lub usług z oferty
 • Wartościowe i unikalne opisy produktów i usług
 • Aktualne i atrakcyjne wizualnie zdjęcia firmy
 • Zdjęcia wnętrz firmy
 • Zdjęcia ułatwiające klientom dotarcie do firmy (szczególnie, jeśli Google Maps nie jest zaktualizowane)
 • Zdjęcia wizerunkowe, wpływające na zaufanie do marki
 • Odpowiedzi na pytania użytkowników (możesz sam dodać pytania, które często otrzymujesz w innych miejscach - telefonicznie, mailowo czy w rozmowach z klientami i odpowiedzieć na nie tutaj)
 • Cykliczna publikacja postów - czyli krótkich treści, zachęcających do odwiedzin na stronie lub informujących o ważnych akcjach, promocjach czy zmianach w firmie.

Bardzo ważnym krokiem jest weryfikacja wizytówki Google. Bez weryfikacji część funkcji wizytówki nie będzie dla Ciebie dostępna. To nic trudnego - gdy zdecydujesz się na weryfikację, Google wyśle na adres podany w wizytówce specjalny kod. Gdy go otrzymasz, wystarczy wprowadzić go na swoim profilu Google Moja Firma i gotowe! Jesteś właścicielem wizytówki i osobą uprawnioną do jej edycji. 

3. Pozyskiwanie opinii i ocen od użytkowników

Opinie to czynnik, który coraz częściej wymieniany jest jako istotny nie tylko w procesie pozycjonowania lokalnego, ale w ogóle w SEO. Zdaniem wielu ekspertów algorytmy Google mogą brać pod uwagę:

 • liczbę ocen
 • treść opinii dołączonej do oceny
 • średnią z ocen
 • zawartość fraz w opinii
 • Twoją reakcję na opinie - czy odpowiadasz, czy nie

Co więcej, ważne są opinie ze wszystkich miejsc online, które umożliwiają ich wystawianie: z opinii Google, z Facebooka, Bookingu i wielu innych portali.

W związku z tym obszarem warto aktywnie pozyskiwać opinie od swoich klientów poprzez:

 • wysyłkę linka do opinii w mailingu
 • wyszczególnienie na stronie firmy okna do wystawiania opinii
 • informowanie klientów o możliwości wystawienia opinii
 • rozmowy z zadowolonymi klientami i motywowanie ich do wystawienia opinii
 • tworzenie profilów firmy w portalach z opiniami

Zdobycie pozytywnych opinii jest wyzwaniem, nawet jeśli wiesz, że większość Twoich klientów jest zadowolona z Twoich usług lub produktów. Wielu z nich nie ma motywacji, aby zostawić opinię, dlatego niezbędna jest aktywna postawa i podkreślanie tego, jaką rolę odgrywają pozytywne opinie. Dzięki nim oczywiście zyskuje Twoja strona w Google, ale również kolejni klienci, którzy szukają ciekawych miejsc, dobrych firm i solidnych fachowców w okolicy.

 

Pozycjonowanie w Google Maps dla urządzeń mobilnych

Mapy Google mają szczególnie istotne znaczenie dla użytkowników smartfonów. Wykorzystują oni Mapy do wyszukiwania obiektów znajdujących się w pobliżu lub na wyznaczonej trasie. Z tego względu istotnym elementem pozycjonowania Map Google jest dopasowanie strony docelowej do ich potrzeb. Wyniki wyszukiwania Google Maps różnią się od wyników na komputerze, uwzględniają bowiem odległość, a nawet to, czy użytkownik zdąży dotrzeć do celu przed zamknięciem.

Sprawdź, ile kosztuje pozycjonowanie lokalne
widoczni24052

FAQ - Częste pytania i odpowiedzi

Co to jest wizytówka Google Moja Firma?

To usługa Google, która pozwala zaprezentować w wynikach wyszukiwania wszystkie najważniejsze informacje o firmie. Obejmuje opis firmy, godziny pracy, adres, zdjęcia i wiele innych informacji przydatnych dla użytkownika.

 

Jak pozycjonować w Mapach Google?

Jeśli chcesz, aby Twoja firma była widoczna w internecie dla klientów z Twojego miasta, trzeba przeprowadzić szereg działań optymalizacyjnych. Pozycjonowanie Google dla Poznania odbywa się podobnie, co pozycjonowanie map w Warszawie. Różnicą są użyte frazy, zawierające miejscowość.

 

Co to jest Local Pack?

Local Pack to wynik wyszukiwania Google Maps w formie listy 3 firm z dołączoną mapką, na której zaznaczone są poszczególne z firm z listy. Użytkownik może zobaczyć więcej firm z okolicy, rozwijając listę i przechodząc do Google Maps.

 

Jak dodać pinezkę firmy w Mapach Google?

Pinezka dodawana poprzez profil Google Moja Firma. Po zalogowaniu się do Google Moja Firma należy uzupełnić adres firmy oraz zaznaczyć na mapie w edycji profilu miejsce pinezki.

 

Czy warto dodać firmę do Google Moja Firma?

Tak, dzięki profilowi Google Moja Firma zyskujesz lepszą widoczność swojej firmy w Google. Profil wpływa także na pozycjonowanie na Mapach Google i ułatwia klientom dotarcie do Ciebie.

 

Jak wyświetlać się w Mapach Google?

W Mapach Google wyświetlają się firmy dodane przez osoby zarządzające ich profilem w Google, ale też firmy dodane przez użytkowników. Aby zwiększyć szansę na wyświetlenie się firmy w wynikach wyszukiwania Google Maps, warto zainwestować w pozycjonowanie w Mapach Google.

 

Jak dodać zdjęcia firmy do Google Moja Firma?

Google automatycznie pokazuje zdjęcia z Google Street View. Warto jednak je uzupełnić, szczególnie, jeśli są nieaktualne. Zrobisz to w profili Google Moja Firma. Zdjęcia mogą dodawać także wszyscy użytkownicy.

 

Szukasz skutecznej agencji SEO / ADS?

Person
Oceń ten artykuł:
Pozycjonowanie w Google Maps

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 131 głosów

Konkurencja depcze Ci po piętach?

Umów bezpłatne konsultacje z ekspertem digital i wrzuć piąty bieg w biznesie.