Google Maps

Co to jest pozycjonowanie w Google Maps

Pozycjonowanie w Google Maps to ważny element pozycjonowania lokalnego. Dzięki widoczności firmy w Mapach Google zwiększasz zasięg swojej marki, prawdopodobieństwo pozyskania klienta i jednocześnie wspierasz widoczność strony w lokalnych wynikach wyszukiwania Google. Dzięki obecności w wynikach wyszukiwania Map docierasz także do coraz większej grupy użytkowników, którzy właśnie w mapach wyszukują lokalnych firm i usług. Poznaj najważniejsze kroki pozycjonowania w Google Maps oraz czynniki, które decydują o widoczności strony.

 

Wyślij zapytanie o cenę

p1.jpg
p2.jpg
 • p1.jpg
 • p2.jpg

Od czego zależy pozycjonowanie w Google Maps?

Na wyświetlanie się firmy w Mapach można mieć wpływ poprzez odpowiednie działania optymalizacyjne. Na początku warto zaznaczyć jednak, że na wyświetlanie się firmy konkretnemu użytkownikowi ma wpływ również szereg czynników niezwiązanych z pozycjonowaniem w 100%:

 • Odległość fizyczna użytkownika od firmy - Google pokazuje najbliższe, ale bierze pod uwagę też to, czy dana firma jest czynna w momencie wyszukiwania. Jeśli będziemy wyszukiwać gabinetu dentystycznego o 20:00, możemy otrzymać inne wyniki niż wyszukując np. o 15:00. O późnej porze większość będzie nieczynna, więc Google sięgnie też po gabinety, zlokalizowane dalej. Na odległość od użytkowników nie mamy wpływu, ale w pewnością pomaga lokalizacja biznesu w uczęszczanej okolicy.
 • Popularność miejsca - w Mapach pierwszeństwo mają lokalizacje, które są już chętnie odwiedzane przez klientów stacjonarnie. Google podejmuje starania, aby wyniki wyszukiwania odzwierciedlały popularność miejsc offline. Jednak to nie wszystko - popularność miejsca oceniana jest także na podstawie sygnałów online. To dobra wiadomość - dzięki budowaniu ruchu na stronę, pozyskiwaniu wartościowych linków i publikacji na popularnych portalach zwiększasz szansę na widoczność w Google Maps.
 • Trafność wyników wyszukiwania - wreszcie Google będzie wyświetlać firmy, które odpowiadają zapytaniu użytkownika. W tym zakresie pozycjonowanie odgrywa największą rolę. Chodzi nie tylko o optymalizację strony, ale również wyczerpujące uzupełnienie informacji o firmie w Google Moja Firma.

Co realizujemy w ramach pozycjonowania w Google Maps?

Pozycjonowanie firmy w Mapach Google może być niezależnym działaniem, ale najczęściej jest elementem kampanii lokalnego SEO. Optymalizując stronę tak, by wyświetlała się w Google Maps automatycznie działamy też na korzyść jej widoczności w wynikach organicznych. Praca nad pozycjonowaniem w Google Maps obejmuje 3 ważne obszary, takie jak:

 

1. Optymalizacja strony

Na tym etapie realizowane są działania optymalizacji na stronie i poza nią. Niezbędne jest:

 • nasycenie treści strony frazami lokalnymi (z nazwą miasta, regionu, gminy czy innego obszaru, do którego chcemy dotrzeć)
 • umieszczenie na stronie pełnego adresu firmy, najlepiej ze stacjonarnym numerem telefonu
 • dbałość o spójne brzmienie danych firmy NAP (Name Address Phone) zarówno na stronie, jak i w zewnętrznych źródłach (katalogi, lokalne portale, portale społecznościowe)
 • stosowanie danych strukturalnych przeznaczonych dla firm lokalnych: https://developers.google.com/search/docs/data-types/local-business
 • budowa wartościowego profilu linków przychodzących - w przypadku firmy lokalnej, szczególnie ważne są linki z silnych lokalnych stron internetowych i portali, np. miejskich

Jest to praca, która jest konieczna zarówno przy pozycjonowaniu lokalnym w organicznych wynikach wyszukiwania, jak i w pozycjonowaniu Google Maps. Oczywiście warto również przeprowadzić standardowe działania, obecne w każdej usłudze SEO: audyt strony, optymalizacja techniczna, usunięcie wszelkich błędów uniemożliwiających indeksowanie i pozycjonowanie strony, a także cykliczną rozbudowę treści.

2. Optymalizacja wizytówki Google Moja Firma

Pozycjonowanie wizytówki Google Moja Firma sprowadza się do umiejętnego uzupełnienia jej w informacje o firmie. Pierwszym krokiem jest założenie wizytówki - możesz to zrobić samodzielnie, a wyczerpujące wskazówki znajdziesz tutaj: https://widoczni.com/blog/jak-wypozycjonowac-wizytowke/

Założenie i prowadzenie firmowej wizytówki w Google jest jak na razie bezpłatne. Możesz jednak zlecić agencji optymalizację wizytówki Google Moja Firma i mieć pewność, że jej potencjał jest w pełni wykorzystywany. Co więcej, warto wiedzieć, że na założeniu i uzupełnieniu informacji praca nad pozycjonowaniem wizytówki się nie kończy. Znajdziesz w niej sekcje, które warto cyklicznie aktualizować, np. najnowsze posty, pytania i odpowiedzi i zdjęcia.

Optymalizacji wizytówki Google Moja Firma to jeden z najważniejszych czynników wpływających na pozycjonowanie firmy w Google Maps. Zobacz, jakich informacji i działań nie może w niej zabraknąć:

 • Nazwa firmy
 • Aktualny adres firmy 
 • Numer telefonu do firmy
 • Godziny otwarcia
 • Godziny otwarcia w czasie świąt, długich weekendów itp.
 • Link do strony internetowej
 • Dla hoteli: linki do rezerwacji pokojów
 • Określenie obszaru świadczenia usług
 • Wybór odpowiedniej kategorii biznesu
 • Opis firmy zoptymalizowany pod SEO (z frazami) i sprzedaż (z korzyściami dla klienta)
 • Lista produktów lub usług z oferty
 • Wartościowe i unikalne opisy produktów i usług
 • Aktualne i atrakcyjne wizualnie zdjęcia firmy
 • Zdjęcia wnętrz firmy
 • Zdjęcia ułatwiające klientom dotarcie do firmy (szczególnie, jeśli Google Maps nie jest zaktualizowane)
 • Zdjęcia wizerunkowe, wpływające na zaufanie do marki
 • Odpowiedzi na pytania użytkowników (możesz sam dodać pytania, które często otrzymujesz w innych miejscach - telefonicznie, mailowo czy w rozmowach z klientami i odpowiedzieć na nie tutaj)
 • Cykliczna publikacja postów - czyli krótkich treści, zachęcających do odwiedzin na stronie lub informujących o ważnych akcjach, promocjach czy zmianach w firmie.

Bardzo ważnym krokiem jest weryfikacja wizytówki Google. Bez weryfikacji część funkcji wizytówki nie będzie dla Ciebie dostępna. To nic trudnego - gdy zdecydujesz się na weryfikację, Google wyśle na adres podany w wizytówce specjalny kod. Gdy go otrzymasz, wystarczy wprowadzić go na swoim profilu Google Moja Firma i gotowe! Jesteś właścicielem wizytówki i osobą uprawnioną do jej edycji. 

 

3. Pozyskiwanie opinii i ocen od użytkowników

Opinie to czynnik, który coraz częściej wymieniany jest jako istotny nie tylko w procesie pozycjonowania lokalnego, ale w ogóle w SEO. Zdaniem wielu ekspertów algorytmy Google mogą brać pod uwagę:

 • liczbę ocen
 • treść opinii dołączonej do oceny
 • średnią z ocen
 • zawartość fraz w opinii
 • Twoją reakcję na opinie - czy odpowiadasz, czy nie

Co więcej, ważne są opinie ze wszystkich miejsc online, które umożliwiają ich wystawianie: z opinii Google, z Facebooka, Bookingu i wielu innych portali.

W związku z tym obszarem warto aktywnie pozyskiwać opinie od swoich klientów poprzez:

 • wysyłkę linka do opinii w mailingu
 • wyszczególnienie na stronie firmy okna do wystawiania opinii
 • informowanie klientów o możliwości wystawienia opinii
 • rozmowy z zadowolonymi klientami i motywowanie ich do wystawienia opinii
 • tworzenie profilów firmy w portalach z opiniami

Zdobycie pozytywnych opinii jest wyzwaniem, nawet jeśli wiesz, że większość Twoich klientów jest zadowolona z Twoich usług lub produktów. Wielu z nich nie ma motywacji, aby zostawić opinię, dlatego niezbędna jest aktywna postawa i podkreślanie tego, jaką rolę odgrywają pozytywne opinie. Dzięki nim oczywiście zyskuje Twoja strona w Google, ale również kolejni klienci, którzy szukają ciekawych miejsc, dobrych firm i solidnych fachowców w okolicy.

 

 

 

Pozycjonowanie w Google Maps dla urządzeń mobilnych

Mapy Google mają szczególnie istotne znaczenie dla użytkowników smartfonów. Wykorzystują oni Mapy do wyszukiwania obiektów znajdujących się w pobliżu lub na wyznaczonej trasie. Z tego względu istotne jest dopasowanie strony docelowej do ich potrzeb. Wyniki wyszukiwania Google Maps różnią się od wyników na komputerze, uwzględniają bowiem odległość, a nawet to, czy użytkownik zdąży dotrzeć do celu przed zamknięciem.

FAQ - Częste pytania i odpowiedzi

Co to jest wizytówka Google Moja Firma?

To usługa Google, która pozwala zaprezentować w wynikach wyszukiwania wszystkie najważniejsze informacje o firmie. Obejmuje opis firmy, godziny pracy, adres, zdjęcia i wiele innych informacji przydatnych dla użytkownika.

 

Co to jest Local Pack?

Local Pack to wynik wyszukiwania Google Maps w formie listy 3 firm z dołączoną mapką, na której zaznaczone są poszczególne z firm z listy. Użytkownik może zobaczyć więcej firm z okolicy, rozwijając listę i przechodząc do Google Maps.

 

Jak dodać pinezkę firmy w Mapach Google?

Pinezka dodawana poprzez profil Google Moja Firma. Po zalogowaniu się do Google Moja Firma należy uzupełnić adres firmy oraz zaznaczyć na mapie w edycji profilu miejsce pinezki.

 

Czy warto dodać firmę do Google Moja Firma?

Tak, dzięki profilowi Google Moja Firma zyskujesz lepszą widoczność swojej firmy w Google. Profil wpływa także na pozycjonowanie i ułatwia klientom dotarcie do Ciebie.

 

Jak wyświetlać się w Mapach Google?

W Mapach Google wyświetlają się firmy dodane przez osoby zarządzające ich profilem w Google, ale też firmy dodane przez użytkowników. Aby zwiększyć szansę na wyświetlenie się firmy w wynikach wyszukiwania Google Maps, warto zainwestować w pozycjonowanie.

 

Jak dodać zdjęcia firmy do Google Moja Firma?

Google automatycznie pokazuje zdjęcia z Google Street View. Warto jednak je uzupełnić, szczególnie, jeśli są nieaktualne. Zrobisz to w profili Google Moja Firma. Zdjęcia mogą dodawać także wszyscy użytkownicy.

 

Współpraca
Skontaktuj się z nami
Zadzwoń do nas
Napisz do nas
Blog
Ostatnio na blogu
Wybrane, sprawdzone przez nas narzędzia do analizy profilu linków. Zobacz przegląd!
więcej
Media społecznościowe jako sposób promocji sklepu internetowego. Dowiedz się więcej!
więcej
Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę prowadząc sklep internetowy.
więcej
Oceń ten artykuł
Pozycjonowanie w Google Maps
Średnia ocen użytkowników 4.50 na podstawie 129 głosów
Wyślij Zapytanie
Bezpłatna konsultacja SEO

Chcesz zwiększyć sprzedaż? Szukasz skutecznej agencji?
Wyślij zapytanie - umówimy się na BEZPŁATNĄ konsultacje SEO i prześlemy DOBRĄ ofertę


Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań.
Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej

Czy wiesz ile tracisz ruchu bez optymalizacji
strony pod kątem pozycjonowania?  

Dowiedz się jakie błędy zawiera Twoja strona oraz jak wygląda jej widoczność w Google na tle konkurencji.
 

Zamów Bezpłatny Audyt SEO