Czy technologia jest zagrożeniem dla człowieka?
Oko w Oko z Gościem - cykl wywiadów Akademii Widoczni
Artur Kurasiński w Akademii widoczni
Nowe technologie są już nieodłącznym elementem codzienności i w dalszym ciągu rozwijają się. Jednak czy ludzie są w stanie za nimi nadążyć? Artur Kurasiński z pasją podchodzi do tematu nowych technologii, a swoją wiedzę przekazuje balansując między edukacją i rozrywką. Zajmuje się budowaniem biznesów w przeciwnym stylu do znanych modeli startupu. Obejrzyj wywiad lub zapoznaj się z podsumowaniem odcinka.
Zobacz wywiad z Arturem Kurasińskim
Technologia dla najmłodszych
Dorośli często zapominają, że nie wszystko było dla nich oczywiste od początku. W temacie nowych technologii pomocną dłoń oferuje Artur Kurasiński, współautor serii komiksów “Róża, a co chcesz wiedzieć?”. Książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku około 6 - 7 lat, ale także dla rodziców. W formie zabawy i miło spędzonego wspólnie czasu, książka jest wprowadzeniem do świata technologii i nauki. Chociaż dzieci posługują się intuicyjnie najnowszymi narzędziami cyfrowymi, to nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństw płynących ze świata wirtualnego. Celem książki, jest więc nauczenie ich myślenia krytycznego w stosunku do narzędzi, którymi już się posługują lub dopiero będą w przyszłości. Artur zdaje sobie sprawę, że szkolnictwo w Polsce nie jest jeszcze w pełni przygotowane do edukacji pod względem najnowszej technologii, dlatego chce samodzielnie zwrócić uwagę rodziców na bezpieczeństwo i potrzebę nauki ich dzieci.
Boty kontra człowiek w komunikacji
Boty zostały wrzucone do przestrzeni przemysłowej jako rozwiązanie szybkie i tanie, a więc teoretycznie cenione zarówno z perspektywy przedsiębiorców, jak i klientów. Za ich pomocą minimalizuje się koszt i czas produkcji, a w rezultacie także cenę i czas oczekiwania na realizację usługi. W momencie, gdy w różnych branżach np. gastronomicznych, konsultacyjnych, czy sprzedaży detalicznej otaczają ludzi boty, okazuje się, że klienci preferują kontakt z człowiekiem. Artur Kurasiński zauważa, że komunikacja z człowiekiem już pozycjonuje się w kategorii premium. Prawdopodobnie w przyszłości pozwolą sobie na nią tylko marki ekskluzywne, które będzie na to stać. Komunikacja z udziałem człowieka a bota, to decydowanie między szybkością a jakością. Wartości te należy w zrównoważony sposób połączyć.
Czy nowe technologie są zagrożeniem dla stanowisk?
Artur Kurasiński już teraz przewiduje zagrożenie utraty pracy dla ludzi w różnych branżach. Jednak uspokaja, iż kapitalizm opiera się na konsumpcji, stanowiąc zamykające się koło. Utrzymanie się firm na rynku zależy od grupy osób, decydującej się na korzystanie z ich usług. Z kolei istnienie ich, wiąże się bezpośrednio z posiadaniem stanowisk pracy i stałym dochodem. Przedsiębiorstwa decydujące się na szybki rozwój opierający się na technologii są jednocześnie odpowiedzialne za przyszłą niewypłacalność, a w ostateczności upadek. Jednak mimo to coraz więcej firm decyduje się na rosnącą automatyzację.
Polska na tle nowych technologii
Polacy jako użytkownicy nowych technologii są zdecydowanie na bieżąco. Jednak jeśli chodzi o kreowanie technologii oraz wykorzystywanie w produkcji na szeroką skalę, to niestety nie należą do liderów światowych. Artur Kurasiński zauważa potencjał w grupie młodych osób z zapałem, wrodzonym drygiem i predyspozycjami, jednak ci, w większości decydują się działać poza granicami Polski. Jest to naturalne ze względu na większe możliwości rozwoju, działania, czy wynagrodzenia. Według Artura, odpowiedzialność za to częściowo spoczywa na systemie edukacji, który nie jest odpowiednio dostosowany do aktualnego poziomu technologii.
Z wywiadu z Arturem o nowych technologiach dowiesz się również
- Czego nauczysz się z książki “Róża, co chcesz wiedzieć”?
- Jak sztuczna inteligencja wpłynie na pracę ludzi?
- Czy branże marketingowe powinny obawiać się automatyzacji?
- Jakie są aktualne trendy w budowaniu firmy?
Artur Kurasiński
Przedsiębiorca, mówca publiczny oraz autor gier i komiksów edukacyjnych o nauce i technologii z serii „Róża, a co chcesz wiedzieć?”. Tech-realista. Cyfrowy narrator, kurator i kreator. Od ponad dwóch dekad obserwuje i tłumaczy wpływ technologii na nasze życie. Autor bloga kurasinski.com. Prelegent i uczestnik najważniejszych konferencji technologicznych w Polsce. Współtwórca najstarszego w Polsce cyklu spotkań dla startu-pów Aula Polska oraz nagród Aulery.