❄️Przerwa świąteczna❄️ Od 24 grudnia do 2 stycznia nasze biuro jest nieczynne. Wracamy po Nowym Roku. Wesołych Świąt!
Close
688CE84A-69B3-4183-AAEF-288688AF4E6E Artur Pajkert wywiad widoczni

Jak przygotować stronę na Core Web Vitals? Wybieramy hosting

Oko w Oko z Gościem - cykl wywiadów Akademii Widoczni

Artur Pajkert w Akademii widoczni

Hosting hostingowi nie równy. Chociaż wiele przedsiębiorców kieruje się tylko kwestią finansową dobierając operatorów, to w rzeczywistości należy zwrócić uwagę na o wiele więcej właściwości. Artur Pajkert od wielu lat pomaga swoim klientom polepszyć obecność w internecie. Na co dzień pracuje w hostingu, a w naszym wywiadzie tłumaczy na co należy zwrócić uwagę wybierając ofertę hostingową.

 

 

Oko w Oko z Gościem

Jak przygotować stronę na core web vitals? Wybieramy hosting

corner

Zobacz wywiad z Arturem Pajkertem

Jak szybkość wczytywania wpływa na wartość pozycjonowania?

Jednym z głównych obszarów działania operatorów hostingu jest szybkość wczytywania strony. W wywiadzie Artur wyjaśniał jej znaczenie w kontekście pozycjonowania. Dlaczego jest szczególnie ważna? Aktualne badania wskazują na wysoką zależność między długością czasu ładowania a współczynnikiem konwersji. Wydłużenie nawet o dwie sekundy może doprowadzić pogorszenia konwersji o połowę. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku współczynnika porzuceń, który rośnie z każdą sekundą ładowania. Ze względu na te zjawiska roboty Google starają się oceniać funkcjonowanie strony przez pryzmat potrzeb użytkowników. Dodatkowo spośród opublikowanych przez Googla 7 czynników jakości strony internetowej, aż trzy adresują szybkość.

Trzy wskaźniki Core Web Vitals:

  • LCP - wyrendowanie największej treści (załadowanie największego pod względem pikseli)
  • FID - opóźnienie przy pierwszym działaniu (po jakim czasie strona reaguje na działania użytkownika)
  • CLS - zbiorcze przesunięcie układu (zmiana układu strony po prawidłowym załadowaniu wszystkich elementów)

Hosting w największej mierze wpływa na pierwszy punkt, pozostałe dwa zależą głównie od kodu strony. Główną rolę odgrywają tu narzędzia wykorzystywane przez operatora oraz odległość serwerów od potencjalnych klientów. Artur zaznaczył również, że pojawiające się opóźnienia mogą wynikać z występowania elementów na stronie, pochodzących z innych serwerów. Przykładowo, gdy właściciel linkuje obce strony, należące do innego hostingu

 

Technologie bezpieczeństwa, czyli sygnały jakości strony internetowej

W kontekście SEO ważne są również technologie bezpieczeństwa. Według wcześniej wspomnianych czynników jakości strony internetowej, Google uwzględnia bezpieczeństwo strony internetowej. Dzieli na sygnały poufności i bezpieczeństwa.

Pierwszy sygnał dotyczy szyfrowania danych między użytkownikiem a serwerem. Według Artura uwzględniające to certyfikaty SSL są obowiązkowe. Pozwalają na zaszyfrowanie wprowadzanych przez użytkownika danych do przeglądarki i odszyfrowanie icd dopiero, gdy dotrą bezpieczne na serwer. Prowadzone przez specjalistów obserwacje pokazują korelację między posiadaniem certyfikatu a wyższym pozycjonowaniem. Certyfikat jest jednak tylko jednym z podstawowych elementów w drodze dobrego pozycjonowania.

Drugim ważnym sygnałem jest bezpieczeństwo. Odnosi się do ochrony stron przed niebezpieczeństwem takim jak wirusy, czy fałszerstwa. Ich wystąpienie oznacza utratę zaufania klientów, ważnych danych, a także wykryciem niebezpieczeństwa przez roboty Googla, które doprowadzą do blokady dostępu do naszej strony. W tym przypadku operatorzy bardzo się różnią w ofercie przeciwdziałań.

 

Jak hosting służy bezpieczeństwu strony?

Sposoby pomocy w przypadku niebezpieczeństwa zewnętrznego dzieli firmy hostingowe. Najgorszym scenariuszem jest odesłanie klienta do podmiotu tworzącego stronę. Artur jednak przedstawił podstawowe działania zapobiegające utracie strony.

Pierwszym z nich są kopie zapasowe, czyli przywrócenie ostatnich zapisanych danych. Przy wyborze oferty hostingowej warto sprawdzać okres przechowywania kopii zapasowej oraz częstotliwość jej wykonywania. Jeśli hakowanie miało miejsce 3 dni temu, jedna kopia zapasowe z poprzedniego dnia nie pomoże. Dodatkowo sprawdź lokalizację serwerów, warto by znajdowały się daleko od siebie w razie wypadków takich jak pożar.

Drugą drogą ratunkową jest filtrowanie ruchu. Polega na przeglądaniu żądań przychodzących na stronę. Artur Pajkert aktualnie działa na filtrowaniu wieloetapowym. Jak łączy się to z SEO? Przedostające się niechciane żądania ingerują w treść strony i rujnują działania specjalistów ds. pozycjonowania.

 

Co należy sprawdzić przed wyborem usługi hostingowej

W trakcie wywiadu Artur podawał na co należy zwrócić uwagę przy wyborze hostingu:

  • odległość serwerów usługi od Twoich potencjalnych odbiorców
  • stosowane narzędzia i dostępne certyfikaty
  • sposób współpracy firmy z let’s encrypt
  • okres przechowywania kopii zapasowej i częstotliwość jej wykonywania
  • sposoby filtrowania ruchu na stronie

Z wywiadu z Arturem o hostingu dowiesz się również

  • Czy lokalizacja serwera ma znaczenie?
  • Jak przedstawiają swoją ofertę operatorzy hostingu?
  • Aktualne narzędzia w hostingu.
  • Kogo chroni certyfikat SSL?
  • Jak sprawnie kontrolować boty Googla?
Nasz gość

Artur Pajkert

Zarządza marketingiem cyber_Folks, dostawcy hostingu i domen. Od blisko 21 lat ułatwia firmom rozwój, koncentrując się na zagadnieniach związanych z marketingiem oraz usługami hostingowymi. Pisze do prasy branżowej, bloguje, tworzy narzędzia informatyczne przydatne w marketingu, m.in. innowacyjny, semantyczny audyt treści stron.

artur pajkert

Chcesz wiedzieć więcej?

 

Zajrzyj do agencji cyber_Folks

Oceń ten artykuł:
Artur Pajkert gościem Akademii Widoczni

Średnia ocen użytkowników3.00 na podstawie 133 głosów