Jak przygotować się na zmianę roli w zespole?
Warto odróżnić dwie role - menadżera i lidera. Menadżerem możemy zostać wybrani przez organizację. Liderem możemy być niezależnie od stanowiska. Lider to osoba, za którą inni chcą podążać, niezależnie od jej oficjalnej roli w zespole. Często wynika to z dużego zaangażowania lidera, z jego wiary w projekty i organizację. Jego nastawienie udziela się zespołowi, który zyskuje dodatkową motywację i chęć do współdziałania.
Jeżeli jesteśmy jednocześnie i liderem, i menadżerem warto przygotować się do tej roli. W szczególności warto zaplanować takie działania jak:
-
Oddanie swoich zadań operacyjnych
Staniemy przed decyzją, które zadania operacyjne będziemy realizować sami, a które powierzymy członkom zespołu. Greg Albrecht sugeruje, aby przygotować sobie listę konkretnych zadań i jak najszybciej podjąć decyzję o ich ewentualnym oddelegowaniu.
Dobry lider interesuje się celami zawodowymi i wartościami swojego zespołu. Ta wiedza umożliwia mu skuteczne przywództwo, stymulowanie rozwoju i budowanie środowiska, które umożliwia spełnienie zawodowe członkom zespołu.
-
Rozwój swoich kompetencji miękkich
Warto skorzystać z coachingu i pogłębić swoje kompetencje w zakresie komunikacji i budowania relacji. Przydatna jest znajomość psychologii biznesu.
-
Wdrożenie cyklicznych spotkań i rytuałów
Warto zaplanować cykliczne spotkania jeden na jeden z każdym członkiem zespołu. To czas, aby porozmawiać o rozwoju, samopoczuciu, satysfakcji z pracy, a nie o konkretnych zadaniach. Warto również zaplanować wdrożenie narzędzi, które poprawią współpracę w zespole. Rolą lidera jest animowanie takiej współpracy, a pomocne w tym są wszelkie rytuały, np. codzienne krótkie spotkania.
-
Zmiana podejścia do weryfikacji
Narzędzia pomogą oduczyć się zbędnej, codziennej kontroli członków zespołu. Pomocne są wszelkie narzędzia do zarządzania projektami, np. Asana. Niezbędne jest wypracowanie modelu komunikacyjnego, dzięki czemu lider/menadżer może obserwować postęp realizacji projektu, ale nie musi o wszystko dopytywać.
-
Postawić cele i zasady ponad plany
Dzięki ustaleniu zasad, zespół uczy się podejmować samodzielne decyzje i układać priorytety. Jednocześnie menadżer uczy się balansować między wymówkami i realnymi przeszkodami w realizacji planu. Ważniejsze niż plan zawsze są cele dalekosiężne i to one powinny kształtować nasze decyzje.