Twoja sprzedaż nie zachwyca? Zamów skuteczną strategię digital i nabierz rozpędu w biznesie!
Close
688CE84A-69B3-4183-AAEF-288688AF4E6E agata chmielewska tlo

Jak otworzyć sklep internetowy?

Oko w Oko z Gościem - cykl wywiadów Akademii Widoczni

Agata Chmielewska w Akademii Widoczni

Prowadzenie sklepu internetowego - łatwy biznes czy tor pełen przeszkód? Sprzedaż internetowa nie tylko wspomagają firmy ze sklepami stacjonarnymi, bardzo często stają się głównym kanałem sprzedaży. Jak sprzedawać więcej i nie popełnić błędów? Na to pytanie odpowiedziała nam Agata Chmielewska, która profesjonalnie zajmuje się marketingiem e-commerce. Pomaga zarówno startującym, jak również dojrzałym firmom przeprowadzić działania z zakresu UX, marketing automation, a także pomaga stworzyć scenariusz automatyzacji i sprzedaży. Zainteresowani? Posłuchajcie podcastu Agaty “Firma Online” i zajrzyjcie do najnowszego wywiadu dla Akademii widoczni!

 

 

Oko w Oko z Gościem

Jak otworzyć sklep internetowy?

Co warto wiedzieć przed otwarciem sklepu internetowego?

Jeśli chcesz uniknąć pułapek już na starcie, zbadaj rynek, na którym chciałbyś sprzedawać. Agata Chmielewska, radzi zrobić mały research konkurencji. Odpowiedz sobie na pytania:

 • Co sprzedaje konkurencja?
 • Jakie są ich zalety?
 • Co najbardziej podoba mi się w ich sklepie online?
 • Co wyróżnia ich stronę?
 • Czym wyróżniają się na tle reszty konkurencji?
 • Co sam mogę zaoferować, żeby się wyróżnić?

Agata zwraca szczególną uwagę na ostatni punkt. Rynek jest już przesycony w przypadku większości branż, dlatego twoja firma może łatwo zniknąć w tłumie. Kluczowym pytaniem jest więc, jak sprzedawać, aby zainteresować i zachęcić klientów? Unikalna propozycja sprzedaży to nie tylko niska cena i wizerunek eksperta, należy poszukać głębiej, jak chcemy dotrzeć do klientów.

Planując działania marketingowe pamiętaj, że zazwyczaj są to działania długoterminowe. Jeśli chcesz jak najszybciej zobaczyć satysfakcjonujące efekty, zacznij działać od razu. Masz więcej pytań do Agaty? Zajrzyj do jej artykułu o strategii marketingowej sklepu internetowego.


Jak wybrać platformę sprzedażową?

Rynek oferuje nam kilka opcji zarówno w ramach gotowych rozwiązań, jak i Open Source. Pierwsze z nich pozwalają łatwiej i szybciej wejść na rynek e-commerce. Jednak Agata Chmielewska radzi porównać obie opcje w formie tabelki. Zastanów się jakich funkcjonalności potrzebujesz i jakie platformy na nie odpowiadają, oczywiście w jakiej cenie. Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj na bloga Agaty i dowiedz się, na czym postawić sklep internetowy – wybór platformy e-commerce.


Jak budżetowo przeprowadzić rozpoznanie rynku?

Można zdecydować się na skorzystanie z usług specjalistów w zakresie badania rynku. Jest to jednak drogie rozwiązanie, zwłaszcza dla dopiero startujących sklepów internetowych. Agata zachęca do samodzielnego przekopania internetu! Podczas analizy zwróć uwagę na elementy takie jak:

 • zdjęcia produktów,
 • opisy,
 • sposoby komunikacji,
 • działania w social mediach,
 • rodzaje i wygląd reklam.

Po zebraniu informacji można ewentualnie umówić się na konsultację ze specjalistą.


Jakie błędy powtarzają się u początkujących sklepów internetowych?

Pierwszym błędem, jaki zauważa Agata Chmielewska, jest zaniedbanie contentu. Brak zdjęć i ogólnikowe opisy są podejrzane dla klientów, którzy najczęściej rezygnują wówczas z zakupu. Pamiętajmy, że sklepy internetowe nie pozwalają klientom dotknąć produktu, przymierzyć, przetestować, a zdjęcia, filmy i opis mają na celu to zrekompensować.

Równie popularne błędy dotyczą rzeczy około produktowych, które budują zaufanie klienta. Elementy takie jak regulamin, polityka wysyłki i zwrotów, dane kontaktowe, powinny być umieszczone w widocznym łatwo dostępnym miejscu na stronie.

Więcej wskazówek od Agaty na temat e-commerce w artykule:


Z wywiadu z Agatą Chmielewską na temat sklepów internetowych dowiesz się również

 • Jak zaplanować budżet na marketing?
 • Czym różnią się polscy klienci od zagranicznych?
 • Czy obsługa klienta jest ważniejsza od marketingu?
 • Jakie produkty polecać?
 • Jak wygląda przebieg współpracy z marketingowym coachem?
Nasz gość

Agata Chmielewska

Od 14 lat związana z e-commerce. Swoje doświadczenie zdobywała w pracy zarówno po stronie Klienta, jak i agencji, współpracując m.in. z takimi firmami jak Empik Go, Virtualo, Estyl.pl, Willsoor, LokalnyRolnik.pl czy Flyspot. Wciąż się uczy i uwielbia dzielić się zdobytą wiedzą oraz doświadczeniem. Po pracy zapalona blogerka, która inspiruje przepisami na www.eksperymentalnie.com, edukuje na www.achmielewska.com i prowadzi podcast FIRMA ON-LINE.

AGATA CHMIELEWSKA

Chcesz wiedzieć więcej?

Dowiedz się więcej od Agaty Chmielewskiej na jej blogu

 

 

Oceń ten artykuł:
Agata Chmielewska gościem Akademii Widoczni

Średnia ocen użytkowników4.84 na podstawie 131 głosów