ZWIĘKSZAMY WIDOCZNOŚĆ I ZYSKI
Skuteczne pozycjonowanie i optymalizacja SEO Wordpress

Pozycjonowanie i optymalizacja stron z Wordpress

Wordpress należy do najpopularniejszych bezpłatnych systemów zarządzania treścią strony internetowej (CMS -ang. content management system). Jest intuicyjny i nie wymaga od użytkownika umiejętności programistycznych, aby z powodzeniem budować ciekawe i wartościowe serwisy.

Wszelkie zmiany na stronie realizowane są za pomocą płatnych i bezpłatnych plug-inów (wtyczek). Chociaż jest dobrze zoptymalizowany, strona z CMSem Wordpress również wymaga pozycjonowania. Zobacz, jakie działania obejmuje skuteczne pozycjonowanie Wordpressa i czym różni się od standardowej usługi pozycjonowania.

 

Wyślij zapytanie o cenę

Optymalizacja treści na Wordpressie

Podobnie jak w przypadku pozycjonowania każdej innej strony, pozycjonowanie witryny na Wordpressie obejmuje optymalizację, budowę linków przychodzących i oczywiście tworzenie wartościowych treści. Nie ma tutaj wyjątków i praca nad sferą treści jest tak samo ważna. Wordpress pozwala w prosty sposób edytować dodawane teksty, tak aby zawierały wszystkie ważne elementy dobrze zredagowanego tekstu:

 • nagłówki (h1, h2, h3 itd.)
 • pogrubienia
 • cytaty
 • wypunktowania
 • tabele

Tworzenie treści, które wspierają pozycjonowanie, nie jest w żaden sposób zależne od Wordpressa, a od dobrego copywritera. To właśnie copywriter powinien zwrócić uwagę na to, aby tekst zawierał odpowiednie frazy, a przy tym był unikalny, wartościowy i interesujący.

Wordpress na pewno daje swobodę tworzenia dodatkowych kategorii na stronie, dzięki czemu bez pomocy programisty stworzysz na stronie przestrzeń do dzielenia się eksperckimi treściami. Może to być blog, poradnik, zestaw recenzji. Pamiętaj jednak, aby był dobrze podlinkowany ze strony nadrzędnej, jeśli nie zamierzasz dołączać linka do bloga w menu głównym strony.

Optymalizacja strony opartej o Wordpress

Zanim zaczniesz działać na swojej stronie, sprawdź podstawowe ustawienia Wordpressa. Początkujące osoby często nie zdają sobie sprawy z domyślnych ustawień, które uniemożliwiają pozycjonowanie strony lub prowadzą do niechcianych efektów. Przykładem może być brak indeksowania stron lub wręcz przeciwnie – indeksowanie także tych podstron, których nie chcemy pokazywać w wynikach wyszukiwania. O co warto zadbać na początek?

Zgoda na indeksowanie w Wordpressie

Aby sprawdzić zgodę na indeksowanie, wejdź w ustawienia > czytanie. Zwykle domyślnie zgoda nie jest zaznaczona, co oznacza, że Twoja strona może w ogóle nie być widoczna w Google.

Plik robots.txt na Wordpressie

Plik robots.txt jest informacją dla robotów Google o indeksowaniu podstron naszej witryny. Powinien zawierać zgodę na indeksowanie, ale również listę wyjątków, czyli podstron, których nie chcemy indeksować. Są to np. strony z podziękowaniem za wysłanie formularza, strony, które chcemy udostępniać w zamian za zapisanie się na newsletter itp.

Domyślnie Wordpress ze względów bezpieczeństwa blokuje indeksowanie stron, do których trzeba się zalogować jako administrator. W pliku robots.txt wygląda to tak:

User-agent: *
Disallow: /wp-admin/
Disallow: /wp-includes/

Zalecenia twórców Wordpressa oraz zalecenia Google mówią jednak, aby w minimalnym stopniu używać pliku robots.txt do wykluczania podstron z indeksacji. W tym celu powinny być stosowane tagi noidnex na poziomie konkretnych podstron.

Bez długo-
-terminowych umów

Jesteśmy przekonani o skuteczności naszej usługi. Dlatego nasza oferta pozycjonowania sklepów online nie wymaga umowy długoterminowej.

Nasi Klienci są z nami, dlatego że chcą, nie - dlatego że muszą.

Permalinks
Wordpress a przyjazne adresy URL

Domyślne adresy URL w Wordpressie pozostawiają wiele do życzenia – jest to niezrozumiały ciąg liter i cyfr. Z uwagi na pozycjonowanie należy zadbać o optymalizację adresów URL, poprzez zmianę ustawień Wordpressa. W ustawieniach jest do wyboru kilka typów linków. Rekomendowanym typem jest „Własny format” (Custom Structure). W okienku za pomocą tagów definiujemy budowę adresu. Przykład takie wzoru adres URL to:

adres strony www/%category%/%postname%

w efekcie otrzymasz np.:

blog.pl/dom/jak-urzadzic-dom

Tagi możesz dostosować do własnych potrzeb, wybierając m.in. datę publikacji. Powszechnie stosowany jest jednak styl adresów URL na Wordpressie w formie: adres-strony/tytuł-wpisu. Zauważ, że w roli odstępów między wyrazami stosujemy „-”, a nie „_”.

Po co optymalizować adresy URL? Przede wszystkim takie adresy są ułatwieniem dla użytkowników, którzy po adresie URL mogą rozpoznać, na jakiej podstronie się znajdują. Mogą również korzystać z adresów URL intuicyjnie, aby nawigować po stronie.

Przyjazne adresy URL (Permalinks) są także istotne dla pozycjonowania. Warto zadbać o to, aby adres URL nawiązywał do nagłówka artykułu, a także do title i description strony.

Optymalizacja meta danych Wordpressa

Innym podstawowym działaniem z zakresu optymalizacji strony na Wordpressie i nie tylko jest zadbanie o odpowiedni title i description. Title i description pełnią kilka funkcji:

Niezbędne pod pozycjonowanie

Przede wszystkim meta tagi wspomagają budowę pozycji strony w Google. W tym celu warto zawrzeć w obu elementach najważniejsze dla danej podstrony frazy. Warto także zadbać o unikalność tych opisów pomiędzy poszczególnymi podstronami i zgodność z treścią, która znajduje się na stronie docelowej.

Przyciągnij odbiorcę

Title i description to także informacja dla użytkownika na temat zawartości strony. Dobrze ułożone metadane są jak reklama – zachęcają do odwiedzin. Z tego powodu opisy nie mogą być jedynie zlepkiem fraz, a raczej wezwaniem do akcji (CTA - call to action), który zawiera w sobie naturalnie wykorzystane frazy.

Meta dane jak reklama

Metadane to także Twoja reklama w Google. Zadbaj więc o to, aby użytkownik miał szansę Cię dostrzec pośród konkurencji. Być może to jedyna szansa, aby pozyskać klienta z wyników wyszukiwania. Obok ciekawego opisu można wykorzystać ikonki i elementy graficzne, które sprawią, że title i description będzie przyciągać wzrok.

Wtyczki
Czy korzystać z plug-inów do SEO dla Wordpressa?

Plug-iny, inaczej wtyczki, to narzędzia, które zwiększają funkcjonalność Twojego Wordpressa. Pośród tysięcy wtyczek znajdziesz m.in. wtyczki wspierające pozycjonowanie strony w Google. Najpopularniejsze to SEO Yoast, SEO Ultimate i All in One SEO Pack.

Dzięki tym wtyczkom z łatwością wykonasz istotne dla pozycjonowania działania, m.in.:

 • optymalizację metatagów wraz z podglądem SERP Snippet (widzisz, jak wyświetli się Twoja strona w Google)
 • generowanie mapy strony
 • połączenie strony z Google Analytics
 • połączenie strony z Google Search Console (Google Webmaster Tools)
Czy SEO dla Wordpressa różni się od działań na zwykłej stronie?

Kolejne etapy pozycjonowania strony są dokładnie takie same, niezależnie od stosowanego CMS-a. Różnica polega jedynie na sposobie wdrożenia zmian optymalizacyjnych. Na Wordpressie większość zmian można zrealizować za pośrednictwem wtyczek, bez konieczności zmian w kodzie strony. To z pewnością duże ułatwienie dla osób, które nie poradziłyby sobie z optymalizacją kodu.

Klienci
Z nami będziesz w dobrym towarzystwie
Skala
Widoczni w liczbach
19
lat doświadczenia w branży
Współpracuj z najlepszymi!
100p
certyfikowanych specjalistów
Wszyscy posiadamy certyfikaty Google.
2000
rekordowa dynamika wzrostu sprzedaży naszego klienta
Zbuduj swoją sprzedaż dzięki naszemu doświadczeniu!
400
rekordowy miesięczny wzrost sprzedaży naszego klienta
Tak wygląda sukces obsługiwanych przez nas sklepów internetowych!
 • 19
  lat doświadczenia w branży
  Współpracuj z najlepszymi!
 • 100p
  certyfikowanych specjalistów
  Wszyscy posiadamy certyfikaty Google.
 • 2000
  rekordowa dynamika wzrostu sprzedaży naszego klienta
  Zbuduj swoją sprzedaż dzięki naszemu doświadczeniu!
 • 400
  rekordowy miesięczny wzrost sprzedaży naszego klienta
  Tak wygląda sukces obsługiwanych przez nas sklepów internetowych!
Skontaktuj się z nami
Zadzwoń do nas
Napisz do nas
Newsletter
Blog
Ostatnio na blogu
Wybrane, sprawdzone przez nas narzędzia do analizy profilu linków. Zobacz przegląd!
więcej
Media społecznościowe jako sposób promocji sklepu internetowego. Dowiedz się więcej!
więcej
Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę prowadząc sklep internetowy.
więcej
Wyślij zapytanie

W ciągu max 2 godzin skontaktujemy się z Tobą.

Nie lubisz formularzy? Zadzwoń do nas: 61 224 83 26 lub wyślij e-mail na: zawsze@widoczni.pl
Widoczni organizatorami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Starym Browarze! Relacja
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań.
Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej

Nie uciekaj jeszcze

Zamów koniecznie BEZPŁATNY AUDYT Twojej strony pod kątem pozycjonowania?

 

Zamów Bezpłatny Audyt SEO