Wypromuj swoją stronę z SXO
Close
688CE84A-69B3-4183-AAEF-288688AF4E6E widoczni 221
Zwiększamy widoczność i zyski Skuteczne pozycjonowanie i optymalizacja SEO Wordpress

Pozycjonowanie Wordpress

Wordpress należy do najpopularniejszych bezpłatnych systemów zarządzania treścią strony internetowej (CMS -ang. content management system). Jest intuicyjny i nie wymaga od użytkownika umiejętności programistycznych, aby z powodzeniem budować ciekawe i wartościowe serwisy.

Wszelkie zmiany na stronie realizowane są za pomocą płatnych i bezpłatnych plug-inów (wtyczek). Chociaż jest dobrze zoptymalizowany, strona z CMSem Wordpress również wymaga pozycjonowania. Zobacz, jakie działania obejmuje skuteczna optymalizacja i pozycjonowanie Wordpress i czym różni się od standardowej usługi pozycjonowania.

artboard
Dlaczego widoczni?

Pozycjonujemy wszystkie CMSy

WordPress, Joomla czy Drupal - dla nas nie ma niemożliwego. Optymalizujemy strony zarówno na najpopularniejszych systemach CMS, jak i na autorskich platformach. Znamy od podszewki najpopularniejsze CMSy, więc możesz nam powierzyć swoją stronę. Wiemy, co robimy :)

Dlaczego widoczni?
1
Nie tylko budujemy widoczność i ruch, ale przede wszystkim sprzedaż dla Twojej strony
2
Nad Twoją stroną pracuje dedykowany zespół specjalistów
3
Czerpiemy dane z najlepszych narzędzi analitycznych, żeby podejmować skuteczne decyzje
4
Działamy kompleksowo od audytu, poprzez SEO, po optymalizację konwersji
5
Mamy techniczną wiedzę - dlatego możemy optymalizować każdy CMS
6
Łączymy SEO i UX, aby zwiększyć Twoje szanse na pozyskanie konwersji
Artboard

Optymalizacja Wordpress - content marketing

Podobnie jak w przypadku pozycjonowania każdej innej witryny, pozycjonowanie strony Wordpress obejmuje optymalizację, budowę linków przychodzących i oczywiście tworzenie wartościowych treści. Nie ma tutaj wyjątków i praca nad sferą treści jest tak samo ważna. Wordpress pozwala w prosty sposób edytować dodawane teksty, tak aby zawierały wszystkie ważne elementy dobrze zredagowanego tekstu:

  • nagłówki (h1, h2, h3 itd.)
  • pogrubienia
  • cytaty
  • wypunktowania
  • tabele

Tworzenie treści, które wspierają optymalizację strony Wordpress, nie jest w żaden sposób zależne od tej platformy, a od dobrego copywritera. To właśnie copywriter powinien zwrócić uwagę na to, aby tekst zawierał odpowiednie frazy, a przy tym był unikalny, wartościowy i interesujący.

Pozycjonowanie na Wordpress na pewno daje swobodę tworzenia dodatkowych kategorii na stronie, dzięki czemu bez pomocy programisty stworzysz na stronie przestrzeń do dzielenia się eksperckimi treściami. Może to być blog, poradnik, zestaw recenzji. Pamiętaj jednak, aby był dobrze podlinkowany ze strony nadrzędnej, jeśli nie zamierzasz dołączać linka do bloga w menu głównym strony.

widoczni 138
widoczni 27 widoczni 119

Wordpress - optymalizacja strony od czego zacząć?

Zanim zaczniesz optymalizacje stron Wordpress, sprawdź podstawowe ustawienia Wordpressa. Początkujące osoby często nie zdają sobie sprawy z domyślnych ustawień, które uniemożliwiają pozycjonowanie strony lub prowadzą do niechcianych efektów. Przykładem może być brak indeksowania stron lub wręcz przeciwnie – indeksowanie także tych podstron, których nie chcemy pokazywać w wynikach wyszukiwania. O co warto zadbać na początek?

Zgoda na indeksowanie - pozycjonowanie Wordpress

Aby sprawdzić zgodę na indeksowanie, wejdź w ustawienia > czytanie. Zwykle domyślnie zgoda nie jest zaznaczona, co oznacza, że Twoja strona może w ogóle nie być widoczna w Google.

widoczni 136
SEO

Plik robots.txt - Wordpress optymalizacja strony

Plik robots.txt jest informacją dla robotów Google o indeksowaniu podstron naszej witryny. Powinien zawierać zgodę na indeksowanie, ale również listę wyjątków, czyli podstron, których nie chcemy indeksować. Są to np. strony z podziękowaniem za wysłanie formularza, strony, które chcemy udostępniać w zamian za zapisanie się na newsletter itp.

Domyślnie Wordpress ze względów bezpieczeństwa blokuje indeksowanie stron, do których trzeba się zalogować jako administrator. W pliku robots.txt wygląda to tak:

User-agent: *
Disallow: /wp-admin/
Disallow: /wp-includes/

Zalecenia twórców Wordpressa oraz zalecenia Google mówią jednak, aby w minimalnym stopniu używać pliku robots.txt do wykluczania podstron z indeksacji. W tym celu powinny być stosowane tagi noidnex na poziomie konkretnych podstron.

Permalinks

Pozycjonowanie Wordpressa a przyjazne adresy URL

Domyślne adresy URL w Wordpressie pozostawiają wiele do życzenia – jest to niezrozumiały ciąg liter i cyfr. Z uwagi na pozycjonowanie i optymalizację strony WordPress pod SEO należy zadbać o optymalizację adresów URL, poprzez zmianę ustawień Wordpressa. W ustawieniach jest do wyboru kilka typów linków. Rekomendowanym typem jest „Własny format” (Custom Structure). W okienku za pomocą tagów definiujemy budowę adresu. Przykład takiego wzoru adresu URL to:

adres strony www/%category%/%postname%

w efekcie otrzymasz np.:

blog.pl/dom/jak-urzadzic-dom

Tagi możesz dostosować do własnych potrzeb, wybierając m.in. datę publikacji. Powszechnie stosowany jest jednak styl adresów URL na Wordpressie w formie: adres-strony/tytuł-wpisu. Zauważ, że w roli odstępów między wyrazami stosujemy „-”, a nie „_”.

Po co optymalizować adresy URL? Przede wszystkim takie adresy są ułatwieniem dla użytkowników, którzy po adresie URL mogą rozpoznać, na jakiej podstronie się znajdują. Mogą również korzystać z adresów URL intuicyjnie, aby nawigować po stronie.

Przyjazne adresy URL (Permalinks) są także istotne dla optymalizacji SEO Wordpress. Warto zadbać o to, aby adres URL nawiązywał do nagłówka artykułu, a także do title i description strony.

Meta dane - Wordpress optymalizacja strony

Innym podstawowym działaniem z zakresu pozycjonowania Wordpress i nie tylko jest zadbanie o odpowiedni title i description. Title i description pełnią kilka funkcji:

1
Niezbędne pod pozycjonowanie Wordpress

Przede wszystkim meta tagi wspomagają budowę pozycji strony w Google. W tym celu warto zawrzeć w obu elementach najważniejsze dla danej podstrony frazy. Warto także zadbać o unikalność tych opisów pomiędzy poszczególnymi podstronami i zgodność z treścią, która znajduje się na stronie docelowej.

2
Przyciągnij odbiorcę dzięki optymalizacji Wordpressa pod SEO

Title i description to także informacja dla użytkownika na temat zawartości strony. Dobrze ułożone metadane są jak reklama – zachęcają do odwiedzin. Z tego powodu opisy nie mogą być jedynie zlepkiem fraz, a raczej wezwaniem do akcji (CTA - call to action), który zawiera w sobie naturalnie wykorzystane frazy.

3
Meta dane jak reklama

Metadane to nie tylko element optymalizacji strony na Wordpress, ale także Twoja reklama w Google. Zadbaj więc o to, aby użytkownik miał szansę Cię dostrzec pośród konkurencji. Być może to jedyna szansa, aby pozyskać klienta z wyników wyszukiwania. Obok ciekawego opisu można wykorzystać ikonki i elementy graficzne, które sprawią, że title i description będzie przyciągać wzrok.

SEO WordPress - optymalizacja i pozycjonowanie | FAQ

Czy korzystać z plug-inów do optymalizacji strony Wordpress?

Czy pozycjonowanie Wordpress różni się od działań na zwykłej stronie?

Plug-iny, inaczej wtyczki, to narzędzia, które zwiększają funkcjonalność Twojego Wordpressa. Pośród tysięcy wtyczek znajdziesz m.in. wtyczki wspierające pozycjonowanie Wordpress. Najpopularniejsze to SEO Yoast, SEO Ultimate i All in One SEO Pack.

Dzięki tym wtyczkom z łatwością wykonasz istotne dla optymalizacji stron Wordpress działania, m.in.:

  • optymalizację metatagów wraz z podglądem SERP Snippet (widzisz, jak wyświetli się Twoja strona w Google)
  • generowanie mapy strony
  • połączenie strony z Google Analytics
  • połączenie strony z Google Search Console (Google Webmaster Tools)

Kolejne etapy optymalizacji strony Wordprpess są dokładnie takie same, niezależnie od stosowanego CMS-a. Różnica polega jedynie na sposobie wdrożenia zmian optymalizacyjnych. Na Wordpressie większość zmian można zrealizować za pośrednictwem wtyczek, bez konieczności zmian w kodzie strony. To z pewnością duże ułatwienie dla osób, które nie poradziłyby sobie z optymalizacją kodu.

SEO
Pozycjonowanie Wordpress - najważniejsze kroki

Pozycjonowanie strony stworzonej na WordPressie jest o tyle prostsze, że dzięki wtyczkom (pluginom) wiele działań można przeprowadzić bez umiejętności programistycznych. Wtyczki nie tylko dają możliwość optymalizacji strony, ale również oceniają poprawność i jakość niektórych elementów, np. treści artykułów czy też objętości meta danych. Czy to oznacza, że strona na WordPressie pozycjonuje się sama? To błędne przekonanie sprawia, że wielu twórców i właścicieli strona na WordPressie nigdy nie dotrze do swoich odbiorców. Nie wystarczy dobra wtyczka, w SEO liczą się działania - ciągła optymalizacja i analiza. Jakie kroki obejmuje pozycjonowanie WordPressa?

1. Techniczne SEO dla WordPressa

Zanim zaczniemy realizować pozycjonowanie dla Twojej strony na WordPressie, przeprowadzimy audyt techniczny strony. Błędy i niedociągnięcia w kwestiach technicznych mogą niweczyć wszystkie wysiłki włożone w pozycjonowanie na Wordpress. Zanim zaczniemy działać musimy więc upewnić się, że strona jest przygotowana. Sprawdzamy z pomocą narzędzi typu crawlery oraz Google Search Console i własnej wiedzy takie kwestie jak:

  • stan zaindeksowania
  • duplikację treści
  • ewentualne filtry i kary od Google
  • jakość hostingu (WordPress ma dosyć wysokie wymagania względem hostingów)
  • poprawność wdrożenia certyfikatu SSL (zawsze warto go mieć)
  • szybkość ładowania się strony
  • poprawność strony na urządzeniach mobilnych
  • poprawność i unikalność meta danych
  • brak meta danych
  • niepoprawne ładowanie się treści/grafiki
  • brak optymalizacji alt w grafikach
  • brak nagłówka H1 lub kilka nagłówków H1 na jednej podstronie
  • niedziałające linki wewnętrzne i zewnętrzne
  • błędy 404
  • nieprawidłowe przekierowania
  • słaba jakość treści (thin content) i inne


Pomocnym narzędziem w trakcie pozycjonowania strony WordPress jest Site Health. Zaawansowanym użytkownikom może trochę przypominać Google Search Console, ponieważ informuje o ewentualnych błędach i diagnozuje je. Ma też coś, czego nie zapewni nam GSC - pozwala utrzymać porządek i bezpieczeństwo naszego konta. Informuje np. o nieaktualizowanych wtyczkach, które mamy włączone na stronie lub niezaktualizowanym motywie. To tu warto skierować swoje pierwsze kroki, zanim zaczniemy cokolwiek robić w zakresie pozycjonowania i optymalizacji strony Wordpress.

Audyt SEO dla strony na WordPressie (audyt Wordpress) powinien zakończyć się przygotowanie planu działań, które należy przeprowadzić przed rozpoczęciem pozycjonowania onsite i offsite. Zwykle wraz z eliminacją błędów realizowane są inne działania w zakresie pozycjonowania technicznego, takie jak:

  • zaplanowanie i wdrożenie linkowania wewnętrznego
  • wdrożenie przekierowań
  • wdrożenie linków kanonicznych
  • stworzenie site mapy i dodanie jej do Google
  • ustawienie przyjaznych adresów URL
  • wykrycie stron sierot i podlinkowanie ich
  • wdrożenie danych strukturalnych Schema

Techniczne SEO dla WordPressa można zrealizować z wykorzystaniem wtyczek lub bezpośrednio w kodzie. Są to zwykle jednorazowe działania.

 

Narzędzia przydatne na tym etapie: NetPeak, Screaming Frog, Oncrawl, DeepCrawl, Google Search Console.

 

2. SEO on-page dla WordPressa

Pozycjonowanie on-page dotyczy głównie optymalizacji treści - jej jakości, struktury, unikalności, budowy itp. Na co zwrócić szczególną uwagę na tym etapie i jakie kroki podjąć?

Optymalizacja SEO Wordpress on-page obejmuje m.in.:

  • wyszukiwanie słów kluczowych związanych z ofertą
  • wyszukiwanie słów kluczowych poradnikowych (na blog)
  • przypisanie słów kluczowych do trafnych tematycznie podstron
  • zaplanowanie struktury tematycznej całej strony
  • rozbudowa istniejących treści z wykorzystaniem fraz
  • stworzenie nowej treści w miejsce zduplikowanych tekstów
  • stworzenie nowej treści tam, gdzie jej brakuje
  • optymalizacja treści pod użytkownika: podział na akapity, wdrożenie pogrubień, wdrożenie śródtytułów, list numerowanych i
  • nienumerowanych, tabel, materiałów graficznych
  • optymalizacja nagłówków i wzbogacenie we frazy
  • optymalizacja meta danych i wzbogacenie we frazy
  • eliminacja kanibalizacji
  • optymalizacja grafik - nazwa, alt, rozmiar

W realizacji optymalizacji on-page pomocna jest wtyczka Yoast. Dzięki jej wskazówkom możesz lepiej zarządzać treścią, a działania, które są dla Ciebie nowe na pewno Ci nie umkną - wtyczka poinformuje Cię o brakach i niedociągnięciach. Czy jest jednak wyrocznią? Nie, dlatego doświadczeni pozycjonerzy nie korzystają ze wszystkich sugestii Yoast bezkrytycznie. Jeśli jednak jesteś początkujący w pozycjonowaniu strony WordPress, możesz zdać się na wskazówki z wtyczki.

 

Narzędzia przydatne na tym etapie: Keyword Planner, Senuto Baza Słów Kluczowych, Content Editor Surfer, Ahrefs Content Gap i Content Explorer, każde inne narzędzie do wyszukiwania słów kluczowych.

 

3. SEO off-page dla WordPressa

Ważnym czynnikiem wpływającym na pozycjonowanie Wordpressa są linki przychodzące. Strona na WordPressie również potrzebuje optymalizacji profilu linków przychodzących. Pozyskiwanie linków dla strony powinno odbywać się zgodnie z zasadami:

  • pozyskujemy linki dobrej jakości
  • pozyskujemy zróżnicowane linki
  • pozyskujemy linki regularnie
  • stale zwiększamy liczbę linków do strony

Aby warunki te zostały zachowanie, niezbędne jest zróżnicowanie działań. Słyszałeś o kupowaniu linków na portalach aukcyjnych? Pozycjonowanie i optymalizacja WordPressa off-page to znacznie bardziej zaawansowane działanie niż to i obejmuje takie działania jak:

  • analiza linków konkurencji
  • wyszukiwanie wartościowych miejsc do pozyskania linków
  • optymalizacja wizytówki Google Moja Firma
  • content marketing - publikacje na blogach i portalach zewnętrznych z linkiem
  • przechwytywanie domen
  • budowa stron zapleczowych
  • tworzenie wpisów z linkami w wartościowych katalogach
  • pozyskiwanie podlinkowanych wpisów na listach, rankingach, w spisach firm
  • audyt profilu linków i usuwanie linków niskiej jakości
  • dbanie o różnorodność sposobów linkowania i ustalenie anchorów
  • wybór stron, do których mają prowadzić linki przychodzące i dbanie o równomierne rozłożenie linków pomiędzy istotnymi podstronami

Narzędzia przydatne na tym etapie: Ahrefs Site Explorer, Majestic, Surfer, Whitepress, LinkHouse

 

Nasze kampanie finansują się same

Bez długoterminowych umów

Jesteśmy przekonani o skuteczności naszej usługi. Dlatego nasza oferta pozycjonowania stron nie wymaga umowy długoterminowej.

Nasi Klienci są z nami, dlatego że chcą, nie - dlatego że muszą.

Wyślij zapytanie
widoczni 114

Pozycjonowanie i optymalizacja Wordpress - pytania i odpowiedzi

Jak wypozycjonować stronę WordPress i właściwie przeprowadzić optymalizację SEO Wordpress?

Down arrow

Pozycjonowanie strony na WordPressie obejmuje optymalizację treści, dodanie fraz, budowę profilu linków przychodzących i techniczną optymalizację strony na Wordpress. Warto przeprowadzić optymalizację zdjęć - dobierając odpowiedni rozmiar, nadając zoptymalizowane nazwy plikom i optymalizując tekst alternatywny alt. Na każdej podstronie należy przeprowadzić optymalizację nagłówków, a także meta title, description i adresu URL. Prace ułatwiają wtyczki, np. Yoast lub All in One SEO. Przed rozpoczęciem działań należy sprawdzić, czy w ustawieniach strony nie ma wyłączonej zgody na dodanie strony do przeglądarki. Bez tego żadne z powyższych działań nie przyniesie rezultatu. 

Jakie są najlepsze wtyczki SEO do WordPressa?

Down arrow

Dzięki wtyczkom SEO na WordPressie przeprowadzisz najważniejsze działania optymalizacyjne. W trakcie pozycjonowania Wordpressa możesz skorzystać z takich wtyczek jak:

  • Yoast
  • All in One SEO
  • SEOPress
  • Rank Math
  • Schema Pro
  • Redirection
  • WPRocket

Są to kompleksowe rozwiązania oraz wtyczki umożliwiające optymalizację stron Wordpress pod względem cache, szybkości czy też przekierowań i innych technicznych działań SEO na WordPressie.

Jak dodać meta title podczas optymalizacji strony Wordpress?

Down arrow

Optymalizacja meta danych to cześć pozycjonowania strony Wordpress. Możesz to przeprowadzić na dwa sposoby. W przypadku statycznej strony, niezbędne jest wprowadzenie modyfikacji bezpośrednio w kodzie HTLM. Nie jest to trudne, ale wymaga podstawowej znajomości kodu. 

Możesz także usprawnić sobie cały proces optymalizacji Wordpressa pod kątem meta danych. Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z wtyczek SEO, np. Yoast lub All in one SEO. Optymalizacja meta title polega wtedy na uzupełnianiu odpowiednich okienek wtyczki - najczęściej okienko na title nazywa się we wtyczkach “tytuł”. Wtyczka sama doda treść title do kodu. 

Jak przebiega optymalizacja Wordpress pod SEO?
Down arrow

WordPress jest dobrze przystosowany do pozycjonowania. Jednak strona postawiona na WordPressie nie pozycjonuje się sama. Niezbędne jest przygotowanie jej do procesu pozycjonowania. Wdrożenie optymalizacji Wordpressa pod SEO wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, dlatego warto powierzyć te działania profesjonalnej agencji SEO.

Klienci - strony internetowe
Z nami będziesz w dobrym towarzystwie
protan elmark logo
carnet logo
nickel development logo
saint gobain logo
karlik logo czarne
9
3
6
DHL logo
astat logo
pblechbud logo
wadowscy logo
bm cat logo v2
stadion poznan
Widoczni w liczbach

Nasze kampanie finansują się same

Zoom

600+

pozytywnych opinii w Google

Zoom

70+

pozytywnych opinii na Clutch.co

Zoom

160+

specjalistów marketingu
internetowego

Zoom

25+
lat na rynku

Szukasz skutecznej agencji SEO / ADS?

Person