Koniec ulepszonego CPC w Google Ads - dobrze czy źle? Zobacz naszą opinię

Koniec ulepszonego CPc w Google Ads dobrze czy zle Zobacz nasza opinie

Pierwsza z inteligentnych strategii określania stawek w Google Ads - ulspszone CPC, które pojawiło się w 2010 roku- odchodzi w niepamięć. Google zdecydowało o usunięciu strategii ulepszonego CPC 9eCPC) z początkiem października dla nowych kampanii, a z początkiem marca 2025 wszystkie kampania prowadzone z tą strategią przejdą na ręczne ustalanie stawek. Co to oznacza dla przedsiębiorców i co nasi eksperci myślą na temat tej zmiany? Czy to dobry krok Google, zły, a może obojętny i bez większego znaczenia? Zobacz nasze stanowisko!

Co musisz wiedzieć?

  • Google wycofuje strategię ulepszonego CPC dla nowych kampanii od października 2024
  • Obecne kampanie mają czas na przejście na inne modele określania stawek (ręczne lub opcje AI) do końca lutego 2025
  • Samo Google sugeruje przejście na nowoczesne strategie ustalania stawek oparte o sztuczną inteligencję

 

Koniec ulepszonego CPC - harmonogram

Wycofanie strategii ulepszonego CPC, jednej z pierwszych strategii inteligentnego określania stawek w Google Ads, to także koniec pewnej ery w systemie reklamowym Google. Zmiana ta będzie dotyczyć kampanii w sieci wyszukiwania i w sieci reklamowej, ponieważ ulepszone CPC dla kampanii Google Zakupy zostało już wycofane wcześniej — w październiku 2023. Harmonogram zaplanowany przez Google wygląda następująco:

  • październik 2024 - wycofania eCPC dla nowych kampanii w sieci wyszukiwania i sieci reklamowej,
  • marzec 2025 - wycofania ulepszonego CPC dla wszystkich kampanii - kampanie, które będą miały ustawione eCPC, automatycznie zostaną przekształcone w kampanie z ręcznym ustalaniem stawek.

 

Brak ulepszonego CPC - co powinienem zrobić?

Ulepszony CPC (eCPC) to strategia ustalania stawek, która dostosowuje koszt kliknięcia w celu maksymalizacji liczby lub wartości konwersji. Łączy samodzielne określanie stawek z inteligentnymi strategiami. Zwiększa stawki, gdy prawdopodobieństwo konwersji rośnie, i zmniejsza je, gdy jest ono niższe. Była to funkcja, która pozwalała lepiej zarządzać budżetem wydawanym na kliknięcia w początkowych fazach rozwoju konta. Wycofanie tej opcji może spowodować na wielu kontach zamieszanie.

Co zatem powinieneś zrobić? Zobacz wskazówki naszego eksperta Performance Marketingu ds. Google Ads - Mateusza Milo:

  • w kampaniach, w których nie mamy kluczowych konwersji, określonych w celach kampanii, lub mamy ich mniej niż 30 w ciągu ostatnich 30 dni - przejście na maksymalizację liczby kliknięć,
  • dla kampanii z kompletem konwersji - przejście na docelowy ROAS lub docelowe CPA w zależności, co jest celem naszych działań i dążeń optymalizacyjnych,
  • w sytuacji, w której kampanie dowożą zadowalające nas wyniki, a każda zmiana jest obarczona ryzykiem spadków - utrzymanie status quo.

Należy jednak pamiętać, że każde konto Google Ads jest indywidualnym projektem i wszelkie zmiany warto rozpatrywać z uwzględnieniem wielu czynników, najlepiej ze współpracy ze specjalistą, który dopasuje strategię po analizie wyników.

 

Usunięcie ulepszonego CPC z Google - nasza ocena

Po pierwsze - zmiana ta nas nie dziwi - jest naturalną konsekwencją taktyki Google w celu zwiększania udziału sztucznej inteligencji w kampaniach Google Ads, której nie było w momencie wdrażania eCPC. 

Obecnie mamy do dyspozycji inne strategie, między innymi takie jak maksymalizacja liczby konwersji i maksymalizacja wartości konwersji, a także strategie ukierunkowane na wzrost ROAS (zwrot z nakładów na reklamę). W efekcie dysponujemy na tyle rozbudowanym wachlarzem różnych strategii, że ulepszony CPC, mam wrażenie, z biegiem lat nieco tracił na swojej wartości.

Wprowadzanie strategii opartych o uczenie maszynowe, które są udoskonalane od wielu lat, powoduje, że obowiązki specjalisty Google Ads zmieniają się. Idziemy w kierunku, w którym specjalista Google Ads nie musi skupiać się już tak bardzo na samej optymalizacji kampanii w fizycznym tego słowa znaczeniu. Coraz częściej pełni funkcje analityka i doradcy przy prowadzeniu tego typu działań.

Daniel Chruściński, obecnie menadżer działu optymalizacji konwersji, wcześniej w zespole Google Ads

 

Warto jednak podkreślić, że Google zmierza w kierunku jak największego wykorzystania AI, co może wiązać się z tym, że ręczne ustawienia nieco stracą na znaczeniu, a wraz z nimi kontrola przedsiębiorców i ekspertów nad kampaniami Google Ads może zostać ograniczona.

Podsumowując - zmiana nie jest rewolucyjna i nie zmieni bardzo znacząco strategii ustalania stawek, a reklamodawcy mają możliwość wyboru innych opcji, które również będą skuteczne i które można dopasować do różnych sytuacji biznesowych. 

 

Zamów 100% bezpłatny audyt + ebook
Umów się na 100% bezpłatny audyt Twojej strony + otrzymaj darmowy ebook "LinkedIn: tajniki skutecznego budowania marki"
Wyślij zapytanie
Wyślij
Oceń ten artykuł:
Koniec ulepszonego CPC w Google Ads - dobrze czy źle? Zobacz naszą opinię

Średnia ocen użytkowników4.96 na podstawie 127 głosów

UDOSTĘPNIJ