Co to jest pagespeed insights?

pagespeed insights

W erze cyfryzacji, gdzie strony internetowe stanowią ważny element komunikacji i biznesu, optymalizacja doświadczenia użytkownika stała się kluczową kwestią. W tym kontekście narzędzie Google o nazwie PageSpeed Insights odgrywa istotną rolę.


Definicja pagespeed insights

PageSpeed Insights jest bezpłatnym narzędziem stworzonym przez Google, które służy do analizy szybkości ładowania się strony internetowej. Narzędzie to oferuje diagnozę wydajności strony zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i desktopowych. Oferuje również konkretne zalecenia, jak można poprawić wydajność strony, co w rezultacie wpływa na jej widoczność w wyszukiwarkach oraz na doświadczenie użytkownika.


Jak działa pagespeed insights?

Po wprowadzeniu adresu URL strony, którą chcemy zbadać, PageSpeed Insights wykonuje serię testów i analiz. Ocenia różne aspekty strony, takie jak czas ładowania, optymalizacja obrazów czy efektywność kodu. Wyniki są prezentowane w skali od 0 do 100, gdzie wyższa wartość oznacza lepszą wydajność.


Analiza na poziomie desktopu i urządzeń mobilnych

Narzędzie oferuje możliwość analizy strony zarówno na desktopie, jak i urządzeniach mobilnych. Daje to pełny obraz wydajności i pomaga w zidentyfikowaniu obszarów, które mogą wymagać poprawy.


Metryki badane przez PageSpeed Insights

Niektóre z metryk, które są badane, to:

 • First Contentful Paint
 • Speed Index
 • Time to Interactive
 • Cumulative Layout Shift


Dlaczego szybkość strony jest ważna?

Szybkość ładowania się strony ma kolosalny wpływ na doświadczenie użytkownika. Statystyki pokazują, że opóźnienie ładowania strony o jedną sekundę może zmniejszyć konwersję nawet o 7%. Dodatkowo, szybkość strony jest jednym z kluczowych czynników, które Google bierze pod uwagę podczas rankingu stron w wynikach wyszukiwania.


Wpływ na SEO

Szybkość strony jest jednym z kryteriów, które wpływają na jej pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania. Strony, które ładują się wolno, są znacznie niżej oceniane przez algorytmy Google, co przekłada się na niższą widoczność.


Wpływ na konwersję

Wolno ładująca się strona może frustrować użytkowników i skutkować wyższą liczbą odbić, co w efekcie może wpłynąć na spadek konwersji.


Jak korzystać z PageSpeed Insights?

 1. Wprowadzenie URL strony: Najpierw, wchodzimy na stronę narzędzia i wpisujemy adres URL strony, którą chcemy zbadać. Po kilku sekundach otrzymujemy wyniki analizy.
 2. Interpretacja wyników: Wyniki są podzielone na różne sekcje, które zawierają zarówno metryki, jak i zalecenia. Metryki oceniają wydajność strony, a zalecenia oferują konkretne kroki do jej poprawy.
 3. Zalecenia do poprawy: PageSpeed Insights oferuje zalecenia, które mogą pomóc w poprawie wydajności strony. Mogą one dotyczyć np. optymalizacji obrazów, redukcji czasu odpowiedzi serwera czy usunięcia zbędnego kodu JavaScript.


Co oznaczają metryki w PageSpeed Insights?

 • First Contentful Paint - Mierzy czas od momentu rozpoczęcia nawigacji do momentu, gdy pierwszy element zawartości (np. tekst, obraz) jest widoczny na ekranie.
 • Speed Index - Prezentuje, jak szybko zawartość strony jest widoczna podczas jej ładowania.
 • Time to Interactive - Mierzy czas potrzebny na to, aby strona stała się w pełni interaktywna.
 • Cumulative Layout Shift - Mierzy niestabilność układu strony podczas jej ładowania.


Zalecenia i napotkane problemy


Optymalizacja obrazów

Zbyt duże i niezoptymalizowane obrazy mogą znacząco wpłynąć na czas ładowania strony. PageSpeed Insights sugeruje kompresję obrazów oraz korzystanie z formatów, które są bardziej efektywne, takich jak WebP.


Redukcja kodu JavaScript

Nieefektywny lub nadmierny kod JavaScript może spowalniać interaktywność strony. Zalecenia mogą obejmować usunięcie niepotrzebnego kodu, opóźnienie ładowania pewnych skryptów, czy też asynchroniczne ładowanie zasobów.


Wykorzystanie pamięci podręcznej

Nieprawidłowa konfiguracja pamięci podręcznej może spowodować, że użytkownicy ściągają te same zasoby przy każdej wizycie na stronie. Odpowiednie wykorzystanie pamięci podręcznej może znacznie przyspieszyć czas ładowania.


Alternatywy dla PageSpeed Insights

Choć PageSpeed Insights jest jednym z najpopularniejszych narzędzi, istnieją też inne, takie jak GTmetrix czy WebPageTest, które oferują podobne funkcje i mogą być użyte jako uzupełnienie.


Podsumowanie

PageSpeed Insights jest niezbędnym narzędziem dla każdego, kto chce optymalizować wydajność swojej strony internetowej. Nie tylko oferuje wartościowe metryki, ale również praktyczne zalecenia, które mogą pomóc w poprawie doświadczenia użytkownika i wyników w wyszukiwarkach. Regularne korzystanie z tego narzędzia i monitorowanie wyników są kluczowe dla utrzymania konkurencyjności w dzisiejszym cyfrowym świecie.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest pagespeed insights?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ