Co to są przewijane paralaksy?

przewijane paralaksy

Przewijane paralaksy to zaawansowana technika projektowania stron internetowych, która zdobywa coraz większą popularność w świecie projektowania interfejsów użytkownika. Ta innowacyjna metoda pozwala na tworzenie dynamicznych i efektownych stron, które przyciągają uwagę użytkowników. Czym są przewijane paralaksy, jakie jest ich działanie, rodzaje oraz kluczowe aspekty projektowania z ich wykorzystaniem.

 

Jak działają przewijane paralaksy?

Wyjaśnienie techniczne

Przewijane paralaksy opierają się na efekcie optycznym, w którym elementy tła i treść przesuwają się z różnymi prędkościami podczas przewijania strony. Daje to wrażenie głębi i ruchu, co czyni stronę bardziej atrakcyjną wizualnie.

 

Skomplikowana animacja dla efektu głębi

Projektowanie przewijanych paralaksów wymaga zrozumienia złożonej animacji i interakcji między różnymi warstwami elementów strony. To zaawansowana technika, która może być realizowana przy użyciu języków takich jak HTML, CSS i JavaScript.

 

Przykłady zastosowań przewijanych paralaksów

Przewijane paralaksy znajdują zastosowanie na różnych rodzajach stron internetowych, od portfolio artystów po strony produktów i usług. Mogą być używane zarówno na stronach głównych, jak i podstronach, aby przyciągnąć uwagę użytkowników i dostarczyć niezapomniane wrażenia.

 

Dlaczego przewijane paralaksy są popularne w projektowaniu stron?

 • Wizualna atrakcyjność i zachęta do interakcji

Przewijane paralaksy są niezwykle atrakcyjne wizualnie. Ruch elementów i efekt głębi przyciągają uwagę użytkowników i zachęcają ich do interakcji ze stroną.

 • Tworzenie niezapomnianego wrażenia użytkownika

Strony wykorzystujące przewijane paralaksy pozostawiają trwałe wrażenie na użytkownikach. Ta technika projektowania pozwala na stworzenie unikalnych i zapadających w pamięć stron internetowych.

 • Wyróżnienie się na tle konkurencji

W świecie internetu konkurencja jest ogromna, dlatego ważne jest wyróżnienie się. Przewijane paralaksy pozwalają na stworzenie strony, która będzie się wyróżniać spośród innych i zapadać w pamięć użytkowników.

 

Rodzaje przewijanych paralaks

 1. Przewijane paralaksy jednokierunkowe - przewijane paralaksy jednokierunkowe to najprostsza forma tej techniki. Elementy tła przesuwają się w jednym kierunku podczas przewijania strony.
 2. Przewijane paralaksy wielokierunkowe - przewijane paralaksy wielokierunkowe dodają większą dynamikę, pozwalając elementom tła przesuwać się w różnych kierunkach. To tworzy bardziej skomplikowane efekty wizualne.
 3. Przewijane paralaksy warstwowe - przewijane paralaksy warstwowe to zaawansowana forma tej techniki, w której różne warstwy elementów przesuwają się niezależnie od siebie. To pozwala na tworzenie efektów trójwymiarowych i bardziej zaawansowanych animacji.

 

Kiedy stosować przewijane paralaksy


Strony internetowe portfolio i kreatywne agencje

Przewijane paralaksy doskonale nadają się do prezentacji prac artystycznych, projektów graficznych oraz projektów kreatywnych agencji. Tworzą one atrakcyjne witryny portfolio.

 

Strony produktów i usług

Strony produktów i usług mogą wykorzystywać przewijane paralaksy, aby w atrakcyjny sposób przedstawić swoje oferty i przekonać użytkowników do zakupu.

 

Wydarzenia i landing page'y

Strony promujące wydarzenia oraz landing page'y mogą korzystać z przewijanych paralaksów, aby przyciągnąć uwagę i zwiększyć zainteresowanie wydarzeniem lub produktem.

 

Blogi i media społecznościowe

Przewijane paralaksy można stosować na stronach blogów oraz na stronach głównych mediów społecznościowych, aby dostarczyć atrakcyjnych treści i zachęcić użytkowników do interakcji.

 

Jak projektować efektywne przewijane paralaksy?

 • Wybór odpowiedniego narzędzia projektowego

Projektowanie przewijanych paralaksów wymaga znajomości narzędzi projektowych, takich jak Adobe XD, Figma czy Sketch. Wybór odpowiedniego narzędzia jest kluczowy.

 • Dostosowanie treści do efektu paralaks

Treść strony powinna być dostosowana do efektu paralaks. Tekst, grafiki i multimedia powinny współgrać z animacją, aby tworzyć spójne wrażenie.

 • Optymalizacja pod kątem urządzeń mobilnych

Przy projektowaniu przewijanych paralaksów ważne jest, aby zapewnić ich płynną pracę na różnych urządzeniach, w tym na smartfonach i tabletach.

 

Potencjalne wyzwania i rozwiązania

 1. Problemy z wydajnością i opóźnieniami
  Przewijane paralaksy mogą być wymagające pod względem zasobów, co może prowadzić do opóźnień w ładowaniu strony. Warto zastosować optymalizację, aby zminimalizować te problemy.
 2. Kompatybilność przeglądarek
  Nie wszystkie przeglądarki obsługują przewijane paralaksy w jednakowy sposób. Konieczne jest testowanie i dostosowywanie efektów dla różnych przeglądarek.
 3. Dostępność i SEO
  Projektując strony z przewijanymi paralaksami, ważne jest zapewnienie dostępności dla wszystkich użytkowników, w tym osób korzystających z czytników ekranowych. Dodatkowo, należy zadbać o optymalizację pod kątem SEO, aby strona była widoczna w wynikach wyszukiwania.
 4. Testowanie i dostosowywanie
  Proces projektowania przewijanych paralaksów wymaga systematycznego testowania i dostosowywania animacji oraz interakcji. To kluczowy etap projektowy.

 

Podsumowanie

Przewijane paralaksy to zaawansowana technika projektowania stron internetowych, która może znacząco poprawić atrakcyjność i skuteczność witryny. Projektując strony z ich wykorzystaniem, należy jednak pamiętać o wyzwaniach związanych z wydajnością, kompatybilnością przeglądarek, dostępnością oraz optymalizacją SEO. Zrozumienie działania przewijanych paralaksów oraz umiejętne ich wykorzystanie może przyczynić się do tworzenia niezapomnianych wrażeń dla użytkowników i wyróżnienia się na tle konkurencji.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Adrianna Nowak
Adrianna Nowak

Menadżer Marki w agencji widoczni i trenerka Akademii Widoczni. W agencji widoczni zajmuje się prowadzeniem kanałów społecznościowych, a także promocją treści w sieci i kontaktem z mediami branżowymi.

Z wykształcenia jest dziennikarką ze specjalnością reklama i promocja. Doświadczenie zdobyte podczas pracy dziennikarki i copywriterki pozwala jej szerzej widzieć tworzony content i lepiej dostosować go pod wymogi użytkowników, jak i Google.

Od 7 lat pracuje w branży marketingu internetowego. Cyklicznie zajmuje się szkoleniem klientów Agencji z zakresu prowadzenia profili na LinkedIn w ramach cyklu “Oko w Oko z Marketingiem Internetowym”.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to są przewijane paralaksy?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ