Co to jest URL?

URL

URL to skrót od angielskiego terminu "Uniform Resource Locator". Można go tłumaczyć na polski jako "jednorodny identyfikator zasobu". To specjalny ciąg znaków, który służy do identyfikacji konkretnych zasobów w internecie, takich jak strony internetowe czy pliki. Każda strona internetowa posiada swoją unikalną adres URL, dzięki któremu można łatwo i szybko odnaleźć interesujący nas zasób w sieci.


Struktura URL

Adres URL składa się z kilku elementów, które są połączone ze sobą za pomocą znaków specjalnych. Struktura URL wygląda następująco:

protocol://hostname:port/path?query#fragment

  • Protocol: Protokół jest to standardowy sposób komunikacji między dwoma urządzeniami lub programami. W przypadku adresu URL, protokół wskazuje na sposób, w jaki zasób jest przesyłany przez sieć, czyli czy jest to protokół HTTP, HTTPS, FTP, SMTP itp.
  • Hostname: To nazwa lub adres IP serwera, na którym znajduje się zasób.
  • Port: Port to numeryczna wartość określająca, na którym porcie działa serwer, na którym znajduje się dany zasób. Jeśli port nie jest określony w adresie URL, domyślnie jest to port 80 (dla HTTP) lub 443 (dla HTTPS).
  • Path: To określa dokładną lokalizację zasobu na serwerze, na przykład ścieżkę do pliku, katalogu lub do podstrony na stronie internetowej.
  • Query: Query, to parametry dodane do adresu URL, które służą do filtrowania lub sortowania wyników, przekazywania danych lub innych funkcji związanych z wyszukiwaniem w internecie.
  • Fragment: Fragment jest to identyfikator danego elementu na stronie internetowej. Fragment jest często używany do bezpośredniego odniesienia się do konkretnego elementu na stronie, takiego jak sekcja artykułu, czy zdjęcie.

Przykład:
https://www.example.com/path/to/file.html?param1=value1&param2=value2#section1

W tym przykładzie "https://" oznacza, że ​​to jest zasób zabezpieczony protokołem HTTPS. "www.example.com" to nazwa hosta, "path/to/file.html" wskazuje na lokalizację zasobu, "param1=value1&param2=value2" to zapytanie z parametrami, a "section1" to fragment strony.


Zastosowanie URL

Adresy URL są używane wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba łączenia różnych zasobów w internecie. Są one kluczowe w działaniu wyszukiwarek internetowych, które indeksują i przeszukują setki tysięcy adresów URL, aby zwrócić odpowiednie wyniki dla użytkowników. URL jest również ważnym elementem w marketingu internetowym i reklamie, ponieważ adresy URL pozwalają na łatwe przekierowywanie użytkowników na konkretne strony i umieszczanie ich w reklamach. Ponadto, adresy URL są często używane w integracji systemów i aplikacji internetowych, co pozwala na łatwe i skuteczne wymianę danych między różnymi platformami.

Ważne jest, aby pamiętać, że adresy URL mogą zawierać poufne informacje, takie jak hasła, dane logowania i inne informacje, które powinny być przechowywane w bezpieczny sposób. Dlatego zawsze należy upewnić się, że korzystamy z bezpiecznych protokołów (takich jak HTTPS), aby chronić nasze prywatne informacje i dane.


Zasady tworzenia przyjaznych adresów URL

Tworzenie przyjaznych URL-ów to ważny element projektowania stron internetowych. Przyjazne adresy URL mogą poprawić pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwarek, zwiększyć przejrzystość i łatwość w nawigacji oraz wpłynąć na postrzeganie strony przez użytkowników. W trakcie projektowania URL-ów należy kierować się kilkom zasadami.


Prostota

Pierwszą zasadą tworzenia przyjaznych adresów URL jest prostota. Adres powinien być krótki i prosty do zapamiętania, a także łatwy do odczytania przez człowieka. Długie i skomplikowane adresy URL są trudne do zapamiętania i mogą być mylące dla użytkowników.


Spójność

Kolejną ważną zasadą jest spójność adresów URL. Każda strona powinna mieć unikalny adres URL, który powinien odzwierciedlać nazwę strony lub tematykę zawartą na stronie. Adresy URL powinny być spójne z hierarchią strony i powinny zawierać nazwy folderów, w których dana strona się znajduje.


Używanie słów kluczowych w adresach URL

Należy także pamiętać o używaniu słów kluczowych w adresach URL. Słowa kluczowe są ważne dla pozycjonowania strony w wynikach wyszukiwarek, więc warto umieszczać je w adresie URL. Warto jednak unikać przesadnego stosowania słów kluczowych, gdyż może to prowadzić do utworzenia nieczytelnego i zbyt długiego adresu URL.


Myślniki zamiast znaków specjalnych

Innym ważnym aspektem przyjaznych adresów URL jest używanie myślników zamiast znaków specjalnych, takich jak spacje czy podkreślenia. Myślniki są bardziej przyjazne dla wyszukiwarek i użytkowników, ponieważ są łatwiejsze do rozpoznania i odczytania.


Zgodność z protokołem HTTP lub HTTPS

Warto także zadbać o to, aby adresy URL były zgodne z protokołem HTTP lub HTTPS, który zapewnia bezpieczeństwo danych przesyłanych między serwerem a przeglądarką internetową. W przypadku stron, na których użytkownik może wprowadzać swoje dane, konieczne jest zastosowanie protokołu HTTPS, aby zabezpieczyć dane przed przechwyceniem.


Jak URL wpływa na SEO?

Adres URL jest jednym z ważnych czynników wpływających na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwarek. Wyszukiwarki, takie jak Google, biorą pod uwagę adres URL przy ocenie treści strony i określeniu jej wartości dla użytkowników.


Przejrzystość strony

Adres URL powinien być jak najbardziej przyjazny dla użytkowników, tak aby zwiększyć przejrzystość strony i ułatwić nawigację. W przypadku, gdy adres URL jest skomplikowany i nieprzyjazny, użytkownicy mogą mieć trudności z jego zapamiętaniem i korzystaniem z niego w przyszłości. Dlatego ważne jest, aby adres URL był prosty, krótki i łatwy do zapamiętania.


Wartość treści strony

Adres URL może wpłynąć na postrzeganie treści strony przez użytkowników. Przyjazne adresy URL, które odzwierciedlają treść strony, zwiększają wartość treści dla użytkowników i wpływają na jej atrakcyjność. Dlatego warto zadbać o to, aby adres URL był spójny z tematyką strony i odzwierciedlał jej zawartość.


Widoczność strony 

Używanie słów kluczowych w adresie URL jest również ważne dla pozycjonowania strony w wynikach wyszukiwarek. Wyszukiwarki biorą pod uwagę adres URL, aby określić, jakie słowa kluczowe są związane z daną stroną i jakie hasła powinny prowadzić do niej. Dlatego warto umieszczać słowa kluczowe w adresie URL, ale trzeba pamiętać, aby nie przesadzać z ich ilością i umieścić je w naturalny sposób.


Unikalność adresu URL

Każda strona powinna mieć unikalny adres URL, który powinien odzwierciedlać tematykę strony. Unikalny adres URL ułatwia użytkownikom i wyszukiwarkom zidentyfikowanie treści strony. Warto również zadbać o to, aby adres URL był spójny z hierarchią strony i zawierał nazwy folderów, w których dana strona się znajduje.


Bezpieczeństwo

Adres URL powinien również być bezpieczny, aby chronić użytkowników przed atakami hakerskimi. Dlatego warto zadbać o to, aby adres URL był zgodny z protokołem HTTPS, który zapewnia szyfrowanie danych przesyłanych między serwerem a przeglądarką internetową. Wyszukiwarki w coraz większym stopniu preferują strony zabezpieczone protokołem HTTPS, dlatego warto zadbać o to, aby nasza strona była zgodna z tym standardem.

Jak sprawdzić adres URL strony?

Sprawdzenie adresu URL strony internetowej jest prostym zadaniem, które można wykonać na kilka różnych sposobów w zależności od używanego urządzenia i przeglądarki internetowej.

  • Otwórz przeglądarkę internetową (np. Google Chrome, Firefox, Safari, Edge). Adres URL strony, którą obecnie przeglądasz, znajduje się w pasku adresu na górze okna przeglądarki.
  • Kliknij prawym przyciskiem myszy na dowolnym linku na stronie internetowej. Wybierz opcję Kopiuj adres linku” lub podobną, aby skopiować adres URL.
  • Otwórz przeglądarkę internetową na swoim urządzeniu mobilnym. Adres URL strony znajduje się w pasku adresu na górze ekranu.

Sprawdzenie adresu URL strony jest łatwe i można to zrobić bezpośrednio z przeglądarki internetowej, niezależnie od tego, czy korzystasz z komputera, czy urządzenia mobilnego. Wystarczy spojrzeć na pasek adresu, kliknąć prawym przyciskiem myszy na link lub użyć narzędzi deweloperskich. Znajomość adresu URL jest kluczowa do udostępniania, analizowania i pracy z treściami online.


Podsumowanie

Adres URL to standardowy sposób identyfikacji zasobów w internecie, takich jak strony internetowe, pliki, grafiki czy multimedia. Zrozumienie, co to jest URL, jest istotne dla skutecznego poruszania się po sieci i zarządzania treściami online. Sprawdzenie adresu URL strony jest prostym zadaniem, które można wykonać bezpośrednio z przeglądarki internetowej, niezależnie od używanego urządzenia. Dzięki znajomości URL można łatwo udostępniać, analizować i pracować z różnymi zasobami internetowymi, co jest niezbędne w codziennej pracy i interakcji online.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest URL?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ