Co to jest nawigacja na stronie internetowej?

nawigacja

Nawigacja na stronie internetowej odgrywa istotną rolę w zapewnianiu intuicyjnego i efektywnego doświadczenia użytkownika. Jest to systematyczne ułatwianie odnalezienia informacji i poruszania się po stronie, co ma kluczowe znaczenie dla sukcesu witryny. W niniejszym artykule przyjrzymy się definicji nawigacji na stronie internetowej, elementom, typom i funkcjom nawigacji oraz procesowi projektowania efektywnej nawigacji dla witryny.


Definicja nawigacji na stronie internetowej

Nawigacja na stronie internetowej odnosi się do sposobu organizowania i prezentowania treści, aby użytkownicy mogli łatwo przemieszczać się po stronie, znajdować potrzebne informacje i korzystać z funkcji dostępnych na witrynie. Jest to struktura i układ elementów interfejsu, która umożliwia nawigację użytkownikom i zapewnia im orientację na stronie.


Elementy nawigacji

Nawigacja na stronie internetowej składa się z różnych elementów, które współdziałają, aby umożliwić użytkownikom poruszanie się po witrynie. Poniżej wymienione są podstawowe elementy nawigacji:

 • Menu nawigacyjne - Jest to główny element nawigacyjny, który zawiera listę linków do różnych sekcji i podstron witryny. Menu nawigacyjne jest zazwyczaj umieszczone na górze lub na boku strony i pełni rolę centralnego punktu nawigacji.
 • Linki wewnętrzne - To hiperłącza umieszczone w treści strony, które prowadzą użytkowników do innych sekcji lub podstron na tej samej witrynie. Linki wewnętrzne ułatwiają przemieszczanie się po stronie i dostęp do powiązanych treści.
 • Stopka - Zawiera dodatkowe linki nawigacyjne, informacje kontaktowe, politykę prywatności i inne ważne elementy. Stopka jest miejscem, w którym użytkownicy często oczekują znalezienia dodatkowych informacji i nawigacji.
 • Mapa witryny - Jest to strona lub sekcja, która przedstawia strukturę witryny w formie drzewa lub hierarchii. Mapa witryny dostarcza użytkownikom ogólnego obrazu struktury i pozwala na łatwe dotarcie do konkretnych sekcji witryny.


Menu nawigacyjne - co to jest?

Menu nawigacyjne stanowi centralny element nawigacyjny na stronie internetowej. Zazwyczaj umieszczone na górze lub na boku witryny, menu nawigacyjne dostarcza użytkownikom podstawowych linków do najważniejszych sekcji i podstron. Istnieją różne rodzaje menu nawigacyjnych, takie jak menu w pasku nawigacyjnym, menu typu hamburger, menu rozwijane itp. Wszystkie mają na celu ułatwienie użytkownikom przemieszczania się po stronie i dostęp do potrzebnych informacji.


Rodzaje menu nawigacyjnego

Nawigacja na stronie internetowej może przyjąć różne formy, w zależności od charakteru witryny i preferencji projektanta. Istnieje kilka rodzajów menu nawigacyjnego, z których każdy ma swoje cechy i zastosowania. Oto kilka przykładów:

 • Menu poziome - to najpopularniejszy rodzaj menu nawigacyjnego. Zazwyczaj jest umieszczone na górze strony, w poziomych wierszach lub paskach. Menu poziome jest czytelne i łatwe do zauważenia, a jego układ pozwala na wyświetlanie wielu opcji nawigacyjnych na jednym poziomie. Jest idealne dla witryn z bogatą strukturą i dużą liczbą sekcji.
 • Menu pionowe - jest umieszczone zazwyczaj na lewym lub prawym boku strony. Linki są wyświetlane w pionowych kolumnach lub listach. Ten rodzaj menu jest szczególnie przydatny w przypadku długich stron, gdzie użytkownicy mogą łatwo przewijać się w dół, aby znaleźć interesujące ich sekcje. Menu pionowe jest również często używane w witrynach mobilnych, gdzie dostęp do menu odbywa się za pomocą ikony hamburgera.
 • Menu rozwijane - pozwala na wyświetlanie ukrytych podsekcji lub opcji nawigacyjnych, które pojawiają się po najechaniu kursorem na daną kategorię lub kliknięciu odpowiedniego przycisku. Ten rodzaj menu pozwala na skompaktowanie większej ilości treści i zapewnia bardziej czysty układ. Menu rozwijane jest popularne zarówno w menu poziomych, jak i pionowych.
 • Menu kafelkowe - to nowoczesny styl nawigacji, w którym linki są reprezentowane jako kafelki lub ikony. Każdy kafelek może reprezentować inną sekcję lub funkcję witryny. Ten rodzaj menu jest często stosowany w witrynach mobilnych i aplikacjach, gdzie minimalistyczny design i łatwość nawigacji są kluczowe.


Funkcje nawigacji na stronie internetowej

Nawigacja na stronie internetowej pełni kilka istotnych funkcji, które mają wpływ na doświadczenie użytkownika. Oto niektóre z nich:

 • Ułatwienie poruszania się po stronie - główną funkcją nawigacji jest ułatwienie użytkownikom odnalezienia informacji i poruszania się po stronie. Dzięki dobrze zorganizowanej nawigacji użytkownicy mogą szybko dotrzeć do potrzebnych treści.
 • Zwiększenie użyteczności - efektywna nawigacja wpływa na użyteczność witryny. Użytkownicy mogą łatwo nawigować po stronie, co przekłada się na lepsze doświadczenie użytkownika i większą satysfakcję.
 • Poprawa SEO - nawigacja na stronie internetowej odgrywa również rolę w optymalizacji dla wyszukiwarek. Dobrze zorganizowana nawigacja i odpowiednie wykorzystanie linków wewnętrznych przyczyniają się do indeksacji i lepszej widoczności strony w wynikach wyszukiwania.


Proces projektowania nawigacji witryny

Projektowanie nawigacji na stronie internetowej wymaga uwzględnienia kilku czynników, aby zapewnić optymalne doświadczenie użytkownika. Poniżej przedstawione są podstawowe kroki procesu projektowania nawigacji:

 1. Określenie struktury witryny - pierwszym krokiem jest ustalenie struktury witryny i hierarchii treści. To pozwala na określenie głównych sekcji i podstron, które powinny być uwzględnione w nawigacji.
 2. Projektowanie menu nawigacyjnego - na podstawie ustalonej struktury można zaprojektować menu nawigacyjne. Należy rozważyć układ, styl, miejsce umieszczenia i rodzaj menu, który najlepiej odpowiada charakterowi witryny.
 3. Optymalizacja linków wewnętrznych - linki wewnętrzne są istotne dla nawigacji i SEO. Należy zapewnić, że są one odpowiednio umieszczone w treści i prowadzą do istotnych sekcji witryny.
 4. Testowanie i iteracja - po zaprojektowaniu nawigacji warto przeprowadzić testy użyteczności, aby sprawdzić, czy jest intuicyjna i efektywna. W oparciu o wyniki testów można dokonać ewentualnych poprawek i ulepszeń.


Podsumowanie

Nawigacja na stronie internetowej jest kluczowym elementem dla zapewnienia pozytywnego doświadczenia użytkownika i efektywnego przemieszczania się po witrynie. Poprawnie zaprojektowana nawigacja ułatwia odnalezienie potrzebnych informacji i wpływa na sukces witryny. Dlatego warto poświęcić uwagę projektowaniu i optymalizacji nawigacji, aby zapewnić użytkownikom łatwy dostęp do treści i funkcji witryny.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest nawigacja na stronie internetowej?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ