#akademiaWidoczni ponownie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu
#akademiaWidoczni po raz drugi zawitała w murach Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. 4 marca spotkaliśmy się ze studentami uczelni, którzy chcieli dowiedzieć się czegoś więcej na temat marketingu internetowym. Naszą agencję dumnie reprezentowali: Anna Zalewska i Mariusz Szczerbal. Na prowadzących czekała pełna sala wykładowa. Oto, jaką wiedzę przekazali studentom:
Dwóch ekspertów, dwie części
1,5 godzinny wykład został podzielony na dwie części. W pierwszej z nich Mariusz Szczerbal z agencji widoczni przybliżył pojęcie SEO oraz pozycjonowanie, a także wytłumaczył, na czym polega system płatnych kampanii AdWords.
Następnie na scenę wykładową wkroczyła Anna Zalewska, która opowiedziała o swoim zawodowym koniku i osobistej pasji, czyli o content marketingu i blogowaniu, jako sposobie na rozwój własnej firmy.
Co to jest pozycjonowanie i dlaczego nie jest tym, czym myślimy?
Tak właśnie brzmiał wstęp do wykładu. Próbowaliśmy odczarować studentom pojęcie pozycjonowanie i pokazać różnice między nim, a SEO. W dalszej kolejności przybliżyliśmy algorytmy działania Google, m.in to:
- Skąd Google wie, jaką stronę wyświetlać w danym momencie?
- Co tak naprawdę wpływa na pozycję naszej witryny?
- Czego nie robić podczas procesu SEO?
Nieco o AdWordsach...
Z płatnymi reklamami w Google ma do czynienia każdy użytkownik internetu. Jednak zagłębienie wiedzy na temat działania kampanii AdWords okazało się bardzo potrzebne. Na przykładzie konkretnych wyników z wyszukiwarki, studenci dowiedzieli się, jak odróżnić wyniki płatne od pozostałych.
Ponadto poznali różne sposoby na reklamę w Google:
- sieć wyszukiwania,
- sieć reklamowa,
- Google Shopping,
- Reklama na Youtube,
- a także remarketing.
Końcowym elementem pierwszej części wykładowej było porównanie do siebie SEO i AdWords, a także przybliżenie plusów i minusów obu tych rozwiązań.
Cała prezentacja część pierwszej do pobrania poniżej:
Content marketing to nie tylko treści
Termin "content marketing" nie dla wszystkich zgromadzonych na sali okazał się zrozumiały. Jednak w momencie przekładania tego pojęcia na konkretne praktyczne przykłady, okazuje się, że z content marketingiem mamy styczność niemal w każdej przestrzeni internetu.
W końcu zgromadzeni studenci nieraz czytali czyjegoś bloga, oglądali video, czy live z wydarzenia, uczestniczyli w webinarium, pobierali ebooka lub ciekawą infografikę. Pokazaliśmy, że sposobów na kreatywny content marketing może być naprawdę sporo.
Treści na stronie a pozycjonowanie
W kolejnym etapie wystąpienia, Anna Zalewska przedstawiła content marketing od bardziej technicznej strony. Podpowiedziała, jak tworzyć treści na swoją stronę, tak aby wspierały pozycjonowanie. Najważniejszym czynnikiem okazały się być bezkonkurencyjnie frazy.
Studenci poznali źródła inspiracji oraz narzędzia, dzięki którym mogą wyszukać wartościowe frazy. Nie mogło obyć także bez rozróżnienia fraz longtail i ogólnych.
Aby jeszcze skuteczniej wdrożyć content marketing samodzielnie pokazaliśmy:
- gdzie i jak wykorzystywać słowa kluczowe?
- jakie błędy są najczęściej popełniane przy dodawaniu fraz?
- jak w kilku krokach zoptymalizować tekst na stronie?
- na czym polega bezpieczne linkowanie?
II część prezentacji do pobrania poniżej:
Konkurs! Warsztaty w naszej agencji
Zwieńczeniem wykładu było zaproszenie studentów do wzięcia udziału w konkursie. Do wygrania są całodniowe warsztaty w Centrum Marketingu Internetowego widoczni. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 kwietnia.
Zadanie:
- Research fraz dla wybranej niszowej strony (może być Twój ulubiony sklep, może być blog). Efektem powinna być baza 10 najważniejszych fraz, na które warto się pozycjonować.
- Zaproponuj, jak wykorzystasz treści, aby wesprzeć pozycjonowanie i pozyskanie klienta (konkretne tematy i typy treści, sposób dotarcia do odbiorcy). Efektem powinna być lista tematów i miejsc do nawiązania współpracy redakcyjnej.
Wszystkich studentów zachęcamy do udziału i trzymamy kciuki!