Cena pozycjonowania w agencji widoczni
Przy zrozumieniu cennika pozycjonowania strony internetowej, kluczowe jest uświadomienie sobie, że chociaż pozycjonowanie nie jest namacalną usługą i nie postawimy jej na wadze, czas i koszt pracy pozycjonera możemy już łatwo zmierzyć. Otwarcie przedstawiamy klientom zakres działań, które realizujemy w ramach pozycjonowania i ile kosztuje SEO właśnie dla ich firmy. Informujemy też, jakie działania dodatkowe musimy wdrożyć zanim rozpoczniemy optymalizację strony. Ostatecznie na cenę pozycjonowania strony lub sklepu internetowego w naszej ofercie składają się takie działania jak:
- Audyt i optymalizacja techniczna strony,
- analiza i wybór słów kluczowych oraz strategia wdrożenia ich na stronę,
- wybór i określenie liczby fraz, które są najważniejsze dla Twojego biznesu,
- tworzenie treści z frazami na stronę internetową,
- link building z zastosowaniem różnych źródeł pozyskiwania linków,
- optymalizacja współczynnika konwersji,
- analityka i raportowanie oraz uwzględnianie wniosków w strategii na kolejne miesiące.
Tym samym proces pozycjonowania zamyka się w formie cyklu - od strategii, poprzez wdrożenie, po analizę, która zakłada wyciągnięcie wniosków z dotychczasowych działań i ewentualną korektę strategii.
Na razie brzmi prosto, ale żaden z powyższych etapów nie jest szablonowy i wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale także wykorzystania narzędzi, które bywają płatne.
Co kryje się więc pod poszczególnymi etapami pozycjonowania?
1. Audyt i optymalizacja
Audyt i optymalizacja mają za zadanie ocenić kondycję strony, jej pozycję w Google i poznać jej historię (prowadzone działania, kampanie). W efekcie przygotowujemy obszerny dokument z zaleceniami optymalizacyjnymi. Cena pozycjonowania strony na podstawie takiego audytu się nie zmieni. Poniesiesz od początku stałe koszty, ale w pierwszych miesiącach zamiast pozycjonowania może to być koszt doprowadzania strony do stanu, który sprawi, że jest konkurencyjna w Google. Warto dodać, że na tym etapie używamy także narzędzi, które są płatne, np. Senuto, Semstorm, Ahrefs, Netpeak i inne.
2. Analiza i wybór słów kluczowych
Analiza i wybór słów kluczowych oraz strategia wdrożenia ich na stronę wpływa na koszty w zakresie, w którym po pierwsze poświęcamy czas na analizę, po drugie wykorzystujemy płatne narzędzia:
- wykorzystanie narzędzi, m.in. Senuto, ahrefs, Keyword Planner, KW Finder, Keywordtool i inne,
- analiza konkurencji i branży,
- zaplanowanie wdrożenia fraz z podziałem na poszczególne podstrony witryny.
3. Liczba fraz, które są najważniejsze dla Twojego biznesu
Tutaj niezbędne jest określenie celów biznesowych i uwzględnienie działań firm konkurencyjnych w zakresie marketingu internetowego. Frazy wybieramy także w ramach budżetu, jakim dysponujesz. Im więcej ważnych strategicznie fraz, tym większy nakład pracy z naszej strony.
4. Tworzenie treści z frazami na stronę internetową
Wybór fraz jest ważnym krokiem, ale efekty będą widoczne dopiero, gdy wybrane frazy dodamy na stronę. Dlatego w procesie pozycjonowania dostarczamy też teksty zoptymalizowane pod nasze działania SEO. Od początku współpracy każdemu klientowi przypisujemy copywritera, który wnikliwie poznaje jego biznes i tworzy treści na stronę z frazami - od tekstów ofertowych po poradnikowe.
5. Link building z zastosowaniem różnych źródeł pozyskiwania
Ten etap wymaga dużego nakładu pracy, aby zachować najważniejsze zasady link buildingu, czyli jakość i odpowiednią liczbę linków. Dbamy o to, by przyrost linków był optymalny i efektywny. Różnicujemy także źródła pozyskiwania linków, co wpływa na cenę pozycjonowania. Podobnie jak na poprzednich etapach pozycjonowania i link building wymaga skorzystania z płatnych narzędzi. Konieczne jest m.in. bieżące monitorowanie profilu linków przychodzących.
6. Optymalizacja współczynnika konwersji
Podczas realizowania kolejnych kroków pozycjonowania zwracamy uwagę na to, czy pozyskani użytkownicy z Google mają szansę dotrzeć do celu, tzn. dokonać zakupu lub nawiązać kontakt. Jeśli zauważamy, że na ich drodze do celu pojawiają się przeszkody, przygotowujemy zalecenia zmian, które mają to naprawić. Korzystamy z płatnych narzędzi do analizy zachowań użytkowników, a także poświęcamy czas na bieżącą analizę danych. Gdyby zaniedbać ten etap, pozycjonowanie mimo pozyskiwania dużego ruchu, mogłoby nie przełożyć się na sprzedaż.
7. Analityka i uwzględnianie wniosków w strategii na kolejne miesiące
Trudno wyobrazić sobie, aby ktoś oferował pozycjonowanie bez dostarczania cyklicznie raportu i bez analizowania, czy działania przynoszą efekty. O ile skuteczność pozycjonowania możesz sprawdzić bezpłatne (a jeśli nie wiesz jak, to zapłacisz za szkolenie) i na pewno je też odczujesz w postaci większej sprzedaży, o tyle przy braku efektów niezbędny jest czas i wiedza doświadczonego pozycjonera. Musi on wprowadzić zmiany w strategii SEO. Może być tak, że zmiany pociągną za sobą koszty: nowe narzędzia, nowe źródła linków, publikacje tekstów na zewnętrznych portalach.