Twoja sprzedaż nie zachwyca? Zamów skuteczną strategię digital i nabierz rozpędu w biznesie!
Close
688CE84A-69B3-4183-AAEF-288688AF4E6E Widoczni zespół crop
Docieramy do każdego odbiorcy Pakiet usług premium, które budują zasięg, wizerunek i sprzedaż firmy na rynku polskim i zagranicznym
Długi ogon SEO

Pozycjonowanie szerokie

Pozycjonowanie szerokie (pozycjonowanie długi ogon ang. long tail) zwiększa Twoje szanse na skuteczne dotarcie do szerokiej grupy odbiorców. Strategia pozycjonowania na długi ogon oparta jest na budowie widoczności strony na setki fraz, pozwala docierać do użytkowników bez ograniczeń, zachowując przy tym wysoką trafność pozyskanych odwiedzin. Sprawdź jakie korzyści daje pozycjonowanie stron long tail.

SEO

Co to jest pozycjonowanie szerokie? Długi ogon SEO

Pozycjonowanie szerokie, inaczej pozycjonowanie długi ogon, opiera się na pozycjonowaniu strony nie tylko na frazy ogólne, ale również na ich wersje z dopełnieniami. Pozycjonowanie szerokie i jego popularność wynika z rosnącej liczby użytkowników, którzy wpisują w wyszukiwarkę precyzyjne frazy złożone nawet z 5 słów i więcej. W efekcie pozycjonowania szerokiego (pozycjonowania long tail) strona widoczna jest w wynikach wyszukiwania na setki fraz powiązanych z ofertą.

widoczni 67
Dlaczego warto?

Korzyści pozycjonowania szerokiego

Long tail pozycjonowanie

Zobacz, dlaczego warto zainwestować w długi ogon i pozycjonowanie szerokie. Pozycjonowanie na długi ogon (szerokie) to najlepsza strategia w branżach konkurencyjnych, w sklepach internetowych oraz dla firm, które chcą stale poszerzać zasięg. Poznaj najważniejsze korzyści pozycjonowania long tail i cenę tej usługi.

1

Pozycjonowaniem szerokim docierasz do precyzyjnej grupy odbiorców

Pozycjonowanie szerokie (pozycjonowanie long tail) bazuje na frazach ściśle związanych z Twoją ofertą i opisujących precyzyjnie potrzeby użytkowników. Dzięki temu strona optymalizowana jest faktycznie z myślą o potencjalnych klientach. Działasz na poziomie konkretnych kategorii produktowych, produktów, marek, a nawet kolorów i rozmiarów. To znacznie bardziej opłacalne niż docieranie do wszystkich.

2

Long tail sprawia, że szybciej osiągasz efekty pierwsze efekty SEO

Frazy typu long-tail są mniej popularne. Każda fraza może być zupełnie inna, nawet jeśli opisuje tak samo dokładnie jeden produkt. Dzięki temu łatwo znajdziesz niszę o mniejszej konkurencji. Im mniej stron musisz prześcignąć w walce o top 10 Google, tym większe szanse na szybsze efekty. Co najważniejsze, mimo że osiągasz efekty SEO szybciej, frazy long-tail zapewniają wysoką skuteczność pozyskanego ruchu.

3

Zwiększasz współczynnik konwersji z pozycjonowaniem long-tail

Pozycjonowanie szerokie nastawione jest na pozyskiwanie klientów i sprzedaży. To nie jest działanie wizerunkowe, ale realne narzędzie budujące Twój biznes. Badamy potrzeby Twoich klientów i docieramy do nich tam, gdzie szukają rozwiązania swoich problemów - do top 10 Google. Efekt? Wysoki współczynnik konwersji i rosnąca sprzedaż.

4

Nie tracisz budżetu na nietrafny ruch i konkurowanie ze wszystkimi

Krótkie, jednowyrazowe frazy mogą wydawać się atrakcyjne. Jednak wiążą się z dużą konkurencją, a przy tym nie masz pewności, że wpisując daną frazę ktoś faktycznie szuka Twojego produktu. Czego poszukuje użytkownik, który wpisuje w Google słowo pizza - chce zamówić u Ciebie pizzę, a może znaleźć przepis lub sprawdzić kalorie? Być może wydajesz właśnie cały budżet na dotarcie do niewłaściwej grupy odbiorców. Pozycjonowanie szerokie pozwala efektywnie wykorzystywać Twój budżet SEO.

5

Dostarczasz użytkownikom strony zgodne z ich potrzebami

Pozycjonowanie szerokie zakłada kompleksową optymalizację całej strony. To znaczy, że nie promujemy tylko strony głównej, ale zajmujemy się optymalizacją każdej podstrony, każdego produktu, każdego opisu usługi. W efekcie pozyskujemy ruch klientów na strony, które przybliżają użytkownika do dokonania konwersji.

6

Możesz budować swoją widoczność nawet w najbardziej konkurencyjnej branży

Obawiasz się, że w Twojej branży wysokie pozycje w Google są już zajęte przez gigantów z nieporównywalnie większymi budżetami? Spokojnie, dzięki pozycjonowaniu long-tail z łatwością znajdziesz niszę, która pozwoli Ci zaistnieć w Google i docierać do klientów. Nawet jeśli zdecydujesz się na pozycjonowanie na długi ogon w Warszawie lub w innym dużym mieść, możesz mieć gwarancję, że ta strategia przyniesie efekty i pozwoli Ci wygrać z konkurencją.

Artboard
Długi ogon SEO

Long tail pozycjonowanie - cele

Przeciwieństwem pozycjonowania szerokiego jest pozycjonowanie na kilka pojedynczych fraz i szybka widoczność w top 10 Google. Takie pozycjonowanie może być pułapką. Szybkie efekty osiągane są zwykle dzięki działaniom niedozwolonym przez Google lub narażającym stronę na karę i spadek z widoczności. Podejmując współpracę z agencją SEO warto upewnić się, że cele agencji i cele Twojej firmy pokrywają się.

Pozycjonowanie szerokie, czyli tzw. pozycjonowanie long tail z założenia opiera się na ciągłej rozbudowie bazy pozycjonowanych fraz, w szczególności fraz z długiego ogona SEO. Docierasz dzięki temu do różnych grup klientów, z różną świadomością Twojej marki i oferty. Long tail pozycjonowanie to długotrwały proces, ale również efekty takiego pozycjonowania są bardziej trwałe. Co równie ważne, stałe wzbogacanie zasobu fraz z długiego ogona, na które strona jest pozycjonowania, mieści się w ramach abonamentu za pozycjonowanie na długi ogon. Nie musisz się opłacać dodatkowo zmian w strategii kampanii SEO.

widoczni 120
widoczni 12 widoczni 139

Jak znaleźć frazy typu long-tail?

Nie każde narzędzie sprawdzi się w wyszukiwaniu fraz z długiego ogona. Gdy Keyword Planner przestaje Ci wystarczać, czas znaleźć inne źródło fraz do pozycjonowanie szerokie. Robiąc research warto połączyć ze sobą wyszukiwanie w narzędzia, ale również w Google. Od czego zacząć pozycjonowanie długi ogon?

 

Zacznij od analizy swoich odbiorców

Aby skutecznie wyszukiwać frazy long-tail, niezbędna jest wiedzy o tym, czego faktycznie wyszukiwali Twoi odbiorcy. Warto skorzystać z Google Search Console, aby poznać frazy wpisywane przez Twoich klientów. Łącząc dane z GSC z danymi z Google Analytics, dodatkowo możesz znaleźć powiązania między frazami long-tail, a dokonanymi konwersjami. Zebrane w ten sposób frazy są dla Ciebie punktem wyjścia do przeprowadzenia dalszego researchu.

 

Skorzystaj z autouzupełnienia Google

Dobrym pomysłem jest wpisanie frazy w Google i przeanalizowanie, co w momencie wpisywania jest podpowiadane. Są to z reguły popularne frazy użyte już kiedykolwiek przez innych użytkowników.

 

Inni szukali również jako źródło fraz long tail

Dla niektórych haseł, w szczególności dla fraz w formie pytań, w wynikach wyszukiwania wyświetlają się pytania i odpowiedzi. To niekończące się źródło inspiracji fraz z długiego ogona. Przy okazji od razu widzisz z kim będziesz konkurować na te frazy.

 

Podobne wyszukiwania Google a long tail

Kolejna wskazówka od Google - sekcja “Podobne wyszukiwania”. Znajduje się zawsze pod wynikami wyszukiwania i może naprowadzić Cię na bardzo ciekawe frazy. Warto się przeklikać przez nie i również wtedy zwrócić uwagę na tę sekcję.

 

Title konkurencji źródłem fraz z długiego ogona

Gdy sprawdzasz w Google top 10 na frazy z sekcji “Podobne wyszukiwania”, zwróć uwagę na to, jakie frazy umieszczone są w title stron wyświetlających się w Google. Może tam znajdziesz frazy, o których byś nie pomyślał.

 

Narzędzia z liczbą wyrazów

Sięgnij po narzędzia do wyszukiwania fraz, które mają kolumnę oznaczającą liczbę wyrazów. Dzięki temu łatwo odszukasz frazy typu long tail w gąszczu tysięcy fraz. Wystarczy posortować wyniki wyszukiwania po liczbie wyrazów w słowie kluczowym. Taką funkcję znajdziecie np. w Senuto.

 

Answer the Public a frazy long tail


To nie jest zwykłe narzędzie do wyszukiwania słów kluczowych. W wynikach wyszukiwania otrzymasz nie tylko listę fraz, ale również wygląd przypominający mapę myśli. To właśnie tego potrzebujesz. To kopalnia przydatny fraz typu long tail idealnych do Twojej strategii SEO.

 

Narzędzia z generatorami pytań i tematów long tail

Podczas long tail pozycjonowania warto korzystać z modułów dostępnych w wielu narzędziach do wyszukiwania fraz, które podpowiadają pytania i tematy. Zwykle wykorzystywane są do rozbudowy blogów, ale do pozycjonowania szerokie są nieocenionym źródłem wartościowych fraz. Takie funkcje ma np. Senuto, SEMSTORM, Ahrefs i wiele innych znanych narzędzi SEO.

FAQ

Częste pytania i odpowiedzi - pozycjonowanie szerokie

Co to jest pozycjonowanie szerokie?
Pozycjonowanie szerokie to optymalizacja strony na wiele fraz jednocześnie, a nie na kilka wybranych. Do strategii pozycjonowania wybierane są dziesiątki, a nawet setki fraz powiązanych z ofertą i uzasadnionych biznesowo.

Dlaczego warto wybrać pozycjonowanie szerokie?
Pozycjonowanie szerokie zwiększa zasięg strony internetowej i pozwala wypromować ofertę pośród różnych odbiorców. Frazy dotyczą nie tylko konkretnych usług czy produktów, ale opisują też problemy i potrzeby klientów. Często są to frazy z długiego ogona.

Jakie działania obejmuje pozycjonowanie szerokie?
Pozycjonowanie szerokie obejmuje takie obszary działań jak optymalizacja techniczna strony, optymalizacja on-site, w tym rozbudowa treści i dobór fraz, optymalizacja off-site i optymalizacja konwersji. Ważnym elementem jest również zaawansowana analityka.

Ile kosztuje pozycjonowanie szerokie?
Cena pozycjonowania szerokiego jest ustalana indywidualnie i zależy od wielu czynników, jak np. wielkość domeny i konkurencja. Jednak przeciętny budżet na pozycjonowanie oscyluje w okolicach 2000 zł - może być mniej lub więcej.

Ile zapłacę za pozycjonowanie long tail? Cena usługi

Z reguły long tail pozycjonowanie jest droższe od pozycjonowania lokalnego, a to ze względu na szerszą konkurencję. Pozycjonowanie long tail i cena tej usługi zależy także od branży, rozbudowy strony i oczekiwań klienta co do szybkości efektów. Pozycjonowanie na długi ogon w Warszawie może kosztować podobnie co w innych miastach. Agencje SEO indywidualnie określają swój cennik. 

 

Pozycjonowanie long tail - cena

Frazy long tail, również znane jako frazy długiego ogona, są rozbudowane i składają się z minimum 3 słów. Przede wszystkim precyzują zamiary użytkownika przeciwieństwie do fraz generycznych. Jak prezentuje się pozycjonowanie long tail i jego cena? Frazy te są zdecydowanie mniej popularne, dzięki czemu spada ich konkurencyjność. Przede wszystkim jednak są znacznie bardziej wartościowe w kontekście pozyskiwania sprzedaży.

Frazy long tail stosowane są w trakcie późniejszych etapów sprzedażowych, kiedy użytkownik poszukuje konkretnego produktu lub rozwiązania. Znajomość sprecyzowanych potrzeb klienta pozwala specjalistom ds. SEO wykorzystać frazy długiego ogona i usprawnić dotarcie klienta do produktu.

Pozycjonowanie long tail i jego cena jest zależne od różnych czynników. Agencje SEO analizują potrzeby, cele i możliwości budżetowe Twojej firmy i na ich podstawie dobierają konkretny pakiet SEO. Cena może się różnić w zależności od aktualnej pozycji i zasięgu strony, jak również samej specyfiki branży.

Oceń ten artykuł:
Pozycjonowanie szerokie

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 135 głosów