Optymalizacja meta danych
Jak obiecuje producent, Shoper jest platformą przyjazną SEO. Oznacza to, że nawet początkujący użytkownik będzie mógł cieszyć się zoptymalizowanymi globalnie meta danymi: title i description. Oczywiście, warto podkreślić, że nie ma tu elementu eksperckiego dobrania fraz do title. Optymalizacja meta danych na platformie Shoper jest jednak bardzo prosta i można ją przeprowadzić bez wiedzy programistycznej.
Co więcej, nie jesteśmy ograniczeni do wyboru meta danych globalnie. Meta dane można dopasować także indywidualnie do każdego produktu. Meta dane produktów można aktualizować ręcznie lub za pomocą importowania pliku produktowego CSV. To jeden z pierwszych kroków w pozycjonowaniu sklepu na paltformie Shoper.
Zmiany meta danych dokonasz wchodząc w panelu do zakładki Konfiguracja > Marketing > Pozycjonowanie. Jeśli szukasz opcji optymalizowania tagów dla produktów, wybierz opcję Ustawienia podstawowe w zakładce Pozycjonowanie.
Optymalizacja opisów produktów
Istotna dla pozycjonowania Shopera jest możliwość dowolnej edycji opisów produktów. Chodzi tu nie tylko o zawartość fraz, ale także o dowolny układ treści. Jednak przyda się tu podstawowa znajomość html lub ewentualnie wyrażeń regularnych regex. Pozycjonowanie sklepu na platformie Shoper zarówno w kwestii dodawania fraz, jak i przejrzystego przedstawienia treści jest możliwe na poziomie panelu Shopera.
Pod opisami produktów można włączyć także sekcję opinii na temat produktów. Jest to dodatkowy content i wartość dla klientów.
Opisy produktów to nie są jedyne treści wspierające pozycjonowanie. Częstą praktyką jest tworzenie blogów. W Shoperze przewidziana jest sekcja blog, która podlega optymalizacji meta danych na takiej samej zasadzie jak opisy produktów. Dodatkowo otrzymujemy szereg możliwości, np. wybór treści wyświetlanej na stronie głównej, wygląd listy wpisów czy też stosowanie tagów dla wpisów.
Wszystkie pozostałe strony w obrębie sklepu na platformie Shoper edytowane są za pomocą html. O ile nie trzeba znać go w zaawansowanym stopniu, osoba zupełnie początkująca będzie musiała zapoznać się z podstawowymi zasadami i znacznikami html.
Optymalizacja zdjęć
Obok optymalizacji meta danych i opisów dla produktów, istotna jest możliwość optymalizacja zdjęć. Tutaj Shoper umożliwia pozycjonowanie dzięki dodawaniu własnych tekstów alternatywnych.
Dla zaawansowanych istnieje możliwość masowego importu opisu zdjęcia przy pomocy WebAPI. W najnowszej wersji 5.19.1 Dodano możliwość ustawienia parametru ALT dla aktualnego zdjęcia wpisu.
Przekierowania 301
Przekierowania w Shoperze można ustawić na dwa sposoby: ręcznie lub poprzez import za pomocą API. Innym zagadnieniem jest ustawianie przekierowań w związku z wprowadzeniem wersji językowych. Shoper umożliwia wprowadzenie przekierowania na obiekt lub na adres URL. Pierwsze rozwiązanie jest wygodnie w przypadku zmiany adresów URL dla produktów - mimo wszystko klient trafi na właściwy produkt.
Duplikacja produktów
Częstym problemem w sklepach internetowych jest duplikacja produktów, wynikająca z dopasowania do wielu kategorii. Shoper radzi sobie z tym problemem, dając możliwość wyboru kategorii dodatkowych.
Mapa strony
Shoper pozwala wygenerować mapę strony xml, która potrzebna nam będzie w procesie pozycjonowania. Wygenerowany plik dodamy do Google Search Console.
Edycja pliku robots.txt
Mamy co prawda możliwość edycji pliku robots.txt, jeśli chcemy wyłączyć z indeksowania pewne podstrony sklepu. Jednak ten element nie jest objęty pomocą techniczną.
Optymalizacja wyglądu sklepu
Shoper daje możliwość edycji plików wyglądu strony, więc w ramach pozycjonowania można przeprowadzić wszelkie niezbędne działania optymalizacyjne. To ważne także ze względu na użyteczność strony - coraz częściej podkreślanego aspektu pozycjonowania sklepu i strony w Google.
Analityka SEO w Shoperze
Sklep na platformie Shoper z łatwością połączymy z najpopularniejszymi narzędziami Google: Analytics, Search Console czy też Merchant Center/Shopping. To ważne dla każdego użytkownika, który chce uniknąć działania w kodzie. Nie trzeba już wspierać się informatykiem, który doda odpowiednie kody do strony, wszystko zrobimy w panelu.
Powyżej omówiliśmy funkcje, które zwykle najbardziej interesują pozycjonerów na platformie sklepowej. Shoper jest więc rozwiązaniem, które umożliwia swobodne działania SEO. Poza tym warto podkreślić, że jest przede wszystkim przyjazny dla użytkownika. Pozycjonerzy podkreślają, że panel Shopera jest intuicyjny, ładny i przyjemny w użytkowaniu. Wybierając Shopera, mamy pewność, że zarówno jako właściciele sklepu, jak i pozycjonerzy, odnajdziemy się świetnie na tej platformie.