Zwiększamy widoczność i zyski
Skuteczne pozycjonowanie i optymalizacja SEO sklepów SHOPER
SEO

Pozycjonowanie i Optymalizacja SEO Sklepu Shoper

Sklep internetowy Shoper to polskie oprogramowanie e-commerce. Bezproblemowe pozycjonowanie sklepu z oprogramowaniem Shoper to niekwestionowany atut tej platformy sklepowej. Oferuje ona po części pozycjonowanie z pozycji panelu, ale wiele zmian optymalizacyjnych należy wykonać także na poziomie kodu strony.

Zaletą systemu Shoper jest przystępna cena i możliwość opłacania platformy w dwóch modelach. Pierwszy model zakłada opłacenie licencji na korzystanie ze sklepu, która jest ważna przez rok. Drugi zakłada współpracę w modelu SaaS. Użytkownicy mogą liczyć na wsparcie techniczne oraz fachową pomoc pracowników Shopera. Ważnym atutem jest także rozbudowana baza wiedzy po polsku, co nie zawsze jest oczywiste w przypadku innych platform sklepowych. 

Sprawdź o czym warto pamiętać planując pozycjonowanie i optymalizację SEO sklepu Shoper?

 

OPTYMALIZACJA SEO SKLEPU Shoper

Pozycjonowanie Shoper - dostępne funkcje

Panel obsługi sklepu Shoper zawiera funkcje, które umożliwiają przeprowadzenie podstawowej optymalizacji metadanych, takich jak: title i description. W zakładce Google SiteMap wygenerujemy link do mapy sklepu, która po dodaniu do narzędzia Google dla Webmasterów zwiększy skuteczność indeksowania strony.

W panelu Shopera dostępne jest także okno na meta keywords, czyli na frazy kluczowe widoczne tylko w kodzie strony. Obecnie meta keyword uważane są za nieskuteczne, a w skrajnych przypadkach nawet szkodliwe dla pozycji strony w wynikach wyszukiwania.  Jest to dobry przykład na to, że nie zawsze opcje do SEO udostępniane przez panele administracyjne sklepów czy stron internetowych są zgodne z aktualnymi trendami w SEO.

W panelu generowane są również adresy URL przyjazne dla SEO – zawierające nazwę kategorii i produktu, a nie przypadkowy ciąg znaków. Jak podkreśla producent na swojej stronie, skuteczne pozycjonowanie to znacznie więcej niż optymalizacja powyższych elementów, dlatego zaleca korzystanie z pomocy agencji SEO.

Przydatną funkcją jest również możliwość nadania atrybutów ALT dla zdjęć na stronie. Zgodnie z najlepszą praktyką zdjęcia produktów powinny mieć zoptymalizowane nazwy ALT, które pozwolą wyszukiwarce lepiej powiązać obrazek z konkretnym produktem na stronie.

Content Marketing
SKUTECZNA ROZBUDOWA TREŚCI SKLEPU SHoper

Treści w sklepie internetowym to z jednej strony ważny element budowy pozycji strony w Google, a z drugiej wysoka wartość dla klienta. Optymalizacja treści w sklepie Shoper, podobnie jak w przypadku każdej innej strony, to dbałość o unikalne teksty (odradzane jest korzystanie z gotowych opisów produktów). Treści powinny być odpowiednio wzbogacone o wybrane słowa kluczowe i przejrzyście zedytowane. Warto podzielić teksty pod względem ich funkcji i stylu na:

  • opisy sklepu i treści stron informacyjnych (warunki zakupu, regulaminy, strona o nas itp.)
  • opisy produktów
  • teksty poradnikowe i blogerskie (wspierające zarówno pozycjonowanie, jak i budujące relacje użytkownika ze sklepem)

 

Rozbudowę treści w sklepie internetowym realizujemy z myślą o użytkownikach na różnym etapie procesu zakupowego:

  • nieświadomych swoich potrzeb – to użytkownicy, którzy jeszcze nie wiedzą, że oferta sklepu jest interesująca, potrzebują treści o charakterze edukacyjnym i informacyjnym 
  • nieświadomych najlepszego rozwiązania – to użytkownicy, którzy wiedzą, że potrzebują produktu spełniającego określone funkcje, ale nie wiedzą, jak dokonać wyboru. Potrzebują dodatkowych informacji np. porady, recenzji i porównań produktów.
  • zdecydowanych – są to użytkownicy, którzy maja dokładnie sprecyzowane potrzeby lub są stałymi klientami. Dla takich użytkowników warto tworzyć eksperckie artykuły np. prezentujące korzyści z zakupionych produktów lub poruszające tematy powiązane z produktem, np. osoby, które kupiły rower, skorzystają z porad: „Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?”
JAK SKUTECZNIE POZYCJONOWAĆ SKLEP Shoper

Optymalizacja SEO w Shoper

Shoper oferuje już w standardzię (z poziomu panelu administracji) bardzo duże możliwości optymalizacji SEO pod kątem pozycjonowania. Dotyczy ona takich atrybutów, jak znaczniki meta, nagłówki, przyjazne URL’e czy świetny moduł linkowania wewnętrznego. Dodatkowo mamy możliwość ustawienia znaczników ALT dla plików graficznych, czy też wygenerowania mapy xml lub pliku robots.txt.

Chociaż sklep posiada w panelu wiele funkcji pozwalających na optymalizację strony pod kątem wyszukiwarek, wciąż wiele zmian należy wykonywać w kodzie. To wada, ponieważ do opłat za korzystanie ze sklepu dochodzą dodatkowe koszty związane z pracą programisty. Inna wada, na którą zwraca się uwagę to powolna praca przy dużej liczbie produktów lub gdy strona korzysta ze słabszego serwera.

 

Poprawa funkcjonalności Shoper - moduły

Shoper oferuje szereg modułów, które umożliwiają zwiększenie funkcjonalności sklepu oraz  Do najpopularniejszych należą aplikacje integrujące sklep z Allegro, mediami społecznościowymi czy też firmami kurierskimi. Panel sklepu umożliwia także łatwą integrację z PayU i systemami płatności internetowych kartą kredytową.

 

Kiedy skorzystać z pomocy agencji SEO?

Jeśli nie posiadasz wiedzy z zakresu optymalizacji SEO lub jest ona na podstawowym poziomie, konieczne jest skorzystanie ze wsparcie ekspertów. Podejmując się działań na własną rękę ryzykujesz znacznie więcej niż brak efektu – spadek widoczności lub całkowite wykluczenie z wyników wyszukiwania Google. Cena pozycjonowania sklepu Shoper niezgodnego z zasadami Google może być wysoka.

Współpraca
Skontaktuj się z nami
Zadzwoń do nas
Napisz do nas
Newsletter
Blog
Ostatnio na blogu
13-06-2017
Możesz dotrzeć do swoich klientów, korzystając z wybranych przez nas skutecznych sposób na promocję sklepu w internecie. Zobacz, jakie masz możliwości.
więcej
05-06-2017
Przygotowaliśmy listę błędów w sklepach PrestaShop, które mogą utrudniać pozycjonowanie lub wręcz obniżać pozycję sklepu w wynikach wyszukiwania.
więcej
16-05-2017
Jak zmotywować użytkowników, aby korzystali z zapytań przez formularz online i tym samym generowali sprzedaż za pośrednictwem strony internetowej? Odpowiedzią j...
więcej
Zadaj nam pytanie