Twoja sprzedaż nie zachwyca? Zamów skuteczną strategię digital i nabierz rozpędu w biznesie!
Close
688CE84A-69B3-4183-AAEF-288688AF4E6E anna ledwon blacha ekran

Jak być i działać w social mediach? Wywiad z Anną Ledwoń-Blachą

Oko w Oko z Gościem - cykl wywiadów Akademii Widoczni

Twoja firma w mediach społecznościowych

Wywiad z Anną Ledwoń-Blachą, pasjonatką social mediów i właścicielką agencji More Bananas

Fascynują Cię media społecznościowe? Nas też! Sami prowadzimy nasze kanały w social mediach, dlatego z przyjemnością podjęliśmy temat zarządzania marką w kanałach społecznościowych w rozmowie z Anną Ledwoń-Blachą. W wywiadzie z cyklu Oko w oko z gościem omówiliśmy skuteczne sposoby na promowanie firmy w mediach społecznościowych i zarządzanie jej wizerunkiem. Czy można być online, prowadząc wyłącznie profile w social mediach? Czy Facebook umiera? Jak zacząć karierę jako Social Media Ninja? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w wywiadzie Ani Zalewskiej z Anią Ledwoń-Blachą. Poniżej prezentujemy poruszone tematy w telegraficznym skrócie, jednak zachęcamy do obejrzenia całego wywiadu.

Wideo Wywiad

Twoja firma w mediach społecznościowych

corner

Zobacz wywiad z Anią Ledwoń-Blachą!

Jak zacząć zarządzanie marką w social mediach?

Czy do zarządzania firmowym profilem w social mediach potrzebujesz wielkiego doświadczenia? Niekoniecznie. Na początku możemy rozpocząć działania z tą wiedzą i doświadczeniem, które mamy i które zebraliśmy podczas prowadzenia osobistych kont na Facebooku i Instagramie. Jednak jeśli firma się rozrasta, my musimy to robić razem z nią i wciąż uczyć się budowania i rozwijania marki. Wszystko, dlatego że markę można łatwo zbudować, ale jeśli nie wiemy, jak ją dalej wspierać poprzez Facebooka czy Instagrams, możemy szybko stracić wypracowane efekty.

Jak zacząć karierę w social mediach marketingu?

Chcesz zacząć pracować w social mediach? Zacznij działania na własną rękę! Skorzystaj z narzędzi do analizy działań w mediach społecznościowych i wypróbuj je w trakcie darmowego okresu próbnego. Poszukaj pierwszego doświadczenia - najlepiej w agencji SM, w której zapoznasz się z różnorodnymi narzędziami dla social media marketerów, różnymi branżami i różnymi specjalistami.

Jak współpracować z agencją social mediową?

Forma współpracy z agencją social mediową i zaangażowania klienta w jej działania, zależy od wielu czynników. W wielu branżach, zwłaszcza tych specjalistycznych, klient aktywnie uczestniczy w prowadzeniu komunikacji - dzieli się swoją wiedzą merytoryczną i kulisami z życia firmy. Warto jednak pamiętać, że agencja social mediowa ma odciążyć właściciela firmy i docelowo przejąć zadania, które zajmują mu dużo czasu.

Jak radzić sobie z krytyką w mediach społecznościowych według Anny Ledwoń-Blachy?

Nawet, jeżeli firma nie czuje się winna, warto podziękować za refleksje i podzielenie się negatywną opinią, a jednocześnie przeprosić, choćby za to, że negatywna sytuacja miała miejsce, nawet jeśli jej nie zawiniliśmy. Nie wybielajmy się ani nie zrzucajmy odpowiedzialności na praktykantkę czy osobę, która wykradła dane do Twojego konta. Konta społecznościowe Twojej firmy to Twoja odpowiedzialność.

Czy praca w social mediach oznacza życie 24h online?

Nawet jeśli prowadzisz kanał swojej firmy w mediach społecznościowych (a zdecydowanie powinieneś), nie musisz być dostępny o każdej porze dnia i nocy. Jeśli prowadzisz niewielką firmę i masz dobre relacje z użytkownikami, powiedz im, że masz urlop, a weekendy chcesz spędzić z rodziną. W przypadku dużych biznesów e-commerce kontakt przez 24 godziny jest istotny, jednak dostęp do wsparcia powinno zapewniać kilka osób, a nie tylko jedna. Jeśli czasami pracujesz w nocy, planuj wysyłanie odpowiedzi na pytania klientów w godzinach swojej pracy. Jak mówi Ania: “Media społecznościowe nie zasypiają, ale to od nas zależy, co my z tym snem zrobimy”.

Czy Facebook umiera?

Chociaż młode pokolenie twierdzi, że Facebook jest passe, liczby mówią zupełnie co innego. W wielu branżach firmowe profile na Facebooku mają dużo obserwujących, a posty duże zaangażowanie, które odzwierciedlają twarde dane o sprzedaży. Młode osoby, w wieku 13+, wciąż są na Facebooku, chociaż nie w takiej liczbie jak na TikToku.

Media społecznościowe to nie wszystko

Jak podkreśliła Anna Ledwoń-Blacha, media społecznościowe nie mogą być ani kluczowym, ani jedynym medium promocyjnym, poprzez które budujemy swoją rozpoznawalność w internecie. W każdej chwili możemy stracić konto, a moda na poszczególne kanały SM wciąż się zmienia. Dlatego podstawą marketingu online powinny być działania skupione wokół własnej witryny.

Nasz gość

Anna Ledwoń-Blacha

Anna Ledwoń-Blacha, jak sama o sobie mówi, “zarządza agencją, szkoli i pisze”. W marketingu internetowym aktywna zawodowo od ponad 11 lat, zarówno po stronie agencji marketingowych, jak i jej klientów. Obecnie, od ponad 5 lat, właścicielka własnej agencji kreatywno-digitalowej More Bananas z siedzibą w Krakowie. Uwielbia media społecznościowe, ale i stojące za ich popularnością mechanizmy socjologiczne, psychologiczne i antropologiczne.

 

 

attachment 604b6766e549e Anna Ledwon Blacha

O czym jeszcze mówiła Ania Ledwoń-Blacha?

Z nagrania video dowiesz się także:

  • czy można łączyć prywatny i firmowy profil w mediach społecznościowych, a jeśli tak, to jak robić to dobrze,
  • jak być dobrą twarzą marki w mediach społecznościowych,
  • czy w social mediach można oddzielić działania wizerunkowe od sprzedażowych,
  • jaką rolę pełni employer branding i czy warto go realizować w mediach społecznościowych,
  • czy można współpracować z agencją social media bez strategii obecności marki w mediach społecznościowych.

Zobacz konto Ani na Instagramie: https://www.instagram.com/ledwoledwo/