Polski rynek e-commerce w statystykach 2022!

E commerce w Polsce statystyki
Spis treści

• Coroczny raport E-commerce w Polsce o zakupach Polaków online

• Badania Statista o rynku e-commerce w Polsce

• Struktura demograficzna Polaków kupujących w internecie - statystyki

• Dlaczego Polacy robią zakupy w internecie?

• Przeszkody w zakupach online w oczach Polaków

• Inflacja a przyszłe zachowania zakupowe Polaków

• Dostawa i zwroty w polskich e-commerce

• Statystyki płatności online za zakupy wśród Polaków

• Co kupujemy przez internet? Statystyki sprzedaży produktów w e-commerce

• Statystyki wykorzystania urządzeń w zakupach online przez Polaków

• Kto nie kupuje w internecie i dlaczego?

• E-commerce w Polsce - dane statystyczne Statista.com

• Podsumowanie

Popularność sklepów internetowych rośnie z roku na rok nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Coraz więcej sklepów stacjonarnych decyduje się przenieść działalność do internetu bądź uruchomić dodatkowy kanał sprzedaży online. Czy słusznie? Jak pokazuje badania i statystyki zachowań zakupowych Polaków - tak. Sprawdźmy, jakie preferencje mają polscy konsumenci, jakie produkty wybierają i co przekonuje ich do zamawiania produktów przez internet.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Coroczny raport E-commerce w Polsce o zakupach Polaków online

Raport E-commerce w Polsce, tworzony przez Gemius przy wsparciu merytorycznym IAB Polska, ukazuje się corocznie już od 10 lat. W 2022 roku światło dzienne ujrzała jubileuszowa, 10. edycja, w której znalazły się aktualne dane i statystyki na temat zachowań i przyzwyczajeń konsumentów w zakresie zakupów online. W tegorocznej edycji udział wzięły także Polskie Badania Internetu, dzięki czemu raport został wzbogacony o nowe dane.

Za cel badania autorzy postawili sobie zidentyfikowanie postaw, zwyczajów i motywacji Polaków związanych z robieniem zakupów w internecie. Przedmiot badania stanowiły m.in. zachowania zakupowe konsumentów online, rozpoznawalność marek, czynniki, które zachęcają internautów do zakupów w sieci, ale też napotykane przez użytkowników przeszkody, które utrudniają realizację transakcji.

Na jakiej podstawie powstał raport “E-commerce w Polsce 2022”? Znajdujące się w raporcie badania zostały przeprowadzone w formie ankiety elektronicznej z wykorzystaniem techniki CAWI (ang. computer-assisted web interview). Wzięło w niej udział 1559 internautów, w wieku minimum 15 lat. Ankiety zostały przeprowadzone w dniach 9-15 czerwca 2022 roku.

[section id="35316"]


Badania Statista o rynku e-commerce w Polsce

Ciekawe badania na temat zachowań zakupowych i sytuacji na rynku e-commerce w Polsce przedstawia także Statista. Jest to największy portal statystyczny na świecie, który na swojej stronie prezentuje szereg różnych danych z różnych branż i źródeł. Obecnie na stronie www statista.com można znaleźć informacje statystyczne z ponad 170 branż, w tym z branży e-commerce. Platforma funkcjonuje do 1998 roku, ma swoje siedziby w WIelkiej Brytanii, USA i Niemczech. Prezentowane dane pochodzą z badań statystycznych i badawczych oraz podmiotów gospodarczych.


Struktura demograficzna Polaków kupujących w internecie - statystyki

Kto kupuje w internecie, a kto nie decyduje się na zakupy online? Z danych statystycznych Gemiu oraz IAB Polska wynika, że struktura kupujących w internecie przedstawia się następująco:

 • 52% kupujących w internecie to kobiety, a 48% kupujących w internecie to mężczyźni,
 • najszerszą grupę wiekową kupujących w internecie stanowią użytkownicy w wieku 35-49 lat (33%), następnie osoby 50+ (30%), użytkownicy w wieku 25-34 lata (20%) i użytkownicy w wieku 15-24 lata (17%.),
 • 79% kupujących w internecie mieszka w miastach, a 21% na wsi,
 • 77% kupujących w internecie ma wykształcenie średnie lub wyższe.

Nieco dziwić może duży odsetek kupujących w internecie w wieku powyżej 50 lat. Potwierdza to jednak, że granica wieku, w którym korzystamy z internetu, wciąż się przesuwa i coraz starsze osoby chcą robić zakupy w internecie i być na bieżąco z nowymi technologiami. To ważna informacja dla właścicieli e-commerce, którzy powinni dostosować swoją ofertę do grupy wiekowej 50+. Zobacz, jak przeprowadzić analizę demograficzną grupy docelowej w swoim sklepie internetowym.

Wszystkie dane pochodzą z raportu “E-commerce w Polsce 2022”, s. 15, źródło: https://gemius.com/api/downloadReport2022.php


Dlaczego Polacy robią zakupy w internecie? Statystyki

Jakie czynniki motywują Polaków do zakupów w internecie? Takie dane również znajdziemy w raporcie Gemius, IAB Polska oraz Polskich Badań Internetu. Najważniejszymi czynnikami motywującymi do robienia zakupów w sieci są:

 • dostępność całą dobę - 75%
 • brak konieczności wyjazdu do sklepu - 74%
 • ceny atrakcyjniejsze od tych w sklepach stacjonarnych - 67%,
 • nieograniczony czas wyboru i możliwość przeglądania oferty dowolną ilość czasu - 65%,
 • łatwość porównywania ofert - 64%,
 • szerszy asortyment - 63%,
 • możliwość zrobienia zakupów w razie zamknięcia lub niedostępności sklepów (lockdown) - 58%,
 • dostępność różnych form płatności - 52%,
 • możliwość szybszego robienia zakupów - 50%.

Przyczyny, dla których Polacy robią zakupy online, źródło: “E-commerce w Polsce 2022”, s. 72, źródło: https://gemius.com/api/downloadReport2022.php

Według statystyk e-commerce w Polsce większe zaufanie mamy do rodzimych marek - aż 75% użytkowników kupuje w polskich e-sklepach., podczas gdy zagranicznym biznesom e-commerce ufa jedynie 32% ankietowanych. Co ciekawe, dane wskazują, że Polacy robią także zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych. Króluje Facebook - aż 78% respondentów wskazało, że kupuje na tej platformie.

Polacy kupujący w mediach społecznościowych, źródło: Raport “E-commerce w Polsce”, s. 71, https://gemius.com/api/downloadReport2022.php


Przeszkody w zakupach online w oczach Polaków - statystyki

Sklepy internetowe są coraz bardziej nowoczesne i coraz lepiej spełniają oczekiwania użytkowników. Właściciele biznesów e-commerce inwestują nie tylko w pozycjonowanie sklepu, ale i w działania SXO, które pozwalają dopasować witrynę sklepu do potrzeb kupujących i zachęcić ich do konwersji. Mimo to Polacy napotykają problemy, które mogą im utrudniać robienie zakupów. Użytkownicy w badaniu statystycznym mieli wskazać, z jaką przeszkodą spotkali się w ciągu ostatniego roku. Trzy najczęstsze problemy obejmują:

 • długie oczekiwanie na dostawę - 31%,
 • natrętne reklamy wcześniej oglądanych produktów - 25%,
 • wysokie koszty dostawy - 14%.

Poznaj 19 technicznych błędów SEO w sklepie internetowym.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


Inflacja a przyszłe zachowania zakupowe Polaków - statystyki

Po raz pierwszy w historii raportu “E-commerce w Polsce” w badaniach i statystykach pojawił się także wątek inflacji. Rosnące ceny produktów z pewnością nie pozostaną bez wpływu na zachowania zakupowe Polaków. Autorzy raportu postanowili zapytać respondentów o przewidywania dotyczące przyszłych zachowań zakupowych w internecie z uwzględnieniem inflacji. Okazało się, że:

 • 13% respondentów planuje kupować w internecie więcej,
 • 53% respondentów zakłada, że będzie kupować online tyle samo, co wcześniej,
 • 34% ankietowanych zamierza kupować online mniej niż wcześniej.

Zobacz, jak utrzymać sprzedaż w trakcie kryzysu.

Przewidywania Polaków w zakresie zachowań zakupowych w związku z inflacją, źródło: Raport “E-commerce w Polsce 2022, s. 86, https://gemius.com/api/downloadReport2022.php


Dostawa i zwroty w polskich e-commerce - statystyki

Zakupy przez internet nierozerwalnie wiążą się z dostawą i zwrotem. Jakie formy dostarczenia produktu oraz zwrotu preferują polscy konsumenci? Zarówno w przypadku dostawy, jak i zwrotu najpopularniejszą firmę stanowią Paczkomaty firmy InPost. W zakresie dostawy wybiera je 81% konsumentów, w zakresie zwrotu 46%. Drugą najpopularniejszą formą dostawy jest dostawa kurierem do domu / firmy (43%) lub punktu partnerskiego (17%). Coraz więcej użytkowników zwraca także uwagę na proekologiczne aspekty dostawy i działania przedsiębiorców - dla 65% użytkowników ważne jest ekologiczne opakowanie, dla 53% możliwość zwrotu opakowania wielorazowego (np. za pomocą Paczkomatu), a dla 33% zmniejszenie śladu węglowego.

Najczęściej wybierane formy dostawy przez polskich kupujących, źródło: Raport “E-commerce w Polsce 2022”, s. 95, https://gemius.com/api/downloadReport2022.php

Formy zwrotu produktu zakupionego przez internet, preferowane przez polskich konsumentów, źródło: Raport “E-commerce w Polsce 2022”, s. 108, https://gemius.com/api/downloadReport2022.php


Statystyki płatności online za zakupy wśród Polaków

Jakie formy płatności preferują Polacy w internecie? Ze statystyk wynika, że najważniejsza jest możliwość wykonania szybkiego przelewu (70% użytkowników) oraz płatności mobilne, np. BLIKiem (58% użytkowników). W najmłodszej grupie wiekowej dominują właśnie płatności mobilne - korzysta z nich 80% kupujących.

Formy płatności wykorzystywane przez Polaków podczas zakupów online, źródło: Raport “E-commerce w Polsce 2022”, s. 121, https://gemius.com/api/downloadReport2022.php


Co kupujemy przez internet? Statystyki sprzedaży produktów w e-commerce

Jakie kategorie produktów kupujemy przez internet? Użytkownicy poddani badaniu w czerwcu 2022 roku najczęściej kupowali następujące kategorie produktów.

Najchętniej kupowane produkty w e-commerce

Respondenci mieli za zadanie wybrać produkty, które kupili przez internet w ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających udzielenie odpowiedzi, źródło: Raport “E-commerce w Polsce 2022”, s. 144, https://gemius.com/api/downloadReport2022.php

Kategoria produktów Odsetek użytkowników. którzy kupili produkt przez internet w ciągu ostatnich 12 miesięcy
Odzież. akcesoria i dodatki 79.00%
Obuwie 66.00%
Perfumy. kosmetyki 65.00%
Książki. płyty. filmy 57.00%
Produkty farmaceutyczne 55.00%
Sprzęt RTV / AGD 52.00%
Odzieź sportowa 50.00%
Bilety do kina / teatru 46.00%
Produkty spożywcze 45.00%
Artykuły dziecięce / zabawki 44.00%
Telefon. akcespria GSM 42.00%
Meble i wystrój wnętrz 41.00%
Samochody i części samochodowe 36.00%
Multimedia (aplikacje. e-booki) 36.00%
Sprzęt komputerowe 34.00%
Biżuteria 34.00%
Materiały budowlane i wykończeniowe 37.00%
Gry komputerowe 27.00%
Oprogramowanie kopmputerowe 19.00%
Artykuły kolekcjonerskie 15.00%

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO

Autorzy raportu “E-commerce w Polsce 2022” postanowili także sprawdzić, ile wydajemy na zakupy w internecie w konkretnych kategoriach. Wyniki badań prezentują się następująco:

Średnie 6-miesięczne wydatki w internecie

Średnie wydatki w danej kategorii produktów w ujęciu 6-miesięcznym, źródło: Raport “E-commerce w Polsce 2022”, s. 170-180, https://gemius.com/api/downloadReport2022.php

Kategoria produktów Średnie 6-miesięczne wydatki w internecie w złotych
Sprzęt RTV / AGD 1362
Telefon. akcespria GSM 966
Meble i wystrój wnętrz 933
Produkty spożywcze 213
Obuwie 172
Artykuły dziecięce / zabawki 158
Kosmetyki. perfumy 140
Produkty farmaceutyczne 124
Książki. płyty. filmy 94
Bilety do kina / teatru 76


Statystyki wykorzystania urządzeń w zakupach online przez Polaków

W jaki sposób robimy zakupy i jakie urządzenia wykorzystujemy? Statystyczne dane z raport E-commerce w Polsce 2022” wskazały, że:

 • 75% użytkowników używa smartfona do zakupów online,
 • 73% użytkowników robi zakupy na laptopie,
 • 41% odbiorców wykorzystuje komputer stacjonarny,
 • 19% użytkowników kupuje za pomocą tabletu (źródło: Raport “E-commerce w Polsce 2022”, s. 183, https://gemius.com/api/downloadReport2022.php).

Wnioski? W obliczu rosnącego wykorzystania smartfonów coraz ważniejsza jest optymalizacja mobilna stron internetowych.


Kto nie kupuje w internecie i dlaczego? Statystyki e-commerce w Polsce

Istnieje 23% użytkowników, którzy nie decydują się na robienie zakupów w internecie. Z czego wynika brak zainteresowania zakupami w sieci? Dla 43% odbiorców ważna jest możliwość zapoznania się z fizycznym produktem, a dla 22% koszty dostawy są zbyt wysokie. Z kolei 18% nie chce czekać na dostawę i woli kupić produkt w sklepie stacjonarnym od ręki. Pełne zestawienie przyczyn, dla których Polacy nie decydują się na zakupy w internecie, znajdziesz poniżej:

Przyczyny, dla których część osób rezygnuje z zakupów online


E-commerce w Polsce - dane statystyczne Statista.com

Ciekawe dane statystyczne na temat rynku e-commerce w Polsce prezentuje także portal Statista.com. Wynika z nich m.in., że w Polsce funkcjonuje 55 tysięcy sklepów internetowych, a liczba ta regularnie rośnie od 2013 roku. Z kolei w 2021 roku Polacy wydali najwięcej na produkty z branży modowe - wydatki wyniosły 4,81 miliardów dolarów amerykańskich.

Wydatki Polaków w różnych gałęziach e-commerce w 2021 roku, źródło: https://www.statista.com/statistics/1110547/poland-ecommerce-spend-by-category/


Statystyki e-commerce w Polsce. Podsumowanie

Raport “E-commerce w Polsce” to już tradycja. Autorzy co roku przyglądają się zakupom online i prezentują ciekawe dane oraz wnioski, które warto wziąć pod uwagę w budowaniu własnej strategii rozwoju dla sklepu internetowego. Obecnie 77% Polaków robi zakupy online i korzysta z nowych technologii. Co czeka nas w przyszłości i czy odsetek ten będzie rósł? Jak inflacja wpłynie na zachowania zakupowe i wydatki klientów online? Z pewnością pierwsze statystyki poznamy za rok, przy okazji raportu “E-commerce w Polsce 2023”.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Polski rynek e-commerce w statystykach 2022!

Średnia ocen użytkowników4.90 na podstawie 77 głosów

UDOSTĘPNIJ