Co wiemy o marketingu internetowym dla sklepów? Sprawdź statystyki!

35 statystyk e commerce ktore musisz znac 1
Spis treści

• Dlaczego warto zainwestować w e-commerce? Podstawowe statystyki e-handlu

• Statystyki dotyczące skuteczności SEO w e-handlu

• Statystyki reklamy Google Ads dla sklepów internetowych

• Statystyki dotyczące współczynnika konwersji w e-commerce

• Statystyki m-commerce

• Statystyki e-commerce dotyczące zachowań zakupowych użytkowników

• Podsumowanie

W 2022 roku zakupy online robi więcej osób niż kiedykolwiek wcześniej i ten trend prawdopodobnie będzie się utrzymywać w 2023 i kolejnych latach. Wiąże się to również z powstawaniem coraz większej liczby sklepów internetowych - czy słusznie? Jakie średnie efekty naprawdę odnoszą biznesu e-commerce w Polsce i na świecie i co wpływa na ich sukces bądź porażkę? Sprawdźmy, co o efektywności działań e-commerce mówią statystyki i badania.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Dlaczego warto zainwestować w e-commerce? Podstawowe statystyki e-handlu

E-commerce to kanał sprzedaży, w którym transakcje są realizowane za pośrednictwem internetu. Od co najmniej kilku lat e-handel rośnie w siłę, co potwierdzają również statystyki sprzedaży internetowej w Polsce.

 • Wg badania “E-commerce w Polsce 2020” już 73% Polaków dokonało kiedykolwiek zakupu przez internet (2020, E-commerce w Polsce 2020, Raport Izby Gospodarki elektronicznej).
 • Wg danych platformy Shoper wszystkie sklepy funkcjonujące na tej platformie odnotowały w 2020 roku wzrost wartości sprzedaży aż o 122% w stosunku do roku 201 (2020, E-commerce w Polsce 2020, Raport Izby Gospodarki elektronicznej).
 • Wg informacji NBP wartość transakcji dokonanych przy użyciu kart płatniczych od stycznia do września 2020 wyniosła 13,9 mld złotych (o 3,7 mld więcej niż w tym samym okresie 2019 (2020, E-commerce w Polsce 2020, Raport Izby Gospodarki elektronicznej).
 • W 2022 roku w Polsce funkcjonuje 55 tysięcy sklepów internetowych. W 2013 roku było ich 21 700 (2022, https://www.statista.com/statistics/955943/poland-number-of-registered-e-commerce-stores/).

Źródło danych: E-commerce w Polsce 2020, Raport Izby Gospodarki elektronicznej

 

Źródło danych: Statista.com

 

 • Szacuje się, że do 2040 roku 95% zakupów będzie dokonywana przez internet (2020, E-commerce w Polsce 2020, Raport Izby Gospodarki elektronicznej).
 • Branża e-commerce wzrasta o 23% rok do roku, a mimo to 46% firm nie ma własnej strony internetowej (2020, E-commerce w Polsce 2020, Raport Izby Gospodarki elektronicznej).

Wnioski: Jak widać, biznes e-commerce wciąż się rozwija, co potwierdzają statystyki polskie i zagraniczne. Prawdopodobnie trend ten utrzyma się w najbliższych latach. Jednak pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest dobra oferta, dopasowana do grupy odbiorców.

[section id="26224"]


Statystyki dotyczące skuteczności SEO w e-handlu

Zastanawiasz się nad inwestycją w pozycjonowanie sklepu internetowego? Poznaj statystyki e-commerce w SEO i sprawdź, dlaczego pozycjonowanie e-commerce się opłaca.

 • Tylko 25% użytkowników trafia na drugą stronę wyników wyszukiwania (2020, https://medium.datadriveninvestor.com/why-has-digital-marketing-become-the-core-to-every-companys-future-strategy-d9a5a1dc8364?gi=f5a1db28b42d).
 • 70% kliknięć użytkowników trafia do bezpłatnych wyników wyszukiwania (2019, https://www.safaridigital.com.au/blog/seo-statistics-2019/).
 • Liczba wyszukiwań “Gdzie kupić” wzrosła o 200% od 2017 roku. To dowód na to, że użytkownicy naprawdę szukają produktów w internecie, a Ty możesz na tym zyskać, inwestując w pozycjonowanie (2020, https://backlinko.com/search-engine-ranking).
 • W 2020 roku 35% wyszukiwań produktowych zaczęło się w Google (2020, https://sagapixel.com/local-seo/local-seo-stats/).

Wnioski: Nie ignoruj kanału wyników organicznych w promocji sklepu internetowego. Dzięki SEO możesz zyskać sklep internetowy, który nie tylko przyciąga nowych użytkowników, ale także budzi zaufanie wśród odbiorców i zachęca ich do kolejnych zakupów. Użytkownicy naprawdę korzystają z wyszukiwarki Google do poszukiwania produktów, a Ty musisz im zaprezentować swoją ofertę.


Statystyki reklamy Google Ads dla sklepów internetowych

Jedną ze skutecznych form reklamy sklepu są kampanie Google Ads. Jak przygotować kampanię, o co zadbać, by wypromować produkty w e-commerce? Sprawdźmy, jakie wskazówki podpowiadają nam statystyki, trendy i badania.

 • Jak wynika z badania przeprowadzonego przez platformę Clutch, użytkownicy klikają w reklamy ze względu na to, że: odpowiadają na pytanie (33%), wspominają o znanej marce (26%), są wyżej od innych stron (20%), mają atrakcyjny tytuł, opis lub zdjęcie (20%) (2018, https://clutch.co/seo-firms/resources/search-engine-marketing-why-people-click-paid-search-ads).

Źródło danych: https://clutch.co/seo-firms/resources/search-engine-marketing-why-people-click-paid-search-ads

 

 • W przypadku reklam na sprzedażowe słowa kluczowe 65% kliknięć użytkowników trafia do Google Ads (2021, https://www.wordstream.com/blog/ws/2012/07/18/diversify-search-strategy-ppc).
 • Według WordStream średni CTR w Google Ads wynosi 2% (2020, https://www.wordstream.com/average-ctr).
  52% kliknięć w reklamy pochodzi z urządzeń mobile (2021, https://www.webfx.com/blog/marketing/marketing-stats/).

Wnioski: Dobrze zaplanowana i przeprowadzona kampania Google Ads dla sklepu internetowego może przynieść satysfakcjonujące efekty. Jej skuteczność zależy od wyboru właściwych słów kluczowych, treści reklamy i odpowiedniego kierowania na odbiorców.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


Statystyki dotyczące współczynnika konwersji w e-commerce

Jeśli chcesz, by Twój sklep internetowy generował zyski, powinieneś zainwestować nie tylko w reklamę, ale także w optymalizację konwersji. Obejmuje ona szereg działań, których celem jest zachęcenie użytkownika do złożenia zamówienia. Jakie działania warto wdrożyć na podstawie statystyk e-commerce?

 • Współczynniki konwersji spadają o 7% na każdą dodatkową sekundę ładowania witryny (2020, https://backlinko.com/search-engine-ranking).
 • 40% odwiedzających witrynę mobilną opuści witrynę, jeśli ładowanie potrwa dłużej niż 3 sekundy (2020, https://backlinko.com/search-engine-ranking).
 • Atrakcyjność oferty, wygląd sklepu oraz korzystne ceny - te wszystkie elementy są istotne dla polskich użytkowników, co wykazał raport “E-commerce w Polsce 2020” przeprowadzony przez Gemius (2020, E-commerce w Polsce 2020, Raport Izby Gospodarki elektronicznej).

Źródło danych: E-commerce w Polsce 2020, Raport Izby Gospodarki elektronicznej

 

 • Badania wykazały, że filmy na stronach docelowych mogą poprawić konwersję aż o 15%. W sklepie internetowym najlepiej sprawdzą się krótkie filmiki prezentujące wygląd, funkcje i możliwości produktu (2020, https://prosperitymedia.com.au/the-most-relevant-cro-statistics-for-your-business/)..
 • Aż 79% użytkowników uważa, że content generowany przez klientów i użytkowników wpływa na ich decyzje zakupowe (2019, https://stackla.com/resources/reports/bridging-the-gap-consumer-marketing-perspectives-on-content-in-the-digital-age/).
 • Dla 48% polskich użytkowników znaczenie mają również opinie o Twoim sklepie (2020, E-commerce w Polsce 2020, Raport Izby Gospodarki elektronicznej).

Wnioski: Inwestycja w pozycjonowanie sklepu to nie wszystko. By zadowolić wymagających użytkowników, nie zapomnij o optymalizacji konwersji oraz doświadczeń klientów. Zadbaj o dobry czas ładowania strony, optymalizację mobilną i maksymalne ułatwienie drogi do zakupu.

Chcesz wiedzieć więcej o optymalizacji konwersji w sklepie internetowym? Zapoznaj się z poniższymi artykułami:


Statystyki m-commerce

M-commerce to gałąź e-commerce, w której transakcja jest finalizowana za pomocą urządzeń mobilnych. Jej popularność wynika z dominacji smartfonów - obecnie użytkownicy przeglądają treści w internecie głównie za pomocą telefonów komórkowych. Za ich pośrednictwem robią też zakupy. Możesz wykorzystać ten trend, dostosowując swoją witrynę e-commerce do potrzeb mobilnych urządzeń i ich użytkowników. Co o m-commerce mówią statystyki sprzedaży w internecie i badania?

 • 69% Polaków robi zakupy w internecie za pośrednictwem smartfona. Mimo że wciąż najpopularniejszy jest laptop (80%), to jednak urządzenia mobilne z roku na rok zyskują coraz większa popularność.

Urządzenia, z których Polacy robią zakupy online, źródło: 2020, E-commerce w Polsce 2020, Raport Izby Gospodarki elektronicznej

 • 92% użytkowników w wieku 15-24 lata robi zakupy za pomocą urządzeń mobilnych (2020, E-commerce w Polsce 2020, Raport Izby Gospodarki elektronicznej, s. 205).
 • Aż 45% użytkowników napotkało problem z wypełnieniem formularza podczas zakupów online (2020, E-commerce w Polsce 2020, Raport Izby Gospodarki elektronicznej).
 • Aż o 62% - o tyle negatywne doświadczenia użytkownika z Twoim sklepem zmniejszają szanse na ponowne zakupy (2018, https://www.thinkwithgoogle.com/intl/en-gb/marketing-strategies/app-and-mobile/few-tips-speed-your-mobile-site-and-tools-test-it/).

Wnioski: W 2022 roku i następnych nie możesz ignorować potęgi handlu m-commerce. Coraz więcej użytkowników będzie dokonywało zakupów za pomocą urządzeń mobilnych, a Ty musisz się do tego dostosować. W tym celu zapoznaj się z naszym przewodnikiem po optymalizacji mobilnej stron.

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


Statystyki e-commerce dotyczące zachowań zakupowych użytkowników

Jednym z wyzwań, które stoi przed właścicielami witryn e-commerce jest ograniczenie liczby porzuconych koszyków. Czym one są? To sytuacja, w której użytkownik mimo dodania produktu do koszyka nie zamówił wybranego towaru. Co możesz zrobić, by zmniejszyć liczbę porzuconych koszyków? Sprawdźmy, jakie wskazówki dają nam badania i statystyki zachowań użytkowników w witrynach e-commerce.

 • 49% użytkowników porzuci koszyk, jeśli dodatkowe koszty (dostawa, podatki) będą zbyt wysokie (2022, https://baymard.com/lists/cart-abandonment-rate).
 • 57% użytkowników twierdzi, że zmieniłoby markę, gdyby wybrana firma nie zapewniała należytej obsługi klienta (2022, https://emplifi.io/resources/blog/customer-experience-statistics).
 • 86% użytkowników jest skłonnych zapłacić więcej za produkt pod warunkiem otrzymania doskonałej obsługi klienta (2022, https://www.superoffice.com/blog/customer-experience-statistics/).
 • Aż 70% użytkowników wybiera szybki przelew, 47% płatność za pobraniem, 46% tradycyjny przelew, a 45% płatność gotówką przy odbiorze (Odsetek użytkowników wybierających poszczególne formy płatności w Polsce w 2020 roku (2020, E-commerce w Polsce 2020, Raport Izby Gospodarki elektronicznej).
 • 19% użytkowników może zrezygnować z transakcji, jeśli czas oczekiwania jest wg nich zbyt długi (2022, https://baymard.com/lists/cart-abandonment-rate).
 • 23% użytkowników natychmiast porzuci koszyk, jeśli będzie musiało założyć konto, by sfinalizować transakcję (2022, https://baymard.com/lists/cart-abandonment-rate).
 • Wg OptinMonster reklama pop-up pozwala odzyskać ponad 50% porzuconych koszyków (w wyskakującym okienku możesz zaproponować rabat (2021, https://optinmonster.com/case-study-fastrack-recovers-53-percent-of-abandoning-visitors/).
 • Aż 21% kupujących może zrezygnować z realizacji transakcji, jeśli realizacja zakupu wymaga przejścia wielu kroków i jest skomplikowana (2022, https://baymard.com/lists/cart-abandonment-rate).
 • Główny powód, dla którego użytkownicy robią zakupy online, to darmowa dostawa (2022, https://www.oberlo.com/statistics/why-do-people-shop-online).
 • 30% konsumentów twierdzi, że rekomendacje influencerów mają duży wpływ na ich decyzje zakupowe (2022, https://blog.hubspot.com/marketing/shopping-trends).
 • 76% użytkowników zrezygnuje z zakupów w danym sklepie po zaledwie 2 złych doświadczeniach (2022, https://venturebeat.com/ai/report-76-of-consumers-would-stop-doing-business-with-a-company-after-just-one-bad-customer-experience/).

Wnioski: Doskonała obsługa klienta oraz optymalizacja konwersji to kluczowe elementy sukcesu w biznesie e-commerce. Nie wystarczy samo posiadanie sklepu internetowego - musisz jeszcze zadbać o odbiorcę w taki sposób, w jaki tego oczekuje. W tym celu zainwestuj w optymalizację UX, rozszerz katalog dostępnych form dostawy i płatności, podejmij współpracę z cenionymi influencerami mającymi zaufane grono odbiorców.

Źródło danych: Datareportal.com, dostęp: https://www.oberlo.com/statistics/why-do-people-shop-online


Podsumowanie

E-commerce nie zwalnia tempa i wciąż się rozwija. Powyższe statystyki sklepów internetowych potwierdzają ten trend, a to oznacza, że wciąż warto założyć własny sklep internetowy. Pamiętaj jednak, że samo posiadanie witryny e-commerce nie gwarantuje sukcesu. By pozyskać klientów, powinieneś:

 • zadbać o atrakcyjną ofertę,
 • wyróżnić się na rynku,
 • stworzyć witrynę, która będzie atrakcyjna wizualnie oraz intuicyjna w obsłudze,
 • pomyśleć o stworzeniu unikalnego produktu,
 • zainwestować w marketing internetowy, by zbudować świadomość i widoczność e-commerce w internecie - wśród dostępnych opcji znajduje się pozycjonowanie sklepu, reklama produktowa Google Ads, reklama Facebook Ads i wiele więcej,
 • ułatwić klientowi drogę do zakupu poprzez optymalizację konwersji.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co wiemy o marketingu internetowym dla sklepów? Sprawdź statystyki!

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 116 głosów

UDOSTĘPNIJ