Twoja sprzedaż nie zachwyca? Zamów skuteczną strategię digital i nabierz rozpędu w biznesie!
Close
688CE84A-69B3-4183-AAEF-288688AF4E6E dagmara pakulska tlo

Jak wykorzystać media społecznościowe w komunikacji?

Oko w Oko z Gościem - cykl wywiadów Akademii Widoczni

Dagmara Pakulska w Akademii widoczni

Wykorzystanie social mediów w marketingu stało się fundamentem strategii komunikacyjnej. Czy jednak każdy potrafi z nich efektywnie korzystać? Dagmara Pakulska zajmuje się profesjonalnie mediami społecznościowymi od ponad 11 lat. Jej celem jest przybliżenie ich funkcjonowania i zastosowania, wszystkim niezależnie od poziomu zaawansowania. Obejrzyj wywiad i dowiedz się jak skutecznie wykorzystać media społecznościowe.

 

 

Oko w Oko z Gościem

Jak wykorzystać media społecznościowe w komunikacji?

corner

Zobacz wywiad z Dagmarą Pakulską

Najczęstszy błąd początkujących w mediach społecznościowych?

Zazwyczaj zakładanie firmy idzie w parze z zakładaniem strony na Facebooku. Nie jest to niczym dziwnym biorąc pod uwagę, że jest to jedne z najpopularniejszych i największych mediów społecznościowych, zwłaszcza w Polsce. Według Dagmary Pakulskiej najczęstszym błędem jest zamykanie się w ekosystemie Facebooka, do którego wlicza się również Instagram oraz nie posiadanie własnej strony internetowej. Niestety Facebook, od czasu do czasu, podlega awarii. Co to oznacza dla firmy? Utratę wielu materiałów, a przede wszystkim połączenie z odbiorcami. Dlatego tak ważne jest posiadanie własnego kanału, może to być własna strona internetowa, nawet najbardziej prosta i rozbudowana. Jest ona bezpiecznym i niezależnym miejscem kontaktu z klientami.

 

Jakie istnieją alternatywy dla Facebooka wśród mediów społecznościowych?

Dagmara Pakulska wymienia kilka różnych mediów społecznościowych, których dobór zależy od grup odbiorców i celów firmy.

Instagram należy do grupy Facebooka, w związku z tym w przypadku awarii stracimy oba źródła. Jest jednak bardzo popularny i zbiera duże grono użytkowników. Bazuje ściśle contencie wizualnym, jeśli więc jesteś w stanie regularnie dodawać grafiki lub zdjęcia warto z niego korzystać. Sprawdza się szczególnie w usługach nastawionych na wizerunek np. branża beauty, moda.

TikTok to aktualnie najlepiej rozwijający się biznes oraz najszybciej rosnąca aplikacja. Jego użytkownicy to nie tylko dzieci, ale coraz większa grupa dorosły, zwłaszcza w wieku 30+. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na to medium społecznościowe, jednocześnie należy pamiętać, że jest bardzo wymagające. Dagmara przypomina, że za wymarzonyne efekty trzeba zapłacić czasem poświęconym na systematyczne publikacje, nadążanie za trendami oraz obróbkę materiału filmowego.

YouTube to najpopularniejsza aplikacja, która wyprzedza nawet Facebooka. Również w tym wypadku za sukces na tym medium społecznościowym odpowiada systematyczność. Jeśli nie jesteś w stanie publikować regularnie filmów na kanale, lepiej skierować swoją energię na inny kanał.

Twitter chociaż ogranicza publikowane treści do 280 znaków to jest bardzo dobrym medium dla podmiotów, którym bardzo zależy na byciu na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami, czyli wszystkie agencje PR-owe, firmy B2B, podmioty o charakterze państwowym.

LinkedIn - zainteresowanie nim stopniowo rośnie, również w Polsce jest coraz bardziej docenianym kanałem biznesowym. Dagmara Pakulska zwraca uwagę, że już teraz ⅓ użytkowników to osoby decyzyjne w firmach. Jest zatem idealnym kanałem, jeśli firma skupia się na klientach biznesowych.

 

Jak sprecyzować grupę odbiorców?

Za sukces przyszłych działań w mediach społecznościowych odpowiada znajomość swoich odbiorców. Jeśli nie wiesz kto w tym momencie zalicza się do tej grupy, zastanów się kogo widzisz w roli swojego przyszłego klienta. Idąc za radą Dagmary Pakulskiej wyobraź go sobie jako najlepszego kumpla. Nakreśl jego cechy, cenione wartości, ambicje, wiek, pochodzenie, stanowisko w pracy, a nawet ile zarabia. Im dokładniej opiszesz potencjalnego odbiorcę tym łatwiej dobierzesz kanał, a później treść.

 

Z wywiadu z Dagmarą Pakulską dowiesz się również

  • Jak w komunikacji sprawdzają się grupy w mediach społecznościowych?
  • Czy LinkedIn jest bardziej atrakcyjny dla firm niż Facebook?
  • Czy media społecznościowe budują sprzedaż czy tylko gwarantują rozrywkę?
  • Jak stworzyć wartościową treść na social media?
  • Jak zaplanować publikację w mediach społecznościowych?
Nasz gość

Dagmara Pakulska

Marketera, trenerka i wykładowczyni akademicka z ponad 10-letnim doświadczeniem.. Autorka Niby-Prasówki. Pomaga zarówno małym, jak i dużym globalnym markom, odnaleźć się w świecie social mediów poprzez budowanie strategii komunikacji oraz szkolenia. Współpracowała m.in. z Jernonimo Martins Polska, TVN czy Kino Polska S.A. Wykłada również na studiach podyplomowych na AGH, UMK czy WSB, gdzie współtworzy kierunek Marketing B2B & B2C.

Dagmara Pakulska

Chcesz wiedzieć więcej?

Chcesz poznać więcej wskazówek z dziedziny mediów społecznościowych? Zajrzyj na stronę Dagmary Pakulskiej!

 

 

Oceń ten artykuł:
Dagmara Pakulska gościem Akademii Widoczni

Średnia ocen użytkowników2.98 na podstawie 198 głosów

Wizard