Twoja sprzedaż nie zachwyca? Zamów skuteczną strategię digital i nabierz rozpędu w biznesie!
Close
688CE84A-69B3-4183-AAEF-288688AF4E6E Janina Bak okladka YT 4 v2

Co to jest skuteczny branding?

Oko w Oko z Gościem - cykl wywiadów Akademii Widoczni

Marek Gonsior w Akademii widoczni

Marketing to nie Facebook, a branding to nie logo. Jak rozumieć branding i czy firmy robią go dobrze? Zaprosiliśmy Marka Gonsiora, aby opowiedział o tym, jak zaplanować budowanie marki, jakie cechy są niezbędne, aby robić to dobrze i wreszcie jak skorzystać ze wsparcia konsultantów zewnętrznych. Posłuchaj wywiadu!

 

 

Oko w Oko z Gościem

Jak realizować skuteczny branding?

corner

Zobacz wywiad z Markiem Gonsiorem

Co to jest branding?

Marek Gonsior podkreśla, że branding jest blisko marketingu. Często pojmowany jest wyłącznie przez pryzmat identyfikacji wizualnej. To jest powszechny błąd, który wynika z dokumentów, jakie często są tworzone w strategii marketingu. Jeden z nich mówi o tym, jaka jest kolorystyka, jak publikować logo, jakie jest pole ochronne itp. Drugi natomiast nazywa się brand book i obejmuje więcej niż tylko kwestie wizualne, ale mówi, czym jest brand - jak się komunikuje, jakie ma wartości i co reprezentuje.

Zdaniem Marka Gonsiora, najprostszym zadaniem jest stworzenie logo, znacznie większym wyzwaniem jest stworzenie głębokiego znaczenia i archetypu marki. Taki branding dodaje wartości produktom i usługom.

 

Co jest prawdziwą wartością marki zdaniem Marka Gonsiora?

Marki potrzebują dziś autentyczności i ludzi, którzy stoją za tymi markami. Marketing nabiera nowej wartości. Do niedawna marketing był postrzegany pejoratywnie, jako sposób na manipulację. Dziś firmy są coraz bardziej odpowiedzialne i rozumieją, że marketing to odpowiadanie na potrzeby klientów oraz generowanie tych potrzeb. Marketing oznacza myślenie przez pryzmat konsumenta, więc jest realizowany przez znacznie szersze grono specjalistów niż tylko dział marketingu.
Czy realizując branding potrzebujemy kreatywności?

Marek Gonsior żartuje, że współczesny dyrektor marketingu powinien być kreatywny i potrafić biegać. Jego zdaniem to mit, bo rola dyrektora marketingu nie jest generowanie pomysłów, a zarządzanie marketingiem, dbanie o spójność i konsekwencja w działaniu.

Jak podkreśla Marek Gonsior, każdy z nas popełnia błędy poznawcze, które w marketingu czynią wiele szkód. Zakładamy, kto jest naszym klientem, zamiast zrobić badania i faktycznie poznać i zrozumieć drugiego człowieka. Dobry marketer powinien wyjść zza biurka i być bliżej ludzi. Jednak niestety firmy nie chcą inwestować w badania lub nie mają na to środków. Jednak zdaniem Marka Gonsiora nawet tzw. badania korytarzowe stanowią dobrą wartość w marketingu i umożliwiają nabranie dystansu względem swojej drogi marketingowej.

 

Na czym polega praca konsultanta marketingowego?

Czy konsultant marketingowy, który przychodzi z zewnątrz, jest w stanie rzetelnie wesprzeć firmę w marketingu? Marek Gonsior podkreśla, że rolą konsultanta nie jest mówienie firmom, jak mają robić marketing, ale raczej pomoc w odnalezieniu swojej marketingowej strategii, pomysłów i celów. Konsultant działa raczej jak coach, dzięki któremu zwracamy uwagę na pewne obszary i zyskujemy świeże spojrzenie na wartość i rolę naszej marki. Konsultant nie daje gotowej recepty na skuteczny marketing. Wspiera firmy poprzez realizację warsztatów.

Z wywiadu dowiesz się również:

  • Jak zbudować zespół marketingowy?
  • Kto odpowiada za marketing w firmie?
  • Co jest potrzebne dobremu marketerowi?
  • Na jakich markach warto się wzorować?
  • Jakie błędy popełniamy realizując branding?
  • Jak pracować z konsultantem?
Nasz gość

Marek Gonsior

Doradca marki, niezależny konsultant

W marketingu od niemal 20 lat. Był odpowiedzialny za zmianę i implementację strategii marketingowej wiodącej sieci wyposażenia wnętrz. Został doceniony m.in. tytułem Dyrektora Marketingu Roku oraz nagrodą "Wysoka efektywność - Sales & Marketing Director” w tym samym konkursie.

Jest prelegentem konferencji branżowych (m.in. I Love Marketing, Marketing Progress, VideoWars, Golden Marketing Conference, InternetBeta), autorem tekstów z zakresu marketingu i sprzedaży oraz komentatorem strategii marketingowych na łamach serwisu WirtualneMedia.pl.
Dzisiaj zajmuje się doradztwem: współpracuje z decydentami i właścicielami spółek, działami marketingu oraz agencjami reklamowymi.

Marek Gonsior
Oceń ten artykuł:
Marek Gonsior gościem Akademii Widoczni

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 129 głosów

Wizard