Co to jest certyfikat SSL?

certyfikat SSL

Wraz z rozwojem technologii i dynamicznym wzrostem handlu elektronicznego, ochrona prywatności i bezpieczeństwo danych stały się niezwykle ważne. W tym kontekście certyfikat SSL (Secure Sockets Layer) odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu poufności i integralności przesyłanych danych w Internecie. Certyfikat SSL to technologia, która umożliwia szyfrowanie połączenia między przeglądarką internetową użytkownika a serwerem, zapewniając tym samym bezpieczne środowisko do przekazywania poufnych informacji.


Certyfikat SSL - definicja

Certyfikat SSL (Secure Sockets Layer) to cyfrowy certyfikat wydawany przez zaufane instytucje certyfikujące, który potwierdza tożsamość serwera oraz zapewnia bezpieczne połączenie między przeglądarką internetową użytkownika a serwerem. Jest to plik danych zawierający klucz publiczny oraz informacje o właścicielu witryny internetowej. Użytkownicy mogą mieć pewność, że dane przesyłane między przeglądarką a serwerem są chronione i bezpieczne podczas przeglądania stron internetowych, dokonywania transakcji online, logowania do kont czy przekazywania poufnych informacji.


Sposób działania certyfikatu SSL

Certyfikat SSL działa na podstawie trzech głównych elementów: szyfrowania danych, weryfikacji tożsamości i ustanawiania bezpiecznego połączenia.

 • Szyfrowanie danych - certyfikat SSL używa technologii szyfrowania do zabezpieczania danych przesyłanych między klientem a serwerem. Szyfrowanie polega na przekształceniu danych w taki sposób, że stają się one nieczytelne dla osób trzecich. Dane są kodowane przy użyciu klucza publicznego, który jest przesyłany przez serwer do przeglądarki użytkownika. Tylko serwer, posiadający odpowiadający klucz prywatny, jest w stanie odkodować te dane.
 • Weryfikacja tożsamości - certyfikat SSL potwierdza tożsamość serwera. Wydawca certyfikatu (CA) przeprowadza proces weryfikacji, sprawdzając informacje o właścicielu witryny. Kiedy użytkownik odwiedza stronę z certyfikatem SSL, przeglądarka sprawdza autentyczność certyfikatu poprzez porównanie go z kluczami publicznymi zaufanych CA.
 • Ustanawianie bezpiecznego połączenia - po pomyślnej weryfikacji certyfikatu SSL, przeglądarka i serwer nawiązują bezpieczne połączenie. Szyfrowane dane są przesyłane między nimi, zapewniając poufność i integralność informacji.


Typy certyfikatów SSL

Istnieje kilka typów certyfikatów SSL, które można dostosować do różnych potrzeb i zastosowań:

 • Certyfikat jednopoziomowy - to podstawowy rodzaj certyfikatu SSL, który zapewnia szyfrowanie połączenia między klientem a serwerem. Potwierdza jedynie tożsamość serwera.
 • Certyfikat wildcard - ten rodzaj certyfikatu umożliwia zabezpieczenie wielu subdomen dla jednej domeny. Dzięki temu można chronić wiele witryn lub aplikacji, korzystając z jednego certyfikatu.
 • Certyfikat rozszerzonej weryfikacji (EV SSL) - oferuje najwyższy poziom uwierzytelnienia i zaufania. Pozytywna weryfikacja tożsamości wymaga bardziej rygorystycznego procesu, a witryna wyświetla zieloną pasek adresu, co zwiększa postrzeganie bezpieczeństwa przez użytkowników.


Zalety certyfikatu SSL

Używanie certyfikatu SSL przynosi wiele korzyści, zarówno dla właścicieli witryn, jak i dla użytkowników:

 • Poufność i integralność danych - Certyfikat SSL umożliwia szyfrowanie danych przesyłanych między klientem a serwerem, co chroni je przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją.
 • Wiarygodność i zaufanie - korzystanie z certyfikatu SSL świadczy o dbałości o bezpieczeństwo danych i buduje zaufanie użytkowników do witryny.
 • Poprawa pozycji w wynikach wyszukiwania - wyszukiwarki, takie jak Google, preferują witryny z certyfikatem SSL i uwzględniają to jako czynnik rankingowy, co może przyczynić się do lepszej pozycji w wynikach wyszukiwania.


Proces uzyskania certyfikatu SSL

Proces uzyskania certyfikatu SSL obejmuje następujące kroki:

 1. Wybór rodzaju certyfikatu: Właściciel witryny musi wybrać odpowiedni rodzaj certyfikatu SSL, który najlepiej odpowiada jego potrzebom. Rodzaje certyfikatów różnią się poziomem uwierzytelnienia, zasięgiem ochrony domen oraz ceną.
 2. Generowanie wniosku o certyfikat: Następnie należy wygenerować wniosek o certyfikat, w którym podaje się informacje dotyczące domeny i organizacji, takie jak nazwa, adres itp.
 3. Weryfikacja tożsamości: Po złożeniu wniosku organ certyfikujący przeprowadza proces weryfikacji tożsamości. W zależności od rodzaju certyfikatu, mogą być wymagane dodatkowe dokumenty i informacje.
 4. Instalacja certyfikatu: Po pozytywnym zakończeniu procesu weryfikacji, certyfikat SSL jest wydawany i można go zainstalować na serwerze witryny. Proces instalacji zależy od używanego serwera i środowiska hostingowego.

Certyfikat SSL jest niezwykle ważnym elementem bezpieczeństwa w dzisiejszej cyfrowej przestrzeni. Chroni prywatność użytkowników, zapewnia bezpieczne połączenie między przeglądarką a serwerem, oraz wzmacnia zaufanie do witryny. Dlatego warto zadbać o posiadanie certyfikatu SSL, szczególnie jeśli na stronie przekazywane są poufne informacje, takie jak dane osobowe czy dane płatnicze.


Podsumowanie

Certyfikat SSL stanowi istotny element bezpieczeństwa i zaufania w dzisiejszej cyberprzestrzeni. Zapewnia ochronę poufnych danych użytkowników, wzmacnia reputację witryny i wpływa na jej widoczność w wynikach wyszukiwania. Dlatego warto zadbać o posiadanie certyfikatu SSL dla swojej witryny i korzystać z bezpiecznego i szyfrowanego połączenia z użytkownikami.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest certyfikat SSL?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ