Co to jest błąd indeksowania?

błąd indeksowania

O błędzie indeksowania mowa, gdy wyszukiwarka nie jest w stanie prawidłowo zarejestrować strony w swojej bazie danych, co skutkuje jej brakiem w wynikach wyszukiwarek lub nieodpowiednim rankingiem. Przyczyny mogą być różne, od technicznych błędów w kodzie strony, przez nieprawidłowe ustawienia plików konfiguracyjnych, takich jak robots.txt, po problematyczne struktury URL i zduplikowaną treść.


Błąd indeksowania - definicja

Błąd indeksowania występuje, gdy wyszukiwarka internetowa nie może prawidłowo przeskanować strony internetowej i dodać jej do swojej bazy danych. Może to być spowodowane różnymi czynnikami technicznymi, konfiguracyjnymi oraz związanymi z zawartością strony.


Podstawowe przyczyny błędów indeksowania

Przyczyny błędów indeksowania mogą być różnorodne i zależą od wielu czynników. Do najczęściej występujących problemów z indeksowaniem należą:

 • Nieprawidłowo skonfigurowane pliki robots.txt. To pliki konfiguracyjne używane do informowania robotów indeksujących, które części witryny mogą być przeszukiwane, a które powinny być pomijane. Błędy w tych plikach, takie jak np. niezamierzone zablokowanie ważnych stron, mogą prowadzić do ich pominięcia w wynikach wyszukiwania.
 • Błędy w mapie witryny (sitemap). Jest to plik, który ułatwia wyszukiwarkom orientację w strukturze witryny, wskazując wszystkie dostępne strony. Nieaktualna mapa witryny lub błędy w jej strukturze mogą skutkować nieindeksowaniem nowych bądź zaktualizowanych stron.
 • Niewłaściwie użyte tagi noindex. Są to instrukcje umieszczone w metatagach strony, które bezpośrednio informują roboty indeksujące, aby nie dodawały określonej strony do indeksu wyszukiwania. Niewłaściwe użycie tych tagów może przypadkowo wykluczyć ważne strony z wyników wyszukiwania.
 • Długi czas ładowania strony. Strony, które ładują się zbyt długo, mogą być pomijane przez roboty wyszukiwarek, mających ograniczony czas na zindeksowanie strony. Długie czasy ładowania mogą więc przyczyniać się do problemów z indeksowaniem i negatywnie wpływać na ogólną wydajność witryny w wyszukiwarkach.
 • Zduplikowana treść. Wyszukiwarki starają się unikać indeksowania duplikatów, aby zapewnić użytkownikom unikalne i wartościowe wyniki. Jeśli algorytmy wykryją zduplikowane treści na różnych stronach, mogą one zdecydować o indeksowaniu tylko jednej wersji, co może niekorzystnie wpłynąć na widoczność innych stron zawierających te same informacje.


Skutki błędów indeksowania

Błędy indeksowania mogą prowadzić do szeregu negatywnych konsekwencji. Należą do nich:


Brak widoczności w wyszukiwarkach

Wynika z niezaindeksowania kluczowych stron przez roboty wyszukiwarek. To z kolei oznacza, że nawet jeśli strona zawiera wartościową treść, odpowiednie słowa kluczowe i jest dobrze zaprojektowana, może pozostać nieodkryta przez potencjalnych użytkowników, jeśli nie znajduje się w bazie danych wyszukiwarki.


Spadek ruchu na stronie

Strony internetowe w dużym stopniu polegają na organicznym ruchu, który jest generowany poprzez wyszukiwarki. Bez właściwego indeksowania, strony tracą potencjalny dostęp do nowych odwiedzających, co może mieć długofalowy wpływ na ich działalność. Ten spadek ruchu może ograniczać zdolność strony do generowania leadów, sprzedaży, a nawet wpływać na budowanie świadomości marki.


Utrata pozycji w rankingach wyszukiwarek

Rankingi te są niezwykle ważne, ponieważ wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania zwykle przekładają się na większy ruch na stronie. Błędy indeksowania mogą powodować, że wyszukiwarki błędnie ocenią wartość i relewancję strony, co może skutkować niższą pozycją w wynikach wyszukiwania. To z kolei może spowodować, że strona zostanie pominięta przez użytkowników, którzy zazwyczaj kierują się na strony znajdujące się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania.


Jak wykryć błędy indeksowania?

Wykrywanie błędów indeksowania może odbywać się za pomocą różnych metod i narzędzi. Do najpopularniejszych należą:

 • Analiza logów serwera. Logi te rejestrują każde żądanie przesłane do serwera, co pomaga precyzyjne śledzić, jak roboty wyszukiwarek dostają się do strony. Sprawdzanie logów serwera pozwala zidentyfikować, które żądania od robotów indeksujących kończyły się błędami lub były ignorowane.
 • Google Search Console. To podstawowe narzędzie oferowane przez Google, które pozwala na monitorowanie, jak Google widzi stronę internetową. Umożliwia to wykrywanie stron, które nie są indeksowane oraz identyfikację błędów, takich jak brakujące strony (404) czy problemy z serwerem (500), mogących przeszkadzać w indeksowaniu.
 • Screaming Frog SEO Spider. Ten program pozwala na przeprowadzenie kompleksowego crawlingu, czyli przeszukiwania strony w sposób podobny do robotów wyszukiwarek. Użytkownicy mogą analizować metatagi, odpowiedzi serwera oraz inne problemy techniczne, które mogą wpływać na indeksowanie.
 • Ahrefs. Jest to rozbudowane narzędzie SEO, które oferuje funkcję śledzenia indeksowania. Pozwala ono na sprawdzenie, które strony zostały zindeksowane przez wyszukiwarki, a które są pomijane, oraz oferuje wgląd w problemy z duplikacją treści czy złamanymi linkami.
 • SEMrush. Narzędzie to oferuje funkcje analityczne, które pomagają w identyfikacji błędów indeksowania poprzez analizę statusów HTTP, sprawdzenie tagów noindex oraz przegląd problemów związanych z mapą witryny.

 

Rozwiązywanie i zapobieganie błędom indeksowania

Aby zarządzać i zapobiegać błędom indeksowania, należy podjąć następujące kroki:

 • Optymalizacja pliku robots.txt i mapy witryny. Należy upewnić się, że te pliki są aktualne i poprawnie skonfigurowane.
 • Usuwanie niepotrzebnych tagów noindex. Trzeba sprawdzić i ewentualnie skorygować użycie metatagów noindex na stronach, które powinny być indeksowane.
 • Poprawa szybkości ładowania stron. W tym celu należy zoptymalizować elementy strony, które wpływają na szybkość ładowania, aby umożliwić szybsze indeksowanie.
 • Zarządzanie zduplikowaną treścią. Warto unikać duplikowania treści, stosować odpowiednie tagi kanoniczne oraz racjonalizować treść.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Oceń ten artykuł:
Co to jest błąd indeksowania?

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 1 głosów

UDOSTĘPNIJ