Co to jest hosting?

Hosting

Dzięki rozwojowi technologii internetowej i rosnącej liczbie stron internetowych, powstała potrzeba przechowywania tych stron w specjalnych serwerach. Proces przechowywania i udostępniania treści na stronach internetowych jest znany jako hosting.


Hosting - co to znaczy?

Hosting to usługa polegająca na przechowywaniu plików i danych związanych z daną stroną internetową na specjalnie przygotowanych serwerach. Firmy hostingowe udostępniają przestrzeń na swoich serwerach, umożliwiając witrynom internetowym być dostępnymi online przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.


Wpływ hostingu na dostępność strony internetowej.

Wybór odpowiedniego hostingu jest kluczowy dla utrzymania wysokiej dostępności strony internetowej. Istnieje wiele czynników, które wpływają na to, jak szybko i łatwo użytkownicy mogą uzyskać dostęp do witryny. Najważniejsze elementy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze hostingu, a które wpłyną na dostępność strony internetowej to:

  • Szybkość ładowania strony - im szybciej strona się ładuje, tym większa szansa, że użytkownicy pozostaną na niej dłużej. Długie czasy ładowania strony mogą zniechęcać użytkowników i spowodować, że zaczną oni szukać alternatywnych witryn.
  • Uptime - to czas, w którym serwer jest dostępny i działa poprawnie. Im wyższy uptime, tym większa dostępność strony internetowej. Dla wielu firm, szczególnie tych, które uzależniają swoje przychody od ruchu na stronie internetowej, nawet krótka przerwa w działaniu serwera może kosztować wiele pieniędzy.
  • Bezpieczeństwo - firmy hostingowe oferują zabezpieczenia, takie jak regularne kopie zapasowe i systemy antywirusowe, które chronią witrynę przed atakami i awariami.
  • Obsługa techniczna - w przypadku problemów z serwerem lub innymi problemami technicznymi, ważne jest, aby można było szybko skontaktować się z zespołem wsparcia, który pomoże rozwiązać problem.


Rodzaje hostingu

Istnieje kilka popularnych rodzajów hostingu, które można wybrać w zależności od potrzeb i wymagań strony internetowej. 


Hosting współdzielony

Hosting współdzielony jest najbardziej popularnym i ekonomicznym rozwiązaniem. Polega na umieszczeniu wielu stron internetowych na jednym serwerze. Oznacza to, że zasoby serwera, takie jak przestrzeń dyskowa, pamięć i moc obliczeniowa, są dzielone między różne witryny. Zaletą hostingu współdzielonego jest jego niski koszt, ale może to prowadzić do ograniczeń wydajnościowych, szczególnie w przypadku dużego ruchu na stronie.


Hosting dedykowany

Hosting dedykowany zapewnia pełną kontrolę nad serwerem, ponieważ cały serwer jest dedykowany jednej stronie internetowej. Hosting dedykowany jest idealny dla stron internetowych o dużym ruchu, które wymagają dużych zasobów i elastyczności konfiguracji. Jest to jednak rozwiązanie droższe, ponieważ użytkownik musi pokryć koszty wynajmu całego serwera.


Hosting chmurowy

Hosting chmurowy jest nowoczesnym rozwiązaniem, w którym strona internetowa jest hostowana na wielu serwerach, które tworzą "chmurę". Dzięki temu rozwiązaniu zasoby są elastycznie skalowane, aby dostosować się do potrzeb strony internetowej. Hosting chmurowy oferuje wysoką dostępność, elastyczność i skalowalność, a użytkownicy płacą tylko za wykorzystane zasoby. Jest to coraz bardziej popularny wybór dla firm, które potrzebują dynamicznego i skalowalnego hostingu.

Wybór odpowiedniego rodzaju hostingu zależy od wielu czynników, takich jak ruch na stronie, budżet, potrzeby techniczne i oczekiwania dotyczące wydajności. Warto dobrze zrozumieć różnice między poszczególnymi rodzajami hostingu, aby wybrać rozwiązanie, które najlepiej odpowiada potrzebom danej witryny.


Wymagania techniczne i parametry hostingu

Podczas wyboru hostingu dla strony internetowej ważne jest uwzględnienie różnych wymagań technicznych i parametrów, które mogą mieć wpływ na wydajność i funkcjonalność witryny. Oto kilka kluczowych elementów do rozważenia:

  • Przestrzeń dyskowa odnosi się do ilości miejsca dostępnego na serwerze, gdzie przechowywane są pliki witryny. W zależności od rozmiaru witryny, ilości plików multimedialnych, dokumentów i innych zasobów, konieczne może być odpowiednie dostosowanie przestrzeni dyskowej. Warto również zwrócić uwagę na możliwość łatwego zwiększenia przestrzeni dyskowej w razie potrzeby.
  • Transfer danych dotyczy ilości danych, które mogą być przesyłane między serwerem a użytkownikami witryny w określonym okresie czasu. Jest to szczególnie istotne, gdy witryna ma duży ruch lub zawiera dużo plików do pobrania, takich jak multimedia. Dostawcy hostingu często określają limit transferu danych na miesiąc lub oferują nielimitowany transfer, co należy wziąć pod uwagę przy wyborze hostingu.
  • Bazy danych są istotne dla dynamicznych stron internetowych, które wymagają przechowywania i zarządzania dużą ilością danych. Ważne jest, aby hosting obsługiwał odpowiednią liczbę baz danych oraz preferowane systemy zarządzania bazami danych, takie jak MySQL czy PostgreSQL. To umożliwi efektywne zarządzanie treściami i danymi na stronie.
  • Obsługiwane języki programowania i technologie. Jeśli witryna korzysta z określonych języków programowania, takich jak PHP, Python, Ruby, czy ASP.NET, ważne jest, aby hosting obsługiwał te technologie. Również wspieranie określonych technologii, takich jak serwery aplikacji, frameworki czy biblioteki, może mieć wpływ na wybór hostingu.

Dobór odpowiednich parametrów technicznych zależy od charakteru strony internetowej, jej wymagań oraz planowanych funkcjonalności. Przed dokonaniem wyboru hostingu warto przeanalizować te aspekty i upewnić się, że hosting spełnia potrzeby witryny pod względem przestrzeni dyskowej, transferu danych, obsługi baz danych oraz obsługiwanych języków programowania i technologii.


Zarządzanie hostingiem

Skuteczne zarządzanie hostingiem odpowiada za utrzymanie sprawnej i bezpiecznej strony internetowej. Obejmuje to zarówno korzystanie z panelu administracyjnego, jak i konfigurację serwera. 

Panel administracyjny to narzędzie, które umożliwia zarządzanie różnymi aspektami hostingu i strony internetowej w sposób intuicyjny i wygodny. Przez panel administracyjny można zarządzać plikami, bazami danych, kontami e-mail, a także monitorować statystyki ruchu i wykonywać inne ważne zadania związane z hostingiem. Popularne panele administracyjne to np. cPanel, Plesk czy DirectAdmin.

Konfiguracja serwera odnosi się do dostosowywania ustawień serwera w celu optymalizacji działania witryny. W zależności od potrzeb i wymagań witryny, można dostosować parametry takie jak pamięć RAM, moc obliczeniową, ustawienia bezpieczeństwa czy limitów zasobów. Konfiguracja serwera może być dokonywana przez panel administracyjny lub poprzez dostęp do plików konfiguracyjnych serwera.


Co to jest hosting? Podsumowanie

Wybór odpowiedniego hostingu ma wpływ na dostępność, wydajność i bezpieczeństwo strony. Istnieje wiele rodzajów hostingu, które można dopasować do indywidualnych potrzeb. Wymagania techniczne, zarządzanie hostingiem oraz wpływ na SEO i wydajność są istotnymi czynnikami do uwzględnienia. Starannie dobrany hosting, zapewnia pozytywne doświadczenia użytkownikom i osiągnąć sukces online.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest hosting?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ