Co to jest konwersja?

konwersja

Konwersja to jedno z kluczowych pojęć w marketingu, które na co dzień towarzyszy specjalistom w działaniach internetowych. Konwersja oznacza przekształcenie użytkownika w klienta lub wykonanie przez niego konkretnej akcji, która jest ważna dla właściciela witryny. Warto pamiętać, że to nie tylko dokonanie transakcji. Równie dobrze może oznaczać zapisanie się do newslettera lub wypełnienie formularza kontaktowego. Dzięki odpowiedniemu przeprowadzeniu optymalizacji konwersji, można zwiększyć liczbę dokonywanych transakcji oraz zwiększyć poziom zaangażowania użytkowników na stronie, co przekłada się na rozwój firmy i większe zyski.


Konwersja i jej rodzaje

Konwersja to pojęcie w marketingu internetowym, które odnosi się do przekształcenia wizyty użytkownika na stronie internetowej w pożądane działanie, np. dokonanie zakupu, wypełnienie formularza kontaktowego, zapisanie się na newsletter itp. Konwersja jest wyrażona w procentach i mierzy skuteczność działań marketingowych w generowaniu pożądanych działań ze strony użytkowników.

Konwersja bezpośrednia to transakcja, która odbywa się natychmiast. Jest to najprostszy rodzaj konwersji, gdzie użytkownik podejmuje jedną decyzję - dokonuje zakupu lub rezygnuje z niego.

Przykład: sprzedaż produktów w sklepie internetowym

Konwersja pośrednia dotyczy wykonania przez użytkownika działania, które przyczynia się do jego zaangażowania na stronie. W takim przypadku użytkownik ma więcej czasu na podjęcie decyzji i może potrzebować dodatkowych informacji, aby zdecydować o dalszych krokach.

Przykład: wypełnienie formularza kontaktowego, złożenie zapytania o ofertę

Konwersja mikro to mniejsza akcja, np. przeczytanie artykułu lub obejrzenie filmu, która nie kończy się od razu transakcją, ale może prowadzić do niej w przyszłości. Konwersja mikro jest ważnym elementem procesu sprzedaży, ponieważ zachęca użytkowników do zapoznania się z ofertą i może prowadzić do zwiększenia zainteresowania produktem lub usługą.

Przykład: zbieranie adresów e-mail w celu późniejszego wysyłania newsletterów


Cele konwersji

Cele konwersji są jednym z najważniejszych elementów w strategii marketingowej. To one określają, jakie akcje użytkowników są pożądane na stronie internetowej. Cele konwersji powinny być wyznaczane przez właściciela strony lub osoby odpowiedzialnej za marketing w firmie. W zależności od branży i rodzaju działalności firmy, cele konwersji mogą się różnić.

Wyróżnia się kilka rodzajów celów konwersji, takich jak:

 • sprzedaż produktów lub usług,
 • zwiększenie liczby subskrypcji newslettera,
 • pobieranie plików do pobrania, takich jak e-booki czy poradniki,
 • rejestracja na platformie lub portalu internetowym,
 • zapisanie się do programu lojalnościowego,
 • wypełnienie formularza kontaktowego.

Ważne jest, aby cele konwersji były jasno określone i dostosowane do strategii marketingowej firmy. Na odpowiedni dobór wpływa kilka czynników, takich jak branża, rodzaj produktów lub usług oraz oczekiwania klientów. Należy wziąć pod uwagę, jakie akcje użytkowników są pożądane na stronie internetowej, a także jakie cele chce osiągnąć firma.


Wskaźniki konwersji

Wskaźniki konwersji to podstawowe narzędzia, które pozwalają na pomiar skuteczności działań marketingowych. Istnieje wiele różnych rodzajów wskaźników, które są stosowane w zależności od działań marketingowych. Najczęściej wykorzystuje się:

 • Wskaźnik konwersji - mierzy liczbę użytkowników, którzy wykonali pożądaną akcję, taką jak zakup produktu, wypełnienie formularza lub zapisanie się na newsletter. Wskaźnik konwersji jest jednym z najważniejszych wskaźników skuteczności działań marketingowych.
 • Współczynnik odrzuceń - mierzy liczbę użytkowników, którzy opuścili stronę bez wykonywania żadnej pożądanej akcji. Im wyższy wskaźnik odrzuceń, tym niższa skuteczność strony lub kampanii reklamowej.
 • Czas spędzony na stronie - mierzy czas, jaki użytkownicy spędzają na stronie lub w aplikacji. Im dłuższy czas spędzony na stronie, tym większa szansa na konwersję. Należy zachować ostrożność. Może to również oznaczać, że użytkownicy mają problem z znalezieniem poszukiwanej informacji.
 • Wskaźnik klikalności - mierzy liczbę kliknięć w linki lub przyciski na stronie. Im wyższy wskaźnik, tym większa szansa na konwersję.
 • Koszt konwersji - mierzy koszt pozyskania jednej konwersji. Im niższy koszt na konwersję, tym bardziej skuteczna jest kampania reklamowa.
 • Wskaźnik udziału w rynku - mierzy udział firmy w rynku w stosunku do konkurencji. Im wyższy wskaźnik udziału w rynku, tym większa jest pozycja firmy na rynku.

Ważne jest, aby wskaźniki były mierzalne i odpowiednio zdefiniowane, aby umożliwić efektywne mierzenie skuteczności działań marketingowych.


Jak mierzyć konwersję?

Mierzenie konwersji jest kluczowe dla efektywnych działań marketingowych. Do pomiarów wykorzystuje się różne narzędzia, a jednym z najpopularniejszych jest Google Analytics. Dzięki niemu można sprawdzić, ile osób odwiedziło stronę internetową, ile czasu spędzili na niej oraz jakie działania wykonali. W jednym miejscu znajduje się dostęp do przejrzystych danych na temat użytkowników i ich zachowań na stronie.

Oprócz Google Analytics istnieje wiele innych narzędzi, które pozwalają na skuteczne mierzenie konwersji. Jednym z nich jest Hotjar - narzędzie, które umożliwia rejestrowanie zachowań użytkowników na stronie internetowej, a także zbieranie informacji o tym, które elementy strony przyciągają uwagę użytkowników i które należy poprawić. Kolejnym narzędziem jest Crazy Egg. Przedstawia aktywność użytkowników na stronie w formie heatmapy. Innym narzędziem wartym uwagi jest Optimizely. Pozwala na tworzenie różnych wersji strony i testowanie, która z nich przynosi lepsze rezultaty.

Dane z pomiarów konwersji pozwalają na wyciągnięcie wniosków dotyczących efektywności działań marketingowych. Na ich podstawie warto podejmować decyzje dotyczące poprawy konwersji i zaangażowania użytkowników. Analiza wyników pozwala na identyfikację słabych punktów strony internetowej i wskazanie miejsc, które wymagają poprawy.

Efektywne działania marketingowe wymagają regularnego monitorowania wskaźników i porównywanie ich z wcześniejszymi okresami. Obserwacja tendencji pozwala na wcześniejsze reagowanie na ewentualne problemy. Dzięki precyzyjnym pomiarom konwersji i analizie wyników można skutecznie planować i realizować działania marketingowe, co przekłada się na sukces biznesowy.


Podsumowanie

Konwersja to kluczowy wskaźnik sukcesu dla działań marketingowych. Oznacza ona zamianę użytkownika na klienta, czyli osiągnięcie celu biznesowego. Istnieje wiele rodzajów konwersji i narzędzi do ich pomiaru. Prawidłowe określenie celów i wskaźników konwersji oraz właściwe ich mierzenie i analizowanie pozwoli na zwiększenie skuteczności działań i zwiększenie zysków firmy.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest konwersja?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ