Co to jest landing page?

landing page

Landing page, znany również jako strona docelowa, to kluczowy element w dziedzinie marketingu internetowego. Jest to specjalnie zaprojektowana strona internetowa, która ma za zadanie skupić uwagę użytkownika na określonym celu i skłonić go do podjęcia pożądanej akcji, takiej jak dokonanie zakupu, zapisanie się na newsletter czy pobranie pliku.


Definicja landing page

Landing page, zwany również stroną docelową lub stroną przeznaczenia, to jedn ze witryna internetowa, na którą użytkownik trafia po kliknięciu w określony link lub reklamę. Celem landing page jest przekonanie użytkownika do podjęcia określonej akcji, tzw. konwersji. Może to być dokonanie zakupu, pobranie pliku, wypełnienie formularza rejestracyjnego lub wykonanie innej pożądanej akcji.


Elementy landing page

Skuteczny landing page składa się z kilku kluczowych elementów, które mają za zadanie przyciągnąć uwagę użytkownika i skłonić go do podjęcia akcji. Oto niektóre z głównych elementów, które często występują na landing page:

 • Nagłówek - powinien być atrakcyjny i wyraźnie komunikować wartość oferowaną przez stronę. Powinien zwrócić uwagę użytkownika i zachęcić go do dalszego czytania.
 • Opis oferty - tej sekcji należy opisać korzyści i wartość oferowanej usługi lub produktu. Ważne jest, aby pokazać, jakie problemy rozwiązuje oferta i jakie są jej zalety w porównaniu do konkurencji.
 • Wizualizacje - obrazy, grafiki lub wideo mogą wzmocnić przekaz i pomóc w przekonaniu użytkownika. Dobrze dobrane i atrakcyjne wizualizacje mogą pomóc w zainteresowaniu użytkownika i przyciągnięciu jego uwagi.
 • Formularz kontaktowy - jest kluczowym elementem, który umożliwia użytkownikowi podjęcie akcji, takiej jak zapisanie się na newsletter lub skontaktowanie się z firmą. Formularz powinien być łatwy do wypełnienia i zawierać tylko niezbędne pola.
 • Czytelny układ - landing page powinien mieć czytelny układ, który ułatwia użytkownikowi zapoznanie się z treścią i podjęcie akcji. Ważne jest, aby unikać zbyt skomplikowanych układów i zapewnić czytelność i przejrzystość strony.


Cechy skutecznego landing page

Skuteczny landing page powinien posiadać pewne cechy, które pomogą w osiągnięciu zamierzonego celu. Oto kilka cech, które często występują w udanych stronach docelowych:

 • Klarowność i prostota - landing page powinien być prosty i klarowny w przekazie. Użytkownik powinien od razu wiedzieć, co ma zrobić i jakie korzyści może uzyskać.
 • Spójność z reklamą - to ważne, aby użytkownik nie czuł się zdezorientowany i miał kontynuację informacji z reklamy na stronie docelowej.
 • Wyróżnienie się - landing page powinien wyróżniać się spośród innych stron internetowych. Powinien mieć unikalny design i przyciągać uwagę użytkownika.
 • Jasne CTA - Call-to-Action (CTA), czyli wyraźne wezwanie do podjęcia akcji, powinno być łatwo zauważalne i zachęcające. CTA powinno jasno określać, co użytkownik powinien zrobić i dlaczego powinien to zrobić.


Rodzaje landing page

W zależności od celu i rodzaju akcji, jaką chcemy, aby użytkownik podjął, istnieje kilka różnych rodzajów landing page. Oto niektóre z popularnych rodzajów:

 • Strona sprzedażowa: Ten rodzaj landing page skupia się na sprzedaży konkretnego produktu lub usługi. Zawiera szczegółowe informacje o ofercie, korzyściach dla klienta, referencje, ceny i przycisk do zakupu.
 • Strona generująca leady: Ten rodzaj landing page ma na celu zbieranie danych kontaktowych użytkowników, takich jak adres e-mail, w celu późniejszego kontaktu i budowania relacji. Zawiera formularz kontaktowy lub zapis do newslettera.
 • Strona zapraszająca na wydarzenie: Ten rodzaj landing page ma na celu promowanie i zapraszanie użytkowników na konkretne wydarzenie, takie jak webinar, konferencja czy szkolenie. Zawiera informacje o wydarzeniu, daty, miejsce, program i formularz rejestracyjny.
 • Strona dziękuję: Ten rodzaj landing page pojawia się po zakończeniu pożądanej akcji, np. po złożeniu zamówienia lub zapisie do newslettera. Zawiera potwierdzenie akcji, informacje dodatkowe lub oferty związane z wcześniejszą konwersją.


Wskazówki dla skutecznej landing page

Tworzenie skutecznych landing page wymaga pewnych wskazówek i strategii. Oto kilka praktycznych wskazówek, które warto wziąć pod uwagę:

 1. Zdefiniuj cel: Jasno określ, jaką akcję chcesz, aby użytkownicy podjęli na stronie docelowej. Czy to ma być zakup, zapis do newslettera czy inna akcja? Dopasuj treść i elementy strony do tego celu.
 2. Prosta nawigacja: Upewnij się, że nawigacja na stronie jest prosta i intuicyjna. Użytkownik powinien łatwo znaleźć informacje i być prowadzony do CTA.
 3. Testuj i optymalizuj: Przeprowadzaj testy A/B, aby sprawdzić, jak różne elementy strony wpływają na konwersję. Optymalizuj stronę na podstawie wyników testów, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty.
 4. Zwróć uwagę na responsywność: Upewnij się, że landing page jest responsywny i dobrze wygląda na różnych urządzeniach, takich jak komputery, smartfony i tablety.


Zastosowanie w marketingu

Landing page odgrywa kluczową rolę w strategii marketingowej. Jest skutecznym narzędziem do generowania leadów, sprzedaży produktów i usług oraz budowania relacji z klientami. Poprzez spójność przekazu z reklamą, landing page umożliwia efektywne przekierowanie użytkownika na stronę docelową, zachęcając go do podjęcia pożądanej akcji, takiej jak zakup, pobranie materiału lub zapisanie się na newsletter.


Podsumowanie

Landing page jest istotnym narzędziem marketingowym, które ma na celu przyciągnięcie uwagi użytkownika i skłonienie go do podjęcia określonej akcji. Definicja, elementy, cechy skutecznego landing page, rodzaje oraz wskazówki do tworzenia efektywnych stron docelowych są niezwykle istotne dla osiągnięcia sukcesu w dziedzinie marketingu internetowego. Odpowiednio zaprojektowany landing page może przyczynić się do wzrostu konwersji i osiągnięcia zamierzonych celów marketingowych.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest landing page?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ