Co to jest marketplace?

marketplace

Popularność e-commerce rośnie z roku na rok, a jednym z jego elementów jest marketplace. Marketplace jest to platforma internetowa, na której sprzedawcy mogą oferować użytkownikom swoje produkty i usługi. Na rynku dostępne są różne typy platformy marketplace - prowadzone przez giganty, takie jak Amazon czy eBay, ale także przez mniejsze, specjalistyczne platformy. W takim systemie zarówno sprzedawcy, jak i kupujący korzystają ze wspólnej infrastruktury, co może mieć wiele zalet, ale też wiązać się z pewnymi wadami.


Jak działa marketplace?

Marketplace działa jak platforma łącząca sprzedawców i kupujących. Umożliwia płynny, łatwy i wygodny proces zakupowy. Model biznesowy marketplace opiera się na pobieraniu prowizji od sprzedających za udostępnienie platformy i generowanie ruchu na stronie. W ramach procesu sprzedaży, sprzedawcy publikują swoje oferty na platformie, a klienci mogą przeglądać produkty, porównywać ceny i dokonywać zakupów bezpośrednio na stronie. Po dokonaniu transakcji, sprzedawca wysyła produkt do klienta, a marketplace pobiera prowizję od sprzedaży. Marketplace działa więc jako pośrednik między sprzedającymi a kupującymi, zapewniając bezpieczny i prosty proces transakcyjny.


Marketplace - czy warto dołączyć do platformy jako sprzedawca?

Marketplace z perspektywy właściciela firmy jest alternatywą dla tradycyjnych kanałów sprzedaży, takich jak własna strona internetowa czy sklep stacjonarny. Czy warto zaangażować się w ten sposób sprzedaży? Poznaj kilka zalet i wad korzystania z marketplace z perspektywy właściciela firmy:

Zalety korzystania z marketplace:

 • Duży potencjał klientów - marketplace przyciąga wielu użytkowników, co daje sprzedawcom dostęp do dużej liczby potencjalnych klientów. To może oznaczać większą liczbę transakcji, a co za tym idzie zysk firmy.
 • Niskie koszty wejścia na rynek - zarejestrowanie się na platformie marketplace jest zazwyczaj łatwe i tanie, a w przypadku niektórych platform darmowe. Jest to szczególnie korzystne dla małych firm, które nie mają dużego budżetu na marketing i promocję swoich produktów.
 • Zwiększenie zasięgu marki - dzięki pojawieniu się na liście sprzedawców danej platformy marketplace, marka zwiększa zasięg. Więcej osób będzie mogło do niej dotrzeć i poznać, co może wpłynąć na dalszy rozwój firmy.

Wady korzystania z marketplace:

 • Brak pełnej kontroli nad marką - w przypadku korzystania z marketplace, sprzedawca nie ma pełnej kontroli nad marką, tak jak ma to miejsce przy prowadzeniu własnej strony internetowej. Może to utrudnić budowanie widoczności i pozytywnego wizerunku marki.
  Wysokie prowizje od sprzedaży - platformy marketplace pobierają prowizje od sprzedaży, które zazwyczaj wynoszą od kilku do kilkunastu procent wartości transakcji.
 • Dla sprzedawcy może to oznaczać spadek zysku.
 • Konkurencja z innymi sprzedawcami - marketplace to także platforma, na której działa wiele innych sprzedawców, oferujących podobne produkty czy usługi. Warto przygotować oryginalną ofertę, aby przyciągnąć klientów i wyprzedzić konkurencję.

Przed podjęciem decyzji o dołączeniu do platformy market place, należy rozważyć wszystkie wady i zalety. Przede wszystkim trzeba pamiętać o indywidualnych potrzebach i celach biznesowych przedsiębiorcy.


Zalety i wady zakupów na marketplace

Marketplace to przede wszystkim platforma, na której użytkownicy mogą szukać, porównywać i kupować produkty lub usługi od różnych sprzedawców. Oto kilka zalet i wad korzystania z marketplace z perspektywy klienta:

Zalety korzystania z marketplace:

 • Duży wybór produktów - marketplace skupia różnych sprzedawców, oferujących podobne produkty lub usługi. Dzięki temu, kupujący mają dostęp do szerokiego wyboru, bez potrzeby przeszukiwania po kolei różnych stron internetowych.
 • Konkurencyjne ceny - konkurencyjność na marketplace, jest wadą dla sprzedawców, ale zdecydowaną zaletą dla klientów. Chcąc przyciągnąć użytkownika, sprzedawcy proponują specjalne oferty i ceny, często ciekawsze niż w sklepach internetowych lub stacjonarnych.
 • Wygodne i proste zakupy - platformy marketplace starają się zapewnić łatwy i wygodny proces zakupowy. W tym celu szczegółowo rozbudowują funkcje takie jak filtrowanie produktów według kategorii, sortowanie według ceny lub dostępności.

Wady korzystania z marketplace:

 • Ryzyko kupowania od niesprawdzonych sprzedawców - na platformie marketplace działa wiele sprzedawców, nie zawsze są to znane i sprawdzone marki. Istnieje ryzyko zakupu produktu lub usługi, który może nie spełniać oczekiwań klientów.
 • Ograniczenia w procesie zwrotów - platformy marketplace mają określone warunki dotyczące zwrotów. Mogą różnić się od polityki danego sprzedawcy i nie odpowiadać potrzebom klientów. Wydłużony łańcuch pośredników między klientem a sprzedawcą może oznaczać dłuższy i bardziej skomplikowany proces zwrotu.
 • Problemy z jakością produktów - niektórzy sprzedawcy na marketplace mogą oferować produkty niższej jakości lub niezgodne z opisem. To kupujący musi zachować szczególną ostrożność i dokładnie czytać opisy produktów, aby uniknąć rozczarowania i strat finansowych.

Korzystanie z marketplace wymaga uwagi zarówno od strony właściciela firmy, jak i klientów. Platforma ta oferuje szeroki wybór produktów oraz konkurencyjne ceny, co przyciąga zarówno sprzedawców, jak i kupujących. Niemniej tak jak w przypadku innych kanałów e-commerc należy zachować czujność i weryfikować oferty np. poprzez komentarze i opinie.


Podsumowanie

Korzystanie z marketplace jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na rozwój biznesu i ułatwienie procesu zakupowego dla klientów. Daje dostęp do produktów i usług od wielu sprzedawców jednocześnie, co przyciąga szeroką rzeszę klientów. Dzięki temu właściciele sklepów mogą dotrzeć do większej liczby odbiorców, co zwiększa ich zasięg i wpływy. Klienci z kolei mają dostęp do bogatej oferty z różnych branż i mogą porównywać ceny oraz opinie innych użytkowników, co ułatwia im dokonanie wyboru. Bezpieczeństwo transakcji jest zapewnione przez platformę, która zazwyczaj stosuje procedury ochrony przed oszustwami i zwroty pieniędzy w razie nieprawidłowości.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest marketplace?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ