Co to jest podcast?

podcast

Podcast okazały się przełomowym medium i zbierają grono wiernych słuchaczy na całym świecie. Każdy może prowadzić podcasty przy minimalnym nakładzie. To daje wiele możliwości zarówno dla użytkowników, jak również firm z różnych branż.


Czym jest podcast?

Coraz więcej ludzi korzysta z podcastów jako źródła rozrywki, informacji i wiedzy. Podcast to rodzaj audycji radiowej, która jest dostępna w formie cyfrowej i można ją odsłuchać na różnych urządzeniach, takich jak smartfony, tablety czy komputery. Podcasty najczęściej składają się z odcinków, w których rozmawiają lub opowiadają o określonych tematach.

Początki podcastingu sięgają roku 2004, kiedy to Adam Curry i Dave Winer połączyli siły, aby stworzyć sposób na przesyłanie plików audio w Internecie, które można było pobrać na dowolne urządzenie. Nazwa podcastu pochodzi od słów "iPod" i "broadcast", odnosi się do popularny w tych czasach iPod marki Apple. Dzięki podcastom, użytkownicy mogli słuchać swoich ulubionych programów radiowych, audycji i wykładów w dowolnym czasie i miejscu.


Dlaczego podcasting ma znaczenie dla marketingu?

Podcasty stały się również istotnym narzędziem marketingowym, z którego korzystają najróżniejsze branże.

 • Pozwalają na budowanie lojalności użytkowników. Są osobistym medium, dzięki któremu słuchacze często czują się bliżej twórcy niż w przypadku innych form komunikacji. Może to prowadzić do większej lojalności i zaangażowania wobec marki lub produktu, który jest promowany w ramach podcastu.
 • Podcasty pozwalają na docieranie do nowego grona odbiorców. Dzięki dostępności w internecie, mogą być łatwo odkrywane przez nowych słuchaczy, którzy wcześniej nie mieli kontaktu z marką lub produktem. Do tego podcasty bazują na zupełnie innej technice niż social media. Wymagają jedynie słuchania, dzięki temu mogą swobodnie towarzyszyć użytkownikom w trakcie codziennych czynności.
 • Podcasty wspomagają budowanie autorytetu i zaufania. Twórca podcastu często prezentuje swoją wiedzę i zdanie na dany temat. Prowadzić to do większego zaufania do marki lub produktu, który jest promowany w ramach podcastu.
 • Podcasty umożliwiają generowanie dodatkowego ruchu na stronie internetowej. Jeśli twórca podcastu umieszcza linki do swojej strony internetowej w opisie odcinka, słuchacze mogą łatwo przejść na stronę internetową, co może zwiększyć ruch na stronie i prowadzić do większej sprzedaży.


Przygotowania do nagrywania podcastów

Do stworzenia podcastu potrzebne są jedynie podstawowe narzędzia i sprzęt, który z łatwością można zdobyć. Aby nagrać podcast, potrzebujemy mikrofonu, słuchawek i komputera. Minimalny sprzęt, który pozwoli nam rozpocząć nagrywanie podcastów, to mikrofon pojemnościowy USB, słuchawki douszne lub nauszne, a także komputer z dostępem do internetu.

Ważnym elementem jest również oprogramowanie, które pozwoli na nagrywanie, edycję i publikację podcastu. Do nagrywania można wykorzystać darmowe programy, takie jak Audacity lub GarageBand, a także płatne programy profesjonalne, takie jak Adobe Audition lub Pro Tools.

Atrakcyjny dla słuchaczy podcast charakteryzuje się wysoką jakością dźwięku i treści. Warto zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy:

 • Odpowiednie miejsce - najlepiej nagrywać w cichych i dobrze wygłuszonych pomieszczeniach. Tym samym unikać miejsc, w których są hałasujące urządzenia, jak np. lodówki, wentylatory czy telewizory.
 • Zmniejszenie echa - w tym celu konieczne jest ustawienie akustyki lub wygłuszaczy.
 • Poziomy głośności - warto przetestować poziomy głośności, aby upewnić się, że dźwięk jest odpowiednio zbalansowany i nie ma przesterowań.
 • Unikanie szumów - przed nagrywaniem należy upewnić się, że wszystkie źródła hałasu zostały wyłączone, a mikrofon został ustawiony w odpowiedniej odległości od źródła dźwięku.
 • Wycinanie zbędnych fragmenty - na etapie edycji najlepiej wyciąć niepotrzebne fragmenty i poprawić jakość dźwięku.

Natomiast treść podcastu powinna być atrakcyjna i interesująca dla odbiorców. Dobrze jest zastanowić się nad tematyką podcastu, która będzie odpowiednia i interesujący dla wybranej grupy słuchaczy. Ważne jest również utrzymanie odpowiedniego tempa i rytmu narracji, aby podcast był łatwy do słuchania i angażujący.


Etapy tworzenia podcastu

Podczas tworzenia podcastów należy przejść przez kilka etapów, aby uzyskać końcowy produkt wysokiej jakości.

Pierwszym etapem jest planowanie treści. Na samym początku należy zdecydować się na temat i cel podcastu. To ważne, aby wiedzieć, co chce się przekazać swoim słuchaczom i na jakiej tematyce będzie opierać się podcast. Warto w wyprzedzeniem przygotować kilka skryptów i upewnić się, że nie brakuje żadnego potrzebnego sprzęt. W ten sposób uniknia się uniknąć niepotrzebnych przerw i poprawek w późniejszych etapach produkcji.

Następnie przystępuje się do nagrywania. Podczas tej fazy ważne jest ustawienie odpowiednich ustawień mikrofonu oraz wybór odpowiedniego miejsca do nagrywania, zapewniającego ciszę i dobry akustyk. W trakcie nagrywania warto również zwrócić uwagę na tempo wypowiedzi oraz dbałość o dykcję, co ułatwi proces edycji.

Po zakończeniu nagrywania przechodzimy do fazy edycji. W tym etapie warto skupić się na usunięciu zbędnych fragmentów, poprawie wokalu i balansie dźwięku między rozmówcami. Edycja jest również dobrym momentem, aby dodać dźwięki i muzykę do naszego podcastu.

Ostatnim etapem jest publikacja. W tym celu należy wybrać odpowiedni hosting dla podcastu oraz wypromować go na odpowiednich platformach społecznościowych i stronach internetowych. Ważne jest również dbanie o stałe wydawanie nowych odcinków, aby utrzymać zainteresowanie słuchaczy.

Etapy tworzenia podcastów wymagają czasu i zaangażowania, ale pozwolą na uzyskanie końcowego produktu, który będzie cieszył się popularnością i pozytywnymi opiniami słuchaczy.


Jakie są rodzaje podcastów?

Podcasty mogą być podzielone na wiele kategorii i podkategorii. Oto kilka przykładów:

 • Biznes i marketing
 • Kultura i sztuka
 • Rozrywka i komedia
 • Sport i rekreacja
 • Technologia i nauka
 • Polityka i społeczeństwo
 • Historia i literatura

Podcasty stały się nie tylko formą rozrywki, ale również cennym narzędziem marketingowym. Coraz więcej firm decyduje się na tworzenie własnych podcastów, aby dotrzeć do swoich klientów i dostarczyć im wartościowych treści.


Podsumowanie

Podcasty cały czas cieszą się popularnością równą social mediom. Mogą być używane do promocji marki lub produktu. Dzięki osobistemu charakterowi podcastów, twórcy mogą budować większą lojalność i zaangażowanie ze swoimi słuchaczami, a także zwiększyć zasięg swojego przekazu. Tworzenie podcastów może wymagać trochę czasu i wysiłku, ale z pomocą kilku prostych kroków każdy może stworzyć ciekawy i wartościowy podcast.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest podcast?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ