Co to jest storytelling?

storytelling

Storytelling jest potężnym narzędziem, które od wieków służy do przekazywania informacji, emocji i wartości. Od opowieści o mitologicznych bohaterach do współczesnych narracji marketingowych, storytelling wpływa na nasze postrzeganie świata i oddziałuje na nasze zachowania. Co to jest storytelling i jak wpływa na marketing? Czytaj dalej!


Definicja storytellingu

Storytelling jest sztuką opowiadania historii w sposób przekonujący i angażujący słuchaczy lub odbiorców. Polega na konstruowaniu i przedstawianiu narracji, która wywołuje emocje, buduje napięcie i trzyma uwagę odbiorców. Opowieści są wplecione w naszą kulturę od wieków i mają potężny wpływ na to, jak postrzegamy świat, jakie wartości przyjmujemy i jakie decyzje podejmujemy.

Co to jest storytelling w kontekście marketingu? Jest to strategia komunikacji, polegająca na przekazywaniu treści marketingowych za pomocą opowieści. Opierając się na elementach narracji, emocji i wartości, storytelling angażuje odbiorców, buduje więzi z marką i inspiruje do podjęcia działań. Poprzez wykorzystanie przemyślanych historii, marketingowi storytellerzy kreują treści, które są łatwiejsze do zapamiętania, skutecznie przekazują przesłanie marki oraz budują unikalny wizerunek, który przyciąga uwagę i wywołuje pozytywne skojarzenia.


Elementy storytellingu

Storytelling składa się z kilku kluczowych elementów, które pomagają w konstrukcji przekonującej historii.


Wątek i fabuła

Ważnym elementem storytellingu jest budowanie spójnego wątku narracyjnego i fabuły. Opowieść musi mieć logiczną strukturę, która prowadzi odbiorców od punktu początkowego do punktu końcowego. Powinna zawierać elementy jak wstęp, rozwinięcie akcji, punkt kulminacyjny i zakończenie.


Postaci i bohaterowie

Postaci i bohaterowie odgrywają kluczową rolę w storytellingu. To oni nadają historii życie i prowadzą odbiorców przez narrację. Charakterystyka głównych postaci, ich cechy, motywacje i konflikty są istotne dla budowania angażującej historii i emocjonalnego związku z odbiorcami. To z postaciami utożsamiają odbiorcy i tym samym budują więź z marką.


Konflikt i rozwiązanie

Konflikt jest ważnym elementem storytellingu, który generuje napięcie narracyjne i popycha fabułę do przodu. Konflikt może mieć różne formy, takie jak konflikt wewnętrzny w postaci, konflikt między postaciami lub konflikt ze środowiskiem. Istotne jest również zaprezentowanie rozwiązania, czyli jak marka może pomóc w przezwyciężeniu konfliktu.


Narrator i perspektywa

Narrator i wybór odpowiedniej narracyjnej perspektywy mają duże znaczenie dla storytellingu. Narrator to głos, który prowadzi opowieść i wpływa na sposób percepcji historii przez odbiorców. To on odpowiada jak odbiorą historii potencjalni klienci. W przypadku marketingu na zakończenie powinno pojawić się również wezwanie do działania.


Jakie korzyści daje storytelling

Storytelling jest skuteczną strategią, która ma wiele korzyści zarówno dla jednostek, jak i dla firm i organizacji. Oto niektóre z korzyści, jakie niesie ze sobą storytelling:

 • Przekazywanie wartości i misji - storytelling pozwala na przekazanie wartości, wizji i misji w sposób przystępny i pamiętny. Opowieść jest znacznie bardziej efektywnym narzędziem niż surowe fakty czy argumenty.
 • Budowanie więzi i zaangażowanie - dobre i wciągające historie budują więź emocjonalną z odbiorcami, prowokując ich do współodczuwania i angażowania się w treść. Zaangażowanie odbiorców zwiększa lojalność i zaufanie.
 • Pamięć i zapamiętywanie - opowieści są bardziej zapamiętywane niż same fakty. Przeżywanie emocji i wczuwanie się w historię sprawia, że treść staje się bardziej trwała w pamięci odbiorców.
 • Wyróżnienie się na tle konkurencji - dobrze skonstruowana i przekonująca historia może pomóc wyróżnić się na rynku, który obecnie jest przesycony i wysoko konkurencyjny. Marki, które potrafią opowiadać interesujące historie, często zdobywają uwagę i lojalność klientów.


Kiedy stosować storytelling?

Storytelling może być wykorzystywany w różnych kontekstach i branżach. Oto niektóre sytuacje, w których warto sięgnąć po storytelling:

 • Marketing i reklama - storytelling jest potężnym narzędziem w marketingu i reklamie. Dobre historie mogą przyciągnąć uwagę odbiorców, budować więź z marką i zachęcać do zakupu.
 • Prezentacje i wystąpienia publiczne - wykorzystanie storytellingu w prezentacjach i wystąpieniach publicznych sprawia, że treść staje się bardziej interesująca i angażująca. Opowieści pomagają utrzymać uwagę słuchaczy i zapadają w pamięć.
 • Tworzenie treści - storytelling jest również skutecznym narzędziem w tworzeniu treści, takich jak artykuły, blogi, filmy czy infografiki. Opowieści sprawiają, że treść staje się bardziej atrakcyjna i przystępna dla odbiorców.
 • Budowanie marki - opowieści mogą pomóc w budowaniu spójnego wizerunku marki, przekazywaniu jej historii i wartości. Marki, które potrafią opowiedzieć swoją historię w ciekawy i przekonujący sposób, budują więź z klientami.


Skuteczne Techniki Storytellingu

W storytellingu istnieje wiele skutecznych technik, które przyciągają uwagę odbiorców i tworzą angażujące historie.

 • Tworzenie emocjonalnych elementów - storytelling oparty na emocjach ma silniejszy wpływ na odbiorców. Tworzenie emocjonalnych elementów, takich jak wzruszające momenty, napięcie, radość czy zaskoczenie, umożliwia lepsze przekazanie przesłania i zapadnięcie w pamięć odbiorców.
 • Użycie obrazów i metafor - mają one moc wizualizacji narracji i tworzenia głębszych znaczeń. Poprzez zastosowanie obrazów, opisywanych scen czy metaforycznych odniesień, storytelling staje się bardziej zrozumiały, barwny i inspirujący.
 • Budowanie napięcia i cliffhangery - poprzez nieoczekiwane zwroty akcji, dramatyczne momenty czy niedopowiedzenia, storytelling tworzy ciekawość i zachęca do dalszego angażowania się w historię.


Podsumowanie

Storytelling to potężne narzędzie, które pozwala na przekazywanie informacji, emocji i wartości w sposób angażujący i zapadający w pamięć. Dobre historie mają moc budowania więzi z odbiorcami, pobudzania ich do działania i pozostawiania trwałego śladu. Wykorzystanie storytellingu w marketingu, prezentacjach i tworzeniu treści może przynieść wiele korzyści. Co to jest storytelling? To sztuka, która pozwala na przekazywanie treści w sposób, który jest zarówno efektywny, jak i emocjonalnie angażujący. Pamiętajmy, że opowieści są nieodłącznym elementem naszej kultury i wpływają na to, jak postrzegamy świat i podejmujemy decyzje.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest storytelling?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ