Co to jest współczynnik odrzuceń?

wspolczynnik odrzucen

Współczynnik odrzuceń, znany również jako bounce rate, jest istotnym wskaźnikiem analizującym interakcję użytkowników z witryną internetową. Wartość tego współczynnika pomaga zrozumieć, czy odwiedzający wchodzą w interakcję z daną stroną czy też opuszczają ją po krótkim czasie.


Definicja współczynnika odrzuceń

Współczynnik odrzuceń to odsetek wszystkich sesji na stronie, podczas których użytkownicy przeglądali tylko jedną stronę. Oznacza to, że jeśli odwiedzający wejdzie na stronę i nie przejdzie dalej ani nie wyświetli innych podstron, takie zachowanie będzie uznane za odrzucenie. Wysoki współczynnik odrzuceń wskazuje na to, że większość użytkowników opuszcza stronę bez żadnych dodatkowych interakcji, natomiast niski współczynnik odrzuceń świadczy o tym, że użytkownicy zazwyczaj klikają w inne elementy lub podstrony przed opuszczeniem witryny.


Jak obliczyć współczynnik odrzuceń?

W celu obliczenia współczynnika odrzuceń należy podzielić liczbę sesji, podczas których użytkownicy przeglądali tylko jedną stronę, przez ogólną liczbę sesji na stronie, a następnie wynik pomnożyć przez 100 w celu otrzymania wartości procentowej. Przykładowo, jeśli na 1000 wizyt na stronie 520 sesji ogranicza się tylko do jednej strony, to współczynnik odrzuceń wynosi (520/1000) * 100, czyli 52%.


Przyczyny wysokiego współczynnika odrzuceń

Wysoki współczynnik odrzuceń może mieć wiele przyczyn, a ich identyfikacja jest kluczowa w procesie poprawy tego wskaźnika. Oto kilka głównych przyczyn wysokiego współczynnika odrzuceń:

 • Projekt i użyteczność strony - nieintuicyjny lub nieatrakcyjny projekt strony może powodować szybkie opuszczenie witryny przez użytkowników. Jeśli strona jest trudna do nawigacji, nieprzyjemna wizualnie lub zawartość nie jest angażująca, użytkownicy mogą szybko zrezygnować z dalszego przeglądania.
 • Nieodpowiednie targetowanie i reklama - jeśli oczekiwania użytkowników co do witryny nie są spełnione, np. ze względu na niewłaściwe targetowanie reklam lub niewłaściwie dobrane słowa kluczowe, mogą szybko opuścić stronę.
 • Zawartość niedostosowana do oczekiwań - jeśli treści na stronie nie odpowiadają oczekiwaniom użytkowników, np. przekaz jest mylący lub nieadekwatny, mogą szybko zrezygnować z dalszego przeglądania.


Strategie poprawy współczynnika odrzuceń

Poprawa współczynnika odrzuceń wymaga zastosowania różnych strategii mających na celu zwiększenie zaangażowania użytkowników na stronie. Do skutecznych strategii zaliczamy:

 • Poprawa użyteczności strony - skoncentruj się na zapewnieniu intuicyjnej nawigacji, atrakcyjnym projekcie i przyjaznym dla użytkownika doświadczeniu. Upewnij się, że strona jest łatwa do przeglądania i szybko się wczytuje.
 • Dostosowanie treści do oczekiwań - zapewnij, że treści na stronie są odpowiednio dopasowane do oczekiwań użytkowników. Dostarczaj wartościowe informacje, angażujące treści i odpowiednio sprofilowane przekazy, które przyciągną uwagę odwiedzających.
 • Testowanie i optymalizacja - przeprowadzaj regularne testy A/B, aby zidentyfikować elementy witryny, które mają największy wpływ na współczynnik odrzuceń. Testuj różne warianty projektu, treści i wezwań do działania, a następnie optymalizuj witrynę na podstawie wyników.
 • Personalizacja i targetowanie - dostosuj treści i oferty na stronie do preferencji i potrzeb odwiedzających. Wykorzystaj narzędzia personalizacji i segmentacji, aby dostarczać spersonalizowane treści, które zwiększą zaangażowanie użytkowników.


Wpływ współczynnika odrzuceń na działania marketingowe

Wysoki współczynnik odrzuceń może negatywnie wpływać na działania marketingowe w wielu aspektach. Po pierwsze, wysokie spadki sygnalizują, że użytkownicy nie są zainteresowani lub niezadowoleni z prezentowanych treści lub doświadczenia na stronie. To może prowadzić do utraty potencjalnych klientów i zmniejszenia konwersji. Ponadto, wysoki współczynnik odrzuceń może wpływać na reputację strony internetowej, sugerując niską jakość lub brak odpowiedniej wartości dla odwiedzających.W kontekście pozycjonowania w wyszukiwarkach, wysoki współczynnik odrzuceń może mieć negatywny wpływ na ranking strony. Wyszukiwarki, takie jak Google, biorą pod uwagę współczynnik odrzuceń jako jeden z czynników oceny jakości witryny. Jeśli użytkownicy często opuszczają stronę po krótkim czasie, wyszukiwarki mogą uznać to za sygnał, że strona nie spełnia oczekiwań użytkowników lub nie dostarcza wartościowej treści. W rezultacie strona może spaść w wynikach wyszukiwania, co prowadzi do mniejszej widoczności i ograniczonego ruchu organicznego.

Wpływ wysokiego współczynnika odrzuceń na działania marketingowe jest zatem istotny, zarówno pod względem utraty potencjalnych klientów, jak i zmniejszenia widoczności w wyszukiwarkach. Dlatego ważne jest monitorowanie i analiza współczynnika odrzuceń oraz podejmowanie działań mających na celu jego redukcję, takich jak optymalizacja strony, dostosowanie treści do oczekiwań użytkowników i doskonalenie interfejsu użytkownika.


Monitorowanie i interpretacja współczynnika odrzuceń

Mierzenie i monitorowanie współczynnika odrzuceń jest istotne w celu zrozumienia zachowania użytkowników na stronie i identyfikacji obszarów wymagających optymalizacji. Istnieje wiele narzędzi i metod, które umożliwiają śledzenie i analizowanie współczynnika odrzuceń.

 • Narzędzia analityczne internetowe - popularne narzędzia takie jak Google Analytics, Adobe Analytics czy Matomo oferują funkcje monitorowania współczynnika odrzuceń. Pozwalają one śledzić liczbę odwiedzających stronę, czas spędzony na stronie oraz współczynnik odrzuceń dla poszczególnych stron, kategorii lub segmentów użytkowników.
 • Heatmapy i nagrywanie sesji - narzędzia takie jak Crazy Egg, Hotjar czy FullStory pozwalają na analizę zachowań użytkowników na stronie za pomocą heatmap, które pokazują, gdzie użytkownicy najczęściej klikają, przewijają stronę lub opuszczają stronę. Nagrywanie sesji umożliwia odtworzenie działań użytkowników na stronie, co pozwala zidentyfikować potencjalne problemy i przyczyny odrzutów.
 • Badania i ankiety - przeprowadzanie badań i ankiet wśród użytkowników może dostarczyć cennych informacji na temat ich doświadczeń na stronie. Pytania dotyczące łatwości nawigacji, zadowolenia z treści i ogólnej użyteczności mogą pomóc w identyfikacji czynników wpływających na wysoki współczynnik odrzuceń.

Kluczowe wskaźniki wydajności (KPI) związane z odrzutami obejmują:

 • Współczynnik odrzuceń (Bounce Rate) - to procent użytkowników, którzy opuścili stronę po obejrzeniu tylko jednej strony w stosunku do ogólnej liczby odwiedzających. Wyższy współczynnik odrzuceń wskazuje na potencjalne problemy z treścią, nawigacją lub ogólnym doświadczeniem użytkownika.
 • Czas spędzony na stronie (Time on Page) - pokazuje średni czas, jaki użytkownicy spędzają na poszczególnych stronach. Krótki czas spędzony na stronie może wskazywać na brak zainteresowania użytkowników lub nieodpowiednią jakość treści.
 • Ścieżki użytkowników - analiza ścieżek użytkowników pozwala zidentyfikować najczęściej odwiedzane strony, strony wyjścia oraz ścieżki, które prowadzą do odrzutów. Pozwala to zrozumieć, gdzie użytkownicy tracą zainteresowanie lub napotykają trudności.


Podsumowanie

Współczynnik odrzuceń jest ważnym wskaźnikiem analizującym interakcję użytkowników z witryną internetową. Wysoki współczynnik odrzuceń może wskazywać na problemy z użytecznością, nieodpowiednią zawartość lub nieodpowiednie targetowanie reklam. Poprawa współczynnika odrzuceń wymaga skoncentrowania się na poprawie użyteczności strony, dostosowaniu treści do oczekiwań użytkowników oraz regularnym testowaniu i optymalizacji. Niski współczynnik odrzuceń przyczynia się do lepszych wyników działań marketingowych. Monitorowanie i analiza współczynnika odrzuceń za pomocą narzędzi analitycznych umożliwia śledzenie postępów i podejmowanie skutecznych działań poprawiających interakcję użytkowników z witryną.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest współczynnik odrzuceń?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ