Co to jest wyszukiwanie głosowe?

wyszukiwanie glosowe

W ostatnich latach obserwujemy dynamiczny rozwój technologii, który wpływa na nasze codzienne życie. Jednym z takich przełomowych rozwiązań jest wyszukiwanie głosowe. Czym dokładnie jest to pojęcie i jakie korzyści niesie ze sobą dla użytkowników i marketerów? Warto przyjrzeć się zasadom jego funkcjonowania, korzyściom, jakie niesie dla użytkowników i strategii marketingowej, a także wyzwaniom, które stawia przed marketerami.


Definicja wyszukiwania głosowego

Wyszukiwanie głosowe to technologia, która umożliwia użytkownikom wyszukiwanie informacji w internecie za pomocą mówionych poleceń głosowych zamiast tradycyjnego wpisywania zapytań tekstowych. Dzięki postępowi w dziedzinie rozpoznawania mowy i sztucznej inteligencji, asystenci głosowi, tacy jak Siri, Google Assistant, Amazon Alexa czy Cortana, są w stanie rozpoznawać mowę użytkowników i dostarczać im odpowiedzi na pytania czy wykonywać określone polecenia.


Jak działa wyszukiwanie głosowe?

Wyszukiwanie głosowe opiera się na zaawansowanych algorytmach i technologiach przetwarzania języka naturalnego. Proces działania wyszukiwania głosowego można podzielić na kilka kroków:

 1. Rozpoznanie mowy: Asystent głosowy odbiera i analizuje mowę użytkownika, przetwarzając ją na tekst.
 2. Interpretacja zapytania: Tekstowe zapytanie jest analizowane pod kątem znaczenia i intencji użytkownika, aby zrozumieć, czego dokładnie szuka.
 3. Wyszukiwanie odpowiedzi: Na podstawie zrozumienia zapytania, asystent głosowy przeprowadza wyszukiwanie w bazie danych, dostarczając odpowiedzi na pytanie lub wykonywując żądane polecenie.
 4. Prezentacja wyników: Asystent głosowy prezentuje użytkownikowi odpowiedź na pytanie w formie mówionej lub wizualnej na ekranie urządzenia.


Korzyści wyszukiwania głosowego

Wyszukiwanie głosowe niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla użytkowników, jak i dla marketerów. Oto niektóre z głównych korzyści:

 • Wygoda i szybkość - wyszukiwanie głosowe eliminuje konieczność pisania zapytań tekstowych, co przyspiesza proces wyszukiwania i jest wygodne dla użytkowników.
 • Bardziej naturalna interakcja - dzięki możliwości komunikacji w sposób bardziej naturalny - poprzez mowę, a nie pisanie, użytkownicy mogą mieć bardziej intuicyjne doświadczenie podczas korzystania z wyszukiwarki.
 • Personalizacja - asystenci głosowi są w stanie dostarczać spersonalizowane odpowiedzi, uwzględniając preferencje i historię użytkownika.
 • Wielozadaniowość - wyszukiwanie głosowe umożliwia użytkownikom wykonywanie różnych zadań jednocześnie, na przykład wyszukiwanie informacji podczas prowadzenia innej czynności.


Popularne asystenty głosowe

Na rynku istnieje wiele popularnych asystentów głosowych, które umożliwiają wyszukiwanie głosowe.

 • Siri - opracowany przez Apple, Siri jest asystentem głosowym dostępnym na urządzeniach iPhone, iPad i Mac.
 • Google Assistant - to asystent głosowy firmy Google, który jest dostępny na urządzeniach z systemem Android oraz na smartfonach i smart-głośnikach Google Home.
 • Amazon Alexa - jest asystentem głosowym używanym w urządzeniach firmy Amazon, takich jak inteligentne głośniki Echo.
 • Cortana - to asystent głosowy opracowany przez firmę Microsoft, który jest dostępny na urządzeniach z systemem Windows 10.


Wpływ na strategię marketingową

Wyszukiwanie głosowe ma znaczący wpływ na strategię marketingową. Oto niektóre aspekty, które warto wziąć pod uwagę:

 • Optymalizacja treści - wyszukiwanie głosowe zmienia sposób, w jaki użytkownicy formułują zapytania, skłaniając marketerów do dostosowania treści na stronach internetowych i blogach do dłuższych i bardziej konwersacyjnych fraz.
 • Lokalna optymalizacja - wyszukiwanie głosowe często wiąże się z zapytaniami o lokalne usługi i miejsca, dlatego ważne jest, aby przedsiębiorstwa optymalizowały swoje strony pod kątem fraz związanych z lokalizacją.
 • Zwiększenie widoczności w wynikach wyszukiwania - dostosowanie strategii SEO do wyszukiwania głosowego może pomóc w zwiększeniu widoczności witryny w wynikach wyszukiwania i dotarciu do większej liczby użytkowników.


Wyzwania dla marketerów

Wprowadzenie wyszukiwania głosowego niesie ze sobą również wyzwania dla marketerów. Oto niektóre z nich:

 • Konkurencja - wraz z rosnącą popularnością wyszukiwania głosowego, konkurencja w pozycjonowaniu się w wynikach wyszukiwania głosowego staje się coraz większa.
 • Długi ogon zapytań - wyszukiwanie głosowe często wykorzystuje dłuższe i bardziej konwersacyjne zapytania, co wymaga optymalizacji treści na stronach internetowych pod kątem tych fraz.
 • Brak widoczności wyników - asystenci głosowi często prezentują tylko jedną odpowiedź na zadane pytanie, co może ograniczać widoczność innych witryn w wynikach wyszukiwania.


Praktyczne wskazówki dla wykorzystania wyszukiwania głosowego

Dla marketerów, którzy chcą wykorzystać potencjał wyszukiwania głosowego, oto kilka praktycznych wskazówek:

 • Badanie i analiza - zrozumienie preferencji i zachowań użytkowników korzystających z wyszukiwania głosowego jest kluczowe. Badania i analiza danych mogą pomóc w identyfikacji fraz i tematów najczęściej wyszukiwanych przez użytkowników.
 • Dostosowanie treści - dostosowanie treści na stronach internetowych do dłuższych i bardziej konwersacyjnych fraz może pomóc w lepszym dopasowaniu się do zapytań użytkowników korzystających z wyszukiwania głosowego.
 • Optymalizacja lokalna - przedsiębiorstwa powinny optymalizować swoje strony pod kątem lokalnych zapytań, aby przyciągnąć użytkowników szukających lokalnych usług.
 • Ulepszanie doświadczenia użytkownika - dbałość o intuicyjność i łatwość korzystania z witryny może pomóc w zapewnieniu pozytywnego doświadczenia użytkownikom korzystającym z wyszukiwania głosowego.


Podsumowując

Wyszukiwanie głosowe to technologia, która zmienia sposób, w jaki użytkownicy komunikują się z wyszukiwarkami. Dostarcza ona wygodę i szybkość, bardziej naturalną interakcję oraz personalizację. Dla marketerów stanowi nowe wyzwanie, ale także szansę na dotarcie do większej liczby użytkowników i zwiększenie widoczności w wynikach wyszukiwania. Wykorzystanie wyszukiwania głosowego w strategii marketingowej wymaga odpowiedniego dostosowania treści i optymalizacji. Przedsiębiorstwa powinny śledzić rozwój tej technologii i dostosować swoje działania marketingowe do nowych trendów, aby pozostać konkurencyjnymi w erze wyszukiwania głosowego.

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest wyszukiwanie głosowe?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ