Co to jest YouTube?

YouTube


Wideo stało się jednym z najbardziej popularnych i wpływowych mediów. Wśród licznych platform wideo, które przyczyniły się do tej rewolucji, YouTube wyróżnia się jako jedna z największych i najbardziej wpływowych platform na świecie. Od momentu swojego powstania, YouTube zmienił sposób, w jaki konsumujemy treści wideo, umożliwiając twórcom, influencerom i firmom docieranie do szerokiej publiczności i budowanie społeczności wokół ich treści. Przez lata YouTube stał się miejscem odkrywania nowych talentów, świata rozrywki, edukacji, a także niezastąpionym narzędziem w zakresie marketingu wideo.


Definicja YouTube

YouTube jest jedną z największych platform wideo na świecie, umożliwiającą przesyłanie, udostępnianie i oglądanie treści wideo przez miliony użytkowników. Można go opisać jako serwis internetowy, na którym ludzie tworzą i udostępniają filmy w różnych kategoriach, takich jak:

 • rozrywka,
 • edukacja,
 • muzyka,
 • sport
 • lifestyle.

Popularność YouTube niezmiennie rośnie, przyciągając zarówno indywidualnych twórców, jak i firmy, które chcą dotrzeć do szerokiego audytorium. Dzięki dostępności na wielu urządzeniach i intuicyjnej interfejsowi, YouTube stał się synonimem konsumowania treści wideo w internecie, a także platformą, na której powstają gwiazdy internetu i viralowe fenomeny.


Historia YouTube

Historia YouTube sięga roku 2005, kiedy to trzech byłych pracowników PayPal - Chad Hurley, Steve Chen i Jawed Karim - postanowili stworzyć platformę, która umożliwiłaby łatwe udostępnianie i oglądanie filmów wideo online. Początkowo pomysłodawcy skupiali się na trudnościach związanych z udostępnianiem filmów w sieci, zwłaszcza ze względu na długie czasy ładowania i problemy z przechowywaniem plików wideo. YouTube został założony w lutym 2005 roku, a jego nazwa pochodzi od wyrażenia "tube" (rura), które w popularnym mówieniu odnosiło się do telewizora.

Jeszcze w tym samym roku, platforma zdobyła popularność dzięki prostocie i wygodzie korzystania. Wkrótce YouTube zaczął przyciągać uwagę inwestorów i w 2006 roku został zakupiony przez Google za kwotę 1,65 miliarda dolarów. To przejęcie pozwoliło na dalszy rozwój platformy oraz zapewnienie jej stabilności i skalowalności. W kolejnych latach YouTube stał się głównym miejscem dla twórców wideo, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, którzy chcieli podzielić się swoimi treściami z globalną publicznością.

W 2007 roku YouTube wprowadził program partnerski, który umożliwiał twórcom zarabianie na swoich filmach poprzez reklamy. To otworzyło drzwi do profesjonalizacji zawartości na platformie i przyciągnęło jeszcze więcej kreatywnych osób. W kolejnych latach YouTube wprowadzał innowacje, takie jak możliwość transmisji na żywo, wideo w jakości HD, interaktywne elementy, a także rozwój mobilnej aplikacji, co jeszcze bardziej zwiększyło popularność i dostępność platformy.


Funkcje YouTube


Przesyłanie i udostępnianie wideo

YouTube umożliwia użytkownikom przesyłanie swoich własnych filmów na swoje kanały wideo. Użytkownicy mogą udostępniać filmy publicznie lub ograniczyć dostęp tylko dla wybranych osób. YouTube udostępnia również narzędzia do edycji wideo, które umożliwiają dodawanie efektów specjalnych, muzyki, podpisów i innych modyfikacji.


Oglądanie i subskrybowanie

Użytkownicy YouTube mogą przeglądać miliony filmów dostępnych na platformie. Mogą wyszukiwać filmy według tytułów, kategorii, tagów lub nazw użytkowników. Dostępna jest opcja subskrybowania kanałów ulubionych twórców i otrzymywania powiadomienia o nowych filmach. YouTube również oferuje funkcję rekomendacji, która sugeruje filmy na podstawie preferencji użytkownika.


Interakcja społecznościowa

YouTube to platforma społecznościowa, która umożliwia użytkownikom komentowanie filmów, udostępnianie ich, polubienie i niepolubienie, oraz udział w dyskusjach. To umożliwia twórcom filmów interakcję z widzami i budowanie społeczności wokół swoich treści.


YouTube w marketingu

YouTube ma ogromne znaczenie w dziedzinie marketingu. Oto kilka aspektów, na które wpływa YouTube:

 • Budowanie marki i świadomości - poprzez tworzenie wysokiej jakości treści wideo, które są ciekawe i wartościowe dla swojej grupy docelowej, firmy mogą dotrzeć do większej liczby potencjalnych klientów i zbudować pozytywny wizerunek marki.
 • Generowanie ruchu na stronie internetowej - firmy mogą umieszczać linki do swojej strony w opisach filmów, co zachęca widzów do odwiedzenia ich witryny. Dodatkowo, YouTube jest często uwzględniany w wynikach wyszukiwania Google, co pozwala na lepszą widoczność firmy w sieci.
 • Reklamy wideo - YouTube oferuje różne formaty reklam wideo, takie jak reklamy przed filmem (pre-roll), reklamy w trakcie filmu (mid-roll) lub reklamy obok filmu (side-bar). Firmy mogą wykorzystać te reklamy do promocji swoich produktów lub usług i dotarcia do szerokiej grupy odbiorców.
 • Współpraca z influencerami - współpraca z popularnymi influencerami na YouTube może przynieść wielkie korzyści dla firm. Influencerzy mają lojalną grupę widzów i zaufanie swoich fanów. Współpraca z influencerem może zwiększyć zasięg firmy i budować zaangażowanie użytkowników.


Skuteczny film na YouTube

Tworzenie skutecznego filmu na YouTube wymaga uwzględnienia kilku kluczowych czynników.

 • Wysoka jakość produkcji - film na YouTube powinien być wysokiej jakości i estetycznie wykonany. Dobrze oświetlony, wyraźny dźwięk i starannie zaplanowany montaż przyczyniają się do profesjonalnego wyglądu filmu.
 • Ciekawa treść i wartość dodana - materiał powinien być ciekawy, interesujący i przekazywać wartościową treść dla widza. Dobrze jest przedstawić jasny przekaz, rozwiązać problem lub dostarczyć przydatne informacje.
 • Optymalny czas trwania - dobrze zaplanowany film powinien mieć optymalny czas trwania, dostosowany do tematu i oczekiwań widzów. Trzymajmy się zasadności treści i unikajmy nadmiernego rozciągania materiału.
 • Call to Action - ważne jest, aby w filmie zawrzeć jasne wezwanie do działania (Call to Action). Może to być zachęta do subskrybowania kanału, polubienia filmu, komentowania lub odwiedzenia strony internetowej.


Podsumowanie

YouTube jest niezwykle ważną platformą wideo online, która umożliwia użytkownikom przesyłanie, oglądanie i udostępnianie różnego rodzaju treści wideo. Jest to nie tylko miejsce rozrywki, ale również potężne narzędzie marketingowe. YouTube oferuje wiele funkcji, które pozwalają budować markę, generować ruch na stronie, reklamować produkty i współpracować z influencerami. Skuteczny film na YouTube wymaga wysokiej jakości produkcji, ciekawej treści, optymalnego czasu trwania i call to action, który angażuje widzów.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest YouTube?

Średnia ocen użytkowników2.00 na podstawie 1 głosów

UDOSTĘPNIJ