Jak napisać skuteczny tekst na stronę główną? 13 sprawdzonych wskazówek

Jak napisac skuteczny tekst na strone glowna
Spis treści

• Jak przygotować się do pisania treści na stronę główną?

• Skuteczne wskazówki dotyczące pisania tekstu sprzedażowego

• Co robić po napisaniu tekstu na stronę główną?

• Podsumowanie

Dobry tekst na stronie głównej to klucz do przyciągnięcia uwagi klientów i zwiększenia konwersji. Tekst sprzedażowy powinien być napisany w sposób, który przekonuje klientów do wyboru Twojej firmy. Zobacz kilka zasad, które pomogą Ci w napisaniu skutecznego tekstu sprzedażowego na stronę główną, oraz dowiedz się, jak dostosować tekst do grupy docelowej i skutecznie wykorzystać content marketing do rozwoju swojej firmy.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Jak przygotować się do pisania treści na stronę główną?

Strona główna jest pierwszym, co widzi użytkownik po przejściu na Twoją witrynę, więc powinna przede wszystkim odpowiadać na potrzeby i oczekiwania odbiorców oraz pasować do intencji wyszukiwania Twoich potencjalnych klientów. Aby uzupełnić swoją stronę główną o dobry i wartościowy content, trzeba najpierw wykonać kilka kroków:


1. Poznaj swoją grupę docelową

Aby napisać skuteczny tekst na stronę główną, najpierw musisz dowiedzieć się, jakie potrzeby i oczekiwania mają Twoi odbiorcy. Od tego zależna jest cała struktura, którą zaplanujesz. Jeśli będziesz wiedzieć, co jest ważne dla Twoich klientów, możesz ustalić odpowiednią hierarchię, np. na samej górze strony umieścić informację o promocji, następnie przedstawić najbardziej polecane produkty, poniżej opisać rodzaje dostawy i płatności, a na sam koniec dodać informacje o firmie. W zależności od charakteru Twojej firmy i upodobań Twojej grupy docelowej ta struktura będzie wyglądała inaczej. Kluczem do tego, by ta strategia była skuteczna, jest wykonanie dokładnej analizy zachowań klientów na Twojej stronie. Warto użyć do tego profesjonalnych narzędzi, takich jak Google Analytics 4, dzięki któremu możesz poznać wiek, płeć czy nawet zainteresowania swoich odbiorców.

Dane o zainteresowaniach użytkowników w Google Analytics


2. Określ swój cel

Najważniejszą kwestią przed rozpoczęciem pisania skutecznego tekstu na stronę główną jest zrozumienie jego celu. Ustalenie celu w content marketingu jest niezwykle ważne, ponieważ pomaga w stworzeniu treści, która będzie skutecznie generowała konwersje, a równocześnie zadowoli użytkowników.

Aby precyzyjnie określić cel Twojego tekstu sprzedażowego, odpowiedz sobie na następujące pytania:

 • Czy witryna ma na celu sprzedaż produktu, czy usługi?
 • Czy koncentruję się na budowaniu ruchu z zamiarem zwiększenia przychodów, czy zbudowania zaangażowanej społeczności?
 • Czy mam na celu bezpośrednie pozyskiwanie nowych klientów, czy generowanie leadów?
 • Czy głównym celem jest przyciągnięcie subskrybentów, czy zbudowanie społeczności, a może świadomości i wizerunku marki wśród docelowych odbiorców


3. Przeanalizuj konkurencję

Aby pisać skuteczne teksty sprzedażowe na stronę główną, ważne jest, aby zbadać witryny internetowe konkurencji. Pozwoli to na wychwycenie trendów w branży oraz podjęcie strategicznych decyzji. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoi odwiedzający również sprawdzą Twoją konkurencję, dlatego musisz zdecydować, czy chcesz oferować podobne treści, czy też pójść o krok dalej i zaoferować coś unikalnego. Przeprowadzanie analizy konkurencji może okazać się doskonałym narzędziem do szukania inspiracji i wyprzedzania rywali. Najprostszym sposobem jest wyszukanie głównego produktu, usługi lub tematu w Google, zidentyfikowanie witryn, które zajmują wysokie pozycje w rankingu i przeanalizowanie ich działań. Możesz do tego użyć narzędzi, takich jak Senuto czy Ahrefs oraz wyszukiwarki Google

Przedstawienie różnic między konkurencyjnymi firmami w narzędziu Senuto.

Dowiedz się więcej o analizie konkurencji:


Skuteczne wskazówki dotyczące pisania tekstu sprzedażowego

Istnieje wiele wskazówek, które mogą przyczynić się do sukcesu i rozwoju Twojej firmy. Poniżej przedstawiamy praktyczne porady, które pomogą Ci w tworzeniu tekstów na stronę główną, które skutecznie zaangażują odbiorców i zachęcą ich do zostania Twoimi klientami.


1. Stwórz nagłówek strony głównej, który przyciągnie uwagę

Pierwsze co użytkownik widzi na Twojej stronie głównej, to nagłówki, więc postaraj się, aby były one jak najbardziej chwytliwe i zachęcające do działania. Oprócz użycia w nich CTA ważnie jest również, by nagłówki były precyzyjne i konkretne. Twój potencjalny klient, wchodząc na stronę, ma w tym określony cel, więc informacje na stronie głównej powinny zapewnić mu odpowiedź na pytania czy wątpliwości i dostarczać najważniejszych informacji. Jeśli prosto i konkretnie sformułujesz nagłówek, przyspieszy to decyzję zakupową klienta lub wykonanie konwersji.


2. Umieść istotne informacje na górze strony

Umieszczanie najważniejszych informacji na górze strony głównej jest niezwykle istotne, ponieważ pozwala na przyciągnięcie uwagi odwiedzających i zmotywowanie ich do dalszego przeglądania witryny. Z reguły użytkownicy spędzają tylko kilka sekund na stronie internetowej, zanim zdecydują się na opuszczenie jej lub przejście do innej podstrony.

Ważne informacje, które powinny znajdować się na górze strony głównej, to między innymi:

 • nazwa firmy lub witryny,
 • oferta lub produkty, które oferuje firma,
 • informacje o promocjach i rabatach,
 • dane kontaktowe oraz inne informacje, które mają kluczowe znaczenie dla użytkowników.

Na górze strony warto również umieścić atuty, które pozwolą na wyróżnienie witryny spośród konkurencji, oraz informacje o korzyściach, jaką oferuje firma.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


3. Skup się na korzyściach, jakie oferuje Twoja firma

Przy tworzeniu treści na stronę główną należy pamiętać, że tekst piszemy nie dla siebie, a dla naszych odbiorców. I to właśnie do nich powinniśmy się zwracać. Strona główna nie powinna opierać się tylko na zdobytych certyfikatach i osiągnięciach firmy. Oczywiście informacje o Twoich kompetencjach i doświadczeniu są ważne, jednak istotne jest zachowanie odpowiednich proporcji.

Klient wchodzący na stronę główną chce poznać konkretną korzyści Twojej oferty. Teksty na stronę internetową muszą oferować mu jakąś wartość dodaną. Informacja, że masz wieloletnie doświadczenie na rynku, jest istotna, jednak musi iść za tym coś więcej. Zamiast pisać „Mamy wieloletnie doświadczenie na rynku”, możesz napisać na przykład: „Dzięki 10-letniemu doświadczeniu na rynku, jesteśmy w stanie zagwarantować realizację dużej liczby zamówień w krótkim czasie”. Wartością dodaną dla klienta jest w tym przypadku szybkie wykonanie usługi lub szybka dostawa zamówionego towaru. Odbiorca otrzymuje przy okazji informację, że nasza firma istnieje na rynku od 10 lat.


4. Użyj jasnego i przystępnego języka w treściach na home page

Używanie prostego i jasnego języka w tekście sprzedażowym jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala na skuteczne przekazanie informacji grupie docelowej i ułatwia im zrozumienie oferty. Zbyt skomplikowany i trudny do zrozumienia język może zniechęcić odbiorców i sprawić, że zrezygnują z dalszego czytania, a Ty tym samym stracisz szansę na sprzedaż. Należy pamiętać, że nie wszyscy klienci posiadają taką samą wiedzę i doświadczenie, dlatego ważne jest, by unikać skomplikowanych i branżowych pojęć, by zapewnić, że treść jest zrozumiała dla każdego.

Pisząc tekst sprzedażowy na stronę główną, pamiętaj o:

 • używaniu krótkich zdań,
 • ograniczeniu przysłówków i przymiotników, aby zdania były zwięzłe,
 • unikaniu specjalistycznych i branżowych zwrotów, które mogą być niezrozumiałe dla Twoich odbiorców,
 • podawaniu przykładów, aby użytkownicy mogli lepiej zwizualizować sobie przyswajane informacje.


5. Użyj chwytliwego CTA

Celem tekstu na Twojej stronie głównej jest zachęcenie użytkowników do określonego działania. Być może chcesz, aby odwiedzający złożyli zamówienie, zapisali się do Twojego newslettera czy też skontaktowali się z firmą telefonicznie lub wypełnili formularz kontaktowy. W zależności od Twojego celu należy użyć odpowiedniego CTA, które konkretnie określi działanie, które użytkownik ma wykonać. Wezwanie do działania może znaleźć się w nagłówku, w samej treści oraz jako osobny przycisk na stronie. Używając słów takich jak „Dołącz”, „Zarejestruj się”, „Zadzwoń”, „Subskrybuj”, „Obejrzyj” i „Dowiedz się więcej”, możesz skutecznie zachęcić swojego potencjalnego klienta do działania. Zobacz, jak tworzyć CTA, które zwiększy konwersję.

Aby CTA było chwytliwe i skuteczne, powinno:

 • być jasne i jednoznaczne, aby odbiorcy wiedzieli, co mają zrobić,
 • precyzyjnie określać, co odbiorcy zyskają, gdy klikną przycisk lub wykonają określoną akcję,
 • odwoływać się bezpośrednio do potrzeb i oczekiwań odbiorców,
 • być krótkie i zwięzłe, aby łatwo zapadło w pamięć odbiorców,
 • być wyróżnione kolorystycznie lub za pomocą boldowania, aby łatwo je było zauważyć na stronie,
 • znajdować się w miejscu łatwym do zauważenia, na przykład na górze strony lub w centralnej części.


6. Zbuduj więź z czytelnikiem poprzez treści na stronie głównej

Tekst na stronie głównej to nie tylko opis firmy i oferowanych produktów czy usług, ale przede wszystkim sposób na nawiązanie więzi z odbiorcami. Właśnie dlatego warto zadbać o to, aby teksty były pisane w sposób przyjazny i dostępny dla użytkowników, a jednym z prostych sposobów na to jest zwracanie się do użytkownika na Ty.

Zwracanie się bezpośrednio do odbiorcy to jeden ze sposobów, który pomaga w budowaniu bliskiej relacji z użytkownikami. Dzięki temu tekst staje się bardziej personalny i pozwala na łatwiejsze nawiązanie kontaktu z odbiorcami. Dodatkowo warto pamiętać, że tekst na stronie głównej powinien odpowiadać na potrzeby użytkowników i przedstawiać ofertę w sposób przystępny, bez zbędnej fachowej terminologii, której potencjalni klienci mogą nie zrozumieć.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


7. Zadbaj o przejrzystość tekstu

Bardzo istotną cechą skutecznego tekstu na stronie głównej (i każdej innej) jest jego przejrzystość, a dokładniej struktura. Formatowanie tekstu, takie jak: podział na akapity, zastosowanie nagłówków, list czy wypunktowania pozwala na wyróżnienie najważniejszych informacji i umożliwia użytkownikom bardziej płynne i przyjemne zapoznanie się z ofertą firmy. Przejrzystość tekstu na stronie głównej jest kluczowa dla pozytywnego doświadczenia użytkowników (UX), co sprawia, że są bardziej zaangażowani i skłonni do wykonania konwersji.


8. Dodaj elementy wizualne

Treści wizualne to niezwykle istotny element strony głównej, który przyciąga uwagę odbiorców i sprawia, że jest ona bardziej przystępna i atrakcyjna. Dlatego warto zadbać o to, aby znalazły się tam odpowiednie grafiki, zdjęcia, filmy lub infografiki, które ułatwią użytkownikom przyswojenie informacji i pozytywnie wpłyną na ich wrażenia związane z przeglądaniem strony. Treści wizualne stanowią ważne narzędzie w budowaniu wizerunku firmy oraz prezentacji oferowanych produktów lub usług. Mogą one pomóc w przyciągnięciu uwagi potencjalnych klientów i wyróżnić firmę na tle konkurencji.

Odbiorcy pamiętają tylko 20% tego, co czytają, ale 80% tego, co widzą i robią (https://neomam.com/interactive/13reasons). Jednym z najczęściej stosowanych rodzajów treści wizualnych na stronie głównej są zdjęcia. Powinny one być dobrze dobrane i odzwierciedlać charakter oferowanych produktów lub usług. Dodatkowo warto zadbać o ich jakość, rozmiar oraz proporcje, aby strona wyglądała estetycznie i schludnie. Infografiki i filmy to także skuteczne narzędzia, które pozwalają na przekazanie dużej ilości informacji w łatwy do przyswojenia sposób. Dzięki nim użytkownicy szybciej zapamiętają przekazywaną wiedzę oraz zyskają lepsze wyobrażenie na temat oferowanych produktów lub usług. Zobacz, jak wykorzystać treści wizualne w swojej strategii marketingowej.

Przykład infografiki, która może znaleźć się na stronie głównej.


Co robić po napisaniu tekstu na stronę główną?

Napisanie tekstu na stronę główną to nie koniec Twojej pracy, należy jeszcze zadbać o to, by treść była ciągle aktualna i odpowiednio przygotowana pod kątem pozycjonowania w wyszukiwarce.


1. Optymalizuj treść pod kątem wyszukiwarek oraz SEO

Twoim celem jest stworzenie treści na stronę główną, która będzie wartościowa dla klientów i pomoże im w podejmowaniu decyzji. Oprócz tego ważne jest również pozycjonowanie strony internetowej, więc musisz pamiętać o kilku podstawach SEO:

 • Dołącz słowa kluczowe do nagłówków i podtytułów, natomiast postaraj się, aby zrobić to w jak najbardziej naturalny sposób. Pamiętaj także o frazach w głównej treści.
 • Zadbaj o atrakcyjność title i description.
 • Spraw, aby Twoje adresy URL były czytelne. Pomóż czytelnikom i robotom Google zrozumieć, co znajduje się na stronie.
 • Dodaj odpowiednie i pomocne linki wewnętrzne. W ten sposób zachęcisz odwiedzających do dłuższego pozostania na stronie, a także zwiększysz swoją ocenę w Google.
 • Zoptymalizuj zawartość wizualną. Zmień rozmiar obrazów, aby przyspieszyć ładowanie witryny, i dodaj opis alternatywny dla wyszukiwarek.

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


2. Aktualizuj treści i monitoruj wyniki

Jedną z pierwszych rzeczy, które użytkownicy robią po usłyszeniu o firmie, jest sprawdzenie jej strony internetowej. Twoja witryna to Twoja wizytówka, więc zadbaj o dobre pierwsze wrażenie i skuteczny tekst sprzedażowy:

 • Odświeżaj zawartość regularnie. Dodawaj nowe istotne informacje, takie jak nowe statystyki i trendy lub szczegóły dotyczące produktu.
 • Zaktualizuj swoje przestarzałe banery lub wezwania do działania. Zastąp je odpowiednimi ofertami, aby reaktywować lejek content marketingowy i poprawić współczynniki konwersji.
 • Upewnij się, że tekst na stronie głównej jest skuteczny i działa dobrze na użytkowników. Jeśli widzisz, że coś nie jest efektywne, spróbuj zmienić format tekstu lub uzupełnić go o ciekawe przykłady.
 • Zoptymalizuj linkowanie wewnętrzne. Dodaj linki kierujące do nowych artykułów w blogach z pokrewnymi tematami.


Jak napisać skuteczny tekst na stronę główną? 13 sprawdzonych wskazówek. Podsumowanie

Tekst na stronie głównej jest niezwykle ważny, ponieważ jest pierwszą rzeczą , którą użytkownicy widzą po wejściu na stronę. Dzięki dostosowaniu tekstu do grupy docelowej, wykorzystaniu nagłówka, umieszczeniu istotnych informacji i opisaniu korzyści dla klientów, Twój tekst na stronie głównej stanie się bardziej skuteczny. Wykorzystanie języka korzyści i CTA może również zwiększyć zaangażowanie klientów i konwersje. Ważne jest również użycie jasnego i przystępnego języka oraz unikanie skomplikowanych terminów. Pamiętaj, że dobry tekst sprzedażowy na stronie głównej może zwiększyć sprzedaż Twojej firmy, a zastosowanie przedstawionych zasad może pomóc Ci w osiągnięciu tego celu.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak napisać skuteczny tekst na stronę główną? 13 sprawdzonych wskazówek

Średnia ocen użytkowników4.69 na podstawie 134 głosów

UDOSTĘPNIJ