Widoczni na Influencer Live Poznań 2019 - Jak optymalizować blog?

20190511 160712

Po raz pierwszy mieliśmy okazję uczestniczyć w jednej z największych konferencji w Polsce dla blogerów Influencer Live Poznań. Wydarzenie od kilku lat odbywa się w Poznaniu, do tej pory znane jako Blog Conference Poznań. Dzięki zaproszeniu naszego edukacyjnego partnera LH.pl mogliśmy przeprowadzić wykład na temat optymalizacji bloga w Google.  Na blogu LH.pl także znajdziecie relację z wydarzenia.

58113440 1291548334337650 6420877769948790784 n

 

 

Udany Influencer Live Poznań 2019

Influencer Live Poznań jak zwykle nie zawiódł - mnóstwo prelekcji, uczestników, towarzystwo najlepszych blogerów. Organizatorzy nie zawiedli pod żadnych względem. W tym roku dzięki zaproszeniu LH.pl mogliśmy stanąć na jednej ze scen ILPoznań. To było niezamowite doświadczenie, bo publiczność przyjęła nas bardzo ciepło, a frekwencja przerosła nasze wyobrażenia. Miło było usłyszeć, że nasza prelekcja była jedną z najbardziej merytorycznych, a uczestnicy wychodzą z konkretną wiedzą.

Ania Zalewska z naszej agencji razem z Anetą Rutkowską z LH.pl wygłosiły prezentację o optymalizacji bloga. Ania podzieliła się wskazówkami odnośnie treści i linków, a Aneta podpowiedziała jak zadbać o szybkość ładowania się strony. Obie są autorkami eksperckich blogów, więc jeśli chcesz przeczytać więcej na ten temat warto zajrzeć na:

  • widoczni.com/blog - tu znajdziesz artykuły o pozycjonowaniu
  • https://blog.lh.pl/ - tu znajdziesz szereg porad dotyczących Wordpressa, serwera i kwestii technicznych
20190511 152256

 

Odkryj korzyści Content Marketingu Premium Dowiedz się więcej

Jak optymalizować blogi - notatki z Influencer Live Poznań

Temat optymalizacji blogów jest szczególnie ważny dla początkujących blogerów oraz blogów, które dopiero budują swoją pozycję. Zaniedbanie wielu drobnych technicznych kwestii sprawia, że blog nie jest widoczny w Google nawet na swoją nazwę czy też imię i nazwisko autora. Od czego zacząć?

20190511 151641

 

1. Optymalizacja title i description

Podstawowym zaleceniem odnośnie title jest stosowanie frazy. Title to nic innego jak nagłówek, który wyświetla się w wynikach wyszukiwania z adresem naszej strony i jej opisem. Ma wpływ na pozycjonowanie, dlatego tak ważne jest, aby był unikalny (tworzymy title pasujące do każdej podstrony bloga, a nie jeden uniwersalny). Dodatkowo dobrą praktyką jest dodawanie w title nazwy firmy/bloga lub swoje imię i nazwisko.

Description nie wpływa na pozycjonowanie w bezpośredni sposób. Jest ważne przy motywowaniu użytkowników do odwiedzenia naszej witryny. Dlatego warto zoptymalizować description na blogu tak, aby mówiło, co konkretnie znajdziemy na stronie. Uwaga - nie koloryzujemy, nie obiecujemy więcej niż możemy dać, bo zależy nam na trafnych odwiedzinach. Google źle ocenia strony, z których użytkownicy szybko uciekają.

 

 Zobacz prezentację:

Jak zoptymalizować blog - prelekcja widoczni.com Influencer Live Poznań from Widoczni

 

2. Optymalizacja tekstów, także tych istniejących

Wartościowe treści w ocenie Google mogą oznaczać zupełnie co innego niż wartościowe treści dla nas, autorów. My staramy się zaskoczyć i zaciekawić czytelnika poprzez kreatywne wykorzystanie języka, gier słownych. W Google to się nie sprawdza. Warto przyjąć zasadę, że tytuł powinien być prosty i zbudowany wokół frazy. Zasada “jak krowie na rowie” jest więc dobrym tropem. Zamiast nazywać artykuł “Doskonała majowa przygoda”, lepiej zatytułować go np. “Gdzie na majówkę dla aktywnych?”. Taki tytuł musi być oznaczony jako h1, aby Google rozpoznało go łatwo jako nagłówek całej treści.

Poza tytułem stosujemy również śródtytuły w treści. One także powinny zawierać frazy lub ich synonimy.

No właśnie, frazy. Każdy artykuł powinniśmy wzbogacić o indywidualnie dobrane frazy. Przy czym unikamy fraz ogólnych, jednowyrazowych, a skupiamy się na frazach poradnikowych, rozbudowanych, które jasno wskazują intencje czytelnika. Np. zamiast frazy “wycieczki”, lepsze będą frazy typu “wycieczki do Lizbony na weekend”.

20190511 152300

 

3. Troska o linki od partnerów i zaprzyjaźnionych blogów

Sama treść to zdecydowanie za mało, aby mówić o pozycjonowaniu bloga. Optymalizacja bloga zakłada także inne działania, które mogą być dla Ciebie zbyt zaawansowane. Takim działaniem jest link building, czyli pozyskiwanie linków przychodzących do bloga. Nie jest jednak powiedziane, że ten obszar jest w ogóle niedostępny dla Ciebie. Możesz przecież zadbać o to, aby w przypadku artykułów gościnnych czy współpracy z markami, zawsze pojawił się klikalny link do Twojego bloga. Linki z wartościowych, dobrze wypozycjonowanych stron mogą Ci bardzo pomóc.

 

IMG 20190511 143255

 

Powtórka za rok?

Mamy nadzieję, że zobaczymy się także w przyszłym roku. Dzielenie się wiedzą z blogerami to jeden z celów #Akademii widoczni. Możecie także śledzić nasze wydarzenia w Poznaniu - cyklicznie pojawiamy się m.in. w miejskiej przestrzeni pracy wspólnej Plus Jeden.

IMG 20190511 160631

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Oceń ten artykuł:
Widoczni na Influencer Live Poznań 2019 - Jak optymalizować blog?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ