Pozycjonowanie czy Google Ads? Co wybrać i jak to zrobić?

Pozycjonowanie czy Google Ad Co wybrac i jak to zrobic

Pozycjonowanie stron oraz reklama Google Ads to najpopularniejsze i najskuteczniejsze formy marketingu i promocji firmy w internecie. Wielu właścicieli firm zastanawia się jednak, którą z nich wybrać: pozycjonowanie czy Google Ads i która sprawdzi się w ich przypadku. Sprawdźmy.


Pozycjonowanie i Google Ads - co to jest?

Pozycjonowanie i Google Ads - co to jest? Są to działania z zakresu marketingu internetowego, które pozwalają promować firmę wśród docelowych odbiorców. Jeśli zastanawiasz się, co wybrać: pozycjonowanie czy Google Ads, najpierw sprawdź definicję każdego pojęcia.

Pozycjonowanie strony to szereg działań, których celem jest uzyskanie jak najwyższej pozycji w organicznych (bezpłatnych) wynikach Google na kluczowe frazy powiązane z Twoją ofertą. Oznacza to, że kliknięcie w organiczny link w Google jest bezpłatne, ale żeby uzyskać wysoką pozycję, potrzeba dużo czasu, zaangażowania i pracy nad stroną. Sprawdź, na czym polega pozycjonowanie strony.

Reklama Google Ads to kampanie promocyjne w Google, które są płatne. Widoczność można zbudować szybko (pod warunkiem odpowiedniej optymalizacji), jednak za każde kliknięcie w link Google Ads, musisz zapłacić. W przypadku reklamy PPC możesz także promować swoją firmę w ekosystemie Google, który obejmuje nie tylko wyszukiwarkę, ale także inne strony i aplikacje, takie jak YouTube, Gmail i tysiące witryn znajdujących się w sieci partnerskiej Google.

Co wybrać: Google Ads czy pozycjonowanie? Wybór odpowiedniej formy promocji powinien zależeć od indywidualnej sytuacji każdej strony internetowej, firmy czy sklepu.

Sprawdź, co wpływa na pozycjonowanie strony.


Google Ads czy pozycjonowanie a nowa strona internetowa

Co wybrać: pozycjonowanie czy Google Ads w przypadku nowych firm? Sprawdzonym sposobem będzie połączenie obu strategii. Dlaczego to takie ważne? Pozycjonowanie działa długofalowo i w dłuższej perspektywie przyniesie więcej klientów w tym samym budżecie, ale efekty pojawiają się stopniowo. Z kolei reklama Google Ads to strategia, która pozwala szybko zbudować widoczność i ruch na stronie nawet w przypadku nowych firm. Dzięki prawidłowej optymalizacji kampanii pod kątem wyniku jakości jesteś w stanie rywalizować nawet z dużymi markami i skutecznie docierać do docelowych klientów. Łącząc pozycjonowanie i Google Ads, z jednej strony szybko zbudujesz widoczność i podstawową znajomość marki wśród użytkowników, a jednocześnie zainwestujesz w długofalową strategię, która pozwala budować stabilne wyniki sprzedażowe przez długi czas. Na początku wydasz więcej, ale wydatki te szybko się zwrócą.


Pozycjonowanie czy Google Ads. Czy jesteś w stanie poczekać na efekty?

Odpowiedź na pytanie co wybrać: Google Ads czy pozycjonowanie (SEO) zależy także od tego, czy jesteś w stanie poczekać na efekty. Jeśli potrzebujesz natychmiast zbudować widoczność, ruch i sprzedaż (np. jesteś tuż przed okresem sprzedażowym), to lepszym rozwiązaniem będzie reklama PPC w ekosystemie Google. Kampanię SEO trzeba powiem zaplanować z dużym wyprzedzeniem. Jeśli natomiast okres szczytu sprzedażowego przypada na przykład za pół roku, już teraz zainwestuj w działania SEO. Dobra agencja zajmująca się pozycjonowaniem zaplanuje adekwatne działania i dopasuje je do trendów w Twojej branży. Oznacza to, że najpierw przygotuje priorytetowe treści i latem rozpocznie pozycjonowanie sprzętu narciarskiego i odzieży zimowej. Wszystko po to, by w okresie wzmożonej sprzedaży Twoja witryna znalazła się na wysokich pozycjach na kluczowe frazy.

Zobacz, jak przygotować się do działań SEO.


Google Ads czy pozycjonowanie a branża, w której działasz

Istnieją branże, w których kampanie Google Ads mogą być mniej opłacalne ze względu na wysokie koszty kliknięcia. Są to np. takie branże, jak ubezpieczenia, finanse, bankowość, pośrednictwo nieruchomości. Musisz wyważyć koszty i potencjalne zyski i zastanowić się, czy opłaca się inwestować w Google Ads. Może okazać się, że wysokie koszty kliknięcia są rekompensowane przez wysokie dochody z pozyskania pojedynczego partnera biznesowego. Zazwyczaj jednak w branżach, w których CPC jest z góry bardzo wysokie, lepiej postawić na pozycjonowanie strony. Istnieją także branże, które są wyłączone z możliwości reklamy w systemie Google Ads. Są to np.takie sektory, jak sprzedaż produktów CBD, działalność prawnicza czy leczenie uzależnień. Wówczas jedyną opcją pozostaje dobra strategia SEO.


Pozycjonowanie czy Google Ads - synergia działań

Najlepszym rozwiązaniem jest łączenie Google Ads i pozycjonowania do reklamy strony internetowej czy sklepu. Możesz wybrać dwie strategie, które omówimy poniżej.


Równoczesne prowadzenie SEO i Google Ads

Możesz równolegle prowadzić zarówno działania SEO, jak i Google Ads. To skuteczne rozwiązanie w przypadku dużego budżetu na działania reklamowe. Pozwala zbudować widoczność w organicznych i płatnych wynikach wyszukiwania. W przypadku sklepów internetowych łączenie SEO i Google Ads sprawia, że Twoja strona może pojawić się w aż trzech różnych miejscach w wynikach Google.


Google Ads jako działanie uzupełniające

Drugą skuteczną strategią jest stałe prowadzenie działań pozycjonowania i uzupełnianie ich o reklamę Google Ads jedynie w pewnych okresach roku. Okresy te to zazwyczaj szczyt sprzedaży, a także czas, który go krótko poprzedza. W ten sposób zintensyfikujesz ruch w momencie, gdy wyjątkowo zależy Ci na dotarciu do klientów. Takie okresy trzeba dostosować indywidualnie do branży. Dla sklepów z branży ślubnej będzie to okres od maja do września, dla firm fotowoltaicznych podobnie, a dla sklepów ze sprzętem narciarskim będą to miesiące od listopada do marca.


SEO czy Google Ads - kluczowe zagadnienia

Co wybrać: SEO czy Google Ads? Zobacz kluczowe aspekty i informacje, które musisz poznać, zanim podejmiesz decyzję.


Czas oczekiwania na efekty w SEO i Google Ads

W przypadku dobrze zoptymalizowanej kampanii Google Ads efekty możesz uzyskać natychmiast, a najpóźniej po 2-3 miesiącach. Z kolei w przypadku SEO czas oczekiwania jest dłuższy - pierwsze wyniki, w postaci wzrostu widoczność, pojawią się po 3-6 miesiącach. Na sprzedaż zazwyczaj trzeba pracować dłużej - nawet około roku. Jest to jednak opłacalne. Jeśli myślisz, czy wybrać pozycjonowanie, czy Google Ads, rozważ swoje potrzeby i zastanów się, czy możesz i chcesz czekać na efekty, czy też nie.


Koszty pozycjonowania i kampanii Google Ads

Koszty to element, który znacząco różni pozycjonowanie i Google Ads. O ile w pozycjonowaniu koszt pozyskiwania pojedynczego klienta spada wraz upływającym czasem, o tyle w Google Ads może stale rosnąć. Wynika to z tego, że Google chce coraz więcej zarabiać. Istnieją także branże, w których koszt kliknięcia jest tak wysoki, że stałe prowadzenie kampanii może się nie opłacać lub nawet może być zakazane. Z Google Ads nie mogą korzystać kancelarie prawne - wówczas jedynym wyborem jest pozycjonowanie strony kancelarii.


Pozycjonowanie czy Google Ads? Ile czasu musisz prowadzić działania?

By generować ruch na stronie, musisz stale prowadzić działania Google Ads. Gdy wstrzymasz reklamę, ruch automatycznie spadnie, a użytkownicy nie będą trafiać na Twoją stronę. W przypadku SEO spory ruch może utrzymywać się przez jakiś czas nawet po zakończeniu działań, jednak z czasem również spadnie. W praktyce działania SEO oraz Google Ads powinny być prowadzone cały czas. Jeśli chcesz ograniczyć koszty, możesz postawić na działania SEO i dodatkowo uruchamiać kampanię Ads przed okresem szczytu sprzedażowego, a wyłączać ją po jego zakończeniu.


Pozycjonowanie czy Google Ads? Jak monitorować działania?

Zarówno w SEO, jak i w Google Ads istnieją wskaźniki efektywności (KPI), które pozwalają zweryfikować skuteczność działań. W przypadku pozycjonowania musisz monitorować: widoczność, ruch, współczynnik konwersji z wyników organicznych, a także efektywność treści (współczynnik CTR, wyświetlenia, kliknięcia). W przypadku Google Ads istotne są z kolei: liczba, średnia wartość i współczynnik konwersji, koszt kliknięcia, ROAS, liczba wyświetleń i kliknięć oraz współczynnik CTR.

Dowiedz się więcej, jak monitorować efekty SEO.


Pozycjonowanie czy Google Ads a wybór słów kluczowych

Słowa kluczowe to nieodłączny element obu typów kampanii - pozycjonowania i Google Ads. Jak wybierać frazy w każdej ze strategii?

Słowa kluczowe w Google Ads
Teoretycznie liczba słów w kampaniach Google Ads może być nieograniczona, ale w praktyce im więcej słów, tym większe koszty kampanii. Duże znaczenie dla fraz w kampaniach Google Ads ma także wybór typów dopasowań. Jest to ustawienie kampanii, które decyduje o tym, czy Twoja reklama bierze udział w aukcji, czy też nie. Najlepiej wybrać różne typy dopasowań i dla każdego z nich stworzyć odrębną grupę reklam. Działania w Google Ads rozpoczynaj od najbardziej konkretnych fraz. Dopiero wówczas gdy ta strategia okaże się nieefektywna, rozszerz katalog na te bardziej ogólne.

Słowa kluczowe w pozycjonowaniu
W pozycjonowaniu można promować stronę czy sklep na nieograniczoną liczbę fraz. W dużej mierze liczba słów kluczowych zależy od budowy strony. Im bardziej rozbudowana witryna i liczba produktów, tym więcej słów kluczowych trzeba uwzględnić w strategii. Musisz uwzględnić następujące typy fraz:

  • frazy produktowe i określające kategorie produktowe lub usługi,
  • frazy lokalne, jeśli prowadzisz działania na ograniczonym rynku,
  • frazy long tail, które dobrze oddają intencje klientów i zwiększają szansę na konwersje,
  • frazy brandowe, zawierające w sobie nazwę Twojej marki, i niebrandowe, które jej nie zawierają.

Warto zacząć od bardziej szczegółowych fraz long tail, które pozwalają na relatywnie szybkie uzyskanie efektów i rozszerzać bazę o coraz bardziej ogólne słowa.


Google Ads czy pozycjonowanie a działanie algorytmów

Pozycjonowanie sklepu czy strony internetowej jest zależne od algorytmy, który często się zmienia. Może to znacząco wpływać na pozycje Twojej strony w organicznych wynikach wyszukiwania. Praca specjalistów SEO polega w dużej mierze na podążaniu, a nawet wyprzedzaniu aktualizacji algorytmu. Z kolei w Google Ads wpływ algorytmów na efekty Twojej reklamy jest niewielki.

Sprawdź, jak wybrać zaufaną agencję SEO.


Podsumowanie

Co wybrać: pozycjonowanie czy Google Ads? Jedno i drugie. Połączenie tych działań zbuduje Twoją pozycję w wyszukiwarce Google i pozwoli zdobywać różnorodnych klientów z różnych miejsc w ekosystemie Google.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Pozycjonowanie czy Google Ads? Co wybrać i jak to zrobić?

Średnia ocen użytkowników4.68 na podstawie 102 głosów

UDOSTĘPNIJ