Co wpływa na pozycjonowanie strony? Czynniki rankingowe, które musisz znać

Co wplywa na pozycjonowanie strony Czynniki rankingowe ktore musisz znac

Pozycjonowanie strony oraz sklepu to rozbudowany proces, którego efektywność zależy od wielu czynników. Chcesz wiedzieć, co wpływa na pozycjonowanie strony? Sprawdź listę podstawowych czynników rankingowych w SEO, które musisz znać i które mają znaczenie dla pozycji Twojej witryny.


Co wpływa na pozycjonowanie strony? Ponad 200 czynników rankingowych

Nikt poza pracownikami firmy Google nie wie tak naprawdę, ile jest czynników rankingowych w pozycjonowaniu. Nieoficjalnie mówi się o ponad 200. W praktyce specjaliści SEO poznają nowe czynniki dzięki własnej pracy i zdobywanym doświadczeniu na dziesiątkach, a nawet setkach pozycjonowanych stron. I chociaż nikt nie jest w stanie wymienić wszystkich elementów mających wpływ na pozycję strony, to jednak istnieje co najmniej 10 czynników, które mają kluczowe znaczenie. Poznajmy je!

Sprawdź, na czym polega pozycjonowanie strony.


Co wpływa na pozycjonowanie strony? 10 czynników rankingowych, które musisz znać

Poniżej znajdziesz 10 kluczowych czynników rankingowych w SEO, które wpływają na pozycję Twojej strony w organicznych wynikach wyszukiwania. Warto zadbać o te elementy, by zapewnić stronie wzrost widoczności, ruchu oraz konwersji.


Co wpływa na pozycjonowanie strony? Content marketing

Nie ma pozycjonowania bez treści. Atrakcyjny content to jeden z najważniejszych czynników rankingowych w pozycjonowaniu stron i sklepów. W jaki sposób treści w witrynie wpływa na pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania?

 • Content może przyciągać na stronę większy ruch, a to sygnał dla robotów Google, że strona jest wartościowa dla użytkowników.
 • Treści mogą zwiększać zaangażowanie w witrynie, a to przekłada się na wzrost konwersji i sprzedaży.
 • W treściach znajdują się frazy kluczowe. Bez nich Twoja strona nie wyświetli się w organicznych wynikach wyszukiwania Google.
 • W treściach powinny znaleźć się linki wewnętrzne, które pozytywnie wpływają na strukturę strony i architekturę informacji w witrynie. To kolejny element, który może poprawiać pozycję w Google.
 • Dzięki wartościowym treściom możesz rozbudowywać strukturę linków przychodzących prowadzących do Twojej strony. To kolejny sygnał, że Twoja strona jest popularna i atrakcyjna dla odbiorców.


Co wpływa na pozycjonowanie strony? Profil linków przychodzących

Co wpływa na pozycjonowanie strony? Kolejnym kluczowym elementem jest profil linków przychodzących. Jest to zestaw linków spoza Twojej witryny, które prowadzą do Twojej strony, w związku z czym:

 • mogą zwiększać ruch z zewnętrznych stron,
 • dają sygnał robotom Google, że Twoja strona jest wartościowa.

Jak budować profil linków, by poprawiał pozycje Twojej strony w organicznych wynikach Google?

 • Zadbaj o naturalność profilu linków - pozyskuj je stopniowo i z portali powiązanych tematycznie.
 • Unikaj kupowania linków i korzystania z serwisów wymiany linków.
 • Pozyskuj linki z wartościowych stron, które mają wysoki ruch oraz taką samą pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania.
 • Pozyskuj linki z zaplecz, które mają określony zakres tematyczny i dobrą strukturę.
 • Podejmuj współpracę w zakresie wymiany artykułów ze stronami partnerskimi.
 • Wykorzystaj różne okazje do pozyskiwania linków, np. wystąpienia na konferencjach branżowych, tworzenie treści do pism branżowych itp.
 • Twórz wartościowe, viralowe treści blogowe, które wzbudzą zainteresowanie w branży.


Pozycjonowanie strony - co na nie wpływa? Optymalizacja techniczna

Co ma wpływ na pozycjonowanie strony? Kolejnym istotnym czynnikiem jest optymalizacja techniczna strony będąca elementem SEO on-site. Dzięki optymalizacji technicznej strona:

 • jest lepiej przystosowana do wymagań robotów Google, co ułatwia indeksowanie i ułatwia Google botom odczytywać znajdujące się na niej informacje,
 • lepiej odpowiada oczekiwaniom użytkownikom.

W zakres optymalizacji technicznej wchodzą następujące działania:

 • wdrożenie mapy strony oraz pliku robots.txt, co przyspiesza i ułatwia indeksowanie,
 • wdrożenie linków wewnętrznych, które poprawiają strukturę strony i ułatwiają poruszanie się po niej,
 • optymalizację adresów URL w taki sposób, by od razu przekazywały informację o tym, co znajduje się na danej podstronie,
 • wdrożenie przekierowań i adresów kanonicznych.

W zakres optymalizacji technicznej warto włączyć także wdrożenie danych strukturalnych. Wprawdzie na razie nie są one czynnikiem rankingowym w Google, ale mogą wpływać na zachowania użytkowników w wyszukiwarce i zwiększyć atrakcyjność Twojej strony.

Fragment pliku robots.txt


Co wpływa na SEO strony lub sklepu? Strategia słów kluczowych

Wybór odpowiednich słów kluczowych to kolejny z czynników rankingowych w SEO. Jak poprawić pozycję witryny w organicznych wynikach wyszukiwania poprzez strategię słów kluczowych?

 • Wybieraj słowa kluczowe o średniej lub niskiej konkurencji.
 • Szukaj fraz o dużym potencjale sprzedażowym, złożonych z kilku fraz - są to tzw. frazy z długim ogonem.
 • Dopasuj poszczególne frazy do określonych podstron, by uniknąć kanibalizacji słów kluczowych.
 • Jeśli działasz na ograniczonym terenie, poszukaj fraz o zasięgu lokalnym, z uwzględnieniem nazwy województwa, miasta lub dzielnicy.
 • Szukaj fraz produktowych i określających kategorie produktowe dla sklepu internetowego oraz fraz określających usługi dla landing page’y na stronach firmowych.


Co wpływa na pozycjonowanie strony i sklepu? Doświadczenia użytkownika

Coraz większe znaczenie w pozycjonowaniu mają doświadczenia użytkownika ((UX, User Experience). Wyrazem tej tendencji jest usługa SXO. Obejmuje ona pozycjonowanie sklepu lub strony połączone z optymalizacją doświadczeń użytkowników oraz optymalizacji konwersji. Dzięki temu użytkownik zyskuje dostęp do intuicyjnej i łatwej w obsłudze strony www, która jest dla niego atrakcyjna pod wieloma względami i ułatwia realizację celu.


Co wpływa na pozycjonowanie? Optymalizacja mobilna

Co wpływa na pozycjonowanie strony? Optymalizacja mobilna. Polega ona na dostosowaniu strony do urządzeń z mniejszym ekranem, np. tabletów i smartfonów, w taki sposób, by strona ta działała na nich prawidłowo i umożliwiała realizację celów. Obecnie strony, które nie mają mobilnej lub responsywnej wersji witryny, w ogóle nie są wyświetlane w Google, co praktycznie uniemożliwia działania SEO. Dlatego też zadbaj o wdrożenie wersji responsywnej lub mobilnej, a także regularnie eliminuj błędy funkcjonowania strony na urządzeniach mobilnych. Znajdziesz je m.in. w narzędziu Google Search Console w raporcie “Obsługa na urządzeniach mobilnych”.

Obsługa na urządzeniach mobilnych - raport w Google Search Console


Co wpływa na SEO strony? Szybkość witryny

Jak szybkość witryny wpływa na pozycjonowanie strony? Wolna witryna może zniechęcać użytkowników i powodować, że zamykają stronę, zanim ta zdąży się wyświetlić. To zmniejsza współczynnik zaangażowania i może negatywnie wpływać na pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania. By spełnić wymagania Google oraz użytkowników, witryna powinna ładować się w ciągu maksymalnie trzech sekund. Jak można to osiągnąć?

 • Wykorzystaj narzędzie PageSpeed Insights i postępuj zgodnie ze znajdującymi się w nim wskazówkami.
 • Wykorzystuj nowoczesne formaty plików - JPG i JPEG.
 • Skróć kod HTML, CSS i JavaScript.
 • Unikaj wykorzystywania wtyczek i rozszerzeń, które nie są Ci potrzebne, a mogą negatywnie wpływać na czas ładowania.
 • Popracuj nad poprawą Core Web Vitals.
 • Usuń nadmiar elementów interaktywnych w postaci animacji i video.
 • Dodaj video do strony za pomocą zewnętrznych platform, np. YouTube.


Co wpływa na pozycjonowanie sklepu lub strony? Bezpieczeństwo witryny

Co wpływa na SEO (strony) i w jaki sposób? Elementem, o który powinieneś zadbać, jest bezpieczeństwo witryny. Wprawdzie nie jest to główny czynnik rankingowy, ale będzie on miał zastosowanie w przypadku rywalizacji o pozycję pomiędzy stronami o podobnym poziomie optymalizacji. W ramach dbania o bezpieczeństwo:

 • wybierz sprawdzony serwer,
 • zainstaluj certyfikat SSL,
 • instaluj tylko sprawdzone wtyczki i rozszerzenia,
 • dodaj do strony informacje o technologiach wykorzystywanych do zabezpieczania danych (system płatności).


Pozycjonowanie strony - co na nie wpływa? Autorytet i wiek domeny

Co jeszcze wpływa na pozycjonowanie strony lub sklepu? Jest to wiek i autorytet domeny. Im dłuższa historia domeny, tym (teoretycznie) wyższa jej pozycja w Google. Na autorytet domeny wpływa nie tylko jej wiek, ale także liczba i jakość linków, które do niej prowadzą.


Co wpływa na pozycjonowanie? Historia domeny

Historia domeny to ważny czynnik rankingowy w SEO off-site. Jest ona szczególnie istotna wówczas, gdy przejmujemy domenę po innym właścicielu. W takiej sytuacji powinieneś dokładnie sprawdzić historię domeny - jakie treści się na niej znajdowały przez cały okres istnienia. Niepotrzebne adresy URL należy przekierować na ich uaktualnione wersje lub wdrożyć na nich kod 404. Wszystko dlatego, że Google ma zapisane wszystkie adresy URL, które istniały w danej witrynie nawet kilkanaście lat temu. Jeśli chcesz sprawdzić historię witryny, skorzystaj z narzędzia web.archive.org. Znajdziesz w nim dostęp do archiwalnych wersji stron internetowych.


Co wpływa na pozycjonowanie? Wnioski

Pozycjonowanie strony internetowej to skomplikowany proces, w którym musisz skupić się na wielu elementach. Najważniejsze czynniki rankingowe znajdziesz w tym artykule, ale pamiętaj, że Twoja pozycja w Google może zależeć nawet od 200 czynników. Jeśli chcesz mieć pewność, że działania SEO są zgodne z wytycznymi Google i dopasowane do aktualnych algorytmów wyszukiwarki, możesz skorzystać z usługi agencji SEO. W ten sposób zyskasz dostęp do specjalistycznej wiedzy oraz narzędzi, a twoja strona www będzie pod dobrą opieką.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat pozycjonowania? Przeczytaj pozostałe artykuły:

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co wpływa na pozycjonowanie strony? Czynniki rankingowe, które musisz znać

Średnia ocen użytkowników4.81 na podstawie 97 głosów

UDOSTĘPNIJ