Twoja sprzedaż nie zachwyca? Zamów skuteczną strategię digital i nabierz rozpędu w biznesie!
Close
688CE84A-69B3-4183-AAEF-288688AF4E6E Monika Czaplicka wywiad widoczni

Pomysły na budowę zaangażowania na Facebooku

Oko w Oko z Gościem - cykl wywiadów Akademii Widoczni

Monika Czaplicka w Akademii widoczni

Jeśli w dalszym ciągu kojarzysz Monikę Czaplicką głównie z tematu kryzysu, to przygotuj się na bliższe poznanie prawdziwej wirtuozki w świecie marketingu internetowego. Dała się rozpoznać jako autorka kampanii “Nie czytasz? Nie idę z tobą do łóżka!”. Teraz chętnie dzieli się wiedzą, działając pod szyldem agencji social media Wobuzz, pisząc bloga czaplicka.edu i wydając książki. Zanim oddasz się lekturze książki “Uwiedź klienta”, zapraszamy do wciągającego wywiadu z Moniką Czaplicką.

 

 

Oko w Oko z Gościem

Jak zwiększyć zaangażowanie na Facebooku?

corner

Zobacz wywiad z Moniką Czaplicką

Jak zrozumieć social media?

Obserwujemy teraz prawdziwy rozkwit social mediów. Wiele przedsiębiorstw w obliczu pandemii spojrzało na nie jak na koło ratunkowe. Jednocześnie okres ten pokazał, że tak naprawdę niewiele właścicieli firm wie, jak zabrać się ich za prowadzenie. Monika Czaplicka twierdzi, że jest to spowodowane brakiem zrozumienia social mediów. Warto uzmysłowić sobie, że nie wolno kłaść znaku równości między grupą klientów, a grupą obserwujących. Zdjęcia nowości, całej oferty, czy aktualnych promocji nie zachęcają do obserwowania konta firmy. Co tak naprawdę interesuje użytkowników? Trafny content, czyli taki, który dotyczy zainteresowań, pasji potencjalnej grupy docelowej. Należy odnaleźć to co zachęca do kliknięcia magicznego “obserwuj”.

 

Czym powinna charakteryzować się komunikacja?

Podstawową zasadą stworzenia dobrej komunikacji jest zrozumienie kim jest jego odbiorca. Przyglądamy się dokładniej grupie docelowej, zastanawiamy się co może ją zainteresować. Monika zachęca do wyjścia poza ofertę firmy, chociażby zaproponować obserwatorom wiedzę mieszczącą się w zakresie dziedziny, którym zajmuje się firma. Przykładowo mogą to być porady, ciekawostki, nie zawsze musi to być low content. Trafne określenie przekazu, poszerzy również zasięgi oraz wzbudzi zainteresowanie. Dopiero po stworzeniu dobrej komunikacji i zebraniu grupy obserwujących, zachęcamy ich do zostania naszymi klientami.

 

Model osiągnięcia sukcesu w internecie

Jak szybko i łatwo zakrólować w mediach społecznościowych? Monika Czaplicka przestrzega, że nie istnieje jedna złota zasada. Każda branża, jak również poszczególna firma jest inna. Jednak istnieją 4 poziomy, nad którymi trzeba pracować, aby sukces osiągnąć:

 • zasięg
 • zaangażowanie
 • wpływ
 • akcja

W social mediach odmiennie niż w przypadku telewizji, nie chodzi o wielkość zasięgu. Jednak dzięki nowym narzędziom możliwe jest dojście do bardziej sprecyzowanej grupy. Zdecydowanie łatwiej dotrzeć do potencjalnych klientów.

Należy kierować się myśleniem klientocentrycznym. Budować ścieżkę klienta od zetknięcia się z firmą w social mediach do sformalizowania zakupu. Jest to jednak zadanie trudne i wymaga notorycznie aktualizowanej wiedzy i umiejętności.

 

Automatyzacja komunikacji na Facebooku

Do efektywnego korzystania z automatyzacji Facebooka, potrzebna jest wiedza na temat jego mechanizmu. Monika Czaplińska bezpośrednio stwierdziła, że jeśli nie wiesz co ustawiasz, to takie działanie nie przyniesie żadnych korzyści.

W trakcie tworzenia grupy docelowej Facebook oferuje tak zwaną “grupę podobną do” grup które korzystają z usług firm podobnych tematycznie. W rzeczywistości oznacza to, że komunikaty będą się wyświetlać grupie odbiorców naszej konkurencji. Ponownie należy się więc zastanowić nad odbiorcami treści. Czy dokonują zakupów produktów czy usług naszego typu stosunkowo często? Jeśli nie, taka funkcja nie jest korzystna

Monika zachęca do głębokiego zastanowienia się nad prowadzoną kampanią w sieci, biorąc pod uwagę kto jest grupą docelową, czy łączymy odpowiednie grupy oraz co jest naszym celem, który chcemy osiągnąć. Facebook głównie skłania się ku wskaźnikowi CTR, a nie zawsze jest on jednoznaczny z naszym celem. Z tej perspektywy powinniśmy odpowiednio dobrać materiały do kampanii. Monika daje nam pewną wskazówkę, materiały typu wideo będą miały zawsze więcej kliknięć od zdjęć, ze względu na większą różnorodność czynności, które można w jej obrębie wykonać np. pogłośnić, czy zatrzymać.

 

Z wywiadu z Moniką o marketingu online dowiesz się również

 • Jak budować zaangażowanie?
 • Skąd możemy czerpać wiedzę?
 • Jak pogodzić zasięg z treścią przekazu?
 • Podstawy budowania obrazu grupy docelowej
 • Proces tworzenia komunikacji w social mediach
 • Jak korzystać z automatyzacji przekazu na Facebooku?
 • Pomysły na prowadzenie komunikacji
Nasz gość

Monika Czaplicka

W branży od 2006 roku. Właścicielka agencji social media Wobuzz. Popularność przyniosła jej „Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka” i „Kryzysy w social media wybuchają w weekendy”. Autorka „Uwiedź klienta – marketing w social mediach”, „Zarządzanie kryzysem w social mediach”, współautorka „Biblii E-biznesu” – części drugiej i trzeciej. Prowadzi bloga czaplicka.eu. Spotkasz ją na konferencjach. Mentoruje startupy. Stworzyła popularny kurs o optymalizacji reklam.

Monika Czaplicka2

Chcesz wiedzieć więcej?

 

Zajrzyj do bazy wiedzy Moniki Czaplickiej Wobuzzeria

Oceń ten artykuł:
Monika Czaplicka gościem Akademii Widoczni

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 116 głosów

Wizard