Co to jest bait and switch?

bait and switch

Bait and switch to kontrowersyjna technika marketingowa, polegająca na przyciąganiu klientów atrakcyjnymi, lecz często mylącymi ofertami produktów lub usług, które w rzeczywistości są niedostępne lub dostępne w ograniczonej ilości. Służy to skierowaniu uwagi klientów na inne, zazwyczaj droższe lub mniej korzystne oferty. Stosowanie bait and switch ma na celu zwiększenie zysków sprzedawcy kosztem nieświadomego konsumenta.

 

Bait and switch - definicja

Bait and switch (z ang. przynęta i zmiana) to nieuczciwa praktyka marketingowa polegająca na reklamowaniu produktu lub usługi po atrakcyjnej cenie, a następnie odmawianiu jego udostępnienia klientowi w celu nakłonienia go do zakupu droższego lub mniej atrakcyjnego produktu.

 

Historia i ewolucja bait and switch

Termin "bait and switch" pojawił się Stanach Zjednoczonych w połowie XX wieku, chociaż same praktyki mogą mieć znacznie dłuższą historię. Technika ta była pierwotnie wykorzystywana w handlu detalicznym, gdzie sprzedawcy reklamowali produkt po atrakcyjnie niskiej cenie, który w rzeczywistości był niedostępny lub dostępny w bardzo ograniczonej ilości, a zamiast niego oferowano klientom droższy produkt. Nazwa techniki nawiązuje do metody "wabienia" (bait) klientów atrakcyjnym ogłoszeniem, a następnie "przełączania" (switch) ich uwagi na inny produkt.

Z czasem, wraz z rosnącą świadomością konsumentów i wzrostem konkurencji na rynku, techniki bait and switch zaczęły ewoluować, stając się subtelniejszymi i bardziej zróżnicowanymi. Chociaż klasyczne metody nadal znajdują zastosowanie, nowoczesne formy bait and switch mogą obejmować skomplikowane strategie promocyjne w internecie, jak np.:

 • zmieniające się ceny w zależności od zachowania użytkownika w sieci,
 • ukryte opłaty,
 • fałszywe ograniczenia czasowe.

Reakcją na szerzenie się praktyk bait and switch było wprowadzenie i rozwijanie przepisów prawnych mających na celu ich ograniczenie. W Stanach Zjednoczonych, kluczowym aktem prawnym jest Ustawa o Ochronie Konsumentów przed Fałszywą Reklamą (Lanham Act), która pozwala na ściganie firm za wprowadzanie w błąd reklamy. Również inne kraje, takie jak Kanada, Wielka Brytania czy państwa członkowskie Unii Europejskiej, wprowadziły podobne regulacje, które definiują i zakazują nieuczciwych praktyk handlowych, w tym bait and switch.

 

Charakterystyka strategii bait and switch

Bait and switch charakteryzuje się trzema podstawowymi elementami:

 

Przynęta

Prezentowana klientowi oferta musi być wyjątkowo kusząca, aby wzbudzić jego zainteresowanie i skłonić do podjęcia działania. Może to obejmować niskie ceny, darmowe prezenty, ograniczoną dostępność lub inne zachęty. Reklamowane towary lub usługi nie muszą być rzeczywiste, mogą być wycofane z oferty lub mieć ograniczoną dostępność. Celem strategii bait nad switch jest skłonienie klienta do odwiedzenia sklepu lub strony internetowej.
Często stosowane są również fałszywe obietnice lub wprowadzające w błąd informacje, aby wywrzeć presję na kliencie i skłonić go do szybkiej decyzji.

 

Zmiana

Po wyrażeniu zainteresowania ofertą klient dowiaduje się, że reklamowany produkt lub usługa jest niedostępny, lub nie spełnia jego oczekiwań. Sprzedawca wywiera jednak presję na kliencie, aby ten zakupił droższy lub mniej atrakcyjny produkt, tłumacząc np. wycofanie z oferty, ograniczoną dostępność lub konieczność spełnienia dodatkowych warunków. Na tym etapie mogą pojawić się dodatkowe opłaty, o których klient nie został poinformowany wcześniej, co znacząco zwiększa ostateczną cenę zakupu.

 

Cel

Ostatecznym celem bait and switch jest nakłonienie klienta do wydania więcej pieniędzy, niż pierwotnie planował. Firma osiąga go poprzez:

 • sprzedaż droższych produktów,
 • generowanie dodatkowych opłat,
 • zmuszanie klienta do zakupu produktów, których nie potrzebuje.

W ramach strategii bait and switch wykorzystywane są techniki manipulacji psychologicznej, takie jak presja czasu, sztuczne poczucie pilności i ograniczona dostępność, aby skłonić klienta do irracjonalnej decyzji zakupowej. Bait and switch nadużywa zaufania klienta, aby go oszukać i skłonić do wydania więcej pieniędzy.

 

Skutki bait and switch

Bait and switch może mieć szereg negatywnych konsekwencji, m.in.:

 • Frustrację i złość klientów - z powodu wprowadzenia w błąd. Czują się oszukani, gdy zostają wprowadzeni w błąd co do dostępności, ceny lub jakości produktu. Prowadzi to do negatywnych emocji, takich jak złość, rozczarowanie i poczucie bezsilności. Może to również skutkować utratą zaufania do firmy i niechęcią do ponownego dokonywania w niej zakupów.
 • Szkody dla reputacji firmy - stosowanie bait and switch może poważnie zaszkodzić reputacji firmy. Negatywne opinie klientów i doniesienia medialne mogą zepsuć wizerunek firmy i doprowadzić do utraty zaufania ze strony konsumentów. Spadek sprzedaży i utrata klientów może prowadzić do problemów finansowych firmy.
 • Możliwe konsekwencje prawne dla firmy - w wielu krajach bait and switch jest nielegalną praktyką i może skutkować nałożeniem na firmę kar finansowych. Klienci mogą również pozwać firmę za wprowadzenie w błąd i dochodzić odszkodowania za poniesione straty. W skrajnych przypadkach firmy stosujące bait and switch mogą zostać zamknięte lub stracić licencje na prowadzenie działalności.

 

Ochrona przed bait and switch

Bait and switch to nieuczciwa praktyka, która może narazić klientów na straty finansowe i frustrację. Istnieje jednak wiele sposobów, aby się przed nią chronić:

 • Dokładne czytanie reklam i ofert - warto dokładnie przeczytać całą ofertę, zwracać uwagę na szczegóły, takie jak cena, dostępność, warunki zakupu i ewentualne ograniczenia. To pomoże uniknąć pokusie szybkiej decyzji pod wpływem atrakcyjnej reklamy.
  Zwracanie uwagi na ukryte opłaty i warunki - przed zakupem należy zapoznać się z regulaminem i warunkami umowy. Warto zwróć uwagę na wszelkie ukryte opłaty, dodatkowe koszty lub zobowiązania, które mogą pojawić się później. Trzeba upewnić, że wszystkie warunki zakupu są zrozumiałe.
 • Porównywanie cen przed zakupem - dobrą praktyką jest przeprowadzenie analizy ofert na rynku. Warto porównać ceny w różnych sklepach i na różnych platformach sprzedażowych.
  W tym celu można skorzystaj z wyszukiwarek internetowych i stron internetowych z porównaniami cen, aby znaleźć najlepszą ofertę.
 • Zadawanie pytań o dostępność produktu - warto upewnić się co do warunków oferty (ceny, dostępności, dodatkowych kosztów itp.). Należy zadawać konkretne pytanie i oczekiwać precyzyjnych i zrozumiałych odpowiedzi.
 • Zachowanie kopii reklam i ofert - warto zachować kopie reklam, ofert, faktur i innych dokumentów związanych z zakupem. W razie wątpliwości lub problemów zakupowych te dokumenty mogą stanowić dowód praw i pomoc w egzekwowaniu roszczeń.

 

Podsumowanie

Bait and switch to nieuczciwa praktyka polegająca na reklamowaniu produktu lub usługi po atrakcyjnej cenie, a następnie odmawianiu jej klientowi w celu nakłonienia go do zakupu droższego lub mniej atrakcyjnego produktu. Może wywoływać wiele negatywnych konsekwencji dla konsumentów i firm. Istnieje kilka sposobów, by ustrzec się przed praktyką bait and switch.

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Maria Błaszkowiak
Maria Błaszkowiak

Maria pierwsze kroki w marketingu stawiała na kursie podstaw SEO, copywritingu i content marketingu. W agencji widoczni zajmuje się pisaniem eksperckich artykułów z zakresu SEO, Google Ads i innych zagadnień związanych z marketingiem internetowym, które pomagają firmom osiągać cele biznesowe. W pracy wykorzystuje takie narzędzia jak np. Keyword Planner, Senuto, Google Analytcs 4 i Google Search Console.

Systematycznie poszerza wiedzę z obszaru marketingu, czytając artykuły branżowe na stronach m.in.. Search Engine Journal, MOZ, sprawny.maketing. Na bieżąco śledzi nowinki e-commerce na stronie Federacji e-commerce i sprzedaży na odległość (Fevad), w poszukiwaniu inspiracji do treści marketingowych.

Pasjonują ją możliwości AI i ich wpływ na marketing internetowy. Dlatego rozwija swoje kompetencje, pracując z różnymi narzędziami AI, np. ChatGPT, Gemini AI. Czyta publikacje dotyczące AI, np. na stronach Harvard Buissnes Review, HubSpot, by doskonalić swoje umiejętności i nadawać świeżości treściom.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest bait and switch?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ