Co to jest Call To Action?

call to action

Istnieje wiele technik i strategii, które mają na celu skuteczną komunikację z odbiorcami i przekonanie ich do podjęcia określonych działań. Jednym z kluczowych narzędzi w tym procesie jest Call To Action, znane również jako CTA. Bliższe poznanie elementów CTA, strategii i optymalizacji, pozwoli w pełni wykorzystać możliwości komunikacji marketingowej.


Definicja Call To Action

Call To Action (CTA) to krótkie, zazwyczaj podlinkowane wyrażenie w formie tekstu, przycisku lub ikony, które ma za zadanie zachęcić odbiorców do podjęcia konkretnej akcji na stronie internetowej, w e-mailu, reklamie online lub innych mediach. CTA jest kluczowym elementem skutecznej komunikacji marketingowej, ponieważ motywuje odbiorców do podjęcia pożądanej akcji, takiej jak złożenie zamówienia, pobranie materiałów, zapisanie się do newslettera lub skontaktowanie się z firmą.


Elementy skutecznego CTA

Skuteczne CTA charakteryzują się pewnymi kluczowymi elementami, które zwiększają jego efektywność i konwersje. Do elementów skutecznego CTA należy:

 1. Jasny i jednoznaczny komunikat: CTA powinno mieć krótki, klarowny i jednoznaczny komunikat, który precyzyjnie wskazuje, jaką akcję oczekuje się od odbiorcy. Unikaj niejasnych czy zbyt ogólnikowych sformułowań.
 2. Wyraziste wyróżnienie wizualne: CTA powinno być wyróżnione wizualnie, aby łatwo przyciągało uwagę odbiorcy. Może to być osadzone w przycisku o kontrastowym kolorze, podkreślone pogrubieniem lub innymi elementami graficznymi.
 3. Umieszczenie w odpowiednim miejscu: CTA powinno być umieszczone w strategicznym miejscu na stronie internetowej, w e-mailu lub w reklamie online. Najczęściej stosuje się je na początku lub końcu treści, ale warto eksperymentować z różnymi lokalizacjami i śledzić, które przynoszą najlepsze wyniki.
 4. Perswazyjny język: CTA powinno być sformułowane w sposób perswazyjny, który skłania odbiorców do podjęcia działania. Można używać takich słów jak "kup teraz", "sprawdź", "dołącz", "zapisz się" itp.


Rodzaje CTA

CTA może przyjmować różne formy, w zależności od celu i kontekstu komunikacji. Oto kilka popularnych rodzajów CTA:

 • Przyciski - najczęstsza forma CTA to przycisk, który zachęca do kliknięcia. Przyciski mogą mieć różne teksty, kolory i kształty, ale ich celem jest wyraźne wskazanie odbiorcy, co powinien zrobić.
 • Tekstowe linki - CTA może być również osadzone w tekście jako podlinkowane słowo lub zdanie. Odbiorcy mogą kliknąć na link, aby przejść do odpowiedniej strony lub wykonania określonej akcji.
 • Ikony - CTA może być reprezentowane przez ikonę, która jest graficznym symbolem przypisującym pewne znaczenie. Ikony mogą być klikalne i prowadzić do żądanej strony lub działania.


Strategie wykorzystywania CTA

Skuteczne wykorzystanie CTA wymaga zrozumienia kontekstu i celu komunikacji. Ponieżej kilka strategii, które można zastosować:

 • Personalizacja - dostosuj CTA do grupy odbiorców, aby lepiej odpowiadało ich potrzebom i zainteresowaniom. Personalizacja może dotyczyć treści, kolorów, ofert czy lokalizacji.
 • Czasowe oferty - wykorzystaj CTA do promocji ograniczonych czasowo ofert, co zwiększa poczucie pilności i skłania odbiorców do natychmiastowego działania.
 • Testowanie i optymalizacja - przeprowadzaj testy A/B, aby porównać skuteczność różnych wersji CTA i dostosować je na podstawie analizy danych. Optymalizacja CTA może prowadzić do zwiększenia konwersji i skuteczności komunikacji.


Optymalizacja CTA

Optymalizacja CTA jest istotna dla osiągnięcia jak najwyższej skuteczności i konwersji. Oto kilka praktycznych wskazówek dotyczących optymalizacji CTA:

 • Testuj różne warianty - przeprowadzaj testy A/B, aby porównać różne wersje CTA i sprawdzić, która przynosi lepsze wyniki. Możesz testować różne kolory, teksty, umiejscowienia i rozmiary.
 • Mierzenie wyników - śledź i analizuj wyniki CTA, takie jak wskaźniki klikalności, konwersji i czasu spędzonego na stronie. Mierzenie wyników pozwoli Ci ocenić skuteczność CTA i wprowadzić ewentualne zmiany.
 • Dostosowanie do urządzeń mobilnych - upewnij się, że CTA jest łatwo klikalne i czytelne na urządzeniach mobilnych. Zwiększ swoją obecność na rynku mobilnym, uwzględniając potrzeby użytkowników mobilnych.


Przykłady skutecznych CTA

Skuteczne CTA mogą stanowić kluczowy element w zachęcaniu odbiorców do podjęcia pożądanej akcji. Do najbardziej podstawowych i jednocześnie skutecznych zalicza się:

 • "Kup teraz" - zachęta do zakupu produktu lub usługi na stronie e-commerce.
 • "Zapisz się do newslettera" - wezwanie do zapisania się na listę mailingową, aby otrzymywać najnowsze informacje i oferty.
 • "Pobierz bezpłatny e-book" - zachęta do pobrania darmowego materiału lub zasobu w zamian za podanie adresu e-mail.
 • "Skontaktuj się z nami" - zachęta do skontaktowania się z firmą w celu uzyskania dodatkowych informacji lub pomocy.


Błędy i pułapki związane z CTA

Warto być świadomym błędów i pułapek, które mogą wpływać na skuteczność CTA. Oto kilka ważnych aspektów do rozważenia:

 • Brak jasności - CTA powinno być jasne i jednoznaczne, aby odbiorcy wiedzieli, jaką akcję powinni podjąć. Unikaj niejasnych lub ogólnikowych sformułowań, które mogą wprowadzać w błąd.
 • Zbyt nachalne lub agresywne - CTA powinno być perswazyjne, ale nie należy przekraczać granicy i używać zbyt nachalnego lub agresywnego języka. Utrzymuj równowagę między perswazją a subtelnością.
 • Nieodpowiednie umiejscowienie - niewłaściwe umiejscowienie CTA może prowadzić do jego niedostrzeżenia lub pominięcia przez odbiorców. Umieść CTA w strategicznych miejscach, które są łatwo dostępne i widoczne.


Podsumowanie

Call To Action (CTA) jest kluczowym elementem skutecznej komunikacji marketingowej. Poprzez jasny komunikat, wyraziste wyróżnienie wizualne i odpowiednie strategie wykorzystywania, CTA może zwiększać konwersje, angażować odbiorców i przyczyniać się do osiągnięcia celów marketingowych. Pamiętaj o optymalizacji CTA i unikaj błędów, aby skutecznie wykorzystać potencjał tego narzędzia. Przykłady skutecznych CTA stanowią inspirację do tworzenia efektywnych komunikatów, które mobilizują do działania

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest Call To Action?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ