Co to jest schema.org?

schema org

Schema.org to jeden z kluczowych standardów, który pomaga wyszukiwarkom zrozumieć zawartość stron internetowych. Jest to rodzaj znaczników, które ułatwiają robotom wyszukiwarek zrozumienie treści na stronach internetowych. Warto poznać definicję schema.org oraz dowiedzieć się, dlaczego jest to tak istotne w dzisiejszym świecie SEO i pozycjonowania.


Definicja schema.org

Schema.org jest projektem stworzonym we współpracy przez największych graczy w dziedzinie wyszukiwarek, w tym Google, Bing, Yahoo! i Yandex. Jest to zestaw znaczników, który umożliwia właścicielom stron internetowych oznaczenie różnych elementów swojej zawartości w sposób zrozumiały dla maszyn.

Schema.org pozwala na oznaczenie wielu rodzajów treści, takich jak informacje o firmie, produkty, recenzje, wydarzenia, osoby, pytania i odpowiedzi, a także wiele innych. Działa jako rodzaj słownika, który definiuje, jakie informacje mogą być zawarte na stronach i w jaki sposób powinny być opisane, aby wyszukiwarki mogły je zrozumieć.


Dlaczego schema.org jest ważne?


Poprawa Wyglądu Wyników Wyszukiwania

Jednym z najważniejszych powodów, dla których schema.org jest ważne, jest fakt, że pomaga poprawić wygląd wyników wyszukiwania w Google. Dzięki schema.org strony internetowe mogą wyświetlać bardziej szczegółowe informacje w wynikach wyszukiwania, co może zwiększyć atrakcyjność dla użytkowników i zwiększyć klikalność (CTR).


Zrozumienie treści przez wyszukiwarki

Schema.org pomaga wyszukiwarkom zrozumieć, o czym jest strona internetowa i jakie informacje zawiera. To pozwala na lepsze dopasowanie wyników wyszukiwania do zapytań użytkowników. Na przykład, dzięki schema.org, wyszukiwarka może zrozumieć, że strona jest recenzją restauracji i wyświetlić ją użytkownikowi szukającemu opinii na temat lokalu.


Wsparcie dla wyszukiwania głosowego

Wyszukiwanie głosowe staje się coraz popularniejsze. Schema.org pomaga w dostarczeniu wyszukiwarkom informacji w formie odpowiedniej do tego rodzaju wyszukiwania. Może to być szczególnie przydatne w branżach, takich jak gastronomia, gdzie wiele osób korzysta z asystentów głosowych, aby znaleźć restauracje czy menu.


Lokalne SEO

Schema.org ma również duże znaczenie dla lokalnego pozycjonowania (Local SEO). Dzięki niemu można oznaczyć dane lokalizacyjne firmy, takie jak adres, godziny otwarcia czy oceny. To pozwala na lepsze pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania lokalnego i pozwala użytkownikom znaleźć informacje o firmie w szybki i łatwy sposób.


Rodzaje znaczników schema.org

Schema.org oferuje wiele różnych rodzajów znaczników, które można użyć na stronach internetowych. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych kategorii:

 • Organizacja - znaczniki organizacji pozwalają opisać informacje o firmie. Można w nich umieścić nazwę firmy, logo, adres, numer telefonu, adres e-mail, link do strony internetowej i wiele innych informacji. To szczególnie istotne dla lokalnych firm, które chcą być widoczne w wynikach lokalnych wyszukiwarek.
 • Produkt - znaczniki produktów pozwalają na opisanie produktów i usług oferowanych przez firmę. Można w nich umieścić takie informacje jak nazwa produktu, cena, dostępność, oceny i wiele innych. Jest to istotne zarówno dla sklepów internetowych, jak i dla innych firm, które chcą promować swoje produkty online.
 • Recenzja - znaczniki recenzji pozwalają na oznaczenie recenzji produktów, usług, lokali czy innych elementów. Dzięki nim można podać informacje o ocenach, autorach recenzji, datach i innych szczegółach. To pomaga w budowaniu zaufania użytkowników i zwiększaniu wiarygodności.
 • Wydarzenie - znaczniki wydarzeń pozwalają na opisanie różnego rodzaju wydarzeń, takich jak koncerty, wystawy, konferencje czy imprezy sportowe. Można w nich umieścić daty, lokalizacje, opisy, linki do biletów i wiele innych informacji. Jest to szczególnie przydatne dla firm i organizatorów wydarzeń.
 • Osoba - znaczniki osób pozwalają na opisanie osób, np. autorów treści na stronie internetowej. Można w nich umieścić imię, nazwisko, zdjęcie, biografię, linki do profili społecznościowych i wiele innych informacji. To pozwala na lepsze zrozumienie, kim są autorzy treści i zwiększa wiarygodność strony.
 • FAQ - znaczniki FAQ pozwalają na oznaczenie pytań i odpowiedzi na stronie. Jest to szczególnie przydatne dla stron, które udzielają odpowiedzi na często zadawane pytania. Dzięki znacznikom FAQ można zwiększyć widoczność takich treści w wynikach wyszukiwania.


Korzyści z użycia schema.org


Wyższe pozycje w wyszukiwarkach

Jedną z głównych korzyści z używania schema.org jest to, że może to wpłynąć pozytywnie na pozycje strony w wynikach wyszukiwania. Wyszukiwarki, takie jak Google, coraz bardziej doceniają strony, które korzystają z tego standardu i wyświetlają je wyżej w wynikach wyszukiwania.


Większa CTR

Strony internetowe oznaczone przy użyciu schema.org często wyglądają bardziej atrakcyjnie w wynikach wyszukiwania, co może zwiększyć klikalność (CTR). Gdy użytkownicy widzą bogate fragmenty informacji (rich snippets) w wynikach wyszukiwania, są bardziej skłonni kliknąć na daną stronę.


Lepsze wyświetlanie wyników wyszukiwania

Schema.org może wpłynąć na to, jak wyniki wyszukiwania są wyświetlane. Strony internetowe z schema.org mogą mieć bardziej rozbudowane fragmenty informacji, które są bardziej atrakcyjne wizualnie i dostarczają użytkownikom więcej informacji na pierwszy rzut oka.


Zrozumienie treści przez wyszukiwarki głosowe

Wyszukiwanie głosowe to coraz popularniejszy sposób wyszukiwania informacji w internecie. Schema.org pomaga dostarczać wyszukiwarkom informacje w formie odpowiedniej dla tego rodzaju wyszukiwania, co może zwiększyć widoczność strony w wynikach wyszukiwania głosowego.


Praktyczne zastosowania schema.org

Schema.org może być używane w różnych branżach i rodzajach stron internetowych. Oto kilka praktycznych przykładów zastosowań:

 • Restauracje - mogą używać schema.org do oznaczenia swojego menu, godzin otwarcia, lokalizacji i recenzji. Dzięki temu potencjalni klienci mogą łatwo znaleźć informacje o restauracji i menu.
 • Sklepy - sklepy internetowe mogą używać schema.org do oznaczenia swoich produktów, cen, dostępności i opinii klientów. To pomaga w wyświetlaniu szczegółowych informacji o produktach w wynikach wyszukiwania.
 • Strony informacyjne - mogą używać schema.org do oznaczenia artykułów, recenzji, dat publikacji i autorów. Dzięki temu mogą być lepiej widoczne w wynikach wyszukiwania informacyjnego.
 • Firmy lokalne - małe firmy lokalne mogą używać schema.org do oznaczenia swojego adresu, godzin otwarcia, numeru telefonu i opinii klientów. To pomaga w pozycjonowaniu w wynikach lokalnych wyszukiwarek.
 • Blogi - mogą używać schema.org do oznaczenia autorów, dat publikacji i kategorii wpisów. Dzięki temu można lepiej wyeksponować treści w wynikach wyszukiwania.


Narzędzia i generatory schema.org

Aby ułatwić korzystanie z schema.org, istnieje wiele narzędzi i generatorów, które pomagają w tworzeniu odpowiednich znaczników. Należy pamiętać, że konieczne jest umiejętne dostosowanie schema.org do konkretnej strony internetowej, aby uzyskać najlepsze wyniki w pozycjonowaniu.


Wyzwania w użyciu schema.org

Choć schema.org oferuje wiele korzyści, to jego implementacja może być wyzwaniem. Oznaczenie treści na stronie może wymagać pewnej wiedzy technicznej. Ponadto, nie zawsze wszystkie rodzaje treści pasują do schematu schema.org, co może być ograniczeniem w niektórych przypadkach.


Podsumowanie

Schema.org to kluczowy standard w dziedzinie SEO i pozycjonowania. Pozwala on na lepsze zrozumienie treści stron internetowych przez wyszukiwarki, co przekłada się na lepszą widoczność w wynikach wyszukiwania. Dzięki schema.org strony internetowe mogą wyglądać atrakcyjniej, dostarczać więcej informacji i zyskiwać większą uwagę użytkowników. Warto poznać ten standard i rozważyć jego implementację na swojej stronie internetowej.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest schema.org?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ