Jak pozycjonować stronę na WordPressie? Poradnik dla początkujących

Praktyczny przewodnik po pozycjonowaniu strony na WordPressie
Spis treści

• Co to jest WordPress?

• WordPress przyjazny dla SEO - co to oznacza?

• Jak przygotować stronę na Wordpressie do pozycjonowania?

• Optymalizacja techniczna w pozycjonowaniu strony na Wordpressie

• Jak tworzyć i optymalizować treści w pozycjonowaniu stron na platformie WordPress?

• Zaawansowane porady dotyczące pozycjonowania na Wordpressie

• Podsumowanie

WordPress to jeden z najbardziej znanych CMS’ów, z którego korzystają właściciele polskich stron internetowych. Jego popularność wynika m.in. z intuicyjnej obsługi, z którą poradzisz sobie samodzielnie. Jedną z istotnych zalet WordPressa jest przystosowanie do wymagań SEO. By jednak osiągnąć satysfakcjonujące efekty w marketingu internetowym, musisz wiedzieć, jak pozycjonować stronę na WordPressie, by zmaksymalizować zyski z kampanii SEO i stworzyć witrynę przyjazną dla robotów Google oraz użytkowników. Aby poznać odpowiedzi na te pytania, przygotowaliśmy dla Ciebie - pozycjonowanie stron - poradnik. Zachęcamy do lektury.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Co to jest WordPress?

Platforma WordPress to darmowy system zarządzania treścią przeznaczony do pracy nad stroną internetową i do planowania jej struktury. Badania potwierdzają, że obecnie WordPress jest najpopularniejszym CMS’em nie tylko w Polsce, ale i na świecie (źródło: https://news.netcraft.com/archives/category/web-server-survey/).

 

WordPress przyjazny dla SEO - co to oznacza?

WordPress chwali się na swojej stronie internetowej, że jest systemem przyjaznym dla pozycjonowania. W praktyce oznacza to, że dzięki dostępowi do wtyczek wiele prac optymalizacyjnych w WordPress można wykonać bez ingerencji w kod strony. To duże ułatwienie dla początkujących. Pamiętaj jednak, że wtyczki nie wykonają za Ciebie całej pracy, tylko Ci ją usprawnią i przyspieszą. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie "Pozycjonowanie strony - poradnik, jak pozycjonować Twoją stronę na Wordpressie i co jest najważniejsze.

Strategia pozycjonowania na WordPressie nie różni się od standardowej, jednak WordPress ułatwia stosowanie technik SEO na Twojej stronie.

[section id="35209"]

 

Jak przygotować stronę na Wordpressie do pozycjonowania?

Zanim rozpoczniesz pozycjonowanie strony na WordPress, powinieneś ją do tego odpowiednio przygotować. Poniżej znajdziesz "Pozycjonowanie strony" - poradnik w 6 krokach, jak przygotować swoją stronę do tego zabiegu.

1. Wybierz sprawdzoną firmę hostingową

Wybór WordPressa, który jest przyjazny dla pozycjonowania, to tylko jeden z elementów, który ma wpływ na efekty SEO Twojej witryny. Jeśli chcesz zapewnić użytkownikom płynność i szybkość działania Twojej strony, wybierz sprawdzonego dostawcę hostingu. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ łatwość wdrażania optymalizacji pod SEO nie będzie miała żadnego znaczenia, jeśli Twoja strona będzie działać wolno lub będzie niedostępna z powodu luki w zabezpieczeniach czy błędów i zaniedbań po stronie hostingodawcy. Dowiedz się, jak wybrać hosting dla sklepu internetowego - poznaj wskazówki Anety Rutkowskiej.

 

2. Zainstaluj motyw WordPress, który ułatwi pozycjonowanie

Jak sprawdzić, który motyw WordPress jest przyjazny dla SEO, a który nie? W tym celu uruchom go w wersji demonstracyjnej za pomocą narzędzia web.dev i sprawdź, jakie potencjalne problemy generuje konkretny motyw. Jeśli wybierzesz szablon, który zawiera dużo niepotrzebnych wtyczek i skryptów, Twoja strona może działać zbyt wolno.

 

3. Sprawdź ustawienia indeksowania (widoczności) witryny WordPress

Na etapie wdrażania strony WordPress przez programistę może być ona zablokowana przed indeksowaniem i tym samym niewidoczna w wynikach wyszukiwania. Przed ostatecznym uruchomieniem strony należy sprawdzić, czy strona została włączona do indeksu Google i czy będzie widoczna w wynikach wyszukiwania Google. Jeśli pozostanie zablokowana dla algorytmów Google, pozycjonowanie witryny Twojej firmy nie będzie miało sensu. Opcję dodania strony WordPress do indeksowania znajdziesz w module Ustawienia>Ustawienia czytania.

Zanim przystąpisz do pozycjonowania strony na WordPressie, sprawdź, czy jest dodana do indeksu Google

 

4. Zainstaluj certyfikat SSL na stronie i w sklepie WordPress

Jeśli Twoja strona lub sklep działają na WordPressie, zadbaj o ich bezpieczeństwo. W tym celu zainstaluj bezpieczny certyfikat SSL, który zapewnia szyfrowane połączenie i chroni dane użytkowników (np. dane logowania do konta bankowego przy dokonywaniu płatności online). Dlaczego warto wdrożyć certyfikat SSL (protokół https) w kontekście pozycjonowania na WordPressie? Ponieważ w przypadku gdy o pozycje będą konkurowały dwie witryny i tylko jedna z nich będzie zapewnić bezpieczne połączenie, ta strona znajdzie się wyżej w wyszukiwarce. Jak wykazały badania, obecność certyfikatu SSL stanowi lekki czynnik rankingowy. Dowiedz się więcej w naszym artykule, w którym rozważamy, czy protokół https ma wpływ na pozycjonowanie.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce

 

5. Stwórz mapę witryny i dodaj ją do Google Search Console

Jeśli stworzyłeś nową stronę i chcesz ją pozycjonować na WordPress, musisz stworzyć mapę witryny i przesłać ją do Google Search Console. Czym jest mapa witryny? To plik w formacie XML, który zawiera listę podstrony w Twojej witrynie wraz z datą ich aktualizacji oraz wszystkie linki wewnętrzne, które są ważne dla właściciela strony.

Jak stworzyć mapę i przesłać ją do Google Search Console? Możesz to zrobić na platformie WordPress, za pośrednictwem wtyczki Yoast SEO, lub ręcznie wygenerować mapę (za pomocą narzędzi ) i dodać ją do Google Search Console. Nie wiesz, jak to zrobić? Przeczytaj nasz przewodnik, w którym podpowiadamy, jak stworzyć mapę strony w kilka minut. 

 

6. Włącz menu okruszkowe (breadcrumbs)

Jak pozycjonować stronę WordPress i jednocześnie ułatwić poruszanie się po witrynie robotom Google oraz użytkownikom? Zadbaj o wdrożenie menu okruszkowego (breadcrumbs). Informuje ono użytkownika, w jakim miejscu na stronie się znajduje - . Przykładowe menu okruszkowe wygląda następująco:


Dlaczego warto zadbać o menu okruszkowe na Twoje stronie WordPress? Ponieważ:

 • ułatwia robotem zrozumienie struktury i hierarchii podstron w Twojej witrynie,
 • tworzy lepszą strukturę linków wewnętrznych,
 • ułatwiają użytkownikom poruszanie się po stronie,
 • pojawiają się w wynikach wyszukiwania Google.

 

Przykład wyniku wyszukiwania Google dla strony, która wdrożyła menu okruszkowe

Jak wdrożyć breadcrumbs na platformie WordPress? W tym celu skorzystaj z wtyczki Yoast SEO. Breadcrumbs w Yoast nie da się jednak włączyć wyłączenie z poziomu CMS - konieczna jest ręczna ingerencja w kodzie (wystarczy wkleić w Yoast kod w miejscu, w którym chcemy, by pojawiało się menu).

 

Optymalizacja techniczna w pozycjonowaniu strony na Wordpressie

By wypozycjonować stronę na WordPressie, powinieneś zadbać o aspekty techniczne, które mają znaczny wpływ na efekty SEO Twojej witryny i pozycje w wynikach wyszukiwania. Wśród elementów, które mają wpływ na pozycjonowanie witryny Twojej firmy na WordPressie, warto wyróżnić:

 • zainstalowanie wtyczki WordPress, która ułatwi pozycjonowanie,
 • wdrożenie linków kanonicznych
 • wdrożenie przekierowań 301,
 • zadbania o szybkość strony,
 • optymalizację nazw kategorii oraz produktów,
 • optymalizację adresów URL w całej witrynie.

Poniżej znajdziesz "Pozycjonowanie stron internetowych" poradnik, zawierający 6 kroków - jak optymalizować Twoje działania na Wordpressie.

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce

1. Zainstaluj wtyczkę WordPress, która ułatwi pozycjonowanie

Czym są wtyczki SEO? To różne dodatki w formie bezpłatnych lub płatnych rozszerzeń zainstalowanych na WordPressie, które ułatwiają pozycjonowanie strony. Wśród najbardziej popularnych wtyczek warto wyróżnić Yoast SEO oraz All-in-SEO-Pack. Dzięki nim zoptymalizujesz pod SEO nie tylko pojedynczą podstronę (adres URL), ale także całą firmową witrynę. Yoast SEO pozwala na szybsze tworzenie meta tagów title oraz description, umożliwia dodawanie linków kanonicznych, a także tworzenie mapy strony w formacie XML, którą dodasz następnie w Google Search Console.

W jaki sposób zainstalować wtyczkę? W lewym menu przejdź do panelu Wtyczki > Dodaj nową. Wpisz w polu wyszukiwarki wtyczek "Yoast" i kliknij "Zainstaluj teraz".

Yoast SEO jest, moim zdaniem, najlepszą obecnie wtyczką do optymalizacji SEO na Wordpressie. Nie tylko pozwala na łatwe zarządzanie tytułem i URLem każdej podstrony z osobna, ale także na ustawienie meta robots i canonicala. Dodatkowo pozwala ona na globalne ustawienie tych elementów dla różnych sekcji serwisu. Ważne jest, że pomimo tego, że wtyczka ma wersję płatną, to najważniejsze elementy są dostępne za darmo.

Jedną z kluczowych funkcji, które wykorzystujemy w Yoast SEO, jest możliwość zablokowania przed indeksowaniem całych grup podstron (np. wszystkich tagów) i to jednym kliknięciem. Oszczędza się na tym bardzo dużo czasu, ponieważ nie trzeba edytować każdej podstrony pojedynczo. Można także ustawić schemat tytułów i opisów dla typów podstron, co przydaje się przy optymalizacji wstępnej. Istotna jest też możliwość wyłączenia archiwum dat i autorów dwoma kliknięciami - te strony w zdecydowanej większości przypadków nie mają znaczenia ani dla użytkowników, ani dla robotów. Wszystko to znajduje się w SEO -> Wyszukiwarki.

Kolejnym istotnym elementem jest Mapa witryny dostępna w: SEO -> Ogólne -> Funkcje -> Mapa strony XML (i kliknąć w znak zapytania). Ułatwia ona nie tylko indeksowanie strony przez Google, ale także prace optymalizacyjne dla specjalisty SEO. Dzięki temu, że jest ona podzielona na typy podstron, ich analiza jest łatwiejsza niż jednego dużego pliku. Pomaga to również w analizie serwisu w GSC, gdzie każdą mapę można sprawdzać osobno.

Michał Borzyszkowski, Ekspert ds. optymalizacji technicznej w agencji widoczni

Poznaj więcej wtyczek dla Twojej strony WordPress

Wyszukiwarka wtyczek na WordPressie

 

Wtyczka Yoast SEO znacznie ułatwia prace optymalizacyjne na Twojej stronie WordPress

 

2. Zadbaj o wdrożenie linków kanonicznych

Czym jest link kanoniczny? To adres URL w Twojej witrynie, który jest uznawany przez algorytmy Google za priorytetowy w gronie duplikatów na Twojej stronie. Dlaczego warto wdrożyć linki kanoniczne w swojej witrynie WordPress? Ponieważ dzięki temu informujesz Google która podstrona ma być widoczna w wynikach wyszukiwania. Pozostałe wersje strony (duplikaty) nie będą w nich wyświetlane, a Google będzie dokładnie wiedzieć, który adres URL wyświetlić. Linki kanoniczne warto stosować w przypadku duplikacji technicznej. Więcej dowiesz się o nich z artykułu “Dlaczego duplikacja treści szkodzić stronie?”.

 

3. Zadbaj o wdrożenie przekierowań

Dla robotów wyszukiwarki adres www.widoczni.com oraz widoczni.com to dwie różne strony. Dlatego też musisz wdrożyć przekierowania - w ten sposób pozostawiasz w witrynie jeden adres URL, który będą odwiedzać użytkownik. Jeśli wdrożysz przekierowanie na adres URL bez www, to nawet jeśli użytkownik wpisze www w adresie wyszukiwarki, znajdzie się na stronie z adresem URL pozbawionym tego elementu. W jakiej sytuacji warto wdrożyć przekierowanie?

 • Na początku działania witryny, by ustalić jeden adres, pod którym będzie dostępna Twoja witryna.
 • W przypadku aktualizacji treści na stronie i zmiany adresu URL - wówczas przekieruj stary adres do nowego, a nie stracisz mocy istniejącej podstrony i linków do niej prowadzących.

Jak ustawić linki kanoniczne na WordPressie i skutecznie pozycjonować stronę Twojej firmy? Jest to bardzo proste - wystarczy skorzystać z wtyczki Yoast, by wdrożyć przekierowania w panelu CMS. Sprawdź, jaką funkcję pełnią przekierowania 301 w pozycjonowaniu

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO

 

4. Popraw szybkość swojej strony

Szybkość Twojej strony ma wpływ na efekty pozycjonowania Twojej witryny na WordPressie. W artykule "Pozycjonowanie strony" - poradnik, nie może zabraknąć informacji o tym, jak poprawić szybkość swojej strony www. By poprawić czas ładowania strony, możesz m.in.:

 • ograniczyć długość kodu JavaScript i HTML,
 • zmniejszyć liczbę interaktywnych elementów na stronie (animacji, filmów itp.),

Zanim jednak zaczniesz wprowadzać zmiany w celu poprawy swojej strony, musisz sprawdzić jej czas ładowania. W tym celu skorzystaj z bezpłatnych narzędzi PageSpeed Insights lub GT Metrix. Znajdziesz w nich wynik szybkości Twojej strony oraz wskazówki dotyczące elementów do poprawy. Dowiedz się więcej o optymalizacji witryny pod kątem czasu ładowania.

Narzędzie PageSpeed Insights od Google pozwoli Ci sprawdzić poprawić szybkość swojej witryny

 

Narzędzie GT Metrix również pozwoli Co pracować nad szybkością strony na WordPressie

 

5. Zoptymalizuj adresy URL w swojej witrynie WordPress

Domyślnie CMS WordPress jako adres URL podstrony podaje jej tytuł. Zdarza się jednak, że tytuł podstrony jest zbyt długi i nie nadaje się, by jednocześnie stanowić adres URL. Dlatego też za każdym razem, gdy publikujesz nową treść, pamiętaj, by zoptymalizować adres URL pod kątem pozycjonowania strony. Podstrony ofertowe powinny mieć adres URL zawierający daną usługę, np. https://widoczni.com/pozycjonowanie-stron/. Strony produktów i kategorii produktowych powinny mieć w adresie URL nazwę produktu lub kategorii. Jeśli artykuł blogowy ma zbyt długi tytuł, skróć go w adresie URL. Jeśli tego nie zrobisz, prawdopodobnie Google skróci adres URL w wynikach wyszukiwania. Pamiętaj również, że warto zamieścić w adresie URL kluczową frazę, na którą chcesz się pozycjonować.

Przykład: Stworzyliśmy artykuł pt. Jak nauczyć się pozycjonowania stron w Google, podczas gdy adres URL brzmi: https://widoczni.com/blog/jak-uczyc-sie-seo/. Jest znacznie krótszy, chwytliwy i zawiera słowo kluczowe. 

 

6. Zoptymalizuj pod SEO nazwy i opisy kategorii oraz produktów

Kolejnym krokiem w "Pozycjonowanie stron" - poradnik, jest optymalizacja nazw i opisów kategorii oraz produktów pod kątem SEO. Dla efektów pozycjonowania na platformie WordPress istotne są nie tylko zoptymalizowane adresy URL, ale również nazwy podstron produktowych i kategorii produktowych (czyli nagłówki H1). W jaki sposób powinieneś o nie zadbać? Każda kategoria, produkt oraz inna podstrona powinny mieć unikalny tytuł (nagłówek H1). Możesz umieścić w nim frazy kluczowe, ale zadbaj także o wrażenia użytkownika. Tytuł podstrony produktowej oraz podstrony kategorii powinien zawierać unikalną nazwę. Strony kategorii i produktów powinieneś nazwać w taki sposób, by informowały użytkownika, co się w nich znajduje. Jeśli sprzedajesz herbaty, podziel je na kategorie:

 • herbaty czarne,
 • herbaty czerwone,
 • herbaty zielone,
 • herbaty białe,
 • herbaty żółte.

By osiągnąć satysfakcjonujące efekty SEO dla strony na WordPressie, zadbaj także o przygotowanie unikalnych opisów kategorii i opisów produktów. Przyciągną one na Twoją stronę zainteresowanych użytkowników. Potencjalnym klientom zapewnisz fachowe i przydatne informacje o produktach. Dzięki zamieszczeniu na swojej stronie fraz kluczowych zyskasz aprobatę w oczach algorytmów Google, zwiększysz widoczność Twojej witryny oraz ruch na stronie.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie

 

Jak tworzyć i optymalizować treści w pozycjonowaniu stron na platformie WordPress?

W pozycjonowaniu stron na WordPressie istotne są te same elementy, które wpływają na efekty SEO na każdej innej stronie, również zarządzanej na innej platformie. Jeśli jednak masz stronę internetową na platformie CMS WordPress, dowiedz się, jak ją pozycjonować za pomocą treści. Pozycjonowanie stron internetowych - poradnik, zawierający 8 kroków: jak tworzyć i optymalizować treści?

 

1. Przeprowadź badanie słów kluczowych

Twoja strategia SEO powinna być zorientowana na określone słowa kluczowe, które są wpisywane w wyszukiwarce przez użytkowników. Dzięki temu witryna powinna się wyświetlać na frazy, które są powiązane z Twoją ofertą i jednocześnie często wyszukiwane przez potencjalnych klientów. Jak znaleźć słowa kluczowe do pozycjonowania WordPress? W tym celu wykorzystaj narzędzia, np. Planer słów kluczowych Google, Surfera, Semstorm i Ahrefs. Dowiesz się dzięki nim, na jakie słowa kluczowe optymalizować witrynę i jakie treści powinieneś tworzyć, by budować widoczność i ruch w swojej witrynie. Poznasz także popularność fraz (ich średnią miesięczną liczbę wyszukiwań), szacunkowy ruch z fraz oraz dane dotyczące trudności osiągnięcia wysokich pozycji na daną frazę. Pamiętaj, że w pozycjonowaniu ważne są nie tylko frazy ogólne, ale także frazy złożone z kilku słów kluczowych, które precyzują oczekiwania użytkownika.

Planer słów kluczowych Google pozwoli Ci znaleźć frazy przydatne w strategii pozycjonowania na WordPressie

 

Narzędzie AHrefs pozwala efektywnie dobierać frazy w pozycjonowaniu

 

Narzędzie Senuto podpowiada, na jakie frazy warto się pozycjonować w danej branży

 

Dowiedz się więcej o frazach w pozycjonowaniu stron:

 

2. Zadbaj o unikalność i wysoką jakość treści

Tworząc treść na stronie WordPress, która ma poprawić efekty pozycjonowania, pamiętaj o kilku elementach:

 • Stosuj frazy kluczowe w sposób naturalny (w formie odmienionej i nieodmienionej), aby nie dominowały w treści.
 • Wykorzystuj synonimy.
 • Zadbaj, by treści były przydatne i atrakcyjne dla użytkowników.
 • Stosuj boldy w sposób umiarkowany - na frazach oraz fragmentach interesujących z punktu widzenia użytkownika.
 • Zadbaj o strukturę treści przyjazną dla pozycjonowania - stosuj boldy, akapity, nagłówki (śródtytuły).
 • Twórz oryginalny content dla każdej podstrony.

Są to uniwersalne wskazówki dotyczące tworzenia treści dla pozycjonowania zarówno na stronach WordPress, jak innych. Pamiętaj jednak, że optymalizację treści powinieneś przeprowadzać w edytorze WordPressa - po wklejeniu treści bez formatowania (skrótem CTRL+SHIFT+V). W ten sposób unikniesz nadmiaru kodu html.

 

3. Pamiętaj o optymalizacji nagłówków

Nagłówki w SEO budują strukturę treści dla algorytmów Google, a jednocześnie wskazują użytkownikom, o czym jest dany fragment treści. By osiągnąć optymalne efekty pozycjonowania na WordPressie, warto zoptymalizować nagłówki (zarówno H1, czyli tytuł strony, jak nagłówki H2, H3, H4 będące śródtytułami) pod kątem SEO. Jak to zrobić?

 • Zadbaj, by nagłówki był chwytliwe i ciekawe dla czytelnika.
 • Umieszczaj w nagłówkach frazy kluczowe oraz frazy dodatkowe i frazy long tail.
 • Wykorzystaj w nagłówkach H2, H3, H4 frazy long tail stanowiące pytania użytkownika i odpowiadaj na nie w danym fragmencie treści.

Więcej o frazach long tail znajdziesz w naszym artykule, w którym wyjaśniamy, czym jest długi ogon.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads

 

4. Optymalizuj meta tagi title (tytuł strony) oraz description (opis strony)

Tytuł oraz opis strony internetowej to elementy kodu HTML, które wyświetlają się w wynikach wyszukiwania Google. Warto je odpowiednio zoptymalizować, jeśli chcesz pozycjonować stronę na WordPressie. Tytuł strony ma bezpośredni wpływ na wyniki SEO, dlatego uzupełnij go o frazę kluczową oraz wezwanie do działania. Stwórz także opis strony, który zachęci użytkownika do przejścia do Twojej witryny. Wprawdzie description nie ma wpływu bezpośrednio na efekty pozycjonowania strony WordPress, ale może przyczynić się do wzrostu współczynnika CTR (stosunku kliknięć w stronę do liczby jej wyświetleń). W przypadku WordPressa zarządzanie meta danymi jest bardzo proste dzięki wtyczce Yoast. Pamiętaj jednak, że wtyczka automatycznie jako title ustawia nagłówek H1 - możesz jednak samodzielnie edytować tytuł swojej podstrony.

Wtyczka Yoast SEO ułątwia optymalizację meta danych w pozycjonowaniu, źródło: https://pomoc.home.pl/baza-wiedzy/jak-dodawac-opisy-slow-kluczowych-i-meta-opis-w-wordpress

 

5. Napraw zduplikowaną treść poprzez linki kanoniczne

Prowadząc działania SEO dla strony na CMS WordPress, powinieneś unikać duplikacji treści, czyli sytuacji, w której ta sama treść znajduje się pod dwoma adresami URL. By ją wykryć, skorzystaj z darmowego narzędzia Siteliner lub z narzędzia SEO Ahrefs, które wskaże zduplikowane podstrony bez linku kanonicznego.
Co należy zrobić w sytuacji, gdy narzędzie pokaże, że w Twojej witrynie są zduplikowane strony? Masz dwie możliwości:

 • możesz dodać do strony ze zduplikowaną treścią tag “noindex” - w ten sposób sprawisz, że algorytmu Google nie będą jej “widzieć” i nie umieszczać jej w swoim indeksie ani w wynikach wyszukiwania; ta opcja jest możliwa tylko wówczas, gdy zduplikowana treść nie niesie żadnej dodatkowej wartości dla użytkownika;
 • możesz oznaczyć jedną ze stron ze zduplikowaną treścią jako stronę kanoniczną - wówczas dasz znać robotom Google, którą wersję strony preferujesz; w ten sposób wyeliminujesz duplikację contentu w witrynie bez utraty ruchu czy efektów SEO.

Linki kanoniczne na WordPressie możesz wdrożyć za pomocą wtyczki Yoast SEO.

 

Duplikację treści wykryjesz w narzędziu Ahrefs - w raporcie Site Audit > Content > Issues.

 

Jeśli chcesz wykryć duplikację treści bez ponoszenia kosztów, skorzystaj z narzędzia Siteliner.

 

6. Optymalizuj obrazy

Jak pozycjonować stronę na WordPressie i osiągać jak najlepsze efekty? Pamiętaj o urozmaicaniu treści poprzez obrazy - badanie Backlinko wykazało korelację pomiędzy pozycjami w wynikach wyszukiwania a umieszczeniem w treści przynajmniej jednego obrazu. Dodając obrazy, musisz jednak pamiętać o kilku istotnych elementach - optymalizacji tekstu alternatywnego, kompresji obrazów oraz odpowiednim nazywaniu plików.

Optymalizacja obrazów na platformie WordPress obejmuje:

 • dodanie do obrazów, grafik i zdjęć opisów alternatywnych zawierających słowny opis zdjęcia, najlepiej z frazą kluczową,
 • stosowanie intuicyjnych nazw plików - zadbaj, żeby tekst alternatywny odzwierciedlał to, co przedstawia plik,
 • kompresję obrazów, w taki sposób, by nie zajmowały dużo miejsca na dysku i nie powodowały wydłużenia czasu ładowania strony.

Dlaczego dodawanie opisów alternatywnych jest istotne w pozycjonowaniu? Ponieważ algorytmy Google nie są w stanie samodzielnie odczytywać, co znajduje się na obrazie - opisy alternatywne im w tym pomagają. Co więcej, jeśli plik graficzny nie będzie mógł być wyświetlony, przeglądarka pokaże użytkownikowi właśnie opis alternatywny. Tekst alt możesz dodać bezpośrednio w CMS WordPress dla każdego obrazu.

Jak nazywać pliki graficzne i multimedialne? Zamiast nazw bez_nazwy1, stwórz tytuł pliku “buty-damskie-do-biegania-adidas-model-czarne-rozmiar36”.

Jak optymalizować rozmiar zdjęć w pozycjonowaniu na WordPress? Zainstaluj wtyczkę Smush - dzięki niej każdy obraz, który dodajesz na dysk CMS, zostanie skompresowany i pomniejszony do odpowiednich rozmiarów. Jeśli wcześniej dodałeś jakieś pliki graficzne, po instalacji możesz je skompresować.

W jaki sposób poprawić efekty pozycjonowania poprzez kompresję obrazów? W tym celu zidentyfikuj strony, które generują największy ruch i mają najwyższe pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania. Następnie sprawdź, za pośrednictwem narzędzia PageSpeed Insights, czy nie mają one dużego rozmiaru. Jeśli tak, przeprowadź kompresję obrazów lub usuń niektóre z nich, by poprawić szybkość i wydajność podstrony. Być może przyniesie to również korzyści dla pozycjonowania strony WordPress, poprawiając pozycje w wynikach wyszukiwania.

 

Narzędzie PageSpeed Insights sugeruje, jakie elementy strony internetowej powinieneś poprawić - w tym zestawieniu znajdują się też elementy dotyczące grafik i obrazów

Po kliknięciu w obraz WordPress wyświetli ustawienia obrazu - tam możesz edytować opis alternatywny, źródło: Wordpress

 

7. Stosuj linkowanie wewnętrzne w treści strony

Jak poprawić efekty pozycjonowania na WordPress? Wykorzystaj w tym celu linkowanie wewnętrzne w swoich treściach. Linki wewnętrzne prowadzą do innych podstron (adresów URL) w Twojej witrynie i pomagają algorytmom Google poruszać się po stronie. Co więcej, mogą zwiększyć czas przebywania na stronie przez użytkowników. Dzięki nim możesz również wskazać algorytmom, które podstrony i adresy URL są dla Ciebie najistotniejsze. Dodawanie linków wewnętrznych na platformie WordPress jest proste i intuicyjne. Wystarczy zaznaczyć fragment treści, który ma stanowić link, a następnie kliknąć “Dodaj/ Edytuj link” i wklej adres URL do którego ma prowadzić link lub skorzystać z wyszukiwarki WordPress.

Dodawanie linków wewnętrznych na platformie WordPress, źródło: https://pomoc.home.pl/baza-wiedzy/jak-utworzyc-linkowanie-wewnetrzne-w-witrynie-wordpress

 

8. Włącz ręczne zatwierdzanie komentarzy

Dlaczego warto włączyć ręczne zatwierdzanie komentarzy na swojej stronie WordPress i jakie znaczenie ma to dla pozycjonowania? Wg Google komentarze mające charakter spamu mogą negatywnie wpływać na efekty SEO z kilku powodów:

 • jakość treści w takich komentarzach jest niska,
 • spam może obniżyć reputację Twojej witryny, ponieważ rozprasza i irytuje użytkowników.

Jak ustawić ręczną moderację komentarzy na WordPressie? Możesz to zrobić w zakładce Ustawienia dyskusji, zaznaczając opcję “Komentarze muszą być zatwierdzane ręcznie”.

 

Zaawansowane porady dotyczące pozycjonowania na Wordpressie

Platforma WordPress przeznaczona jest między innymi dla początkujących użytkowników, ale oferuje również wiele opcji przeznaczonych do zaawansowanej optymalizacji strony w pozycjonowaniu. Wśród dostępnych funkcji znajdują się:

 • zainstalowanie wtyczki pamięci podręcznej w celu poprawy szybkości witryny,
 • wyłączanie z indeksowania mniej istotnych stron,
 • optymalizacja znaczników schema w Twojej witrynie.

Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie "Pozycjonowanie stron internetowych"- poradnik, jak użyć zaawansowanych funkcji na Wordpressie.

1. Zainstaluj wtyczkę pamięci podręcznej i popraw szybkość witryny

Platforma WordPress oferuje dużą wydajność, ale można ją dodatkowo poprawić poprzez instalację wtyczki pamięci podręcznej. Sprawia ona, że użytkownikowi udostępniana jest statyczna wersja strony (w tym plików). Dzięki temu poprawiasz wydajność swojej witryny i zwiększasz szybkość ładowania, co może mieć wpływ na efekty pozycjonowania. WordPress zaleca korzystanie z wtyczek W3 Total Cache, WP Super Cache oraz Cache Enabler. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o optymalizacji strony pod kątem szybkości jej działania, zapoznaj się z artykułem, w którym omówiliśmy Page Experience i jego znaczenie dla pozycjonowania.

 

2. Wyłącz z indeksowania mniej istotne strony

W Twojej witrynie istnieją strony, które możesz wyłączyć z indeksowania bez szkody dla efektów pozycjonowania. Są to na przykład strony tagów. Możesz wyłączyć je z indeksowania poprzez wtyczkę Yoast SEO. Wystarczy, że przejdziesz do zakładki SEO>Wygląd w wyszukiwarce>Tags i wyłącz wyświetlanie się stron tagów w wynikach wyszukiwania.

Wtyczka Yoast SEO pozwala wyłączyć z indeksowania strony tagów - wówczas nie będą one pojawiać się w wynikach wyszukiwania

 

3. Zoptymalizuj dane strukturalne (Schema) w Twojej witrynie na platformie WordPress

Jak pozycjonować witrynę na WordPressie i poprawić efekty SEO? Zadbaj o wdrożenie danych strukturalnych (Schema) w Twojej witrynie. Schema (znaczniki strukturalne) to elementy kodus trony, które ułatwiają algorytmom Google zrozumienie Twojej witryny i wyświetlenie dodatkowych informacji w wynikach wyszukiwania. By dodać je do podstrony na platformie WordPress, skorzystaj z wtyczki Yoast SEO. Dowiedz się, czym jest Schema, i jak wpływa na SEO.

Przykład danych strukturalnych

 

Dane strukturalne oznaczysz we wtyczce Yoast SEO

 

 

Jak pozycjonować strony na WordPress? Podsumowanie

Wordpress jest przyjazny dla początkujących użytkowników, ponieważ bez znajomości programistycznych mogą przeprowadzić wiele działań optymalizacyjnych. Pamiętaj jednak, że sama platforma nie osiągnie za Ciebie efektów pozycjonowania. By wypracować satysfakcjonujące wyniki SEO, musisz zadbać o optymalizację techniczną, tworzenie przydatnych treści, linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne oraz optymalizację konwersji. Mamy nadzieję, że "pozycjonowanie stron internetowych" - poradnik, będzie towarzyszył Ci w rozwoju Twojej strony www i dzięki niemu zwiększysz sprzedaż i widoczność Twojego biznesu w internecie. 

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak pozycjonować stronę na WordPressie? Poradnik dla początkujących

Średnia ocen użytkowników3.60 na podstawie 154 głosów

UDOSTĘPNIJ